Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfanta Impartasanie

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
275 replies to this topic

#19
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View PostMarianG, on 29 martie 2020 - 17:11, said:

cine spune ca a declansat?
Dar cine/ce ca nu a declansat ?
Asta este un sofism: daca nu s-a demonstrat ca a declansat, asta nu inseamna ca s-a demonstrat ca nu a declansat.
E in legatura cu postul meu anterior: daca cineva care se impartaseste de multi ani si merge si la dentist tot de atatia ani, va spune ca nu a luat nimic de la impartasanie, ci de la dentist.
Deci de unde stie el/ea asta ?
E Nostradamus, Mafalda, Omida sau Gog sa stie exact ca a luat de la dentist si nu de la impartasanie ?

Edited by flrz, 29 March 2020 - 17:25.


#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005
Cabinenele stomatologice sunt inchise, de ceva vreme.
Deci, prin excludere, ramane "duhul sfant".

Edited by MarianG, 29 March 2020 - 17:21.


#21
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Nu ai inteles, dar in fine.

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postketa, on 29 martie 2020 - 16:52, said:

Ce idiot ar linge lingura din gura altuia ?????

Eu!

#23
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Bine ca recunosti.

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postflrz, on 29 martie 2020 - 17:29, said:

Bine ca recunosti.

Vei vedea cine are dreptate cand se va termina actuala ”epidemie”. Veti vedea cati vor muri dintre cei care nu se impartasesc deloc, dintre cei care se impartasesc precum catolicii si dintre cei care se impartasesc precum ortodocsii.

#25
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View PostCousteau, on 29 martie 2020 - 17:16, said:

Unul ortodox. La catolici nu intalnesti asa ceva. Dar bor-ul e prea mandru sa preia metoda catolicilor. Si prea indiferent pentru sanatatea contribuabilului, nu ma refer la covid cat la hepatita, infectii bucale (nu prea imi imaginez sa se spele babele de la tara pe gingii) si multe altele.
Impartasirea credinciosilor cu lingurita nu este o practica ce apartine doar bor-ului, ci tuturor bisericilor crestin ortodoxe (Greaca, Rusa, Bulgara, Sarba, Americana, Japoneza etc).
Pe toate continentele sunt biserici crestin ortodoxe. Cei mai expusi sunt preotii care la sfarsitul slujbei consuma toata impartasania care a ramas in potir. In 2000 de ani nu s-a imbolnavit nimeni primind impartasania cu aceeasi lingurita.
Cunoaste cineva un astfel de caz?

Edited by instabilu, 29 March 2020 - 17:42.


#26
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Deci, oricine se imbolnaveste de corona, insemna ca e din cauza lipsei de impartasanie ?
Atunci, hai sa facem o petitie catre ONU prin care sa oblige toate tarile sa impartaseasca toti locuitorii.

#27
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Legistul va descoperi asta la efectuarea necropsiei, nu?

Edited by daddypuff, 29 March 2020 - 17:37.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postflrz, on 29 martie 2020 - 17:35, said:

Deci, oricine se imbolnaveste de corona, insemna ca e din cauza lipsei de impartasanie ?
Atunci, hai sa facem o petitie catre ONU prin care sa oblige toate tarile sa impartaseasca toti locuitorii.

Nu lipsa de impartasanie este cauza, ci frica de a manca virusi.

View Postdaddypuff, on 29 martie 2020 - 17:35, said:

Legistul va descoperi asta la efectuarea necropsiei, nu?

Daca va sti sa caute in cap, in zona din creier raspunzatoare de frica, atunci da, va descoperi asta la autopsie.

Edited by Dorel666, 29 March 2020 - 17:39.


#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 17:33, said:


Vei vedea cine are dreptate cand se va termina actuala ”epidemie”. Veti vedea cati vor muri dintre cei care nu se impartasesc deloc, dintre cei care se impartasesc precum catolicii si dintre cei care se impartasesc precum ortodocsii.
Asta nu spune nimic, pentru că catolicii sunt mult mai mulți decât ortodocșii.
Iar despre cei care nu se împărtășesc deloc, nu există o statistică în sensul ăsta.

ps. Am un coleg musulman care mi-a zis că pandemia se va termina luna viitoare, pentru că începe ramadanul.
Fiecare cu credința lui.

#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postketa, on 29 martie 2020 - 16:52, said:

Ce idiot ar linge lingura din gura altuia ?????
am mai zis-o dar se pare ca nu a strabatut: nu linge nimeni lingurita. Se varsa din ea in gura celui ce primeste impartasania; lingurita nu e plina, nu este nici un motiv sa fie contact fizic cu gura penitentului.

#31
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010
Eu as vota sa va lase in continuare sa va impartasiti, daca dupa infectare nu ati fugi sa colapsati spitalele. De ce nu va adunati toti sa locuiti in biserici pana trece toata pandemia. Asa v puteti face ce vreti acolo.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 29 martie 2020 - 17:41, said:

Asta nu spune nimic, pentru că catolicii sunt mult mai mulți decât ortodocșii.
Iar despre cei care nu se împărtășesc deloc, nu există o statistică în sensul ăsta.

ps. Am un coleg musulman care mi-a zis că pandemia se va termina luna viitoare, pentru că începe ramadanul.
Fiecare cu credința lui.

Calculam. Procentual.

#33
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010

View Postericmario, on 29 martie 2020 - 17:41, said:

ps. Am un coleg musulman care mi-a zis că pandemia se va termina luna viitoare, pentru că începe ramadanul.
Fiecare cu credința lui.
Si eu am un coleg (ortodocs) care crede va pana de pasti se va intampla o minune, si se va termina totul.

#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico99900, on 29 martie 2020 - 17:43, said:

Eu as vota sa va lase in continuare sa va impartasiti, daca dupa infectare nu ati fugi sa colapsati spitalele. De ce nu va adunati toti sa locuiti in biserici pana trece toata pandemia. Asa v puteti face ce vreti acolo.

De cand ma impartasesc regulat, n-am mai dat pe la doctori. Si-i vorba de cel putin patru ani.

#35
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 17:45, said:


De cand ma impartasesc regulat, n-am mai dat pe la doctori. Si-i vorba de cel putin patru ani.
Inainte mergeai des/regulat? Te-a vindecat impartasania. Oricum ma bucur ca nu ai nevoie de medic. As vrea eu sa fie asa usor.

#36
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,448
  • Înscris: 20.02.2008

View PostDorel666, on 29 martie 2020 - 17:33, said:


Vei vedea cine are dreptate cand se va termina actuala ”epidemie”. Veti vedea cati vor muri dintre cei care nu se impartasesc deloc, dintre cei care se impartasesc precum catolicii si dintre cei care se impartasesc precum ortodocsii.

Pai majoritar au cam belit-o aia in varsta, mana de manevra ortohoata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate