Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Liberul arbitru si ideologiile restricive religioase.

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 21:27, said:

Am mai explicat, credința apare în mod determinist, în funcție de inteligența nativă( genotip) și în funcție de mediu( educație, informații, etc), deci absolut nici o alegere.
Și atunci, la ce bun să mesajul hristic referitor la credință? Pentru ce să-i mai îndemne Iisus pe oameni să mai aibă credință, dacă oricum aceasta este determinată de anumiți factori, independenți de ființa umană?

#38
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Unii vor accepta iar alții nu. În fața destinului nu te poți pune. Însuși mesajul lui Isus e un factor determinist.

E o lege universală după care funcționează toate, ca un domino infinit. Orice acțiune determină o altă acțiune și tot așa.

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Tocmai că nu. Din text rezultă exact opusul, respectiv liberul arbitru:

22. Şi răspunzând, Iisus le-a zis: Aveţi credinţă în Dumnezeu.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te şi te aruncă în mare, şi nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea.


#40
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Asta cu independent de ființa umană, n-am observat-o la prima citire. Nimic nu-i independent, nici măcar dumnezeu. :)

#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 22:35, said:

Asta cu independent de ființa umană, n-am observat-o la prima citire. Nimic nu-i independent, nici măcar dumnezeu. Posted Image
Dumnezeu e dependent? :huh:

#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2020 - 22:34, said:

Tocmai că nu. Din text rezultă exact opusul, respectiv liberul arbitru:

22. Şi răspunzând, Iisus le-a zis: Aveţi credinţă ĂŽn Dumnezeu.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te şi te aruncă ĂŽn mare, şi nu se va ĂŽndoi ĂŽn inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea.

Nici vorbă. Isus te determină astfel să ai credință și să muți munții din loc. Deci tu dacă ajungi să muți munții din loc no faci în baza liberului arbitru ci datorită determinării lui Isus.

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2020 - 22:37, said:

Dumnezeu e dependent? :huh:
Eu cred că da, dar e doar o credință și nu o pot demonstra.

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 22:38, said:

Nici vorbă. Isus te determină astfel să ai credință și să muți munții din loc. Deci tu dacă ajungi să muți munții din loc no faci în baza liberului arbitru ci datorită determinării lui Isus.
Cirus, fii te rog eu măcar acum, serios. Cu alte cuvinte tu consideri că Iisus vorbea singur, când le cerea celorlalți să aibă credință? Cum naiba poți spune o aiureală din asta?

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 22:38, said:

Eu cred că da, dar e doar o credință și nu o pot demonstra.
În schimb, eu îți pot demonstra logic, că nu.

#44
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2020 - 22:45, said:

Cirus, fii te rog eu măcar acum, serios. Cu alte cuvinte tu consideri că Iisus vorbea singur, când le cerea celorlalți să aibă credință? Cum naiba poți spune o aiureală din asta?


În schimb, eu ĂŽți pot demonstra logic, că nu.
Io cu totul altceva am zis. Io am zis că le băga credința în cap ca să poată muta munții din loc.

Mă îndoiesc, prima dată trebuie demonstrat dumnezeu.

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 23:31, said:

Io cu totul altceva am zis. Io am zis că le băga credința în cap ca să poată muta munții din loc.
Păi pentru ce ar face asta, dacă știa că nu depinde oricum de ei?

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 23:31, said:

Mă îndoiesc, prima dată trebuie demonstrat dumnezeu.
Nu, nu trebuie absolut deloc.

#46
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Depinde de om educația care o primește copilul lui? E exact același principiu.

Io zic că ceva l-a determinat pe dumnezeu să genereze universul.

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 23:45, said:

Depinde de om educația care o primește copilul lui? E exact același principiu.
Bineînțeles că da. De asta există cursuri de parenting.

View Postcirus6, on 02 aprilie 2020 - 23:45, said:

Io zic că ceva l-a determinat pe dumnezeu să genereze universul.
Atunci Dumnezeu nu este Dumnezeu, rezultă o contradicție logică. Cirus, dacă ceva l-a determinat pe Dumnezeu, atunci acel ceva este mai puternic decât Dumnezeu. Dar noi, prin definiție îl considerăm a fi ceva față de care nimic altceva nu poate fi mai mare. Dacă acel ceva este mai mare, rezultă că acel ceva nu poate exista.

#48
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 03 aprilie 2020 - 00:11, said:

Atunci Dumnezeu nu este Dumnezeu, rezultă o contradicție logică. Cirus, dacă ceva l-a determinat pe Dumnezeu, atunci acel ceva este mai puternic decât Dumnezeu. Dar noi, prin definiție îl considerăm a fi ceva față de care nimic altceva nu poate fi mai mare. Dacă acel ceva este mai mare, rezultă că acel ceva nu poate exista.
De ce a trebuit sa-l determine cineva ? Se plictisea de atatea veacuri si ce s-a gandit el...

Logica aia e cam fotzata... daca acel ceva este mai mare decat dumnezeu atunci dunezeu este implicit mai mic.

Edited by Fluk3, 03 April 2020 - 09:00.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si iata cum Liberul Arbitru deja complica lucrurile care pareau atat de clare dupa propaganda religioasa ... pentru ca dogmele sunt doar niste legi pamantesti, pe cand Liberul Arbitru este darul Divin!

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 03 aprilie 2020 - 08:48, said:

De ce a trebuit sa-l determine cineva ? Se plictisea de atatea veacuri si ce s-a gandit el...

Logica aia e cam fotzata... daca acel ceva este mai mare decat dumnezeu atunci dunezeu este implicit mai mic.
Nu ai prea fost atent la discuție, din ce se vede. Întreabă-l pe Cirus, nu pe mine. El susținea asta, nu eu.

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2020 - 20:10, said:

Si iata cum Liberul Arbitru deja complica lucrurile care pareau atat de clare dupa propaganda religioasa ... pentru ca dogmele sunt doar niste legi pamantesti, pe cand Liberul Arbitru este darul Divin!
Dogmele nu sunt legi, ele sunt adevăruri de credință.

#51
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 03 aprilie 2020 - 20:37, said:

Nu ai prea fost atent la discuție, din ce se vede. Întreabă-l pe Cirus, nu pe mine. El susținea asta, nu eu.
Eu dor am comentat la afirmatia ta : "dacă ceva l-a determinat pe Dumnezeu, atunci acel ceva este mai puternic decât Dumnezeu. Dar noi, prin definiție îl considerăm a fi ceva față de care nimic altceva nu poate fi mai mare. Dacă acel ceva este mai mare, rezultă că acel ceva nu poate exista."

De ce acel ceva mai mare e musai sa nu existe ?

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 03 aprilie 2020 - 20:37, said:

Nu ai prea fost atent la discuție, din ce se vede. Întreabă-l pe Cirus, nu pe mine. El susținea asta, nu eu.


Dogmele nu sunt legi, ele sunt adevăruri de credință.
Ce e ala adevar de credinta? - explica tu cu gurita ta...

Quote

Dogma (gr. δόγμα, inițial "părere") este un postulat pentru o religie,
fiecare ideolog religios isi face postulatele lui si ele difera de la o religie la alta...
deci "adevarurile" astea sunt aleatorii, contradictorii si indoielnice fiind facute de niste politruci religiosi dupa interesul lor!

Quote

postulat sn [At: ÎNV. VIN. 87/22 / V: (înv) ~um / Pl: ~e / E: fr postulat, lat postulatum] 1 (Asr) Cerere. 2 (Asr) Cerință. 3 (Asr) Deziderat. 4 (Asr) Condiție


desigur aflate in contradictie cu Liberul arbitru!

Edited by MembruAnonim, 04 April 2020 - 08:38.


#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 03 aprilie 2020 - 20:43, said:

Eu dor am comentat la afirmatia ta : "dacă ceva l-a determinat pe Dumnezeu, atunci acel ceva este mai puternic decât Dumnezeu. Dar noi, prin definiție îl considerăm a fi ceva față de care nimic altceva nu poate fi mai mare. Dacă acel ceva este mai mare, rezultă că acel ceva nu poate exista."

De ce acel ceva mai mare e musai sa nu existe ?
Ai cumva vreo problemă de înțelegere? Este destul de clar explicat, acolo. Ce te nedumerește, chiar nu știu.

#54
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Din start tragi concluzia ca eu as avea o problema de intelegere cum din start tragi concluzia ca "noi" avem dreptate in privinta lui Dzeu cand consideram ca nu poate fi ceva mai mare sau egal cu el...
Eu te intrebasem mai devreme si altceva si anume, cine a creat raul in acest univers ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate