Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Nebunia cu open-space / studio/ dubla garsoniera Living + BUCATARIE !?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
795 replies to this topic

#793
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
Lucrurile trebuie luate punctual si nu generalizat - nu tot ce e vechi e prost, nu tot ce e nou e bun, si nici invers.

Da exista apartamente noi foarte mici cu 2000 E / mp, multe nu sunt ok.

Uite o comparatie. Asta s-a facut langa blocuri din 2007/2008.

Blocul nou arata asa si astia vor 100 000 pe apartament fara parcare

https://www.olx.ro/o...ti-IDdqpNc.html


Blocul mai putin nou arata asa, pe la 74 mp 2 camere, 2 bai adica dormitorul are baia lui si alta baie e pe hol la intrare ca sa nu iti imputa musafirii sufrageria cand se duc la baie, si are si terasa care nu se vede in anuntul asta dar nu e inclusa in aia 74.

https://www.olx.ro/o...ti-IDd8Ctk.html


Deci se poate si nou si bine gandit. La fel si la alea vechi... sunt si foarte bune si gunoaie.


Acum pe subiect, in garsoniera chiar si aia de 42mp mi se pare ca poate trai decent o singura persoana mai degraba izolata / solitara pana cand cunoaste pe cineva. (excludem vremuri de criza cand nu ai de ales). Ca pui un birou langa pat / canapea extensibila si traiesti acolo.

Daca poti imparti aproximativ acelasi spatiu in 2 camere e probabil mai ok - incepe sa arata ca apartamentele alea din Ikea de la showroom si nu e rau.

De la 2 camere incolo incepe sa devina din nou o discutie subiecte - poti sa imparti 80mp si in 2 camere si in 4 camere, sunt preferinte diferite. Dar la garsoniera e nasol.

#794
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2020 - 10:58, said:

Exact cum am zis. Ai acolo modelul de garsoniera "comuna" despre care vorbeam eu... care nu are nici 37mp le știu...
Astea sunt exact despre care Ceaușescu a făcut mii. Mai sunt cele de pe Orșova (sau alte zone) care ca împărțire sunt mai ok, alea de la blocurile de 4 etaje unde Baia și bucataria sunt mai pătrate și aveau în bucătărie o debara. Toți dar au debaraua... Alea sunt mai ok ca împărțire dar sunt grote efectiv. Și evident nu au lift.

Nu as baga banii mei în asa ceva niciodată acum.
am una... stiu exact ce vorbesc, e identica
e exact ce povesteam eu.

Peste zece ani multe din blocurile astea de garsoniere vor arata mai prost, mult mai prost decat New Town care a fost construit pentru alta categorie de oameni si la alta calitate.  Locul de parcare este un element critic, cine a cumparat fara o sa cam chitaie peste 5 ani dupa clienti, mai ales ca multi proprietari de apartamente vechi recurg acum la designeri interiori si amenajeaza si ei modern, cu avantajul suprafetelor sensibil mai mari.

#795
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012
In exemplele date de mine, la 2 camere intre 40 mp fara balcon la c-entral si 64 mp fara balcon, as zice ca diferenta e mai mult decat sensibila, e de peste 50% din suprafata celui nou :))

#796
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Asta penttru ca e inegala comparatia, e o diferenta neta de o camera intre alea de la c-entral si ce ai pus tu acolo Posted Image
Oricum, sunt si apartamente de 2 camere in blocuri noi de 70-80 de metri patrati, iar pentru blocurile vechi as spune ca suprafata medie e mult mai aproape de 50 de m2 decat de 60.

Edited by nnestor, 20 March 2020 - 11:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate