Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 

Parere achizitie casa/apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
De aprox 1 an vreau sa cumpar al 2 apartament ca s-a marit familia, cele 2 camere nu imi ajung. Am inceput sa sting ceva cash in speranta ca nu voi lua un credit foarte mare.
Am avut citeva oferte de ap in zona crangasi(zona unde vreau) dar din varii motive nu am ajunf la finalitate si m-am trezit ca preturile au crescut si mi-am dat seama ca ce am strins cash este echivalent cu ce aveam acum vreo 2 ani.
Am inceput sa caut apartamente dar parca nu ma indur sa dau 80-85 k pe o cutie cu 3 camere. Cineva a venit cu ideea:casa in zona chiajna/rosu/dudu.
M-am uitat pe la case si am vazut ca as putea gasi cu aprox aceeasi bani 80-90k euro casa cu toate utilitatile.
De ce pretul unui case care are si citiva pm in jur e la fel ca un ap de 70mp? E ceva ce imi scapa? Care ar fi sfatul? Sa ma duc in zona aceea? Am auzit ca este aglomerat dar pt o casa la curte parca as indura...
La ce trebuie sa fiu atent- acte,dezvoltatori...etc
Orice sfat imi este de folos.
Achizitia s-ar face cu jumatate cash/jumatate credit(nu vreau sa vind ap in care stau acum...)
Multumesc

#2
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Ce iti scapa? Locatia. Inafara de asta, ai grija ca la casa o sa ai si alte impozite, alte preturi la incalzirea pe timpul iernii (mai mari).
Incearca sa faci un test, poate ai un prieten care sta prin zona, sa stai la el vre-o 2-3 zile si sa mergi de acolo la locul de munca. Din cauza locatiei, s-ar putea sa iti pierzi o buna parte din zi in trafic...

#3
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Am un prieten care sta in Dudu la casa. Am vb de incalzire si nu mi se pare foarte mult comparativ cu 3 camere si daca e sa fac o medie pe an diferenta nu mi se pare mare.
Parte cu aglomeratia...aici stau in cumpana dar faptul ca vin acasa si am citiva pm unde sa stau linistit. La birou cit merg nu am un program fix, adiva as avea nici o prbl sa plec/vin la orele mai lejere.
Cu privire la impozit nu am vb dar cit poate sa fie de mare...

#4
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Din moment ce mai ai un apartament, eu consider ca e binevenita achizitionarea unei case. S-ar putea sa nu regreti alegerea facuta. Si din moment ce iti permiti sa o cumperi, nu cred ca o sa ai probleme sa achiti caldura pe timp de iarna, indiferent cat ar fi ea.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
mergi de cateva ori pana in localitatile respective. orele sa fie diferite.
vezi sa aiba si gaze si utilitati localitatile

#6
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Depinde unde lucrezi, dar daca e in oras oriunde dincolo de iesirea din Militari poti sa consideri ca statul in Dudu iti adauga doua ore de stat in trafic pe zi, zi de zi. Orele deja nu mai conteaza, de la sase si jumatate dimineata pana la sapte-opt seara traficul este constant. Restul, impozit sau alte cheltuieli cu casa sunt maruntis. La cheltuielile lunare adauga insa motorina sau benzina, s-ar putea ca numai pe astea sa mai dai inca jumatate de rata in plus.

Edited by nnestor, 11 February 2020 - 22:36.


#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 florinetzul, on 11 februarie 2020 - 22:11, said:

De ce pretul unui case care are si citiva pm in jur e la fel ca un ap de 70mp? E ceva ce imi scapa? Care ar fi sfatul? Sa ma duc in zona aceea? Am auzit ca este aglomerat dar pt o casa la curte parca as indura...

Pentru că apartamentul e într-o zonă mai bună. În cartierele astea apropiate de București, eu cred că vezi problema greșit. Nu stai la marginea Bucureștiului, stai la periferia lui. Acele zone, care s-au dezvoltat foarte rapid, au trecut de stadiul romantic, în care ziceai că te duci să-ți cauți liniștea. Acum nu mai ai liniște acolo, ai doar o casă într-o zonă circulată, cu mult praf, cu zgomot, poluare, tot ce ai și în alte zone ale orașului. Dacă vrei imaginea aia, în care te trezești la prima oră, îți iei ceașca de cafea, ieși pe balcon, te uiți la copii cum se joacă cu cățelul și la nevastă cum udă florile, în timp ce asculți ciripitul păsărilor, trebuie să străbați mai mulți km.

Utilitățile alea nu sunt neapărat "toate". Copilul tău are un acces facil la școală, respectiv liceu, sau trebuie să schimbe 3 autobuze? Dacă ai chef de o plimbare, ai vreo zonă de agrement prin apropiere, sau trebuie să te urci în mașină să ajungi acolo? Calitatea vieții nu stă doar în țeava de gaz și de apă. Ia ceva ce-ți place acum cum și unde e, nu pune botul la poveștile cu cartierele care se dezvoltă și ajung să fie mult mai mișto decât sunt acum. Gândește-te la activitățile zilnice, la ce ar trebui să renunți cu mutatul la casă, cât faci de-acasă până la muncă, cât faci să-ți iei o pâine. Chestiile astea contează. Nu da bani în ideea că faci ceva sacrificii dar ai 500mp de teren. E irelevant terenul ăla dacă tu stai 12 ore la muncă, pentru că patru le pierzi pe dum.

Edited by SmurfK, 11 February 2020 - 22:39.


#8
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Multumesc de sfaturi/opinii.
Este exclus deplasarea cu masina in Bucuresti. Am vreo 12k km cu actuala masina si nu stiu daca am facut 1500 in Bucuresti.
Este exclus sa am aceea imagine cu cafeaua, ciripit de pasarele...zic ca daca e casa intr-o zona mai retrasa, nu e la strada principala, ai ceva liniste.
Cu jobul chiar nu am nici o prbl si daca fortez nota putin cred ca as obtine sa lucrez de acasa, sotia nu stiu ce ar face...
Cumpana mea este aglomeratia si viitorul copiilor; scoala/gradinita ar fi in zona, mai tirziu...liceu/facultate cred ca ar fi o problema din cauza aglomeratiei.

#9
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Cunosc o familie care s-a mutat in Voluntari acum vreo 10 ani, pe atunci nu aveau copii, intre timp au venit copii, gradinita, scoala din Voluntari nu le mai place, nu le mai plac vecinii ca au porci, gaini, copii trebuie zilnic dusi/ adusi in Bucuresti, serviciiile lor tot in Bucuresti. Pierd zilnic o gramada de timp in masina, prin urmare s-au hotarat sa inchirieze un apartament in Bucuresti, in zona unde au copii scoala, iar casa din Voluntari sa o pastreze ca si “casa de vacanta” momentan, asa ca eu zic sa cantaresti  bine daca ai copii mici si sa iei cea mai buna decizie!

#10
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
Eu nu am aceasta dilema, desi situatiile noastre sunt foarte asemanatoare, cu exceptia programului de lucru care la mine este fix.

Caut 4 camere undeva in oras. desi asta implica sa locuiesc intr-o cutie de chibrituri, am senzatia ca nu m-as duce nici pana la Lujerului, desi avand in vedere bugetul, tare imi este frica sa nu fiu nevoit sa fac asta, Am un prieten care locuieste la casa pe strazile din dreapta bulevardului Virtutii (sens Drumul Taberei), si care in unele dimineti face jumatete de ora pana sa ajunga la statia de tramvai Orsova, sensul spre centru (daca cumva este o exagerare a lui, imi cer scuze).

Cel mai important aspect pentru mine este ca atunci cand copiii vor creste sa aiba posibilitatea sa ajunga si sa se intoarca singuri de la scoala in siguranta; oamenii se schimba si o casa are avantajele ei, si dezavantaje, prezentate de colegi mai sus, am expus problemele cele mai importante din punctul meu de vedere.

Edited by iufiuf, 12 February 2020 - 06:37.


#11
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Mie cel mai important aspect mi se pare naveta copiilor, deci cade varianta periferiei.
Din pacate in astea noi se fac preponderent 2 camere, confort 2, pentru inchiriat. Oricum la bugetul 100k nu gasesti decat bloc vechi. Eu caut ceva la 200k si nu gasesc.

#12
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Da...cam toate opiniile merg spre evitarea aglomeratiei..deci spre apartament si asta nu prea imi place. Ideea este ca nici acestea nu se prea gasesc, cel putin in zona in care vreau.

Edited by florinetzul, 12 February 2020 - 08:26.


#13
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Poti sa lucrezi de acasa sau ai program flexibil? Ai gradinite/scoli ok in apropiere? Atunci ia casa.

Daca raspunsul e nu la intrebarile de mai sus, gandeste-te bine ce inseamna pentru tine timpul petrecut in trafic cu orele.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 SmurfK, on 11 februarie 2020 - 22:38, said:

Pentru că apartamentul e într-o zonă mai bună. În cartierele astea apropiate de București, eu cred că vezi problema greșit. Nu stai la marginea Bucureștiului, stai la periferia lui. Acele zone, care s-au dezvoltat foarte rapid, au trecut de stadiul romantic, în care ziceai că te duci să-ți cauți liniștea. Acum nu mai ai liniște acolo, ai doar o casă într-o zonă circulată, cu mult praf, cu zgomot, poluare, tot ce ai și în alte zone ale orașului. Dacă vrei imaginea aia, în care te trezești la prima oră, îți iei ceașca de cafea, ieși pe balcon, te uiți la copii cum se joacă cu cățelul și la nevastă cum udă florile, în timp ce asculți ciripitul păsărilor, trebuie să străbați mai mulți km.



stai sa vezi ca o groaza de bucuresteni si-au luat case pe valea prahovei. te duci la maneciu dupa liniste, de unde ca DN1a este atat de aglomerat si este atata zgomot incat...

#15
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Dupa cum au spus precedentii, decizia nu e legata de programul tau de munca ci de responsabilitatile care o sa le ai cand vor creste copii incepand cu gradinita si apoi scoala, activitati extra, pregatiri, etc. Iar scolile din periferie sunt la noroc.
Iar pana sa vina ei singuri acasa, asta ar fi  pe la 12-14 ani, o sa ii tot cari cu masina, deci daca pretuiesti timpul tau, ramai aproape de zonele de interes ale familiei, desi zgomotul/poluarea din oras e crunt/a; nah, totul are un pret, nimic nu e gratis, mai ales in Romania unde nu sa dezvoltat infrastructura de 30 ani.

Edited by Zyx, 13 February 2020 - 13:05.


#16
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 meme10, on 12 februarie 2020 - 08:19, said:

Mie cel mai important aspect mi se pare naveta copiilor, deci cade varianta periferiei.
Din pacate in astea noi se fac preponderent 2 camere, confort 2, pentru inchiriat. Oricum la bugetul 100k nu gasesti decat bloc vechi. Eu caut ceva la 200k si nu gasesc.

De ce? La periferie nu sunt scoli/gradinite?

#17
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
eu n-am gasit scoli bune 1-12 la periferie. ai un exemplu concret? As fi bucuros sa nu prapadesc 250k euro pe ceva in centru. La periferie probabil ar costa jumatate.

#18
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Am cautat scoli/gradinite in zoma chiajna si nu prea am gasit...cred ca raspunsul incep sa mi-l dau singur...nu am de ales decit apartament..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate