Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

cat costa un releveu apartament ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008
Am nevoie de un releveu pentru vanzarea unui apartament  (cu 2 camere , construit inainte de '89) .
Releveul trebuie intocmit de o persoana fizica sau juridica autorizata de ANCPI.

Cam cat ar costa ?

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Pentru vanzare iti trebuie, printre altele, documentația cadastrală a bunului imobil (fișa bunului imobil și planul de amplasament, respectiv planul releveu) și încheierea de intabulare în cartea funciară.
Asadar este vorba de mai mult decat un releveu.

Un releveu am gasit ca se face cu 3,5 lei/mp., iar o intabulare pe la 350 lei.
http://gsengineering..._28.01.2018.pdf

Depinde si de firma, de localitate, eventual si de urgenta cu care vrei documentatia.

Editat de claudiu1, 05 februarie 2020 - 10:34.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am platit 200 lei.
In Bucuresti, ap 2 camere, mai 2019, cadastru-intabulare (care include si releveu). Nu stiu cat costa numai releveul.
Firma autorizata, gasita pe internet. Am gasit si mai ieftin dar si mai scump, am ales dupa pret si apropiere de domiciliu.

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.962
  • Înscris: 30.11.2008
Cam astea sunt preturile

Fișiere atașate



#5
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008

 claudiu1, on 05 februarie 2020 - 10:33, said:

Pentru vanzare iti trebuie, printre altele, documentația cadastrală a bunului imobil (fișa bunului imobil și planul de amplasament, respectiv planul releveu) și încheierea de intabulare în cartea funciară.


cumparatorul mi-a comunicat doar de releveu (realizat de persoana autorizata ANCPI) + certificat energetic.

Ce este "încheierea de intabulare în cartea funciară" ?  Sunt proprietar de multi ani ....apartamentul este intabulat pe numele meu . Puteti sa imi explicati mai in detaliu ?

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015

 quantico2708, on 05 februarie 2020 - 10:47, said:

cumparatorul mi-a comunicat doar de releveu (realizat de persoana autorizata ANCPI) + certificat energetic.

E irelevant ce vrea cumpărătorul, nu puteți încheia actul de vânzare fără o serie de documente, printre care și intabularea, iar acolo, în încheierea respectivă, e și releveul.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.818
  • Înscris: 07.02.2003
Se cere si certificat energetic, altfel nu se uita fiscul la tine cand vii cu actul sa-l inregistrezi...

#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008

 andreic, on 05 februarie 2020 - 12:11, said:

Se cere si certificat energetic,
l-am mentionat mai sus ....nu ?

 SmurfK, on 05 februarie 2020 - 11:22, said:


E irelevant ce vrea cumpărătorul, nu puteți încheia actul de vânzare fără o serie de documente, printre care și intabularea, iar acolo, în încheierea respectivă, e și releveul.
OK .....si de unde scot eu "intabularea" asta ?  Care e titlul oficial al actului ? Ce cer la ghiseu ?

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004

 quantico2708, on 05 februarie 2020 - 10:47, said:

Sunt proprietar de multi ani ....apartamentul este intabulat pe numele meu . Puteti sa imi explicati mai in detaliu ?
Intabularea se face pe baza cadastrului facut de o firma sau PF autorizata.
Cautati prin hartii, daca aveti intabulare obligatoriu aveti si cadastrul facut, deci inclusiv releveul.
Daca nu le mai gasiti, cereti duplicat de la OCPI.  In link aveti termene si preturi.

Pentru un teren sau apartament se pot elibera de catre Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara copii conforme cu originalul ale documentatiilor cadastrale aflate in arhiva oficiului teritorial. Acestea isi dovedesc utilitatea in cazul in care documentatia a fost pierduta, deteriorata etc.

https://www.totalsur...tii-cadastrale/

Editat de claudiu1, 05 februarie 2020 - 12:21.


#10
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.224
  • Înscris: 22.12.2015
Cadastru +intabulare  - se fac de  aceeasi firma  autorizata.
Am platit  cam  1.000 Lei pentru  3  camere, Bucuresti,  in  2015. Sper sa nu ma  insel.
Si dureaza cam  4  saptamani...trei saptamani numai cadastrul.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.467
  • Înscris: 25.08.2009
Certificatul energetic e un moft dar ca orice moft, e obligatoriu.
In cazul meu, aveam  CE scos cu vreo 5-6 ani in urma, inainte de reabilitarea termica a blocului. Anul trecut cand am vandut, blocul/apartamentul trecuse intr-o categorie mai buna, trebuia sa scot altul, actualizat? Nu am scos, l-am prezentat pe cel vechi, nici o problema. Cumparatorul a vazut cu proprii ochi care e in situatia, nu a obiectat.

Editat de altuser09, 05 februarie 2020 - 13:29.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.197
  • Înscris: 28.06.2005
Altuser09, certificatul energetic e valabil 10 ani de la întocmire. De aceea nu a fost obligatorie, pentru tine, reînnoirea. :)

#13
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 470
  • Înscris: 31.12.2019

 andreic, on 05 februarie 2020 - 12:11, said:

Se cere si certificat energetic, altfel nu se uita fiscul la tine cand vii cu actul sa-l inregistrezi...

Nu se mai cere.

#14
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.120
  • Înscris: 03.01.2010

 altuser09, on 05 februarie 2020 - 13:27, said:

Certificatul energetic e un moft dar ca orice moft, e obligatoriu.
In cazul meu, aveam  CE scos cu vreo 5-6 ani in urma, inainte de reabilitarea termica a blocului. Anul trecut cand am vandut, blocul/apartamentul trecuse intr-o categorie mai buna, trebuia sa scot altul, actualizat? Nu am scos, l-am prezentat pe cel vechi, nici o problema. Cumparatorul a vazut cu proprii ochi care e in situatia, nu a obiectat.

Este in regula. e valabil 10 ani

 quantico2708, on 05 februarie 2020 - 10:16, said:

Am nevoie de un releveu pentru vanzarea unui apartament  (cu 2 camere , construit inainte de '89) .
Releveul trebuie intocmit de o persoana fizica sau juridica autorizata de ANCPI.

Cam cat ar costa ?


Documentatie cadastrala pentru un apartament cca 300-700 lei  +120 lei  taxa ocpi regim nornal.

Daca nu ai dobandit apartamentul din mostenire, in mod normal ar trebui sa ai cadastrul facut. Te costa 25 lei sa obtii copii certificate de la BCPI (poti discuta direct cu notarul sa le solicite sa nu mai faci tu un drum).

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.818
  • Înscris: 07.02.2003

 titi_steel, on 05 februarie 2020 - 18:24, said:

Nu se mai cere.
Aici zice ca da:
https://start-up.ro/...-acte-necesare/
Ai info ca s-ar fi scos printr-o ordonanta ceva sau modificare de lege ? In OCT 2019 se cerea (am facut eu acte).

Editat de andreic, 05 februarie 2020 - 21:14.


#16
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 470
  • Înscris: 31.12.2019
Ma refeream ca nu se mai cere pentru rolul fiscal.

#17
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.224
  • Înscris: 22.12.2015
In primul rand te  duci la  notarul unde se va incheia  actul.

Iti  comunica  la zi ce acte  trebuie.

#18
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008

 Adrexx, on 06 februarie 2020 - 09:54, said:

In primul rand te  duci la  notarul unde se va incheia  actul.

Iti  comunica  la zi ce acte  trebuie.
nu am ajuns inca la notar
in prima faza cumparatorul are nevoie de actele astea la banca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate