Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Vitamina C de la naturalis si tratamentul pentru schizofrenie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
De cand cu coronavirusul asta sunt nitel speriat , cine stie , poate ajunge si pe aici. De asta am luat acum cateva minute de la farmacie niste vitamina C de la naturalis. Eu iau tratament cu rispolept consta 25 mg injectabil la 2 saptamani , interactioneaza cumva cu vitamina C? pe cutia de vitamina C scrie ca nu e recomandat celor cu intoleranta la lactoza. beau lapte de obicei , insa in principiu daca e cu cacao e si mai bine il beau usor. insa nu prea sufar branza. niciodata nu mi-a placut branza , decat cea din branzoaice care sunt incalzite. mi-a placut cascavalul insa il mananc mai greu. branza acra niciodata nu mi-a placut. ce fac in cazul asta? mai iau vitamina c? mananc si iaurturi insa cu strambaturi , dar daca sunt din alea cu gust de diverse chestii, iaurturile pentru copii, mananc cu placere.
Alte interactiuni si probleme stiti ca pot aparea? Cutiile de vitamina C de la naturalis nu au prospect.

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
altceva , nu stiu ce sa zic. poate interactiona si cu faptul ca mananc grasimi? de obicei mananc carneturi si am si nitel strat de grasime pus pe abdomen , sau mai mananc cateodata cartofi prajiti. interactioneaza cumva?

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Citeste prospectu de la medicamentele de schizofrenie si vezi daca interactioneaa cu vitc si zinc

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
karax, cauti toate tampeniile pe net, dar nu cauti ce inseamna intoleranta la lactoza?

asta nu se refera la faptul ca iti place sau nu un anume produs ce are lapte la baza, ci faptul ca esti alergic la lactoza, adica nu tolerezi lactoza, intolerant.

apoi, tu astepti ca la un produs atat de comun sa fie un prospect care sa-ti spuna ca alte medicamente specifice bolilor psihice pot reactiona? de ce nu cauti la acele medicamente specifice sa vezi daca reactioneaza cu cele comune? nu crezi ca acelea sunt cele mai rele in privinta interdictiilor? acelea sunt mai agresive indiferent de sfera in care actioneaza, de aceea sunt pe reteta si nu se dau in farmacie ca orbitul rest la magazin.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 dalu364, on 10 martie 2020 - 19:04, said:



Asta se potrivea ca o manusa cu aria FUN. Posted Image

de ce? eu vorbesc serios, astea nu sunt chestii pe care sa nu le iei in serios

 I2O, on 10 martie 2020 - 19:05, said:

Citeste prospectu de la medicamentele de schizofrenie si vezi daca interactioneaa cu vitc si zinc

buna idee

ps: poate de la nitel sedentarism si grasimi mancate sa nu am si probleme pe la ficat sau rinichi, vad ca in cazul asta vitamina C strica

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,535
  • Înscris: 05.06.2009
Intoleranta la un aliment nu înseamnă că ție nu îți place să mănânci acel aliment, ci se refera la reacțiile diverse care apar în cazul în care ai acea intoleranta.
https://www.medlife....atia-lumii.html

Ce concentrație de vit C au pastilele pe care le-ai cumpărat? La adulți, pentru creșterea imunității, se recomanda doza zilnica de 1000 mg/zi.
Citește prospectul de la rispolept, sa vezi dacă are vreo interacțiune sau efect advers în cazul administrării de vit C.
Sau, și mai bine, întreabă-l pe medicul care te are în evidenta și care ți-a prescris rispolept.

#7
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 karax, on 10 martie 2020 - 19:06, said:

de ce? eu vorbesc serios, astea nu sunt chestii pe care sa nu le iei in serios

Pai tu nu te vezi cel putin o data pe luna cu medicul psihiatru ? Ăla / aia...nu ,, socializeaza ''  cu tine cand mergi la cabinet ? Schizo este ceva extem de serios si destul de greu de tinut in frau. Medicul ala ar trebui sa te cunoasca mai bine decat parintii tai.  Off-topic. In vremurile comunismului glorios, prin Ardeal, celor bolnavi de schizo, li se spunea : ,, ăia cu dungă rosie in buletin '', deoarece la o eventuala legitimare , militianul sa stie cu cine are de-a face si sa se poarte mai gentil.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 corinadaniela, on 10 martie 2020 - 19:11, said:

Intoleranta la un aliment nu înseamnă că ție nu îți place să mănânci acel aliment, ci se refera la reacțiile diverse care apar în cazul în care ai acea intoleranta.
https://www.medlife....atia-lumii.html

Ce concentrație de vit C au pastilele pe care le-ai cumpărat? La adulți, pentru creșterea imunității, se recomanda doza zilnica de 1000 mg/zi.
Citește prospectul de la rispolept, sa vezi dacă are vreo interacțiune sau efect advers în cazul administrării de vit C.
Sau, și mai bine, întreabă-l pe medicul care te are în evidenta și care ți-a prescris rispolept.

180 mg

 dalu364, on 10 martie 2020 - 19:13, said:

Pai tu nu te vezi cel putin o data pe luna cu medicul psihiatru ? Ăla / aia...nu ,, socializeaza ''  cu tine cand mergi la cabinet ? Schizo este ceva extem de serios si destul de greu de tinut in frau. Medicul ala ar trebui sa te cunoasca mai bine decat parintii tai.  Off-topic. In vremurile comunismului glorios, prin Ardeal, celor bolnavi de schizo, li se spunea : ,, ăia cu dungă rosie in buletin '', deoarece la o eventuala legitimare , militianul sa stie cu cine are de-a face si sa se poarte mai gentil.

ma vad insa vitamina C am luat-o astazi.
asta cu dunga rosie in buletin este o prostie. schizofrenicii nu sunt dispusi la violenta, cei de care zici tu sunt cei cu tulburare antisociala , ei sunt intra-devar violenti. in fapt schizofrenicii de fel sunt extrem de timizi si speriosi , n-ar face rau la nimeni

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
karax, din interior, tu nu vezi cum te porti, dar noi restul care vedem din exterior, vedem mult mai bine ca nu sunt nici timizi, nici speriosi, ba chiar violenti. cei inchisi nu sunt acolo degeaba. tu esti un caz fericit ca iti iei ce trebuie, dar daca te-ai opri, mi-ar fi mila de cei din jur.

in fine, nu facem offtopic, insa asta e pt tine sa stii.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
tin sa te contrazic. nu stiu acum unde am vazut, pe wikipedia dar nu stiu pagina, unde spune clar ca shizofrenicii de fel sunt timizi si speriosi.

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,583
  • Înscris: 11.06.2010
N-are treaba cu vitamina C.

#12
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 karax, on 10 martie 2020 - 19:31, said:

tin sa te contrazic. nu stiu acum unde am vazut, pe wikipedia dar nu stiu pagina, unde spune clar ca shizofrenicii de fel sunt timizi si speriosi.

Pai mai karak, daca-s asa de timizi si anxiosi, de ce baga ăia-n ei , medicamente la kilogram ? Inclusiv socuri electrice ?

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,765
  • Înscris: 29.10.2017

 karax, on 10 martie 2020 - 18:54, said:

De cand cu coronavirusul asta sunt nitel speriat , cine stie , poate ajunge si pe aici. De asta am luat acum cateva minute de la farmacie niste vitamina C de la naturalis

Nu faci treaba cu C 180mg pentru coronavirus

Cele mai importante si mai dovedite pentru virusuri gripale sunt Zinc de 50mg si vitamina D3 de 4000 UI cate o pastila pe zi
pe langa astea doua poti sa mai iei un complex cu toate vitaminele si mineralele Eurovita Multivital A-Z tot cate o pastila pe zi

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,535
  • Înscris: 05.06.2009
Ai dat bani degeaba pe pastilele alea de vit C, doza e prea mica pentru a avea un efect, sunt bune poate pentru copii de vârstă scolii primare.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
la farmacie mi s-a zis 2 pe zi

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,115
  • Înscris: 23.09.2005
Karax, cateodata am impresia ca de fapt tu n-ai nici pe dracu, adica esti sanatos ca un taur.

[ https://media.giphy.com/media/edTnI7KgFeYc8/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media.giphy.com/media/zo4YE53Jxyyo8/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
sigur...si eu nu stiu sa fac niste calcule simple daca luam o ecuatie de la fizica

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate