Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Apple va fi nevoit să scape de conectorul lightning

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,132
  • Înscris: 04.02.2011
UE îi ajută pe clienții Apple să intre în rândul lumii, să poată folosi cablurile USB C existente pe piață.
https://www.bbc.com/...nology-51324847

#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
O prostie.   Pentru mine nu există usb c.

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
mai bine i-ar obliga sa ofere piese de schimb

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,132
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 19:50, said:

O prostie.   Pentru mine nu există usb c.
Dar pentru peste 99% din posesorii de dispozitive mobile există, chiar dacă au Apple. La birou mureau toți cum le murea bateria pentru că nimeni nu avea charger de IPhone. Eu aveam un adaptor (deși nu am iPhone) și am ajuns un fel de zeitate :w00t:

#5
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
O veste foarte buna pentru noi, consumatorii. Asta atata timp cat respectiva lege nu impiedica dezvolatarea unor conectoare mai performante.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,401
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i obliga nimeni nimic pe astia de la Apple, pot ramane la conectorul lor proprietar si sa nu mai vanda nimic in Europa.

#7
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
Sa fie intr-un ceas bun! Poate scapam si de Apple.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu va fi nevoit sa nimic. Va mai fi un adaptor in cutie.

#9
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
"European politicians have been campaigning for a common standard for the past decade, with the EC estimating that obsolete cables generate more than 51,000 tonnes of waste per year."

Toate telefoanele noi vin in cutie cu incarcator si cablu de incarcare noi. Doar ca de acum o sa fie toate cu USB C. Deci cum se reduc deseurile?

UE a rezolvat toate problemele si acum se baga peste companiile private... Probabil Apple o sa le dea *UE si o sa treaca pe incarcare wireless.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am un singur Aifon in familie, un 5 la maica-mea, din 2013. Si-a luat 4 incarcatoare, unul acasa, unul la bucatarie, unul la birou si unul in geanta.

Apai eu cu Huawei 10 Pro, chiar daca mi se potrivesc mufele tuturor celorlalte telefoane din familie si de la colegii de birou, tot nu vreau sa incarc decat cu al meu pentru ca numai al meu are Super Charge la 5 A, restul maxim 2 A, don't like that.

Edited by Neaceasca85, 01 February 2020 - 20:12.


#11
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
In locul Apple as fii implementat si la telefoane un conector magnetic (magsafe)  ca si la laptopurile lor de pana in 2013 parca si mi s-ar fii rupt de usbC. Ar fii fost mai reliable din mai mult puncte de vedere, siguranta la smulgere, impermeabilitate, rezistenta mai mare datorita pinilor rotunzi etc...

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Smulgere la conectorul trasnet al Marului, intr-una am vazut.

La cei 5 A de la Huaweiul meu, daca nu e si cablul pentru asa ceva, degeaba pun incarcatorul meu, 2 A, fara Super Charge, iar cablul meu e cam scurt.

Exista chip-uri in toate 3, telefon, fir si stecher, care daca se recunosc intre ele, dau drumul la super incarcare, enervant.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMaster_Yoda, on 01 februarie 2020 - 20:11, said:

"European politicians have been campaigning for a common standard for the past decade, with the EC estimating that obsolete cables generate more than 51,000 tonnes of waste per year."

Toate telefoanele noi vin in cutie cu incarcator si cablu de incarcare noi. Doar ca de acum o sa fie toate cu USB C. Deci cum se reduc deseurile?

UE a rezolvat toate problemele si acum se baga peste companiile private... Probabil Apple o sa le dea *UE si o sa treaca pe incarcare wireless.
Deja la smartwatchuri, casti Bluetooth, nu mai gasesti și încărcător în cutie.
Sincer, e greu sa susții ca nu e mai bine acum când sunt standardizate cât de cât, fata de vremurile când fiecare telefon venea cu mufa lui.

#14
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Pe Ipad Pro au trecut la usb C.

#15
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postslai, on 01 februarie 2020 - 20:19, said:

Deja la smartwatchuri, casti Bluetooth, nu mai gasesti și încărcător în cutie.
Sincer, e greu sa susții ca nu e mai bine acum când sunt standardizate cât de cât, fata de vremurile când fiecare telefon venea cu mufa lui.

N-am spus ca nu e mai bine. Am spus ca tot se dau cabluri noi in cutie, deci nu se reduc deseurile, ca de la deseuri a plecat toata treaba. Nu e ca si cum gasesti sa cumperi telefon nou fara cablu si incarcator in cutie.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Io pe vremuri mai cumpărăm încărcătoare, ca se ardeau, sau sa mai am în alta locație. Prin magazine erau raioane numai cu încărcătoare, cum sunt acum cu folii. Necesitatea aia a dispărut.

#17
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 19:50, said:

O prostie.   Pentru mine nu există usb c.
Daca pentru 99% exista usb-c atunci trebuie obligatoriu sa exista pt tine.Intr-o democratie te supui dictaturii majoritatii.

#18
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu nu am văzut cum arată usb c

Poate fi băgat în orice poziție,  ca la Iphone?

View PostMartinAdelberg, on 01 februarie 2020 - 20:42, said:

Daca pentru 99% exista usb-c atunci trebuie obligatoriu sa exista pt tine.Intr-o democratie te supui dictaturii majoritatii.

Nu despre ce vorbești,  în cercul meu de cunoscuți nu există telefoane cu android.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate