Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Coronavirusul și turismul

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#55
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Ups! La sf.lui martie trebuie sa merg in Italia, Venetia. 😓

#56
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Si eu ar trebui sa ajung in 13-18 martie la Sicilia, deocamdata am platit avionul, cazarea ar trebui platita pana joi, dar am gasit alta cazare cu anulare gratuita oricand, cred ca deocamdata renunt la prima cazare si o tin pe aceasta si mai vedem.

#57
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Deja sunt 7 morti in Italia...

Intr-adevar, ritmul imbolnavirilor acolo e neasteptat de mare - 229 de cazuri din care 72 numai astazi.
https://www.worldome...irus/#countries

Edited by alecsus27, 24 February 2020 - 17:29.


#58
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postcattavencu, on 24 februarie 2020 - 09:14, said:

Intreb si io: cu ce era mai special avionul care a aterizat la Craiova, venind de la Bergamo? Ca l-au asteptat cu politia, DSP etc. Mare stire, e data peste tot.

Si restul de avioane???? Ca au mai venit o gramada de la Bergamo, de la Treviso, de la Milano...



Am inteles. Deci se merge pe gradul de seriozitate individual si pe constiinta "sa nu fac rau comunitatii".
Din pacate, intr-o tara ca Romania, pe oameni ii doare fix in cur de ce le-ar putea produce celorlalti, indirect.

De multe ori ii doare in cur si de efectele actiunilor lor directe asupra celorlalti, daramite indirecte!

Era asa de special incat au fost 2 infectati cu coronavirusi confirmati din el. I-au izolat separat.. dar nu o sa vedeti nicaieri in presa.. toti talc malc.. le e frica de stafia lu' Ceausescu probabil.
Aia sunt internati si din surse s-a confirmat coronavirusul la teste. Evident ca cine vorbeste la presa e dat afara din spitale sau e ars pe rug probabil..

Azi mergand pe strada am vazut 2 batrani cum au cazut jos din picioare dintre care unul intr-o statie de autobuz (la fel ca in filmele apocaliptice din China pe care le-am vazut pe facebook) in decurs de cativa km cat m-am plimbat eu prin oras (posibil sa fi cazut din alte cauze.. posibil sa fi cazut din cauza coronavirusului).

De cand merg cu masina n-am vazut pe nimeni sa cada jos din picioare pe strada. Asta seara am vazut 2 batrani.. ciudat..

Edited by -koss-, 24 February 2020 - 21:15.


#59
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împãrat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Eu zic ca momentan nu mai e de mers in excursie, Deplasarile poate doar in cazuri de necesitate, nu de relaxare. Oricum ca turist, o sa stai cu cacatul la cur pe oriunde mergi, esti practic cel mai vulnerabil prin locurile pe care le accesezi (aeroporturi, muzee, piete publice, mall-uri, concerte, expozitii etc), doar nu te duci in excursie sa stai in hotel.

Statistic poate sansele sunt mici sa iei ceva, insa disconfortul pe care-l simti stiind ca esti expus, chiar nu merita. Iti strici vacanta.

View Post-koss-, on 24 februarie 2020 - 21:10, said:

Era asa de special incat au fost 2 infectati cu coronavirusi confirmati din el. I-au izolat separat.. dar nu o sa vedeti nicaieri in presa.. toti talc malc.. le e frica de stafia lu' Ceausescu probabil.
Aia sunt internati si din surse s-a confirmat coronavirusul la teste. Evident ca cine vorbeste la presa e dat afara din spitale sau e ars pe rug probabil..


Astia sunt informatii aparute pe tot felul de grupuri de facebook de tip "vocea babelor de la scara 2"

#60
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E informatie direct din spital din surse sigure... deci nu de pe facebook. Autoritatile incearca pe cat posibil sa ingroape rahatul sub pres sa nu creeze panica. Prea tarziu.

Edited by -koss-, 24 February 2020 - 21:22.


#61
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 25.12.2005

View PostAlex-Softpedia, on 24 februarie 2020 - 21:20, said:

Eu zic ca momentan nu mai e de mers in excursie, Deplasarile poate doar in cazuri de necesitate, nu de relaxare. Oricum ca turist, o sa stai cu cacatul la cur pe oriunde mergi, esti practic cel mai vulnerabil prin locurile pe care le accesezi (aeroporturi, muzee, piete publice, mall-uri, concerte, expozitii etc), doar nu te duci in excursie sa stai in hotel.

Statistic poate sansele sunt mici sa iei ceva, insa disconfortul pe care-l simti stiind ca esti expus, chiar nu merita. Iti strici vacanta.



Astia sunt informatii aparute pe tot felul de grupuri de facebook de tip "vocea babelor de la scara 2"

De acord. Cei care au luat deja bilete renunta la calatorii si lasa banii agentiilor de turism. E vorba de virus si turism in topic
Nu voi mai folosi niciodata "serviciile" agentiilor de turism .

View Post-koss-, on 24 februarie 2020 - 21:22, said:

E informatie direct din spital din surse sigure... deci nu de pe facebook. Autoritatile incearca pe cat posibil sa ingroape rahatul sub pres sa nu creeze panica. Prea tarziu.

sigur ?

Edited by alex321, 24 February 2020 - 21:52.


#62
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
100% sigur. Nu vreau sa creez panica aiurea. Astia de la Craiova se joaca cu focul. Deja probabil de la infectati sunt alti infectati iar in cateva saptamani o sa explodeze infectiile la ce ritm de raspandire s-a constatat ca are.
Eu oricum mi-am anulat toate plecarile. Toate biletele de avion. Am pierdut bani asta e. Mai bine sa bolanzesc acasa la mine decat sa ma prinda carantina prin deplasare.

Gandeste-te ce presiune e pe doctorii aia si personalul medical sa taca malc... o sa taca dar pana cand..
Deja am vazut ca au aparut pe net stiri pe surse si deja prefectul a iesit in secunda 2 sa zica ca nu e adevarat cand de fapt este adevarat.

Edited by -koss-, 24 February 2020 - 21:53.


#63
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Era pana mai acum cateva zile o harta de la Johns Hopkins actualizata live cu raspandirea virusului in lume. Vad acum ca au parolat accesul...Stie cineva o alternativa credibila, similara?

#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Harta e din nou vizibila

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.hotnews....navirusului.htm
"Premierul face apel la românii din țară și din Italia să nu se deplaseze în zonele afectate, respectiv să vină în țară dacă nu este necesar, pentru a evita răspândirea coronavirusului"

View PostLex404, on 24 februarie 2020 - 22:39, said:

Harta e din nou vizibila
N-am remarcat sa fi picat... poate a fost overload.

https://gisanddata.m...423467b48e9ecf6

Apropo tipul foloseste tot presa pentru informatii.

Edited by andreic, 24 February 2020 - 22:43.


#66
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 25.12.2005

View PostPiscopescu, on 24 februarie 2020 - 22:16, said:

Era pana mai acum cateva zile o harta de la Johns Hopkins actualizata live cu raspandirea virusului in lume. Vad acum ca au parolat accesul...Stie cineva o alternativa credibila, similara?

Asta chiar e ingrijorator . Italia e alaturi de Coreea ...

https://www.worldome...irus/#countries

#67
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,290
  • Înscris: 06.01.2007
Nu mai merge pagina.

Cel putin la mine nu merge.

Dar merge asta.
https://www.worldome...fo/coronavirus/

Edited by maccip, 24 February 2020 - 22:45.


#68
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
https://gisanddata.m...423467b48e9ecf6

La mine asta merge

Eu ma uit la Italia... sper sa nu anuleze astia tot pe acolo.

Amu no, ma duc... in 2 zile n-oi muri :lol:

Edited by Lex404, 24 February 2020 - 23:01.


#69
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 02.10.2010

View PostPiscopescu, on 24 februarie 2020 - 22:16, said:

Era pana mai acum cateva zile o harta de la Johns Hopkins actualizata live cu raspandirea virusului in lume. Vad acum ca au parolat accesul...Stie cineva o alternativa credibila, similara?
aplicatie

Attached Files



#70
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 25.12.2005
@Lex404 unde mergi ?

#71
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

View Postalex321, on 24 februarie 2020 - 23:14, said:

@Lex404 unde mergi ?

Napoli. Vineri, 13 Martie.

Momentan pare ok, dar cine stie in 3 saptamani...

#72
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 25.12.2005
Florenta , 3 zile 20 martie bafta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate