Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce patronul vrea sa semnam cerere de concediu fara plata?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018
Nu-i altceva. Am vrut doar sa stiu daca pot verifica online situatia angajatorului.
Este sau NU  angajator care a apelat la facilitatea de somaj tehnic.
Si am vrut sa stiu daca numarul de zile de concediu fara plata este LIMITAT/ an calendaristic.
Voiam sa stiu daca situatia actuala ( in care voi incasa jumatate) se va perpetua la infinit?

Edited by tioopedi, 31 March 2020 - 09:48.


#56
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Art. 153. – (1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Edited by Lipsum, 31 March 2020 - 09:49.


#57
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 09:33, said:

Ce anume NU ai inteles?
Am semnat cereri pentru concediu fara plata.
In acelasi timp ne-a spus ca se va informa ca DACA risca amenzi de la  organele de control, Nu le va folosi ci va apela la intelegera " amiabila", "verbala" in care va lasa contractele asa cum sunt acum, dar noi vom primi 50% din salariul actual.
Ramane sa se mai consulte cu avocati, dar noi am acceptat situatia.
din mesajele tale eu inteleg ca patronul s-a gandit mult si a decis ca i-ar fi mai bine daca v-ar injumatati salariile, fara sa va reduca si din timpul de munca :))
daca firma are probleme, mi se pare acceptabila varianta cu concediul de odihna. dar sa veniti in continuare la munca si sa fiti platiti pe jumatate, asta e cam mult.

#58
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 26.06.2009

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 09:18, said:

fiind o firma mica, ne-a informat, am semnat toti.
Patronul ne-a spus ca este singura solutie, am acceptat.
Totodata ne-a spus ca cel mai probabil Nu va folosi cererile de concediu fara plata, va lasa contractele de munca sa se deruleze normal, dar salariile vor fi injumatatite.
Adica vom semna statele de plata cu sumele normale, dar efectiv in plic o sa fie jumatate .

...asta deja suna penal! Si pentru el si pentru voi!

Pe scurt cam ce face "bisnitz man-ul" local: le lasa tuturor salariile pe hartie la fel; oamenii semneaza (in fals) ca au luat salariu intreg, cand de fapt patronul le plateste in plic (in fals) doar jumatate din sumele pe care ei au semnat. O mentalitate gaunoasa de tip comunist!

Te intreb eu pe tine: tu apari 8 ore/zi la lucru (cand tu de fapt esti acasa 2 saptamani). Cazi pe scari cand duci gunoiul si iti rupi piciorul (lucruri mult mai rele se pot intampla): cum justificati amandoi faptul ca ai fost acasa? Teoretic e accident de munca, dar "patronul" cel mai probabil te baga la indisciplina, te da afara si tot tu esti responsabil.

Ar trebui sa invatam sa nu ne mai jucam cu chestii din astea... Vedem acum o gramada de "compatrioti" din Italia si Spania care lucrau la negru, fara nici un fel de acte si care cauta sa se intoarca "acasa" disperati pentru ca descopera ce inseamna sa ramai fara nici un fel de protectie "oficiala"

#59
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Salariu pe care il iei in plic este acelasi de pe contractul de munca? Daca esti la minim pe economie pe cartea de munca, atunci nici nu mai conteaza restul...

P.S. Cu accidentul de munca e acoperit, pentru ca el de fapt nu a bagat foaia de concediu fara plata. Daca se intampla ceva, el de fapt era la servici.

Sper din toata inima ca ai fost destept sa ai si tu o copie a cererii de concediu aprobata de catre patron, cu semnatura lui. Asa ati fi si voi macar din punct de vedere al actelor acoperiti, in caz ca se impute treaba.

Edited by mykero, 31 March 2020 - 10:16.


#60
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca initiator a înțeles bine. Patronul ala ar fi idiot sa plătească taxe la salariul normal.

#61
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018

View PostXman_ghio, on 31 martie 2020 - 09:58, said:

.Ar trebui sa invatam sa nu ne mai jucam cu chestii din astea.
Care-i legatura intre dorinta, putirinta, microeconomie, macroeconomie,sula caprei si stampila primariei.
In situatii exceptionale scapa cine poate, e capitalism PUR, aplicat la nivel de individ.
Pana alaltaieri orice cetatean al acestei tari  avea DREPTUL la invatamant si asistenta medicala gratuita.
De la ordonanta 1, s-au limitat , ba chiar s-au anulat anumite drepturi cetatenesti.

#62
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Postslai, on 31 martie 2020 - 10:17, said:

Nu cred ca initiator a înțeles bine. Patronul ala ar fi idiot sa plătească taxe la salariul normal.
pai din a zis pana acum, patronul va plati taxe la salariul normal, angajatii vor avea program normal, dar vor primi jumatate din salariul normal.
idiot e cel care accepta sa fie platit cu 50%, nu cel care baga in buzunar jumatate din salariile nete din firma :)

#63
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 08:12, said:

este vorba de rotatia personalului.
am semnat toti.
1/2 stau acasa, ceilalti lucreaza.
Peste 2 saptamani "cica" ne rotim". Lucreaza cealalta jumatate si stau acasa cei care lucreaza acum.


#64
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 07:07, said:

Concediu fara plata??
Astazi patronul ne-a spus ca intram in concediu fara plata timp de 2 saptamani.
Sa semnez cererea?
E vezi tu, acum incep problemele reale.Probabil nu poate da somaj tehnic si vrea sa stai acasa fara plata.

#65
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 08:56, said:

realist vorbind, Firma asta nu are nici o sansa sa-si revina.
nu are in patrimoniu absolut nimic. ( au niste autorizatii de functionare si niste retete)
Toatate spatiile comerciale sunt in spatii inchiriate.
Credeti ca dupa criza lumea o sa mai consume mezeluri?

Insolventa e urmatorul lucru cu fabrica aia.

Mai ai unde sa te angajezi in orasul ala in alta parte ?

Esti trecut de 45 sau 50 de ani ?

Cam - se fini la comedy

#66
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018

View Postfqx, on 31 martie 2020 - 10:41, said:

Probabil nu poate da somaj tehnic si vrea sa stai acasa fara plata.
pot intelega asta.
De fapt am spus ca am anteles asta intregul colectiv.
Ce ma intereseaza este daca statul reglementeaza perioada asta.
Cate zile de concediu fara plata poate  angajatorul sa ceara angajatului???
Am 55 de ani, oras mic, nu-s disponibile alte locuri de munca, starea generala a sanatatii mele nu-i grozava.
Personal? Nu mor de foame, sunt decretel, am casa, am copii, pot supravietui.
NU pot sa traiesc decent de acum inainte, dar asta nu inseamna ca o sa mor.

Edited by tioopedi, 31 March 2020 - 10:46.


#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrichi_e, on 31 martie 2020 - 07:57, said:

fericiti cei care lucreaza la fabrica de hartie inginerica!

Nu, ca se gaseste berila, la unica fabrica de drojdie din tara.

#68
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

View Post_Smiley_, on 31 martie 2020 - 10:26, said:

pai din a zis pana acum, patronul va plati taxe la salariul normal, angajatii vor avea program normal, dar vor primi jumatate din salariul normal.
idiot e cel care accepta sa fie platit cu 50%, nu cel care baga in buzunar jumatate din salariile nete din firma Posted Image
crezi că bagă jumătate din salariile nete în buzunar plătind TAXE ÎNTREGI pe salar?așa poate să-și pună soției salar de un milion că tot plătește taxele la stat deci unde-i afacerea?

#69
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 10:43, said:

Ce ma intereseaza este daca statul reglementeaza perioada asta.
Cate zile de concediu fara plata poate  angajatorul sa ceara angajatului???

legal, concediul este un drept al angajatului; asta inseamna ca angajatorul nu poate sa-i impuna angajatului sa-si ia concediu fara plata, deci deja sunteti in afara reglementarilor statului.
daca ambii (angajatul si angajatorul) sunt de acord, durata concediului fara plata nu este limitata in nici un fel.

#70
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

View Post_Smiley_, on 31 martie 2020 - 10:26, said:

pai din a zis pana acum, patronul va plati taxe la salariul normal, angajatii vor avea program normal, dar vor primi jumatate din salariul normal.
idiot e cel care accepta sa fie platit cu 50%, nu cel care baga in buzunar jumatate din salariile nete din firma Posted Image
angajații vor avea program normal DOAR pe hârtie fiindcă NU MAI AU CE LUCRA.asta caută să găsească patronul o cale legală căt mai puțin birocratică

#71
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Posttioopedi, on 31 martie 2020 - 10:43, said:

Am 55 de ani, oras mic, nu-s disponibile alte locuri de munca, starea generala a sanatatii mele nu-i grozava.
Personal? Nu mor de foame, sunt decretel, am casa, am copii, pot supravietui.
NU pot sa traiesc decent de acum inainte, dar asta nu inseamna ca o sa mor.

Ala a golit conturile, nu o sa mai plateasca chiriile la spatiile comerciale, nu o sa mai plateasca materia prima, nu o sa mai plateasca utilitatile si cu banii din vanzarile pe care le mai are acum o mai lungeste o perioada pana va intra in insolventa.

Asta daca nu isi revine repede, repede.

#72
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
Voi sigur mai sunteti angajati cu contracte de munca inregistrate? Ca sunt cateva chestii care nu sunt logice.
Daca are concediile semnate de la voi cum sa nu le inregistreze? Ca pentru alea 2 saptamani nu ar plati nici salarii si nici taxe la stat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate