Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Apple va fi nevoit sã scape de conectorul lightning

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#73
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Telefonul ar fi fost inutilizabil daca nu intram serios in el. Un iPhone din 2014 poate fi folosit fara probleme si de o persoana atehnica.

#74
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 20:48, said:

Eu nu am văzut cum arată usb c

Poate fi băgat în orice poziție,  ca la Iphone?
da, și mai are încă alte chestii bune care lipsesc la măr.

#75
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007

View Postfqx, on 02 februarie 2020 - 01:05, said:

Pentru tine si restul care nu inteleg Posted Image
USB a fost inventat si este imbunatatit de catre o organizatie non profit, in urma unei actiunii la care au participat mai multe companii mari din domeniu.Ca atare,oricine il poate folosii si poate produce incarcatoare, cabluri, etc, motiv ptcare gasesti cabluri usb la 5Euro. Conectorul apple, e proprietatea lor, legal doar apple il poate produce, motiv pentru care odata, costa si apoi, apple poate schimba ce vrea de cate ori vrea, si tu pur si simplu esti fortat sa cumperi.Un incarcator usb C produs de samsung incarca orice device care are o mufa usb C, indiferent de producatorul device-lui.
cu observatia ca nu intotdeauna. cu incarcatorul de 25w care vine cu note 10+ nu mai incarc nimic. pur si simplu orice alt telefon cu mufa type c nu face nimic, pare ca nu vede ca e pus la incarcat. nu stiu daca e vina incarcatorului sau a cablului, din cauza ca si in incarcator are mufa usb-c, nu usb normal, si nu am alt cablu usb-c usb-c sa probez. acu' sper sa fie o intamplare, si sa nu devina un fenomen.

#76
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postfqx, on 02 februarie 2020 - 04:04, said:

hai sa fim seriosi, exista si cabluri usb de calitate.Pana la urma conteaza si utilizarea,si tu alegi practic calitatea pe care vrei sa o cumperi.Incarcatoarele samsung de ex, sint cel putin la fel de robuste si fiabile ca cele de la apple.
Exista si cabluri usb de calitate dar atunci vorbim cam de aceleasi preturi. Sunt de acord cu incarcatoarele si nu doar cele Samsung sunt de calitate, cu toate astea pt apple ai unu de calitate si gata.

#77
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
O parte a procesului de standardizare a fost aproape completată.   Avem aceeași tensiune pentru alimentare, folosind un singur tip de port (usb).   Că-i la încărcător sau la mașină, pe calculator sau laptop,  oriunde bagi mufa se poate încărca.   Este un mare pas înainte.

#78
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007

View PostFluk3, on 01 februarie 2020 - 21:51, said:

Haha..... asta cu bagi mufa si cand esti muci de beat pot sa o confirm Posted Image) Nu ai cum sa dai gres la lightning.
Mai e un aspect, la toate telefoanele cu USB c sunt julite carcasele in jurul mufei pt ca nu o nimeresti din prima Posted Image
Fa-te muci de beat si baga si un usb-C intr-un Android. Ai sa reusesti. Acuma daca esti prea muci, nu te astepta sa nu zgarii telefonul, ca si un apple il zgarii in starea aia.
Bai omule, noi nu avem nimic cu alde tine si tomaso care nush ce aveti cu usb-C. Ce te-a apucat? Ce v-a apucat? In loc sa ziceti mersi de noua lege voi o dati cu revolta. Sau deja sunteti muci de beti si n-ati priceput ce-i cu stirea asta? Sa fiti sanatosi.

#79
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Poate nu ați remarcat faptul că sunteți pe aria unde se discută despre ios.
Din punctul meu de vedere,  Lighting este un conector ok, iar usb-c nu există. Nu am, nu folosesc, nu mă interesează, nu-mi place cum este concepută, prefer ecosistemul Apple cu toți conectorii proprietari, discut pe aria dedicată ios.


Fără supărare, acest topic este doar o formă de a trola userii care vin aici pt. discuții despre ios și Apple.  
Eu unul n-am o problemă cu android sau ce altceva o mai fi pe piață.  Nu-mi plac, nu le vreau, nu mă interesează,  nu particip la discuții despre ceva care nu mă interesează.   Nu postez pe vreo arie cu Android,  mi se rupe de acest so,  pentru mine nu există,  este ca și când nu ar fi, așa că nici conectorii de pe telefoanele cu android nu mă interesează.

#80
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai si cum reduci "poluarea cu cabluri" (o chestie oricum cretina prin amploarea care i se da) daca in 1-2 ani vei avea zeci de milioane de cabluri care nu vor mai folosi nimanui la nimic, cabluri stranse in ultimii 5-7 ani si care sunt folosite prin birouri, prin masini, prin bucatarii sau mai stiu eu unde, pe langa cablul cu care vine ultimul telefon?

Edited by underb, 02 February 2020 - 10:47.


#81
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostCousteau, on 02 februarie 2020 - 10:26, said:

Fa-te muci de beat si baga si un usb-C intr-un Android. Ai sa reusesti. Acuma daca esti prea muci, nu te astepta sa nu zgarii telefonul, ca si un apple il zgarii in starea aia.
Bai omule, noi nu avem nimic cu alde tine si tomaso care nush ce aveti cu usb-C. Ce te-a apucat? Ce v-a apucat? In loc sa ziceti mersi de noua lege voi o dati cu revolta. Sau deja sunteti muci de beti si n-ati priceput ce-i cu stirea asta? Sa fiti sanatosi.
Io nu am zis ca nu reusesti :), am zis doar ca majoritatea telefoanelor cu rama de aluminiu si usb C sunt zgariate langa mufa... de ce ? toata lumea e beata cand baga mufa aia ?
Stai asa ... dar cine a zis ca are cineva cu mine cu altii samd... discutam doar :), fiecare isi spune opiniia cu privire la cele doua mufe... Am zis, eu folosesc atat apple cat si android cu USB-C.

#82
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 02 February 2020 - 10:50.


#83
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Va agitati degeaba:
https://www.theverge...ning-cable-port

#84
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttomaso, on 02 februarie 2020 - 10:18, said:

O parte a procesului de standardizare a fost aproape completată.   Avem aceeași tensiune pentru alimentare, folosind un singur tip de port (usb).   Că-i la ĂŽncărcător sau la mașină, pe calculator sau laptop,  oriunde bagi mufa se poate ĂŽncărca.   Este un mare pas ĂŽnainte.
Daca te referi la tensiunea de 5V, e standardul TTL de vina, nu Apple. .
Circuitele digitale se cupleaza intre ele recunoscand 5V fiind 1 logic si 0v fiind 0 logic.
5V se gaseste si in laptopuri si in aparate foto si in orice dispozitiv digital, e o reminescenta de pe vremea cand circuitele logice erau facute cu tranzistori bipolari.
Mai exista standardul CMOS de 3.3V, folosit si ala oin aceiasi masura, dar nu la alimentare.
5V circula prin orice calculator Desktop(alaturi de 3.3V si 12V), pe orice Laptop(tensiunea de 19V nu e utilizata asa ci e transformata in 5V, 3.3V si tensiunea pentru core data de VID)
Procesoarele isi alimenteaza core-urile la tensiuni mult mai mici,dar alea sunt o exceptie si oricum interfata I/O e tot CMOS sau TTL.
Sunt multe avantaje in utilizarea a 5V e natural sa folosesti 5V la incarcarea unei baterii Li -Ion de 3.3-3.6V.

Standardul exista de multa vreme, cred ca se fac 70 de ani. Inclusiv circuitele fabricate in Romania CMOS din seria MC4000 functionau tot pe 5V desi erau CMOS functionau TTL.

Edited by maccip, 02 February 2020 - 12:29.


#85
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttomaso, on 02 februarie 2020 - 10:41, said:

Eu unul n-am o problemă cu android sau ce altceva o mai fi pe piață.  Nu-mi plac, nu le vreau, nu mă interesează,  nu particip la discuții despre ceva care nu mă interesează.   Nu postez pe vreo arie cu Android,  mi se rupe de acest so,  pentru mine nu există,  este ca și când nu ar fi, așa că nici conectorii de pe telefoanele cu android nu mă interesează.
Conectorul USB e standard, n-are treaba Androidul cu asta.

Zici ca n-ai cabluri USB?? hahaha saraacieeee ! Lasa ca are grija UE si de tine sa ai.  hahaha Gradul de tehnologie al unui popor se masoara in numarul de cabluri USB per pulete. :D

#86
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmaccip, on 02 februarie 2020 - 02:32, said:

In afara de cativa care aveti bani de astea si nu va pasa, la noi in Romania detin aifoane doar pustoaicele de liceu si cocalarii, nu stiu daca ai observat. Cam asta s-a ajuns din ceea ce candva a fost un brand sinonim cu inovatia. Plus ca beneficiaa de un protectionism din partea guvernului american impotriva Huavei si Xiaomi, care impreuna au depasit cota de piata Apple, cota de piata care pe vremea cand inovau erau #1, absolut remarcabil pentru un brand quality.

Ce sa mai zic? Ecrane AUO pe care ei le numesc Apple Retina. Numai tertipuri de marketing. Pentru mine care-mi mai bag surubelnita prin ele mi se pare usor penibil.
Acum daca tot au trecu pe platforme Intel, au mai gasit o gaselnita. Au modificat controllerul de keyboard (care se afla in procesorul Intel), in sensul ca l-au dublat pentru a crea o incompatibilitate in pus. Doar ca prostovanii au pus butonul de power pe una din coloane, asta inseamna ca daca-ti intra apa in laptop pe tastatura, nici nu poti sa-l deschizi sau sa-l inchizi.
Intelul a gandit-o din pdv inginereste. Apple din pdv smekereste.
Nu prea are rost sa te strofoci sa le explici.
Sunt ca votantii psd, oricat de mult le-ai explica ca nu-s decat o sleahta de hoti corupti ahtiati dupa bani ei tot cu partidul ala vor vota pana la moarte.

Platesti o gramada de bani pentru niste produse de unica folosinta.


P.S. Ca o mica paranteza, eu nu de putine ori am vazut posesori de iphone conducand o masina naspha.

Pace Posted Image

Edited by Disstrack, 02 February 2020 - 13:42.


#87
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
Distrack, nu sunt de acord, e o optiune. Eu il tachinez pe prietenul meu Tomaso care stiu ca se enerveaza repede.
hahahahaha

#88
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postunderb, on 02 februarie 2020 - 05:47, said:

La fel, nu poti incarca o racheta NASA, cu cablul de alimentare al uneia de la SPace X. Dar vorbim despre rachete, cu care lucreaza numai geniile. Subiectul de fata (desi a divagat), este despre un amarat de telefon. Foarte vandut, dar un telefon pana la urma, folosit de la primul, pana la ultimul om.
Ca daca o dam in masini, unii pun benzina in diesel, mai raman sa bage in priza masinile pe GPL. Astia care fac telefoane, o fac de ani, deci isi permit standardizare si mai mult, o doresc, pentru a face produsele cat mai accesibile. Cablul Apple nu s-a dorit sa fie decat ceva special, cu care sa jumuleasca ceva bani de la avizii de mere.
Da, Apple fac telefoane bune, dar scumpe. Daca banii nu sunt o problema, este OK. Altfel, gasesti acelasi lucru, la sfert de pret.

#89
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDisstrack, on 02 februarie 2020 - 13:35, said:

Nu prea are rost sa te strofoci sa le explici.
Sunt ca votantii psd, oricat de mult le-ai explica ca nu-s decat o sleahta de hoti corupti ahtiati dupa bani ei tot cu partidul ala vor vota pana la moarte.

Platesti o gramada de bani pentru niste produse de unica folosinta.


P.S. Ca o mica paranteza, eu nu de putine ori am vazut posesori de iphone conducand o masina naspha.

Pace Posted Image
Daca ne explici si legatura dintre apple si o masina naspa esti la fel de tare cum ne-ai explicat-o pe aia cu psd :)

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 02 februarie 2020 - 02:02, said:

Adevărul e ca-i mai fiabil lightning, dar prefer totuși accesibilitate lui usb - c.
Din experienta mea personala, cablul original Apple a oxidat sau s-a depus ceva peste pini si a trebuit sa ii curat cu cutitul, altfel nu mai incarca. Nici un USB C nu mi-a cedat pana acum, celelalte mai vechi decedand cu ghiotura, fie la mufa mama fie la tata

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate