Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Alegere boxe podea/raft

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Boxele Yamaha sunt rapciugi ? Nu vad nici o discutie despre brand la capitolul boxe.

#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Legenda spune ca sunt bune la monitoare de studio dar pentru boxe hifi nu. Greu de crezut dar nu am avut ocazia sa ascult.

#21
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Si eu am de mult dilema asta, ca nu prea cumpara si nu discuta nimeni, iar rarele persoane care cumpara nu prea le descriu concret niciodata.
De monitoarele de studio active stiu ca-s ok, dar, la fel ca amp-urile, sunt proiectate de alte divizii ale corporatiei.

Edited by Notsure, 02 March 2020 - 17:28.


#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postoverseas, on 02 martie 2020 - 16:17, said:

Boxele Yamaha sunt rapciugi ? Nu vad nici o discutie despre brand la capitolul boxe.
Rapciugi nu, banale mai degraba din cate am inteles, nu e un brand de boxe cautat. Daca se remarcau cu ceva erau foarte multe discutii despre ele.

#23
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 30.12.2007

View PostNotsure, on 02 martie 2020 - 08:00, said:

...Recomandari nu am, ca nu cunosc camera sau ce tip de sunet iti place, dar recomand ca dupa o vreme sa schimbi si Sansui-ul, macar cu ceva SH. ...

Camera are 5 x 3.5m, o latura mare are mobila la 1.7m inaltime care acopera aproape tot peretele si o usa de lemn masiv, pe cealalta latura mare e un fotoliu si o usa de lemn cu geam 2/3, pe spate e o canapea, iar pe fata e geamul cu usa din termopan care da in balcon si un tv lcd.
Imi place sunetul cald, deschis, detaliat cu joase cat mai adanci. M-am saturat de sunetul horcait, fonfait, infundat si cu bass bubuit spart.

Eu am spus ca momentan am acest Sansui, am spus si bugetul, as merge pe o pereche de boxe, minim, cu acel Sansui, dar daca e chiar asa de penal receiver-ul meu astept recomandari pentru un amplificator/receiver chiar si sh 2.0/4.0, sau 2.1/4.1.


View Postunderb, on 02 martie 2020 - 08:22, said:

Pt boxele alea gasesti dif Tonsil. Parca sunt similare ca si caracteristici.

Asta daca vrei sa le dai o noua viata vechilor boxe.

Am cautat acum si am gasit difuzoare, numai ca nu stiu ce model aveam eu, poate iau altele identice.
Cutiile sunt ok, nu au probleme, daca pot sa iau doar difuzoare pastrez noptierele mele. Posted Image


View PostDeathRipple, on 02 martie 2020 - 09:24, said:

titlul zice de alegere boxe de podea/raft. micca sunt pentru raft.

Pentru receiver-ul meu actual as lua o pereche de boxe de podea si inca o pereche de podea sau de raft, din cauza aia am trecut asa titlul.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postxew, on 02 martie 2020 - 17:41, said:

dar daca e chiar asa de penal receiver-ul meu astept recomandari pentru un amplificator/receiver chiar si sh 2.0/4.0, sau 2.1/4.1.


Succes bro, sunt cu inima alaturi de tine, colegii forumisti sunt foarte priceputi dar te vor toca marunt :)

#25
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postxew, on 02 martie 2020 - 17:41, said:

Pentru receiver-ul meu actual as lua o pereche de boxe de podea si inca o pereche de podea sau de raft, din cauza aia am trecut asa titlul.

ok. de podea am niste boxe canton chrono. eu sunt multumit de ele, imi place cum se aud. am amplif si receiver marantz, nu sansui, dar nu stiu daca e important.
la 2000 de lei nu cred ca-ti vei putea lua doua perechi de boxe noi si ambele sa fie de o calitate foarte buna. undeva vei face compromisuri. nu vad de ce ti-ai lua astfel de boxe (ale mele au bine peste un metru) pentru 17mp. recomandarile mele initiale raman valabile.
practic CE vrei sa asculti la ele? radio? MTV? ai propria colectie de muzica in format electronic?

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvinciun, on 02 martie 2020 - 17:20, said:

Legenda spune ca sunt bune la monitoare de studio dar pentru boxe hifi nu. Greu de crezut dar nu am avut ocazia sa ascult.
Asa e. Nu e o legenda.
Si mai fac si ceva boxe PA bunisoare.
La HI-FI ,in afara de cateva modele de varf ,nu au boxe de remarcat.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
yamaha-ns-5000

Interesant desig-ul, ca pe vremuri. Dar pretul te da jos...

#28
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am aflat pretul la care da colegul Magnaturile (nu spun, ca poate nu vrea). Initiatorul threadului ar trebui sa sara pe ele rapid, apoi sa ia un amp SH de maximum 800 lei, poate chiar 5-600, si sa se imbete bine de restul banilor.

Cu 4 boxe nu prea ai ce sa faci, poate doar pentru filme, dar si acolo e discutabil fara canal de centru.

Am testat Bronze 6, le-am bagat in portbagaj si le-am dus la mine, sa nu mai am niciun dubiu. Nope. Nu se compara cu Bronze 2 + subwoofer Bronze W10. Da, au parca un pic mai multa amploare pe zona 60-150Hz, dar varianta de raft e mult mai precisa, sunetul mult mai curat in camera de beton, chiar si mai maricica, iar subwooferul e extrem de precis si nu se distinge deloc de boxe (probabil fiind din aceeasi gama ajuta). Am tras boxele de podea la 70-80cm in camera si tot cele de raft suna mai precis, chiar si la 20cm de perete. Deci trebuie sa ma orientez catre ceva de raft pentru camera aia. Am niste Elac-uri de podea care suna ok, cu reflex in jos, dar alea acolo stau si nici nu-mi permit altele la fel de scumpe. Totusi, chiar si alea sunt mai putin precise ca cele de raft.

Acum stau la panda sa apara Bronze 200, succesorul Bronze 2, care a fost deja aratat lumii, cu woofer de 20cm si forma de Silver 100. Nu iau Silver 100 pentru ca sper ca Bronze 200 vor avea sensibilitate mai mare, fiind entry, si vor merge mai bine pe NAD-ul 316 cu care am ramas degeaba.

Edited by Notsure, 02 March 2020 - 21:15.


#29
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 08.08.2002
Pot sa-i ofer eu niste Magnat-uri Quantum 555 la pret f.bun daca vrea boxe de podea.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvinciun, on 02 martie 2020 - 19:26, said:

yamaha-ns-5000

Interesant desig-ul, ca pe vremuri. Dar pretul te da jos...
Pai sunt urmasele unor boxe celebre la vremea lor
https://audionostalg...-1000-m-review/
Aveau si alea niste standuri speciale ,sau se fac in regim DIY.

Edited by edigee, 02 March 2020 - 21:59.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Yamaha a-s701 cu:
Polk audio T50 la 1000 lei
sau
Q Acoustics 3050i la 2000 lei
sau
Monitor Audio Monitor 300 la 1800 lei

E o intrebare.

#32
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 30.12.2007

View PostDeathRipple, on 02 martie 2020 - 18:30, said:

... la 2000 de lei nu cred ca-ti vei putea lua doua perechi de boxe noi si ambele sa fie de o calitate foarte buna. undeva vei face compromisuri. nu vad de ce ti-ai lua astfel de boxe (ale mele au bine peste un metru) pentru 17mp. recomandarile mele initiale raman valabile.
practic CE vrei sa asculti la ele? radio? MTV? ai propria colectie de muzica in format electronic?

As fi dorit sa iau 2 perechi de boxe sa le pun in colturile camerei, dar pentru inceput pot lua doar o pereche. Dupa achizitie testez si imi dau seama daca am nevoie de inca o pereche de boxe sau de un subwoofer. Le voi folosi pentru ascultat radio, spotify, ceva flac-uri din arhiva personala.
Pentru boxe ma uitam la MMS 2002 pentru difuzoarele de bass de 200mm, sau la MMS 1002. Iar pentru amplificator ma uitam la Topaz SR20.
Este o varianta ok, exista alternativa mai buna in ~2000 lei? Amplif/receiver pot lua si sh nu neaparat nou.

#33
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Exista 1000 de alternative mai ok.

Faptul ca ai 4 difuzoare de 20cm nu inseamna neaparat bass profund sau sunet de calitate, mai ales in camera de beton cu latura de 3.5m. Niste boxe de raft sau niste turnuri mai de calitate cred ca poti gasi in banii aia, chiar daca SH. Ai o galeata de difuzoare, dar te-ai dus la fundul hi-fi-ului cu boxele alea. Boxe de podea sub 2000 lei decente nu cred ca sunt noi, iar daca sunt, sunt cele cu 2 woofere, pe 2 cai, cele pe 3 sau 2.5 cai incep pe la 2500 lei.

In cel mai rau caz iei un subwoofer dupa daca nu iti ajunge bass-ul, dar sicriele alea nu-s solutia la nevoia de bass profund intr-o camera mica, crede-ma, le-am ascultat.

Cu 4 boxe la muzica nu ai ce face, este o ciudatenie, nimeni nu foloseste asa ceva, muzica e codata stereo si asa obtii claritatea si calitatea maxima.

Si vrei sa le pui si in colturi. Eu nu am auzit boxe care sa sune bine in colturi, indiferent de pret, marime, camera, cu atat mai putin boxe de podea, apar numai neregularitati in raspunsul de frecventa asa.

Edited by Notsure, 03 March 2020 - 00:11.


#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca vrea atmosfera de club dupa cum vad eu. Stii senzatia aia cand muzica iti canta in cap, e peste tot in aer, nu e vreo scena in fata. Doar ca e nevoie de un amp de sonorizari, boxe PA si o casa la munte sau in padure undeva.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostNotsure, on 02 martie 2020 - 23:59, said:

Cu 4 boxe la muzica nu ai ce face, este o ciudatenie, nimeni nu foloseste asa ceva, muzica e codata stereo si asa obtii claritatea si calitatea maxima.

Si la masina sunetul e stereo si totusi ai difuzoare si in fata si in spate. Omul vrea sa-i vina sunetul din toate partile.

#36
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postoverseas, on 02 martie 2020 - 16:17, said:

Boxele Yamaha sunt rapciugi ?
Nu ies cu nimic in evidență,nu sunt cautate de pasionații sunetului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate