Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apple va fi nevoit sã scape de conectorul lightning

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#19
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 20:48, said:

Eu nu am văzut cum arată usb c

Poate fi băgat în orice poziție,  ca la Iphone?



Nu despre ce vorbești,  în cercul meu de cunoscuți nu există telefoane cu android.

eu am o tableta android cu usb-c si da poti introduce conectorul in orice pozitie mi se pare un avantaj.

#20
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai lightning-ul stia asta de acu 10 ani....

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Poate fi băgat în orice poziție,  ca la Iphone?
Da. Si in functie de versiunea de USB poate face foarte multe - inclusiv transmisie video.

Totusi Apple nu va face nimic. Exista deja legislatia asta UE de ani de zile. Au schimbat doar standardul de la microUSB stabilit acum cativa ani ptr noul standard USB C si atat.
Apple nu s-a conformat nici inainte - au pus  doar un adaptor in cutie.la versiunile ptr EU.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvj_Heaven, on 01 februarie 2020 - 20:00, said:

O veste foarte buna pentru noi, consumatorii. Asta atata timp cat respectiva lege nu impiedica dezvolatarea unor conectoare mai performante.
Mai performant decat USB C?!
Fulgerul Apple, nu este decat inca un @#$@#$@# marca Apple. Face ca un USB C, dar costa cat 100. Exact ca telefoanele. Oricum, la ce pretenții (nu) au utilizatorii de Apple, gasesc ei alta metoda prin care sa le mai stoarca ceva bani,

Edited by YOUR_GOD, 01 February 2020 - 20:58.


#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posteiffel, on 01 februarie 2020 - 20:54, said:

Da. Si in functie de versiunea de USB poate face foarte multe - inclusiv transmisie video.

Ok,  mulțumesc!  
Este un lighting pentru săraci,  got it.

Atunci nu-i bai,  important este să nu revenim la prostia cu băgatul într-o poziție.

#24
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mai nu neaga nimeni ca preturile de la apple sunt mari dar sunt si produse de calitate si au venit cu multe inovatii pe care altii le-au "descoperit" peste 10 ani. Nu as vrea sa se transforme postu intr-un apple vs the world dar foarte posibil ca pretul inovatiei respective sa fie reprezentat in pretul produselor.... de ex la ora actuala au niste porcesoare home made care sunt peste cele de la Intel si se prea gandesc ca la generatiile viitoare de telefoane tablete, laptop-uri si power computers sa puna propriile procesoare pe 5 nm si sa renunte la seria Intel.

#25
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View PostFluk3, on 01 februarie 2020 - 21:08, said:

Nu as vrea sa se transforme postu intr-un apple vs the world
Deja vad ca sunt unii care dau petrecere pentru o mufa....

Atentie va rog la ce postati, am sters mai mult decat aveam in plan in seara asta!

#26
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007

View PostMaster_Yoda, on 01 februarie 2020 - 20:11, said:

"European politicians have been campaigning for a common standard for the past decade, with the EC estimating that obsolete cables generate more than 51,000 tonnes of waste per year."

Toate telefoanele noi vin in cutie cu incarcator si cablu de incarcare noi. Doar ca de acum o sa fie toate cu USB C. Deci cum se reduc deseurile?

UE a rezolvat toate problemele si acum se baga peste companiile private... Probabil Apple o sa le dea *UE si o sa treaca pe incarcare wireless.
Daca trec pe incarcare wireles e treaba lor. Posesorii or sa fie nevoiti sa-si care incarcatorul cu ei la servici sau oriunde, ca sunt stiute autonomiile scazute ale lui Apple.
Asta daca va permite UE, ca nu atat pentru deseuri e luata masura ci penttru unificare, compatibilitate, posibilitatea de a incarca cu incarcatorul unui coleg, prieten.

Si care e problema unui posesorde telefon Apple? ca in fond cabluri foarte bune usb C le cumperi la un pret mult mai mic decat cablurile lightning. Deci UE da o lege benefica pentru posesorii de iphone.

View PostMaster_Yoda, on 01 februarie 2020 - 20:23, said:

N-am spus ca nu e mai bine. Am spus ca tot se dau cabluri noi in cutie, deci nu se reduc deseurile, ca de la deseuri a plecat toata treaba. Nu e ca si cum gasesti sa cumperi telefon nou fara cablu si incarcator in cutie.

Usb C este mult mai rezistent decat micro usb si din aceasta cauza nu mai cumperi cablu de schimb pe durata vietii telefonului din cauza ca s-a stricat mufa. E drept ca daca s-a stricat si mufa mama din mobil, ai pus-o.

View PostNeaceasca85, on 01 februarie 2020 - 20:11, said:

Eu am un singur Aifon in familie, un 5 la maica-mea, din 2013. Si-a luat 4 incarcatoare, unul acasa, unul la bucatarie, unul la birou si unul in geanta.
Apai eu cu Huawei 10 Pro, chiar daca mi se potrivesc mufele tuturor celorlalte telefoane din familie si de la colegii de birou, tot nu vreau sa incarc decat cu al meu pentru ca numai al meu are Super Charge la 5 A, restul maxim 2 A, don't like that.
Esti sigur ca scoate 5 A si nu tensiune mai mare, adica 9 si 12 V pe langa 5 V, iar mobilul isi alege cat vrea si cat ii trebuie? Ca la 5 A ar trebui un cablu foarte gros ca sa nu apara pierderi (cadere de tensiune pe rezistenta cablului si a contactelor). Cred ca stii dece la caile ferate electrificate se foloseste foarte inalta tensiune si nu curent foarte mare.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ah, mi-aduc aminte cu placere de vremurile in care daca aveai Nokia erai mai fericit, ca poate mai avea unul Nokia prin zona. Sau cand in familie era un Nokia, un Ericcsson, un Samsung si un Sony. Sa vezi atunci distractie cu nenumarate incarcatoare, ca erau legate cablurile, nu aveau terminatie in USB mare. Da, era mai bine atunci

NOT!

Plm, stiu ca unii appleisti se vor simti atentati din turnul lor de fildes, dar miscarea Eu este exact ce trebuie. Compatibilitate. Ca altfel Apple precis voia sa se alimenteze de la 150V doar asa, ca sa fie mai special...

Edited by MembruAnonim, 01 February 2020 - 21:21.


#28
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Lighting, prin modul in care e construit, e mai rezistent decat USB-C.

La USB-C, daca se rup pinii aia din dispozitiv, faci pipi pe dispozitiv. Lightning e fix si robust, device-ul nu are pini pe interiorul canalului, ci pe lateral.

Scuzati limbajul non-tehnic, dar cine stie cum arata ambele, intelege ce am scris aici.

#29
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 19:50, said:

O prostie.   Pentru mine nu există usb c.
banuiesc ca pt tine inca exista conectorul de nokia cu mufa groasa, ala de nokia 3310

#30
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
CLar ca este ce trebuie doar ca USB-C nu prea este ce trebuie si e prea confusing.
https://medium.com/@...gn-ffcd77254c1f

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QmgpcG_1cuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
A mai existat problema asta in trecut si daca imi aduc eu aminte bine, Apple a nu sa conformat intocmai .... https://en.wikipedia...upply#Reception

#32
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

View PostDecember, on 01 februarie 2020 - 20:11, said:

Nu va fi nevoit sa nimic. Va mai fi un adaptor in cutie.

"....51,000 tonnes of waste per year."

la asta se vor mai  adauga cateva tone de adaptoare.

#33
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAk-33, on 01 februarie 2020 - 21:23, said:

banuiesc ca pt tine inca exista conectorul de nokia cu mufa groasa, ala de nokia 3310

Păi dacă am doar Apple,  ce vrei de la viața mea?

Apropo,  cred că vă dați seama cât de prost gândit este acest usb c.   Adică mi se pare evident că-i ceva low cost,  făcut să nu reziste.
1.  Mufa Lighting este male,  USB C e female.
2.  În găurica mufei usb c o să se depună murdărie cât cuprinde,   iar la fiecare intromisionare,  limba mufei tată care pătrunde în găurica mufei mamă,  o să ducă mizeria în fundul găuricii,  unde nu doar că a va depozita,  dar,  prin încălzire,  o va pietrifica,  stricând mațele din găurică.
3.  Limba mufei tată este firavă rău de tot.   Îți vine să te uiți cu lupa,  să nu forțezi găurica în limbă,  de frică să nu o strâmbi sau să o nenorocești.

Lighting este ceva pentru bărbați,  bagi mufa și muci de beat,  pe întuneric în timp cam ca atunci când te ascunzi de nevastă în dulap.
La usb c  slabe șanse de a nimeri băgarea găuricii în limbă,  pentru că noi, bărbații, avem un simț al găurii pe invers,  exact în genul Lighting.

Edited by December, 01 February 2020 - 21:59.
mai usor cu afirmatiile alea! Stii tu, ce am sters


#34
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Haha..... asta cu bagi mufa si cand esti muci de beat pot sa o confirm :)) Nu ai cum sa dai gres la lightning.
Mai e un aspect, la toate telefoanele cu USB c sunt julite carcasele in jurul mufei pt ca nu o nimeresti din prima :P

#35
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Va ambalati degeaba, n-are nicio legatura cu lightning sau altceva, pur si simplu este vorba doar de partea care se baga in priza (care va fi standardizata a.i. sa reduca producerea de deseuri si eventual sa poti cumpara telefonul fara sa cumperi si incarcator pt ca mai ai 100 acasa).
Porturile de telefon vor fi in continuare cum vrea fiecare producator sa le aiba, fie ca e lightning, usb-c sau microusb.

https://ec.europa.eu..._en?p_id=342389



#36
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostFluk3, on 01 februarie 2020 - 21:51, said:

Mai e un aspect, la toate telefoanele cu USB c sunt julite carcasele in jurul mufei pt ca nu o nimeresti din prima Posted Image

Exact,  proiectare proastă.
Designul conectorului Lighting este mai bun,  are acele rotunjiri pe marginile mufei,  astfel încât se ghidează spre mufa mamă.   Atenția la detalii se vede și din modul în care Apple poziționează conectorul mamă,  marginea acestuia ieșind în exterior cam 0,25mm,  oferind un feedback tactil.   Nu este nevoie să te uiți unde bagi,  nimeri gaura pe întuneric cu o precizie mult mai mare.

Edited by December, 02 February 2020 - 06:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate