Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Accident rutier in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#217
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 17:02, said:

Spilul e sa nu ajungi niciodata in situatia aia. Soferul Opelului si-a eliminat singur absolut toate iesirile. Iar faptul ca era IN ACCELERARE intr-o ingramadeala de masini arata ca nu si-a pus nici o clipa problema ca nu toti fac ceea ce ar vrea el.
Foarte corect.

#218
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 16:01, said:

La tine a fost pistol cu apa, ai avut timp si de claxoane.

Pentru ca eu IN ORICE MOMENT (si asta o face deja creierul fara sa mai fiu atent la asa ceva), imi creez cel putin 3 cai de scapare in momentul in care se intampla ceva neprevazut
Stiu ce se intampla in fata, spate si lateral. Cand sunt cu motorul stiu la cateva masini in fata ce se intampla.
I-am demonstrat o data mandrei in functie de cum merge masina din fata, daca-si bea cafeaua, mananca sau vorbeste la telefon, daca e incepator sau bosorog etc.

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 16:38, said:

Sa iti demostrez ca si tu ai fi facut la fel. Ti-am citit mesajele de aici si am observat ca esti putin cam arogant si dai vina pe cineva fara sa intelegi situatia
Asa si?
Dac-as fi facut la fel AS FI FOST VINOVAT.
Si la mine s-ar aplica aceeasi lege.
Eu nu faceam ca SUV-ul, nici ca bosorogul cu masina rosie (care daca nu se spunea ca are 58 de ani credeam ca are sub 25), si in nici un caz ca fetiscana care e in spital acum

Sa-ti raspund pe limba ta acum:
Daca eram in locul ei, si aveam masina in dreapta, cred (aici nu pot fi sigur) ca trageam de volan sa ma apar.
Asta NU INSEAMNA ca n-as fi vinovat pentru ca nu m-am asigurat la schimbarea directiei de mers

Deci sa revizuim, presupuinand ca in locul pustancei eram eu, care eram in trecere pe langa alta masina. Sa fac situatia si mai groaznica, cel pe langa care treceam nu are centura si are stalpi pe dreapta

Ieste taxiul
SUV-ul se sperie, trage stanga
Opelul se sperie, trage stanga si intra pe linia mea
EU ma sperii si neavand ce face, trag dreapta sa scap, il lovesc pe ametitul fara centura, care intra-n stalp si moare.

Scenariu PERFECT posibil oricate masuri de precautie mi-as lua. Pentru ca riscul ca unu de pe contrasens sa intre pe banda mea e foarte mic

Vinovat?
100% eu
Care am schimbat directia de mers fara sa ma asigur
Nu am nici martori caci nu a oprit nici dracu.

Asta e riscul, arogant sau nu, asta e

#219
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 19.03.2007

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 16:38, said:

Sa iti demostrez ca si tu ai fi facut la fel. Ti-am citit mesajele de aici si am observat ca esti putin cam arogant si dai vina pe cineva fara sa intelegi situatia in care se afla acea persoana in acel moment. Iti place sa zici ca legea spune asta, trebuia sa franeze, trebuia sa se asigure, etc. dar in momentul in care tu te afli in aceeasi pozitie ca individul cu Opel-ul, tu faci exact ca el. De ce? Pentru ca in momentul ala intra in actiune instinctul tau de a te apara, numit instinctul de conservare. Iar in acel moment nu mai gandesti logic. Oricat de destept esti sau crezi ca esti, oricat de bine sti legea, oricat de multa experienta ai, nici una dintre astea nu mai conteaza. Pentru ca este vorba de o decizie de o fractiune de secunda care nu se bazeaza pe experienta sau cunostinte.
Asa crezi tu ? Ca experienta nu te ajuta, conform logicii asteia ar insemna ca unul care are 100 km la activ sa conduca la fel de bine ca unul care are peste 100k . Instinctul ala de a trage orbeste de volan se educa si el, capeti anumite deprinderi conducand cat mai mult si intalnind cat mai multe situatii in trafic. Cum iti explici ca daca apare un caine pe carosabil, unii franeaza si tin directia inainte, in timp ce altii trag de volan si ajung pe contrasens sau in copacul de pe marginea drumului ?
Eu zic ca ideal ar fi ca fiecare sa-si cunoasca limitele si in functie de asta sa circule cu viteza adecvata. Ca unii pot circula depasind viteza legala fara a pune in pericol pe nimeni, in timp ce altii provoaca accidente sub limita legala de viteza...dar o tin sus si tare ca ei au circulat legal.

#220
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@tsunnnami: Spune-mi ce crezi ca ai fi facut daca erai in locul soferului Toyotei din clipul meu. Il cunosc, am stat de vorba dupa eveniment si mi-a spus cum s-a vazut de la el.

Edited by danvlas, 06 March 2020 - 18:44.


#221
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 18:44, said:

@tsunnnami: Spune-mi ce crezi ca ai fi facut daca erai in locul soferului Toyotei din clipul meu. Il cunosc, am stat de vorba dupa eveniment si mi-a spus cum s-a vazut de la el.
Tragea dreapta si il "mierlea" pe ala care a intors. :)))

#222
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am vazut in filmul de pe alt sit, nu stiu daca se vede si pe cel de aici (e acelasi, poate rezolutia difera): masina care vine din fata (cea lovita) are la un moment dat pe dreapta un biciclist, care pare sa circule pe mijlocul benzii 1. Nu se vede prea clar.

LE: M-am uitat acum, e o momiie pe b1, dar nu e deloc clar ce e si pe unde circula.

Edited by Dany_Darke, 06 March 2020 - 21:22.


#223
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanvlas, on 06 martie 2020 - 18:44, said:

@tsunnnami: Spune-mi ce crezi ca ai fi facut daca erai in locul soferului Toyotei din clipul meu. Il cunosc, am stat de vorba dupa eveniment si mi-a spus cum s-a vazut de la el.

Frana si eventual lovitura
Mosu a ales cea mai proasta solutie, ocolirea fara sa fie atent ce vine din fata.
Pentru ca daca pustoaica se uita-n telefon, asta stiu sigur ca era atent.
In creierii lui era sa treaca de SUV cat mai repede.
Era atent si enervat.

Si eu m-am mai jucat in trecut cu copii pe care sa-i fac sa mearga mai repede decat viteza legala pentru a-i lua pe ei radarul, eu stand in spatele lor

Nu puteam trage stanga pentru se vedea masina din fata

View Posttitoo, on 06 martie 2020 - 18:49, said:

Tragea dreapta si il "mierlea" pe ala care a intors. Posted Image))

:lol:

View PostsSorsy, on 06 martie 2020 - 18:50, said:

Riscul de a conduce cazane....

Putea fi un TIR in locul fetei si o mierleai si cu Hummerul

View Posttitoo, on 06 martie 2020 - 18:42, said:

Cum iti explici ca daca apare un caine pe carosabil, unii franeaza si tin directia inainte, in timp ce altii trag de volan si ajung pe contrasens sau in copacul de pe marginea drumului ?

Am cazut odata cu motorul, dar demult din cauza unui caine
Reflexul. Urcat pe frana si blocat fata.
La motocicleta nu ai nici luxul franei ca la masina

Motocicleta m-a ajutat mult.
Imi masor performata in functie de nr de reflexe.

Cand am luat R6-le aveam cam un reflex pe saptamana
Acum am ajuns la max 1 pe an, anul trecut a fost 0
Asta inseamna condus preventiv. Si nu merg usor.

Ce e adevarat este faptul ca in masina mai las de la mine in ceea ce priveste riscul.
Faptul ca am coaja cu mine ma face sa fiu mai putin prudent, asta si pentru ca un accident cu masina nu e mare branza, la motor poate fi maxim unul sa dai coltu'
De unde mi-am dat seama?
O data pentru ca in masina uneori ajung sa-mi spun: "cu motorul n-as fi facut asta!"
Apoi, timpul trece uluitor mai repede cu motocicleta decat cu masina
Mai e si oboseala care-si spune cuvantul

#224
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 19.03.2007

View PostsSorsy, on 06 martie 2020 - 18:50, said:

Riscul de a conduce cazane....
Si ce te face sa crezi cva daca masinile erau noi deznodamantul ar fi fost altul ?

#225
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttitoo, on 06 martie 2020 - 18:49, said:

Tragea dreapta si il "mierlea" pe ala care a intors. Posted Image))
Ala era scy, nu tsunnnami :D

#226
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View PostTsunnnami, on 06 martie 2020 - 18:36, said:

Ai auzit de proverbul ala "Dupa razboi multi viteji se arata", eh exact asta faci tu. Tu daca ai fi pus in situatia aia indiferent daca esti pus in locul celui cu Opel-ul sau Taximetristul sau ala cu Duster-ul sau tipa, tu ai fi facut la fel. Aici nu vorbim de cum putea sa fi prevenita situatia, deci nu vorbim de cum trebuia sa circule inainte de accident, ci de momentul in care totii s-au intalnit. Acest accident nu a fost provocat de un singur individ, ci de totii care au participat la el.

View Posttitoo, on 06 martie 2020 - 18:42, said:

Da si nu. Experienta masurata in durata nu insemna absolut nimic daca cel care are o experienta mai indelungata nu se pricepe. Exemplu degeaba am eu 30 de ani de condus daca conduc ca un scrantit, chiar daca nu am facut nici un accident nu insemna ca conduc bine. Asa ca cineva care are 1 an de experienta in spatele volanului poate sa fie un sofer mai bun decat mine.
Instinctul de a trage de volan se educa in momentul in care ai timp de gandire sa analizezi situatia si sa iei cea mai buna solutie, nu cand ai o fractiune de secunda sa reactionezi. Asta iti raspunde si la intrebarea ta cu cainele care apare pe carosabil.
Ultima parte, de acord.

Edited by Dany_Darke, 06 March 2020 - 21:23.
mai taie din citate, ca nu suntem balbaiti


#227
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 19:35, said:

Ai auzit de proverbul ala "Dupa razboi multi viteji se arata", eh exact asta faci tu.
Na ca am ajuns sa-l apar pe tsunami...
Nu e chiar asa. Situatia nu "apare" fara avertisment. Situatia se construieste, cel putin in accidentul asta de la Brasov. Iar ala cu masina rosie a construit atat de prost, ca s-a prabusit constructia pe el.

Edited by Dany_Darke, 06 March 2020 - 21:24.


#228
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 19.03.2007

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 19:35, said:


Si asta e adevarat, ca daca n-ai chemare nu faci progrese. Instinctul ala se educa impunandu-ti mereu sa nu tragi orbeste de volan si conteaza foarte mult sa prevezi ce se intampla in trafic, astfel incat sa nu ajungi in situatia aia limita. Si pentru a stii ce ai in jur am scris ce automatisme trebuie sa deprinzi, astfel creierul actioneaza instinctiv si stii ce manevra poti face intr-o situatie limita.

Edited by Dany_Darke, 06 March 2020 - 21:25.


#229
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIhateeveryone, on 06 martie 2020 - 19:35, said:

Ai auzit de proverbul ala "Dupa razboi multi viteji se arata", eh exact asta faci tu. Tu daca ai fi pus in situatia aia indiferent daca esti pus in locul celui cu Opel-ul sau Taximetristul sau ala cu Duster-ul sau tipa, tu ai fi facut la fel. Aici nu vorbim de cum putea sa fi prevenita situatia, deci nu vorbim de cum trebuia sa circule inainte de accident, ci de momentul in care totii s-au intalnit. Acest accident nu a fost provocat de un singur individ, ci de totii care au participat la el.

Nope,
Nu as fi facut nici ce a facut taximetristul, nici cel SUV-ul, nici bosorogul si nici gagica
Exclus

Ca taximetristul nu m-as fi bagat

Ca SUV-ul nu as fi mersi STIIND in creierii mei ca am masina in stanga, deci creierasul ma oprea sa trag de volan
La fel in locul lui tataie, nu as fi tras de volan pentru ca tipa era in campul vizual si iar nu ma lasa creierul

Poate in locul tipei, ca nu m-as fi asteptat, dar miram-as

Pentru a veni sa intaresc ultima propozitie am ferit cu motocicleta si mandra era in spate o bara de protectie care a zburat catre mine de la un accident petrecut intr-o intersectie.
Aveam in jur de 60 sa zic.

Ala a fost reflex cand am impins fara sa gandesc ghidonul sa virez stanga, unde nu aveam masina
M-a mirat si pe mine, dar m-am scos.

Te fac usurel la condus, nu-ti face iluzii

#230
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

View PostDihorul Razboinic, on 06 martie 2020 - 18:50, said:

Am vazut in filmul de pe alt sit, nu stiu daca se vede si pe cel de aici (e acelasi, poate rezolutia difera): masina care vine din fata (cea lovita) are la un moment dat pe dreapta un biciclist, care pare sa circule pe mijlocul benzii 1. Nu se vede prea clar.

LE: M-am uitat acum, e o momiie pe b1, dar nu e deloc clar ce e si pe unde circula.
Intr-adevar, pe banda 1 era un biciclist, m-am uitat inca odata atent si chiar daca rezolutia e proasta se distinge relativ clar in video... deci o putem scoate din ecuatia vinei? Sa nu mai zic ca Masina rosie a tras atat de brusc de volan incat nu vad cine ar fi avut viteza de reactie sa evite ceva...

Attached File  123.JPG   26.64K   30 downloads

#231
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View PostTsunnnami, on 07 martie 2020 - 00:37, said:


Nope,
Nu as fi facut nici ce a facut taximetristul, nici cel SUV-ul, nici bosorogul si nici gagica
Exclus
Ca taximetristul nu m-as fi bagat
Te fac usurel la condus, nu-ti face iluzii
Tu ai o problema cand vine vorba de a intelege asa ca nu mai imi bat capul cu tine ca n-are rost.
Iluzi nu imi fac, dar imi fac griji pentru ca din cauza la soferi ca tine se intampla accidente.

#232
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,435
  • Înscris: 08.12.2006

View PostEngineer_xxl, on 07 martie 2020 - 00:38, said:

Sa nu mai zic ca Masina rosie a tras atat de brusc de volan incat nu vad cine ar fi avut viteza de reactie sa evite ceva...

Attachment 123.JPG
Cum cine? Toti Schumacherii de tastatura de pe SF..:)

#233
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIhateeveryone, on 07 martie 2020 - 05:36, said:

Iluzi nu imi fac,

Perfect atunci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate