Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Efectele comportamentului mamei in relatiile cu femeile

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostMagicwisewolf, on 16 februarie 2020 - 18:06, said:

Cunosc cateva cazuri de genul asta, ei niste super baieti, ele, niste scorpii, tot timpul nemultumite.
Chiar, de unde se naste aceasta "rautate de gura" ? Ca nu cred ca le invata nimeni acasa sa fie ale dracu. Din contra, sunt unele de le-ai tine numai in palme dar cu parinti ok, oameni buni, care nu par genul sa fi educat astfel "odrasla". Deci, ele de unde ajung asa ?
Aici cred ca ar trebui sa intervina femeile cu ceva explicatii, daca sunt... Dar, mi-e teama ca nu.
Nu zic ca barbatii sunt cei mai cei, au si ei bubele si fixurile lor, dar, parca ai sanse sa te intelegi mai bine cu ei, sa ajungi la un compromis si fara atat de mult scandal si vorbe grele. Ce determina o parte dintre femei sa nu stie cand sa se abtina, sa nu incerce sa puna altfel problema, avand astfel sanse mult mai mari sa se inteleaga cu barbatul ?
Nu sunt ale dracu, sunt frustrate. Unele din familie care probabil au trait aceeasi situatie ca si initiatorul discutiei, altele din cauza barbatilor care, sa recunoastem, nu-s tocmai niste cavaleri in ziua de azi, si sunt femei (si barbati) cu care soarta in toate cele, a fost o scorpie.
Iti propun un experiment. Atunci cand muierea e mai a dracu si mai guraliva, tu retine-ti acel impuls de a o tine numai in palme si comporta-te altfel decat v-ati astepta amandoi. Raspunde-i cu calm, fii amabil, si chiar ajut-o, sa vezi cum ii piere graiul. ��

#20
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Initiator, e mama ta, sa nu o uiti niciodata chiar daca te batea cu furtunul cand erai mic si caut-o, nu mai ai treaba cu trecutul.

Poate si viata chinuita din copilarie te-a facut barbat de la 20 de ani de cand te-ai descurcat singur.

Sa nu mai ai ura pe femei din cauza copilariei si e ciudat ce comportament de frica ai cu femeile ca trebuia sa fi tocmai invers - sa ai multe femei pana la 30 de ani.

Nu are nici o treaba trecutul tau cu relatiile pe care trebuie sa le ai cu femeile.

Iti spun sigur ca nici cea mai a dracu femeie pe care ai putea sa o cunosti nu ar putea sa te pacaleasca sau sa te minta ca te iubeste si tu sa nu iti dai seama tocmai ca nu ai fost iubit de mama cand erai mic.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
Vezi ca destul de probabil mama ta pe masura ce imbatraneste si o sa simta nevoia unui ajutor o sa vina pe capul tau, o sa te scoata dator pt ce a facut pt tine si o sa-ti reguleze viata in continuare. Cel mai sanatos e sa rupi legaturile acum cu ea, orice interactiune cu ea redeschide rani mai vechi.

View Postavnero, on 16 februarie 2020 - 19:12, said:

Initiator, e mama ta, sa nu o uiti niciodata chiar daca te batea cu furtunul cand erai mic si caut-o, nu mai ai treaba cu trecutul.

Poate si viata chinuita din copilarie te-a facut barbat de la 20 de ani de cand te-ai descurcat singur.

Sa nu mai ai ura pe femei din cauza copilariei si e ciudat ce comportament de frica ai cu femeile ca trebuia sa fi tocmai invers - sa ai multe femei pana la 30 de ani.

Nu are nici o treaba trecutul tau cu relatiile pe care trebuie sa le ai cu femeile.

Iti spun sigur ca nici cea mai a dracu femeie pe care ai putea sa o cunosti nu ar putea sa te pacaleasca sau sa te minta ca te iubeste si tu sa nu iti dai seama tocmai ca nu ai fost iubit de mama cand erai mic.
Ai avut o copilarie normala, nu?

#22
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 29.07.2017

View Postpopescuadi, on 16 februarie 2020 - 17:15, said:


Eu cand aud despre "iubirea mamei, afectiunea mamei"
La scoala, profesoara le da elevilor ca tema pentru acasa, sa faca o compunere cu titlul: “Mama e numai una”.
A doua zi, Ionel e rugat sa-si citeasca compunerea:
“Odata veneam de la joaca si la mine in camera am gasit o minge mare,pe care mi-a cumparat-o mama. Mama e numai una”.
Vine randul lui Gigel:
“Ma plimbam cu mama prin oras si, intr-o vitrina, am vazut o bicicleta frumoasa. Mama a vazut ca imi place tare si mi-a cumparat-o. Mama e numai una”.
Vine si randul lui Bula:
“Odata veneam de la scoala si intru in casa si strig:
-Mamaaaaa,mi-e foame!
La care mama:
-Vezi ca-n frigider sunt trei chiftele!
Deschid frigiderul, ma uit si strig:
-Mamaaaa, e numai una!”


Nu te mai plange. La tine a fost parfum. Gandeste-te ce copilarie au avut adultii dezaxati pe care-i intalnesti la tot pasul.

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 29.01.2016

View PostFlyMe2, on 16 februarie 2020 - 18:57, said:


Nu sunt ale dracu, sunt frustrate. Unele din familie care probabil au trait aceeasi situatie ca si initiatorul discutiei, altele din cauza barbatilor care, sa recunoastem, nu-s tocmai niste cavaleri in ziua de azi, si sunt femei (si barbati) cu care soarta in toate cele, a fost o scorpie.
Iti propun un experiment. Atunci cand muierea e mai a dracu si mai guraliva, tu retine-ti acel impuls de a o tine numai in palme si comporta-te altfel decat v-ati astepta amandoi. Raspunde-i cu calm, fii amabil, si chiar ajut-o, sa vezi cum ii piere graiul. ��
Stai un pic, cred ca ai inteles gresit.
In primul rand nu am zis ca trebuie luata la palme. De la "iti vine" si pana la a si face asta, e cale lunga, cel putin la mine. Consider ca tine de fiecare sa se stapaneasca, sa gandeasca corect si sa nu se lase prada impulsurilor. Departe de mine ideea si nici nu sunt de acord cu treaba asta cu violenta, atat din partea lui, cat si a ei, pentru ca am pretentia ca nici ea sa nu ridice mana asupra lui, ca sa fim corecti si egali pana la capat.
Pe de alta parte, sunt multe femei care interpreteaza blandetea si bunatatea barbatului ca pe o slabiciune, il considera fraier si prost, ca nu e in stare nici sa se certe cu ele, si acei barbati erau tocati psihic, efectiv. Am vazut astfel de exemplare si mi-a lasat un gust amar. Deci, depinde de persoana. Cu unele tine, cu altele nu tine sa fii calm si de ajutor, permanent vor avea ceva de reprosat si nimic nu le convine.
Oricum, discutia e foarte lunga, dar, in anii de viata pe care ii am pana acum, am invatat ca oamenii, pe langa faptul ca sunt complecsi, mai sunt si foarte complicati. Unii, in mod special si fara vreun motiv real. Firea umana este dificila si cu atatea fete si variante incat nu poti face tipare general valabile decat pana la un punct.

#24
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View PostFane, on 16 februarie 2020 - 19:15, said:


Ai avut o copilarie normala, nu?

Am avut copilarie mai crunta ca a initiatorului din partea mamei mele dar nu traiam la tara si nici in saracie.

Daca ma intrebi ce relatie am cu mama mea, tata nu mai am - e capul familiei si pana moare daca e nevoie sa imi dea daua palme le primesc si gata.

Copilaria mea chinuita a avut efect invers asupra mea fata de cum e initiatorul acum pana la 30 de ani cu femeile.

El ar trebui sa nu se sperie de o relatie cu o femeie tocmai ca s-ar putea sa se simta neiubit si sa creada ca isi bate joc de el femeia aia.

El e tipul de barbat care poate avea orice femeie ca este de asa fel crescut incat sa treaca peste orice greutati.

Femeile pentru unul ca el ar trebui sa fie ceva de genul - cunoscut azi, maine se muta femeia la el, dupa 3 luni daca nu se inteleg pleaca femeia la ea acasa si el aduce imediat pe alta la el in casa.

Nu este tipul de barbat sa aiba teama de o femeie, tocmai asta nu are logica la el la varsta de 30 de ani.

#25
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008

View Postavnero, on 16 februarie 2020 - 19:36, said:

Copilaria mea chinuita a avut efect invers asupra mea fata de cum e initiatorul acum pana la 30 de ani cu femeile.

Oamenii reacționează diferit la situații similare, chiar și frații care cresc în aceeași familie pot percepe diferit aceași situație conflictuală. Nu poți niciodată să prevezi în ce direcție se va dezvolta un copil (dacă va deveni un adult submisiv sau unul agresiv) în urma abuzurilor trăite.

#26
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostMagicwisewolf, on 16 februarie 2020 - 19:32, said:


Stai un pic, cred ca ai inteles gresit.
In primul rand nu am zis ca trebuie luata la palme. De la "iti vine" si pana la a si face asta, e cale lunga, cel putin la mine. Consider ca tine de fiecare sa se stapaneasca, sa gandeasca corect si sa nu se lase prada impulsurilor. Departe de mine ideea si nici nu sunt de acord cu treaba asta cu violenta, atat din partea lui, cat si a ei, pentru ca am pretentia ca nici ea sa nu ridice mana asupra lui, ca sa fim corecti si egali pana la capat.
Pe de alta parte, sunt multe femei care interpreteaza blandetea si bunatatea barbatului ca pe o slabiciune, il considera fraier si prost, ca nu e in stare nici sa se certe cu ele, si acei barbati erau tocati psihic, efectiv. Am vazut astfel de exemplare si mi-a lasat un gust amar. Deci, depinde de persoana. Cu unele tine, cu altele nu tine sa fii calm si de ajutor, permanent vor avea ceva de reprosat si nimic nu le convine.
Oricum, discutia e foarte lunga, dar, in anii de viata pe care ii am pana acum, am invatat ca oamenii, pe langa faptul ca sunt complecsi, mai sunt si foarte complicati. Unii, in mod special si fara vreun motiv real. Firea umana este dificila si cu atatea fete si variante incat nu poti face tipare general valabile decat pana la un punct.
Nici nu m-am gandit la vreo manifestare violenta, dar daca gandesti in felul acela, cu siguranta vei reactiona respingator la adresa femeii, ori poate sa existe acea tendinta de a o lua in zeflemea. Unii oameni simt foarte clar antipatia chiar si atunci cand tu ai impresia ca nu ai facut nimic sa o arati.
Cu siguranta nu trebuie sa te arati bland cu femeile. Blandetea e atributul femeii, al mamei. Trebuie doar sa o tratezi corect, chiar daca ti se pare ca nu merita. E vai si amar daca ea simte ca esti slab sau daca esti la cheremul ei pt.orice fleac, te face pres!

#27
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postmaluca, on 16 februarie 2020 - 19:42, said:

Oamenii reacționează diferit la situații similare, chiar și frații care cresc în aceeași familie pot percepe diferit aceași situație conflictuală. Nu poți niciodată să prevezi în ce direcție se va dezvolta un copil (dacă va deveni un adult submisiv sau unul agresiv) în urma abuzurilor trăite.

Nu a discutat initiatorul cu unul ca el pana aum si tocmai de frica sa nu se faca de ras din cauza copilariei.

El trebuie sa fie genul de om la 30 de ani care daca merge pe strada si se loveste el de unul tot el sa-l injure pe ala.

Cu femeile trebuie sa fie tocmai invers - sa fie iubitor cu ele, tandru sa lase impresia ca e prost ca sa creada femeia ca ea are controlul relatiei si cat merge si e bine in relatie sa nu se sperie cand incepe femeia sa mai urle sau sa-l faca prost.

Daca gaseste una sa se insoare sa o faca dupa ce a locuit impreuna cu minim 5 femei si minim 3 luni cu fiecare si maxim 1 an.

Numai asa va cunoaste foarte bine comportamentul femeilor si va sti sa se fereasca de una foarte prefacuta cand va veni momentul sa se insoare.

Frica lui de acum de insuratoare tocmai din cauza asta este - nu cunoaste comportamentul femeilor si el pana la 30 de ani si locuind singur de 10 ani trebuia sa fi stat impreuna la el in apartament cu minim 7 sau 10 femei.

Nu avea nici un motiv sa stea singur atatia ani cand are si casa lui, are compotrament de barbat de 30 de ani care locuieste cu masa si cu tasu.

Edited by avnero, 16 February 2020 - 20:12.


#28
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu am crescut iubit si protejat de mama dar tot am ajuns fatarau in relatile cu femeile, insa este foarte posibil sa fie din cauza fratelui meu mai mare care s-a ccomportat similar cu mama initiatorului
la mine problema majora este ca inca sunt nevoit din motive financiare sa stau sub acelasi acoperis cu el, ceea ce ma face neincrezator cu femeile

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
sa sti ca femeile daca nu te simt ca dominant nu prea prezinti interes pt ele. asa sunt construite. mai degraba au succes prostii cu fire dominanta decat inteligentii docili. sunt si motive pt asta, dar nu asta se discuta aici.

Edited by Fane, 16 February 2020 - 20:19.


#30
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostFane, on 16 februarie 2020 - 20:16, said:

sa sti ca femeile daca nu te simt ca dominant nu prea prezinti interes pt ele. asa sunt construite. mai degraba au succes prostii cu fire dominanta decat inteligentii docili. sunt si motive pt asta, dar nu asta se discuta aici.
asa functioneaza mintea femeilor, de aceea eu nu caut femei caci eu nu sunt dominant

#31
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Femeile pot fi foarte diferite, nu toate vor bărbați care să le domine. Cunosc un cuplu (prieteni buni) în care el este cel blând, ea este cea vulcanică și le merge foarte bine, sunt împreună de 12 ani, căsătoriți și cu un copil. Atâta timp cât cei doi parteneri sunt complementari și fiecare își asumă rolul lui în cadrul cuplului, nu este nicio problemă.

#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 29.01.2016

View PostFane, on 16 februarie 2020 - 20:16, said:

sa sti ca femeile daca nu te simt ca dominant nu prea prezinti interes pt ele. asa sunt construite. mai degraba au succes prostii cu fire dominanta decat inteligentii docili. sunt si motive pt asta, dar nu asta se discuta aici.
Dominant e un pic fortat, dar inteleg ideea.
Eu unul as zice mai degraba incitant, intrigant (in sensul bun al cuvamtului), la care se adauga cu succes increderea in sine.
Sunt si unele care ii cauta la propriu pe aia "cei mai dominanti". Dominanti in toate felurile, inclusiv in sensul cel mai rau al cuvantului. Dar, eu cred ca alea au o problema sau sunt masochiste si nu si-au dat seama.

Edited by Magicwisewolf, 16 February 2020 - 20:34.


#33
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Initiator , ca sa poti trece peste trauma ar trebui sa inveti
-sa ierti , mai ales ca nu mai ai un punct comun in acest moment
-sa tolerezi persoana de linga tine , sa nu judeci fara un motiv, fara intelegere
-sa alegi corect mediul in care traiesti  fara compromisuri morale
-sa te documentezi ce si cum functioneaza  o femeie , oricum ai privi-o nu o sa semene cu tine barbatu` never
-etc

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
faptul ca-i bland nu insemna ca nu poate fi dominant. de fapt dominant e putin cam impropriu sa fie folosit in relatiile interumane. sa zicem mai degraba cu calitati de lider, stapan pe sine.

View PostMagicwisewolf, on 16 februarie 2020 - 20:33, said:

Dominant e un pic fortat, dar inteleg ideea.
Eu unul as zice mai degraba incitant, intrigant (in sensul bun al cuvamtului), la care se adauga cu succes increderea in sine.
Sunt si unele care ii cauta la propriu pe aia "cei mai dominanti". Dominanti in toate felurile, inclusiv in sensul cel mai rau al cuvantului. Dar, eu cred ca alea au o problema sau sunt masochiste si nu si-au dat seama.
corect. nu ma refeream in nici un caz la cei care-si castiga pozitia dand cu ghioaga. suntem oameni inteligenti, nu? :)

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 29.01.2016
Asa este. Dominant in acceptiunea de lider, poti fi si fara cea mai mica urma de violenta. Poti fi prin inteligenta, atitudine, stapanire de sine, gandire analitica si strategica, in anumite conditii. In fine e destul de clara ideea.

Edited by Magicwisewolf, 16 February 2020 - 20:45.


#36
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Faza asta cu "dominantul" mi se pare o chestie primitiva pentru o societate evoluata.
Dominantul era necesar cand traiam in pesteri.
Ma rog, in Romania nu suntem prea civilizati, asa ca...
In mod ideal ar trebui sa traim intr-o societate bazata pe cooperare, si nu pe dominare.
Insa da, am vazut ca femeile intr-adevar vor barbati dominanti, in ce sens, adica sa faca orice ca sa le fie lor bine, pot sa incalce si normele morale, legale, pe ele nu le intereseaza, n-au stresuri de astea. Si e bine cand ai pe cineva care sa faca treaba dificila pentru tine, ca sa nu "te murdaresti pe maini" tu ca femeie.
Imi aduc aminte si la mine cand eram copil, mama mereu il "mustruluia" pe tata ca de ce nu are mai multa "smecherie" in el, descurcareala, de ce nu se baga in fata, de ce nu mituieste pe x pe y sa rezolve o problema mai repede. Cam asa-s femeile, la ele principiile sunt ceva optional.

Faptul ca unele femei inca asteapta ca barbatul sa faca totul este o chestie cam depasita.
O relatie inseamna cooperare, la urma urmei.
Adica eu, ca barbat, nu mai vad niciun fun in a-mi asuma rolul ala traditional, ca eu sa duc tot greul relatiei, casniciei etc, in timp ce femeia e moderna, emancipata.Adica, pot sa o fac, nu ma simt incapabil, dar de ce as face-o? De ce sa fiu eu "boul de povara"?  Pai ori suntem ambii pe stil vechi, ori nu mai suntem "deloc".
Inainte era o treaba, barbatul era "boul de povara" dar femeia macar isi indeplinea si ea un rol. Astazi? Femeia te priveste ca pe un obiect de care se descotoroseste foarte usor. Si astfel nu mai merita efortul.

Si culmea e ca sunt o groaza de femei din astea tinere care au pretentia ca barbatul sa preia rolul tatalui lor.

Si era sa mai zic ceva, cam de asta si sfarsesc unele batute, de la prea marea preferinta pentru "dominanti".

Edited by epetroiu, 16 February 2020 - 20:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate