Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Coronavirusul și turismul

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View Postalecsus27, on 23 februarie 2020 - 18:02, said:

Pentru 28-31 martie am cumparat (sot-sotie) avion si cazare pentru Venetia. Ce facem, sa nu mai mergem? Vad in declaratia guv. italian ca Venetia nu-i pe lista celor intrate in carantina.
Pe de alta parte, daca se domolesc lucrurile si o sa-mi para rau ca am anulat?
Venetia la sfarsitul lui martie...cand aglomeratia e minima...nu prea as renunta Posted Image
Cred ca mai astept 2-3 sapt. sa vad cum evolueaza lucrurile, inca nu renunt deocamdata.

Renunta!  Au anuntat acum la stiri (italiene). Carnavalul din Venetia este suspendat....etc!

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare ca incubatia poate fi intre 0 si 29 de zile. Naspa.
OMS nu crede si spune ca acei pacienti care au avut incubatia mai mare de 14 zile, probabil ca au fost reinfectati.

#39
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postandreic, on 23 februarie 2020 - 19:47, said:

infectia poate recidiva, adica pacienti vindecati si trimisi acasa, s-au reinfectat.

Si cate cazuri din astea sunt?

Apar din nou simptome la aceeasi gravitate?
Ca de reinfectat evident ca te poti reinfecta.

View PostDihorul Razboinic, on 23 februarie 2020 - 20:13, said:

Parerea mea: lasati deoparte excursiile un timp

Cand m-a apucat si pe mine cheful de plimbare, iaca si coronavirusul asta idiot.
Dar, cat timp nu se inchid zborurile sau orasele, si nu sunt cazuri multe, o sa ma duc unde am de dus.
Doar ca n-o sa mai postez pe FB, ca sa nu imi dea in cap speriatii :))

Edited by epetroiu, 23 February 2020 - 20:37.


#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Zbor saptamanal in EU cu escale in FRA sau MUC.
Pe 13 Martie merg un weekend in Napoli.
Miercuri plec in Turcia 10 zile.

Sper ca nu se impute treaba, am zeci de zboruri cu LH via FRA sau MUC si meh... inclusiv o plecare in US in Aprilie.

#41
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Si in Bologna cica sunt cazuri

#42
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Aeroport din Bologna este functional ? Multumesc anticipat pentru cine aude sau este din zona.

#43
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Trebuie sa fie functional aeroportul din Bologna.
Cauta si tu pe site ul lor
Dar nu s au inchis

#44
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Azi la Otopeni au sosit asa:

Wizz: 1 x Treviso, 1 x Bergamo, 1 x Bologna
Ryanair: 2 x Bergamo, 1 x Milano, 1 x Bologna
Blue Air: 1 x Florenta, 1 x Milano

Asta DOAR la Otopeni.

Basca ce-or fi venit autocare.

La un 150 nr mediu de persoane in fiecare avion, ar trebui sa fie cam 1200 de persoane in carantina. Io n-am auzit nimic in sensul asta.

La stirea asta ma refer:

https://www.digi24.r...14-zile-1264761

Nu ai unde sa bagi atatia oameni in carantina. Ar fi aparut stire pe undeva daca ar fi fost bagati un numar asa mare de oameni in carantina.

Sa nu mai zic ca pe cei cu masina personala nu-i poate verifica nimeni daca au fost sau nu. Poa' sa zica ca vin de oriunde.

Autoritatile vor ca lumea sa creada ca pot controla fluxul de oameni, dar nu pot face asta.

View Postalex321, on 23 februarie 2020 - 21:37, said:

Aeroport din Bologna este functional ? Multumesc anticipat pentru cine aude sau este din zona.

Dar e asa greu sa te uiti pe flightradar24 sa vezi daca se decoleaza / se aterizeaza?
Sau pe site-ul aeroportului?

Edited by cattavencu, 23 February 2020 - 23:49.


#45
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcattavencu, on 23 februarie 2020 - 23:51, said:

Nu ai unde sa bagi atatia oameni in carantina. Ar fi aparut stire pe undeva daca ar fi fost bagati un numar asa mare de oameni in carantina.
Cica ar fi plasati in carantina auto-indusa, sau cum se numeste. Adica te trimit acasa, si trebuie sa te izolezi singur-singurel 14 zile.

#46
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Intreb si io: cu ce era mai special avionul care a aterizat la Craiova, venind de la Bergamo? Ca l-au asteptat cu politia, DSP etc. Mare stire, e data peste tot.

Si restul de avioane???? Ca au mai venit o gramada de la Bergamo, de la Treviso, de la Milano...

View PostHider141, on 24 februarie 2020 - 08:58, said:

Cica ar fi plasati in carantina auto-indusa, sau cum se numeste. Adica te trimit acasa, si trebuie sa te izolezi singur-singurel 14 zile.

Am inteles. Deci se merge pe gradul de seriozitate individual si pe constiinta "sa nu fac rau comunitatii".
Din pacate, intr-o tara ca Romania, pe oameni ii doare fix in cur de ce le-ar putea produce celorlalti, indirect.

De multe ori ii doare in cur si de efectele actiunilor lor directe asupra celorlalti, daramite indirecte!

#47
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Cine si-a luat bilete prin agentii de turism cb sau sejur in Italia si nu mai merge pierde banii.
Asa spun consultantii in turism.

#48
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Carantina si-o face fiecare, acasa.
Dar la cat de constiinciosi sunt romanii, numai carantina nu o sa iasa.
La cat deste de contagios virusul nu ai cum sa scapi daca mergi intr-o zona cu multe cazuri.
Partea buna este ca 97% din infectati scapa fara probleme majore!
Nu-mi dau seama masca cat ajuta?!?

#49
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,884
  • Înscris: 18.12.2011
Masti nu mai sunt in farmacii, vanzatoarele din farmacii au masti pe fata.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu de ce nu iau autoritatile aceleasi masuri pe care le iau unele tari UE cum ar fi Austria... inchide circulatia dinspre tarile cu epidemie mare... e clar in Italia ca vor exploda cazurile, deja 4 morti.

View PostEllaBeauty, on 24 februarie 2020 - 10:31, said:

Masti nu mai sunt in farmacii, vanzatoarele din farmacii au masti pe fata.
Sunt dar costa 250%, de la 25-30 lei au ajuns la 70-80.

Edited by andreic, 24 February 2020 - 10:35.


#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Aideplm...

Sper sa nu ajunga si in Centru/ Napoli :lol:

Partea naspa e ca si la escale ii aiurea. In Frankfurt si Munich, prin care am escale saptamanale, ii plin de chinezi. Macar pe aia ii recunosti, pe italieni mai greu.

#52
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am fost in weekend la Roma, acolo inca nu a ajuns panica. Totul era foarte ok, la aeroport iti masoara temperatura, in rest nimic iesit din comun. Ah si numarul destul de mare de carabinieri si soldati la aeroport.

Am vorbit cu localnicii care imi povesteau ca in nord-ul Italiei ar fi jale, lumea cumpara mancare la greu si lasa supermarketurile goale de frica sa nu fie izolati in casa si sa ramana fara mancare. Trenurile din Austria nu mai pleaca catre Italia si asa mai departe.

Avioanele sunt curatate doar atunci cand exista un anumit risc (cele din Asia spre exemplu sunt dezinfectate), banuiesc ca acum si cele din Italia, nu stiu sa spun.

Sa speram ca se incalzeste cat mai repede afara ca asa nu supravietuieste virusul.

#53
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu, peste trei luni zbor in Singapore si Cambodgia.
Sa termine naiba cu virusul lor ca imi strica vacanta.
Cat despre Romania, daca Doamne fereste e vreunul bolnav, la revedere.
La ce reguli sunt la noi, auzi, ii trimite acasa in carantina... Pai romanul se duce direct in Mall sau in Cora si a rezolvat problema.
Nu sunt europenii pregatiti si cu toate masurile lor se imbolnaveste lumea.
In Romania ar fi jale.

#54
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Am auzit azi la job ca sunt romani din zonele afectate care dau spaga sa i ia cineva sa i aduca acasa si culmea ca sunt si care accepta pentru 100 euro in plus. Romanul nostru sa faca bani din orice. Jale

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate