Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frigider fiabil pana ...

Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni

Transmite cineva in Romania?
 TĂTUȚU...se intoarce!

Pareri Mercedes CLA / 1.461 cmc d...

Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...
 Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje

Genetica vs educatia vs cultura

Laptop Asus ROG Strix G15 cu pro...
 Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 

Liberul arbitru si ideologiile restricive religioase.

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
362 răspunsuri în acest subiect

#91
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 07 aprilie 2020 - 17:17, said:

ti-am mai discutat: Edenul e in cer. din Eden iese un riu. dupa ce iese din Eden, se imparte in patru brate. unul inconjoara tara havila unde este mult aur.
mai departe tu in loc sa pui versetele din Biblie, imi spui de la tine scenarii. e greu de discutat pe apocrifii.
E în cer că vrei tu să fie în cer. Tigrul și Eufratul sunt în cer? După descriere edenul e undeva în Irak. Nu cred că nu se știe exact unde era grădina eden. Amplasamentul geografic e foarte exact prezentat,dar trebuie văzut unde curgea Tigrul și Eufratul în vremea lui Moise, adică acu 3 500 de ani.
Bun, dacă aurul e neimportant, de ce ține neapărat să specifice scriitorul biblic existența aurului?

View Postmario_bril, on 07 aprilie 2020 - 20:55, said:

Dacă ar fi arbitrare, ar trebui să nu fie congruente, ci să fie diferite ĂŽn funcție de opiniile fiecărui individ, grup, societate, țară etc. Ceea ce este evident că nu e așa.
Uite pentru mine e rău că Iohannis e președinte în locul lui Dragnea sau Viorica. Pentru tine și Fluk probabil e bine. Vezi, același lucru pentru mine e rău iar pentru tine e bine, deci e arbitrar.

#92
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 07 aprilie 2020 - 22:50, said:

Uite pentru mine e rău că Iohannis e președinte în locul lui Dragnea sau Viorica. Pentru tine și Fluk probabil e bine. Vezi, același lucru pentru mine e rău iar pentru tine e bine, deci e arbitrar.
Cirus, ai dat acum un răspuns marca Paco.
Ce naiba, există noțiunea de bine și rău subiectivă și există una obiectivă. Noi de noțiunea obiectivă discutam, nu de cea subiectivă. Când ne raportăm la ontologie, la Dumnezeu sau la problemele eshatologice, operăm cu noțiuni obiective, de fiecare dată.

#93
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 07 aprilie 2020 - 20:55, said:

Păi dumneata ai arătat o nedumerire, când eu am explicat foarte bine ce și cum este cu definiția dumnezeirii. N-am înțeles ce poate fi neclar pentru dumneata acolo, în acea definiție, când lucrurile sunt extrem de clare.


Din câte îmi aduc aminte ți-am răspuns la asta, anterior.
Ai explicat-o ca fiind ceva fatza de care nu exista ceva mai mare desi logica ne-ar indica doua raspunsuri, daca nu exista ceva mai mare atunci dzeu a creat totul inclusiv raul, daca exista ceva mai mare atunci dzeu este mai mic.

#94
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 08 aprilie 2020 - 00:50, said:

Ai explicat-o ca fiind ceva fatza de care nu exista ceva mai mare desi logica ne-ar indica doua raspunsuri, daca nu exista ceva mai mare atunci dzeu a creat totul inclusiv raul, daca exista ceva mai mare atunci dzeu este mai mic.

Creatorul creează ființe raționale cu liber-arbitru, fiecare ființă alegând ce să facă... acum, dacă tu pui pe seama Creatorului faptele creaturilor e problema ta, însă răul există ca potențial, nu te obligă nimeni să îl faci... și da, a fost permis pentru a face deosebirea de bine! :yes:

#95
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 07 aprilie 2020 - 22:50, said:

E în cer că vrei tu să fie în cer. Tigrul și Eufratul sunt în cer?

A sadit Elohim o gradina, in Eden, in rasarit - gen 2:8
'rasarit'(qedem) in ebraica antica, inseamna 'in fatza, inainte, etern, inceput" - https://biblehub.com/hebrew/6924.htm
cuvantul pt 'est' este 'mizrakh' - https://biblehub.com/hebrew/4217.htm
cuvantul 'a sadi'(nata) inseamna 'a aseza, a sadi, a fixa, a incepe' - https://biblehub.com/hebrew/5193.htm
cuvantul 'gradina'(gan) inseamna 'circular, a acoperi, a apara'   - https://biblehub.com/hebrew/1588.htm
din radacina din care iese 'gradina' iese si 'scut'(magan) - https://biblehub.com/hebrew/4043.htm
cuvantul 'eden' inseamna 'delicat, splendoare, gratios, placere, bogatie' - https://biblehub.com/hebrew/5730.htm

Deci intai ca 'gradina' in care il pune Elohim pe adam, nu e Eden. Eden e splendoarea, bogatia, locul placut in care e asezata gradina in care e asezat adam.
Apoi, 'gradina' e ceva circular ce acopera, apara, si e asezat, fixat, sadit, in 'splendoare' intr-un 'loc placut'
Locul placut, Edenul, fiind 'in fatza, inainte, etern, inceput'.

E, sacrificiul se face in partea de nord a altarului, inaintea lui Yhvh - Levitic 1:11, cel din inalt, pe muntele nordului, tsaphon - Isaia 14:13
Deci Yhvh e in inalt. Ca sa stai inaintea lui Yhvh, te uiti inspre nord. unde e muntele adunarii.
Erai in Eden [..] erai pe muntele lui Elohim - Ezekiel 28
dar si mai important: erai heruvimul ce acopera, apara, incercuieste, ingradeste, spini ce inconjoara - https://biblehub.com/hebrew/5526.htm
si ca sa fie clar ca Tzar e o chestie circulara: erai inelul sigiliu al perfectiunii - ce se pune peste, ce acopera, capac - https://biblehub.com/hebrew/2856.htm

Deci muntele lui Elohim e in Eden. muntele e in nord. nordul e in inalt.
Tot in Eden e asezata gradina, ceva circular, ca un disc, care apara, acopera, ca un capac.
Tzar e aruncat din Eden, pe pamant - Ezekiel 28:17

Asadar, sistemul 'nord-sud, est-vest' functioneaza in doua feluri:
1. orizontal - relativ la pamant - harta unui teritoriu pe suprafata pamantului
2. vertical - relativ la cer si la om - nordul e sus, sudul e jos

Editat de criztu, 08 aprilie 2020 - 10:02.


#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Paco, daca comentezi poruncile prin prisma Liberului Arbitru mi-ai demonstrat deja teoria... antagonism total.
Oricum observ ca iti imaginezi multe...
Legi divine nu exista, nici porunci, alea toate sunt humane...

Editat de MembruAnonim, 08 aprilie 2020 - 10:37.


#97
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostMembruAnonim, on 08 aprilie 2020 - 10:34, said:

Paco, daca comentezi poruncile prin prisma Liberului Arbitru mi-ai demonstrat deja teoria... antagonism total.
Oricum observ ca iti imaginezi multe...
Legi divine nu exista, nici porunci, alea toate sunt humane...

Dacă cele 10 porunci sunt umane, ce sens mai avea a zecea poruncă, "să nu râvnești", poate un om să controleze această poruncă, poate un om să știe ce este în sufletul/duhul/mintea altui om?! Cum să-ți dea prin cap să dai o poruncă pe care nu o poate nimeni controla?! :nonobad:

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Cele zece porunci sunt ale lui Moise, ca le-a atribuit el divinitatii ca sa le asculte salbaticii,  era ceva normal ... Erau destul de simple si logice la vremea lor. Ravna, invidia, foamea duceau la crime ...

Quote

Conducătorii politici în lumea antică orientală puneau în mod frecvent codurile de legi create de ei pe seama unui zeu, pentru a le spori astfel autoritatea.[3] Vechiul Testament nu face nici el excepție, Decalogul, ca și întregul cod de practici enunțate în Levitic, fiind și ele atribuite zeului Iahve.

Editat de MembruAnonim, 08 aprilie 2020 - 18:44.


#99
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostMembruAnonim, on 08 aprilie 2020 - 18:41, said:

Cele zece porunci sunt ale lui Moise, ca le-a atribuit el divinitatii ca sa le asculte salbaticii,  era ceva normal ... Erau destul de simple si logice la vremea lor. Ravna, invidia, foamea duceau la crime ...

Cele 10 porunci nu sunt ale lui Moise, ci ale lui Iahve... modul cum sunt prezentate, pe mine mă duce cu gândul la originea lor divină!

Nu mai vorbesc de armonia, complexitatea și frumusețea limbii ebraice, a Tabernacolului, a Templului construit... dar nu-i bai, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere! :yes:

#100
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postheart_of_ice, on 08 aprilie 2020 - 06:13, said:

Creatorul creează ființe raționale cu liber-arbitru, fiecare ființă alegând ce să facă... acum, dacă tu pui pe seama Creatorului faptele creaturilor e problema ta, însă răul există ca potențial, nu te obligă nimeni să îl faci... și da, a fost permis pentru a face deosebirea de bine! Posted Image
Vrei sa spui ca cel care a creat raul nu este implicit si rau... atunci nu ar fi implicit si bun ?

#101
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 08 aprilie 2020 - 20:46, said:

Vrei sa spui ca cel care a creat raul nu este implicit si rau... atunci nu ar fi implicit si bun ?

Vreau să spun că răul nu a fost "creat", ci el există ca potențial, a existat dintotdeauna și va exista pentru totdeauna...

#102
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai daca raul si binele nu a fost create atunci Dzeu nu inseamna "tot ce exista" ci e oarecum limitat in definita sa ca fiind atotputernic.

#103
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostFluk3, on 08 aprilie 2020 - 21:26, said:

Pai daca raul si binele nu a fost create atunci Dzeu nu inseamna "tot ce exista" ci e oarecum limitat in definita sa ca fiind atotputernic.

Eu fac binele si eu fac raul, eu Yhvh fac toate acestea - Isaiah 45:7

#104
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.636
  • Înscris: 17.04.2014

View Postcriztu, on 08 aprilie 2020 - 21:33, said:

Eu fac binele si eu fac raul, eu Yhvh fac toate acestea - Isaiah 45:7
Versetul la care faci referire suna asa:
7. Eu intocmesc lumina si fac intunericul, Eu dau propasirea si aduc restristea, Eu, Domnul (YHWH), fac toate aceste lucruri.(Isaia 45)

avand o alta conotatie decat varianta scrisa de tine!

restriște sf [At: HELIADE, O. I, 159 / V: răs~ / Pl: (rar) ~ti, (înv) ~ / E: răs- + triște] 1 Vreme rea, de cumpănă, de încercări. 2 Șir de nenorociri care se abat asupra cuiva Si: suferință, tristețe.

PROPĂȘIRE s. 1. dezvoltare, evoluție, înaintare, progres, mers-înainte, (pop.) ridicare, săltare, (înv.) pricopsire, progresie, prohorisire, (fig.) creștere. (~ societății.) 2. prosperare, (fig.) înflorire. (~ unei regiuni.)

Editat de GRATEFUL, 08 aprilie 2020 - 21:52.


#105
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostGRATEFUL, on 08 aprilie 2020 - 21:48, said:

Eu dau propasirea si aduc restristea

ia si citeste textul in ebraica, ca nu stau sa-ti comentez pe traduceri aiurite in romaneste - https://biblehub.com...isaiah/45-7.htm
'shalom' - bine, bunastare, stare de bine, pace, complet, intreg, in siguranta, etc - https://biblehub.com/hebrew/7965.htm
'ra' - rau - https://biblehub.com/hebrew/7451.htm
'ra' - rau, e folosit si in Gen 3:22 - adam a ajuns ca noi, cunoscand binele(tob) si raul(ra)

Editat de criztu, 08 aprilie 2020 - 22:05.


#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Isaiah asta era Domnul sau un tip? Domnul nu a dat porunci si nici versete... toate sunt date de oameni in numele Lui. In numele Lui s-au purtat razboaie "sfinte", s-a torturat, s-a ucis, s-a linsat, samd si inca se mai face asta... De propavaduitorii astia au ascultat habotnici pentru ca o faceau in numele Lui. Astia sunt intermediarii... Aud voci si tin sa ne comunice dileala lor speciala!

E o arta care se upgradeaza odata cu timpul...si timp au avut destul sa perfectioneze, sa interpreteze, sa lamureasca prostimea...Prost in limba slavona inseamna om simplu!

unii ofera recompense, raiul, 40 de fecioare, reincarnare, viata vesnica etc... doar sa asculti de sefu ala micu care il citeaza pe Sefu al Mare Posted Image
Nu-mi trebuie intermediari, am mai spus...

Editat de MembruAnonim, 08 aprilie 2020 - 22:09.


#107
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.636
  • Înscris: 17.04.2014

View Postcriztu, on 08 aprilie 2020 - 21:57, said:

ia si citeste textul in ebraica, ca nu stau sa-ti comentez pe traduceri aiurite in romaneste - https://biblehub.com...isaiah/45-7.htm
acolo se traduce prin calamity = calamitate, dezastru, nenonorocire, napasta sau pedeapsa, care poate fi efectul unei stari de lucruri, dar nu "raul" in mod absolut.

Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul tuturor lucrurilor este bun, El nu comite raul in opozitie cu binele, dar fiind drept si sfant poate sa intervina in creatia Lui luand masuri care se abat asupra cuiva ca o nenorocire, suportand astfel pedeapsa divina care din punctul de vedere uman ar putea fi privit un lucru rau.

Editat de GRATEFUL, 08 aprilie 2020 - 22:10.


#108
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostGRATEFUL, on 08 aprilie 2020 - 22:08, said:

acolo se traduce prin calamity

daca ti-am dat din Gen 3:22 in care e folosit cuvantul 'ra' pt "rau" fix ca in Isaiah 45:7, eu ce pot sa.. ce sa mai...

Editat de criztu, 08 aprilie 2020 - 22:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate