Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Liberul arbitru si ideologiile restricive religioase.

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#361
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 TOPCATBV, on 02 iulie 2020 - 14:35, said:

Scuze, dar nu inteleg. Spui ca nu exista liber arbitru, si sunt de acord cu tine. Apoi dai un titlu, liberul arbitru in ciuda a ceva, ca si cum, de fapt, ar exista.
Se plecase de la afirmația că:
Liberul ar exista în ciuda sistemului informational.
Aceasta este afirmația inițială, vezi postarea #242
"liberul arbitru iti da voie sa-ti folosesti creierul in ciuda sistemului informational"

Articolul cu titlul
Liberul arbitru în ciuda sistemului informațional

arată că folosirea creierului nu se face datorită liberului arbitru ci tocmai datorită sistemului informațional.
Titlul este înșelător pentru cei care nu cunoscu istoria apariției articolului.
Titlul va fi schimbat: Lieber arbitru-creier-sistem informațional.

Edited by madhukar, 04 July 2020 - 07:49.


#362
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 madhukar, on 04 iulie 2020 - 07:47, said:

arată că folosirea creierului nu se face datorită liberului arbitru ci tocmai datorită sistemului informațional.

a spus cineva ca folosirea creierului se face datorita liberului arbitru? Posted Image
creierul poate construi o lume virtuala (ca o masina virtuala in IT), in care isi poate exersa liberul arbitru.
Topcat crede probabil ca doar un robot are liber arbitru.

#363
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Sper ca intra va intra usor usor in cultura americana (adica globala) faptul ca nu exista liber arbitru, Vad ca apar mai multe discutii despre asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pFg1ysJ1oUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo de postarea initiala, in mod ironic religiosii care tot cica incearca sa fie precum Iisus, sa n-aiba ura ci doar iubire, daca n-ar mai crede in liberul arbitru, atunci au o mare sansa sa fie iubitori precum Iisus. Caci raul pe care-l faci cuiva, il faci pt ca tu crezi ca ala merita sa sufere. Cine-i criminal e strict vina lui si trebuie pedepsit, etc. Nu, nu trebuie pedepsit, ci trebuie carantinat. E cu totul altceva. Intentia nu e sa-l faci sa sufere, ci doar sa-l restrictionezi cat sa nu mai poata face crime.

Daca nu gresesc, ideea asta de liber arbitru a fost nascocita tot de religiosi, atunci cand filosofii incepeau sa puna cap la cap si sa le dea faptul ca exista explicatii stiintifice pt lucrurile care se petrec, prin urmare nu poti pedepsi (etern) asa cum nu poti rasplati (etern) pt lucruri care n-au tinut de tine. Si cei care sunt oameni buni de fel, trebuie sa realizeze ca n-au niciun merit pt asta.

Eu tin minte cand am ajuns la ideea ca nu exista liber arbitru, acum vreo 20 de ani, ca ziceam ca n-am cum sa nu aleg cea mai buna optiune pe care o cred. Chiar daca as vrea sa nu o aleg, "de-al naibii", doar asa ca sa demonstrez ca am liber arbitru - deci am libertatea de a alege, deci o aleg pe optiunea care mi se parea mai proasta, ..tot am facut asta pt ca acum mi s-a parut cea mai buna varianta (tinand cont ca vreau sa demonstrez ca am liber arbitru). Unde mai pui ca "CPU" cu care iei aceste decizii a fost mostenit de catre tine, genetic, plus ce fel s-a dezvoltat cand erai mic (daca ai baut alcool nu s-a dezvoltat 100% din cat prevedea genetica, etc. Daca n-a vorbit absolut nimeni cu un copil, el niciodata nu va putea invata limbajul uman, etc).
Iar deciziile astea le ia acest CPU (cu limita de putere mostenita), care calculeaza niste date care iarasi nu stau in controlul tau.
Adica daca tu vrei sa alegi (cu liberul arbitru) daca sa mananci un mar sau o bomboana, o sa conteze daca ai auzit discutii despre importanta fructelor/sanatati, si ce fel de temperament ai mostenit, adica daca va fi capabil sa se abtina de la impulsurile animale, ca sa aleaga varianta sanatoasa.
Concluzionasem, tin minte, scurt ca "esti ceea ce i s-a intamplat geneticului tau".

Discutia din link e interesanta, ca explica si de ce n-are nicio treaba aleatoriu fizicii cuantice, cu liberul arbitru. In primul rand ca-i aleatoriu, iar aleatoriul nu e liber arbitru.
Sincer mi se pare ca cine a nacocit-o pe asta cu liberul arbitru, pur si simplu incerca sa arunce vina pe lume, ca sa aiba pretext sa-l abuzeze. Cum spunea Yzma in desenele ala animat "The Emperor's New Groove". Cand un taran i se plangea cat de grea e viata/munca, ea ii zice "trebuia sa te gandesti la asta inainte sa te nasti taran".

O pun si pe tanti Sabine Hossenfelder, desi nu se compara cu tipul din primul link, care-i o somitate in domeniu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zpU_e3jh_FY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bursucelu_viesel, 17 March 2024 - 15:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate