Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Huawei P40 Lite

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
814 replies to this topic

#757
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Sunt foarte mulțumit de P40 Lite 5G-ul din dotare cu o singură excepție: lagul tastaturii (kika sau swiftkey, nu contează). Uneori este absent, dar în rest devine prezent și este deranjant.
Dați-mi o sugestie pentru instalarea altei tastaturi, mulțumesc.

#758
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsisifjunior, on 31 martie 2022 - 10:22, said:

Sunt foarte mulțumit de P40 Lite 5G-ul din dotare cu o singură excepție: lagul tastaturii (kika sau swiftkey, nu contează). Uneori este absent, dar în rest devine prezent și este deranjant.
Dați-mi o sugestie pentru instalarea altei tastaturi, mulțumesc.
Nu am P40 Lite-ul cu mine dar pe el am instalată GBoard de la Google. Am și servicii GMS, instalate printr-o metodă care nu o mai știu. Dacă GBoard ar funcționa fără servicii Google poți încerca să o descarci de pe apkmirror sau alt magazin alternativ de aplicații.

#759
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
@sisifjunior
Si eu am avut probleme cu tastatura pe P40 lite, reactiona mult prea incet, de multe ori nu apuca sa tasteze literele pe care le apasam. Am rezolvat problema din meniul de Accesibilitate. Daca telefonul are instalat EMUI 12 trebuie sa accesezi meniul:

Functii de accesibilitate->Accesibilitate->Setari ecran tactil->Se ignora atingerile repetate(dezactiveaza)->Durata mare a atingerii(Scurta)->Durata atingerii(Mic).

Sper ca te ajuta cu ceva.

Attached Files



#760
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Am Emui 10.1 și la meniul Accesibilitate apare diferit, nu am acele opțiuni.

#761
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Problema asta este din totdeauna sau dupa vreun update? Incearca mai multe tastaturi, de ex: microsoft swiftkey sau gboard. Microsoft swiftkey este in appgallery iar Gboard il gasesti in ApkPure. Daca nu merge nici asa, cauta tot prin meniul de "Accesibilitate" vreo functie numita "Atingere si mentine apasat" sau in engleza "Touch & hold delay" sa fie activat cu optiunea "scurt".

#762
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Așa a mers de la început, și nu pe unul, ci pe două telefoane P40L5G cu versiuni diferite de Emui 10.1 doar că erau unele momente când lagul dispărea și mai schimbam tastaturile preinstalate între ele(Kika cu Swiftkey).
Din start am găsit la meniul Funcții de accesibilitate/Accesibilitate/Întârziere la apăsarea continuă setat pe Scurtă.
Comportamentul tastaturii era același.

Am probat tastatura celor de la Asus dar nu mi-a plăcut, apoi am pus Gboard prin apk și de atunci e mai bine, nu mai am lag în timp ce tastez.

#763
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Revin cu o neclaritate legată de opțiunile Debug Usb și Protocol Usb la conectarea Usb din meniul Opțiuni dezvoltator.
Pe mine mă interesează Usb Tethering always on ca să dau net de "mare viteză" unui router.
Am testat prin cablul original Huawei dar și originale/aftermarket ale altor mărci (Asus, realme, Oppo, Xiaomi, Moto, Ugreen).

În primul caz, la activarea Debug Usb aceasta se dezactivează singură imediat la părăsirea meniului Opțiuni dezvoltator.

În al doilea caz, Debug Usb stă activat dar se dezactivează Usb Tethering la orice restart al telefonului sau la prima deconectare a usb-ului. Mergând la Opțiuni dezvoltator/Funcție USb se bifează singur Doar încărcare, deși eu selectez Rnds usb tethering.

Dacă cineva poate testa comportamentul Usb Tethering cu un router conectat prin usb-c rog să pună aici rezultatul.
Vreau să scriu centrului de asistență Huawei pentru a da un fix, eventual trimitere telefoane la reparat.

Edit: evident, la conectarea cablului usb-c sau la un restart al routerului ar trebui să se activeze automat Usb Tethering fără a merge la Setări/Rețele mobile/Hotspot/Tethering(Transfer) Usb.
Această funcție merge impecabil pe Asus ZF 5Z, Motorola Moto G7 Power, Realme X3 SuperZoom dar viteza de download este castrată la ordinul 200kbps(Asus, realme) și 1,2 Mbps la Moto.
P40Lite 5G-ul transferă la maximul oferit de rețea, în cazul meu circa 27-45 Mbps.

Edited by sisifjunior, 18 April 2022 - 11:38.


#764
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Mai este o optiune valida acest telefon?

#765
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 04.03.2016
Pentru mine, da. Il am de 2 ani si nu as renunța la el 😇

#766
mediterraneeo

mediterraneeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.11.2009
Astăzi am primit update la versiunea 12.0.0.228, nivel corecție de securitate 1 aprilie 2022.

#767
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salut. Ce aplicatie folositi pentru mail ?
O cunostinta foloseste blue mail iar de cateva luni, nu mai poate deschide fisierele pdf. Cand da click pe un pdf se deschide pagina de imprimare apoi trebuie sa le salveze si sa intre in documente sa le poata vedea. Aveti vreo idee ce as putea face sa le deschida direct din mail ?

#768
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 04.03.2016
Folosesc yahoo mail si in afara ca nu primesc notificări, restul merge perfect!

#769
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Aplicatia proprie a telefonului merge ok (eu am Mate40 pro), atat pentru conturile de Yahoo, cat si pentru cele de Gmail.
O folosesc in paralel cu Yahoo mail.
Pentru notificari am bagat microG settings (nu mai stiu daca si Framework_proxy e necesara, Core e sigur).

Attached Files



#770
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Folosesc Edison Mail din magazinul ApkPure, nu este disponibil in Appgallery. Functioneaza perfect cu sincronizare la 4 adrese de email + notificari functionale.

#771
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 16.01.2007

 varanhia, on 21 aprilie 2022 - 06:14, said:

Mai este o optiune valida acest telefon?
Depinde enorm de mult de ce îți dorești tu de la un telefon. Eu de un an am un P30 Pro NE (256GB / 8GB RAM), care funcționează impecabil, înainte am avut un P30 Pro (128GB / 6GB RAM), pe care l-am schimbat doar pentru încă 128GB în plus.  Până acoperirea cu 5G nu devine decentă nici nu mă gândesc să îl schimb, pentru că, din punctul meu de vedere, nu am de ce.

#772
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Experienta unui membru al familiei cu P40 Lite de 1 an:

Mergeti pe Samsung sau alti producatori. Telefonul este foarte bun la specificatii, de asta l-am si ales sa-l cumpere, insa este un absolut cosmar pentru cine are nevoie de orice aplicatie Google. Sute de notificatii, nici o aplicatie care necesita localizare prin google maps nu merge (Lidl Plus, Mega, Profi, Kaufland), a trebuit sa-i instalez un fel de android virtual ca sa mearga aplicatiile enumerate mai devreme, primeste notificatii de google play pana si inainte sa sune alarma.. Haos. Specificatiile bune nu prea merita pentru ce bataie de cap prelungita iti ofera sistemul.

Am un telefon mai vechi de P40 Lite, mai exact P30 Lite, pe care-l am de cam 4 ani. Inca merge perfect. Decat sa luati P40 Lite, recomand la aceeasi bani sa gasiti un P30 / P30 Pro second hand, in stare buna.

#773
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
De unde luati, mai fratilor, aplicatii, de nu va merg ??
Am Lidl Plus pe Mate40 pro, pe care se stie ca nu se pot instala GMS.
E luata (aplicatia) din App gallery.
Magazin alternativ folosesc Aurora store ...
Da, inca nu merg destul de multe ... dar nici chiar asa, ca nu merge nimic.

#774
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 04.03.2016
Aplicația profi funcționează perfect, exceptie cand dai pe harta din aplicatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate