Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Liberul arbitru si ideologiile restricive religioase.

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va zic eu cum a fost treaba- Prima oara Dumnezeu a creeat totul si a dat libertate tuturor si apoi a venit cu Liberul Arbitru pentru cei facuti dupa chipul si asemanarea Lui. Apoi si-a dat seama ca a gresit si l-a trimis pe Fiul sa corecteze... niste ordonante militare cu recomandari!!?!!?

Deci ce alegeti: greseala Lui sau vrajeala popilor, samanilor, preotilor, imamilor, pastorilor, calugari bhudisti, etc...? sau varianta 3 natura isi urmeaza singura calea si nu are a face cu vreo fiinta divina!


Va vad putin cam incurcati in "adevaruri"...

Edited by MembruAnonim, 06 April 2020 - 13:09.


#56
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostFluk3, on 06 aprilie 2020 - 08:39, said:

Eu te intrebasem mai devreme si altceva si anume, cine a creat raul in acest univers ?
Nu exista bine și rău, sunt doar noțiuni arbitrare definite de noi. Exact la fel cum nu există liber arbitru.

#57
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
pai da nu exista dar.... pomul cunoasterii binelui si al raului... ?

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Liberul Arbitru este recunsocut de catre religie din nevoia de a justifica niste chestii care nu le ies oricum la socoteala Posted Image

O sa se reievalueze si cu Pomul Laudat.

Edited by MembruAnonim, 06 April 2020 - 17:02.


#59
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostFluk3, on 06 aprilie 2020 - 14:29, said:

pai da nu exista dar.... pomul cunoasterii binelui si al raului... ?
E doar o poveste moralizatoare, nereușită de altfel. Conform acelei povești toată suferința din lume i se datorează lui Dumnezeu.

#60
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai cica am fi primit liber arbitru si daca alegeam toti 100% sa il ascultam si sa alegem calea cea buna nu ar mai fi existat suferinta... desi, pot sa spun ca o fiinta care nu este limitata de timp stie clar ce o sa aleaga o fiinta limitata de timp si atunci... liberul arbitru e dat pt ce ?

#61
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostFluk3, on 06 aprilie 2020 - 20:22, said:

Pai cica am fi primit liber arbitru si daca alegeam toti 100% sa il ascultam si sa alegem calea cea buna nu ar mai fi existat suferinta... desi, pot sa spun ca o fiinta care nu este limitata de timp stie clar ce o sa aleaga o fiinta limitata de timp si atunci... liberul arbitru e dat pt ce ?
Poi de ce să-l asculți dacă el e Împotriva ta? E ca și cum ai accepta să fii torturat zilnic, pentru ca torționarul îți vrea binele și îți promite că peste 10 ani vei fi nemuritor și vei trăi în paradis. Tu l-ai crede pe torționar?
La mine apare întrebarea simplă, dacă îmi vrei binele, de ce mă torturezi?
Învățătura liberului arbitru e nebiblica și Mario știe asta, dar pentru că e creștin convins îl ia în brate pe Gusti și susține învățătura acestuia.

#62
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Problema e insa aspectul foarte tentant al propunerii cum ca dupa toata suferinta ai putea sa traiesti vesnic desi unii se satura sa traiasca chiar si dupa 80-90 ani... chiar daca au avt o viata foarte fericita. EU l-as crede pe tortionar doar daca mi-ar da suficiente dovezi... doar ca, dupa spusele crestinilor, nu asa functioneaza toata treaba.

Pai, parerea crestinilor cred ca e alta... nu te tortioneaza el ci tu pt ca nu ai ales sa il crezi sau sa faci ce zice el... or something like that... acolo a catch-ul cu liberul arbitru.

#63
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 06 aprilie 2020 - 20:59, said:

Învățătura liberului arbitru e nebiblica și Mario știe asta, dar pentru că e creștin convins îl ia în brate pe Gusti și susține învățătura acestuia.
Voi confundati termenii, dragilor.
Nu e acelasi lucru liberul arbitru cu libertatea de alegere. In prima instanta liberul arbitru se refera la capacitatea constintei, adica nu suntem roboti, nu suntem programati sa facem doar intr-un sens sau cu limitare. In cazul libertatii de alegere, prin prisma liberului arbitru suntem invitati sa alegem binele, altfel vom disparea natural din univers ca si constinta.
Prin religie suntem invitati sa descoperim viata eterna si conditiile ei . Ca doar nu oferi viata eterna la cretini, jigodii si nesimtiti si porci (vorba lui isus, caini si porci ) .

#64
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 06 aprilie 2020 - 14:01, said:

Nu exista bine și rău, sunt doar noțiuni arbitrare definite de noi.

View Postcirus6, on 06 aprilie 2020 - 20:59, said:

La mine apare întrebarea simplă, dacă îmi vrei binele, de ce mă torturezi?

pai daca "binele" e o notiune arbitrara definita de tine, cum poti sa zici ca Dumnezeu iti vrea "binele" dar iti face "rau"?

Edited by criztu, 06 April 2020 - 21:17.


#65
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpacopaco1967, on 06 aprilie 2020 - 21:14, said:

Voi confundati termenii, dragilor.
Nu e acelasi lucru liberul arbitru cu libertatea de alegere. In prima instanta liberul arbitru se refera la capacitatea constintei, adica nu suntem roboti, nu suntem programati sa facem doar intr-un sens sau cu limitare. In cazul libertatii de alegere, prin prisma liberului arbitru suntem invitati sa alegem binele, altfel vom disparea natural din univers ca si constinta.
Prin religie suntem invitati sa descoperim viata eterna si conditiile ei . Ca doar nu oferi viata eterna la cretini, jigodii si nesimtiti si porci (vorba lui isus, caini si porci ) .
Eu zic ca e acelasi lucru chiar daca apare in "povestiri" diferite... liberul arbitru e si capacitatea de a avea o constiinta si implicit a alege binele si raul ... de a face distinctia dintre acestea. Daca am fi roboti si nu am avea liber arbitru probabil am fi programati sa facem exact ceea ce programul ne spune, ori bine ori rau.
Parerea mea e ca totusi noi suntem niste robotei cu capacitatea de a ne autoprograma, adica sa facem bine sau rau... sa credem sau nu povesti sa testam sau nu realitatea... probabil ca la asta se refera liberul arbitru.

Da jigodiile nu e si ele fiinte ? O sa fie tare trist in rai fara animale de companie...

Edited by Fluk3, 06 April 2020 - 21:23.


#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpacopaco1967, on 06 aprilie 2020 - 21:14, said:

Voi confundati termenii, dragilor.
Nu e acelasi lucru liberul arbitru cu libertatea de alegere. In prima instanta liberul arbitru se refera la capacitatea constintei, adica nu suntem roboti, nu suntem programati sa facem doar intr-un sens sau cu limitare. In cazul libertatii de alegere, prin prisma liberului arbitru suntem invitati sa alegem binele, altfel vom disparea natural din univers ca si constinta.
Prin religie suntem invitati sa descoperim viata eterna si conditiile ei . Ca doar nu oferi viata eterna la cretini, jigodii si nesimtiti si porci (vorba lui isus, caini si porci ) .
Nu am inteles obsesia predicatorilor cu cainii si porcii... cainii au ajutat omul din vremuri imemorabile (au fost domesticiti si folositi la tot soiul de activitati benefice oamenilor), iar porcii sarmanii au hranit foamea celor facuti dupa chipul si asemanarea Lui!  Unii folositi ca si sclavi si altii sacrificati pentru burdihan...
Ca sa nu mai vorbim ca si cainii si porcii sunt creatia aceleiasi Divinitati... daca dam crezare scriptelor! Propaganda asta e cu 2 taisuri...

Edited by MembruAnonim, 06 April 2020 - 22:16.


#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFluk3, on 06 aprilie 2020 - 21:21, said:


Da jigodiile nu e si ele fiinte ? O sa fie tare trist in rai fara animale de companie...
Or fi si ele fiinte insa nedorite. Cine ar fi de acord ca Dinca de la Caracal sa aiba viata vesnica ?

#68
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Tu cresi ca in final treburile astea s ar judeca dupa socotelile noastee? :) cel putin nu impresia asta o lasa scripturile. Cine stie poate pana si Hitler s a confesat si a crezut in jertfa lui isus inainte de a muri...

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dinca nu era nici caine si nici porc, la ultima verificare .. .desi are putin mecla de suina

#70
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFluk3, on 06 aprilie 2020 - 22:25, said:

Tu cresi ca in final treburile astea s ar judeca dupa socotelile noastee? Posted Image cel putin nu impresia asta o lasa scripturile. Cine stie poate pana si Hitler s a confesat si a crezut in jertfa lui isus inainte de a muri...
Hitler stia din copilarie despre isus. Numai ca a dorit el sa faca curatenie in lume dupa standardele lui. Se poate sa se fi pocait, dar gandeste-te la victime, cati nu se rugau de el sa aiba mila de ei ? Si a avut Hitler mila de sufletele lor ?

View PostMembruAnonim, on 06 aprilie 2020 - 22:26, said:

Dinca nu era nici caine si nici porc, la ultima verificare .. .desi are putin mecla de suina
E caine de om.

#71
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai de suflete nu a avut el ... de trupuri a avut asa dupa cum  i s a rupt. Poate si multe din victimele lui nu credeau in Isus pt ca erau evrei ort. Samd...

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpacopaco1967, on 06 aprilie 2020 - 22:38, said:


E caine de om.
Mi se pare mie dar tu pari a fi hingher... Ai ceva cu cainii, dar pun pariu ca iti place carnea de porc... Niciun animal nu omoara de placere, cu exceptia omului desigur... care ce sa vezi e facut dupa chipul si asemanarea Lui!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate