Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 

Coronavirusul și turismul

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#91
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Aveam hotel fain luat... l-am anulat azi. Era ultima zi cu anulare gratuită.

Am anulat ca in cazul in care suspendă Austrian zborul macar nu plătesc hotelul aiurea. Si oricum cred ca putem gasi ceva pe loc

#92
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.04.2011
Si eu am renuntat la Nisa. Am decis ca, oricum, nu ma voi bucura de concediu, voi sta cu frica, evita diverse locuri. Si s-ar putea sa devina problematic si transportul in comun. Hotelul meu era nerambursabil insa le-am scris si sunt dispusi sa imi permita schimbarea perioadei de sejur, cu plata diferentei de pret pentru noua perioada. Si asa nu aveam programat inca nimic pentru vara, asa ca s-ar putea sa ma mut in august, ca sa nu pierd toti banii.

#93
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,092
  • Înscris: 25.12.2005
dau faliment liniile aeriene si hotelurile

#94
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Si eu aveam un weekend la Bruxelles-Bruges, si am renuntat in ultimul moment, vad ca acolo se dubleaza cazurile de la o zi la alta, au aparut si infectati care lucreaza la institutiile europene.

#95
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 epetroiu, on 05 martie 2020 - 22:47, said:

au aparut si infectati care lucreaza la institutiile europene.
Virusul are democratia in "sange". Nu face discriminare intre superiori si plebe :)

#96
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
La mine inca sta in picioare Singapore-Cambodgia in Mai.
Singurul inconvenient momentan:Silk Air, low cost-ul de la Singapore Airlines care face legatura cu Cambodgia ma anuntat ca in loc de 21 Mai, zborul a fost mutat pe 20 spre Singapore din cauza cererilor scazute. Asta e, la intoarcere mai bag o noapte in Singapore.
Mai vedem ce o fi pana in Mai.

#97
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Lufthansa Group oferă rebooking gratuit indiferent de clasa tarifară.

#98
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 27.06.2007
Inițial mi-am propus să nu țin cont de coronavirus dar totuși mi-am zis să am răbdare. Și uite că gluma se îngroașă așa că voi rezerva în momentul în care se va liniști treaba asta.
Dacă nu, merg la noi în țară, dacă se împute treaba rău îmi fac concediul la țară așa cum îmi făceam vacanțele în copilărie.

#99
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu daca mi-am anulat toate excursiile in strainatate luna trecuta acum am zis sa rezerv in Romania.. Am sunat la hotel Afrodita Baile Herculane sa fac rezervare... si 7 zile... pret 5100 de lei... Ba esti nebun.. atatia bani in darapanatura aia de statiune...  Daca e asa... stau mai bine acasa.. ma duc la tara.
M-am certat si cu gagica pe faza asta.. ca ea vrea la Afrodita.. Baile Herculane.. Sa se duca.. da cu altu.. Posted Image Operatorii de turism in Romania au umflat preturile cu coronavirusul asta pe motiv ca stau romanii in Romania si se duc in vacanta... sa mai stea p'aici.. Atat am platit 7 zile in Creta... si era Creta nu Herculane.. Posted Image

Edited by -koss-, 06 March 2020 - 19:40.


#100
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
AirFrance ofera garatuit (in aceeasi clasa) posibilitatea de re-booking (aceeasi destinatie) pt zborurile pana in 31 Mai.

Ofera si posibilitatea de a schimba destinatia sau sa anulezi, caz in care iti dau un voucher (non-refundable) valid 1 an de zile, pe care-l poti folosi cu AirFrance sau KLM.

Quote

BOOK WITH PEACE OF MIND

AIR FRANCE AUTHORIZES RE-BOOKING AT NO EXTRA COST THROUGHOUT ITS NETWORK FOR FLIGHTS BOOKED ON AND BEFORE 31 MARCH, 2020
Update on 6 March 2020, 04:30 PM Paris local time
Since the outbreak of the Coronavirus COVID-19, we have been doing everything possible to assist our customers and allow them to postpone or cancel trips planned to/from areas with a risk of exposure.
We are now extending these measures to our entire network, for reservations to come and bookings already made.
You can thus book your next trip with the guarantee of being able to modify your booking at no extra cost if you so wish.

If you have an Air France ticket*, issued on or before 31 March, 2020, and valid for a flight scheduled between 3 March and 31 May, 2020, regardless of the destination, you can postpone your trip at no extra cost onto a later flight until 31 may, 2020 included, to the same destination and in the same booking class.
Save time by changing your booking directly online, in the "Your reservations" section of the website or in the mobile app. You can also contact your travel agent.

You may also choose to change your destination or cancel your trip via your travel agent. In these cases, we will provide you with a non-refundable voucher that will be valid for 1 year and can be used on Air France or KLM.
* Valid excepted fares for allotments and groups with specific conditions

Edited by iseteqiube, 06 March 2020 - 19:57.


#101
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 -koss-, on 06 martie 2020 - 19:35, said:

Am sunat la hotel Afrodita Baile Herculane sa fac rezervare... si 7 zile... pret 5100 de lei...

ptr 2 persoane banuiesc
Scump oricum pentru rapile alea la herculane

Edited by epetroiu, 06 March 2020 - 22:04.


#102
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
Oare ce va fi cu hostelurile? Vor deveni si mai ieftine?

 -koss-, on 06 martie 2020 - 19:35, said:

Eu daca mi-am anulat toate excursiile in strainatate luna trecuta acum am zis sa rezerv in Romania.. Am sunat la hotel Afrodita Baile Herculane sa fac rezervare... si 7 zile... pret 5100 de lei... Ba esti nebun.. atatia bani in darapanatura aia de statiune...  Daca e asa... stau mai bine acasa.. ma duc la tara.
M-am certat si cu gagica pe faza asta.. ca ea vrea la Afrodita.. Baile Herculane.. Sa se duca.. da cu altu.. Posted Image Operatorii de turism in Romania au umflat preturile cu coronavirusul asta pe motiv ca stau romanii in Romania si se duc in vacanta... sa mai stea p'aici.. Atat am platit 7 zile in Creta... si era Creta nu Herculane.. Posted Image
Exagerat de scump, fi sigur ca exista variante mult mai ieftine in Herculane. Am facut rezervare acum un timp pentru cineva pe 20% din suma aia. Pe de alta parte crezi ca turismul romanesc nu o sa fie afectat de coronavirus?

#103
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E groasa rau, cred ca in momentul de fata nu poate fi vorba doar despre turismul in strainatate ci si despre turismul in interiorul Romaniei. Situatia poate sa se agraveze si sa fie imprevizibila de la zi la zi. Cel mai corect pentru toata lumea ar fi sa-si limiteze orice deplasare daca nu e cu adevarat urgenta si necesara, maxim posibil.

Fara suparare, sa pleci in vacanta mai ales in Italia acum inseamna inconstienta maxima.

Edited by -koss-, 08 March 2020 - 16:33.


#104
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006
Aia e clar ca si turismul romanesc e afectat si va fi afectat, poate chiar la fel de mult sau mai mult decat cel international. Om vedea.

#105
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 30.08.2017
Mda, e riscant calatoritul acum. Nu neaparat ca te-ai imbolnavi, dar te poti trezi cu carantine, zboruri anulate, panica. Daca mai ai si copil mic...atunci chiar nu are rost sa mergi mai departe de bulgari.

#106
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Am sunat astăzi la Lufthansa.
Anulat călătoria în Napoli și Reykjavik.  
Amânat USA pentru Septembrie

Mâine aflu despre Paris.

A mai rămas doar weekendul in Basel pe 20 Martie..


#107
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,092
  • Înscris: 25.12.2005

 Lex404, on 09 martie 2020 - 01:20, said:

Am sunat astăzi la Lufthansa.
Anulat călătoria în Napoli și Reykjavik.  
Amânat USA pentru Septembrie

Mâine aflu despre Paris.

A mai rămas doar weekendul in Basel pe 20 Martie..

Ai fost penalizat ? Ti-au dat banii inapoi ? Multumesc

#108
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Nu am fost penalizat  
Rebooking gratuit. Daca anulezi, in functie de clasa tarifara dar LH mi-a zis sa nu anulez eu si si sa primesc aprox 80% inapoi, mai bine astept ca sunt sanse foarte mari sa anuleze ei anyway si primesc full refund :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate