Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Apple va fi nevoit să scape de conectorul lightning

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Neaceasca85, on 01 februarie 2020 - 20:14, said:

Smulgere la conectorul trasnet al Marului, intr-una am vazut.

La cei 5 A de la Huaweiul meu, daca nu e si cablul pentru asa ceva, degeaba pun incarcatorul meu, 2 A, fara Super Charge, iar cablul meu e cam scurt.

Exista chip-uri in toate 3, telefon, fir si stecher, care daca se recunosc intre ele, dau drumul la super incarcare, enervant.
Pai nici nu ai ce sa faci cu cei 5A daca cablul duce 2A. Pur si simplu scade tensiunea si nu mai exista diferenta de potential intre baterie si incarcator atat de mare incat santraga bateria cei 5A. E o limitare fizica implicita. Daca nu ai diferenta de tensiune nu poti sa impingi curent in baterie.

Legat demersul UE, e stupid si nu rezolva nimic.
Daca nu mai vor deseuri ar trebui sa opreasca importul de deseuri care se strica dupa 1 luna sau care abia suporta 1A si ajung la tomberon in cele din urma. Astia au impresia ca 1 cablu e suficient si ca te tine 10 ani utilizat zilnic? Majoritatea telefoanelor vad cel putin 2 cabluri diferite in mod frecvent.

Daca vor mai putine deseuri electronice ar trebui sa faca ceva cu disponibilitatea precara a bateriilor originale si cu telefoanele subventionate.
Telefoanele au ajuns la maturitate. Sunt din ce in ce mai multi care le-ar tine mai mult ca nu mai sunt panaramele care erau odata dar au probleme cu bateria.

Edited by underb, 01 February 2020 - 22:19.


#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

 alx42, on 01 februarie 2020 - 19:52, said:

mai bine i-ar obliga sa ofere piese de schimb
In privinta asta exiata o initiativa ' right to repair '

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 20:48, said:

Eu nu am văzut cum arată usb c

Poate fi băgat în orice poziție,  ca la Iphone?



Nu despre ce vorbești,  în cercul meu de cunoscuți nu există telefoane cu android.
nu in orice pozitie ca nu e 'jack',  doar in ambele

#39
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 22:05, said:

Exact,  proiectare proastă.
Designul conectorului Lighting este mai bun,  are acele rotunjiri pe marginile mufei,  astfel încât se ghidează spre mufa mamă.   Atenția la detalii se vede și din modul în care Apple poziționează conectorul mamă,  marginea acestuia ieșind în exterior cam 0,25mm,  oferind un feedback tactil.   Nu este nevoie să te uiți unde bagi,  nimeri gaura pe întuneric cu o precizie mult mai mare.
Pai, in general atentia la detalii e un atuu Apple pe care multi o traduc in preturi exagerate, ma rog fiecare cum intelege.
Eu am desfacut cabluri Lighting si am avut de lucru serios la el pana sa ajung la firele de cupru, care erau fiecare invelite separat in silicon nu plastic pe urma in textil ca sa nu se frece si uzeze pe urma ecranajul dublu si peste invelisul cauciucat.

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ideea standardizării  este veche,  cred că o aud de cel puțin 10 ani.   Și mi se pare una corectă.
Discuția a plecat de la alimentatoare și tensiuni,  nu de la conectori.  

S-a stabilit o tensiune și o mufă în alimentator,  recte USB standard,  așa cum îl știm.

Ideea de a standardiza conectorii din device este total aiurea.   Pentru că tehnica evoluează și mi se pare fără sens să impui conectorul care s-ar putea să devină obsolete peste 5-10 ani.  
Ce va fi atunci?   O altă ședință și alt conector?

#41
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 December, on 01 februarie 2020 - 20:11, said:

Nu va fi nevoit sa nimic. Va mai fi un adaptor in cutie.
Platit cu ~50 euro in plus Posted Image
Nicio problema, are balta peste.

Edited by alexa32, 01 February 2020 - 22:35.


#42
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
De fapt, usb C este o combinatie super intre mufa mamă si cea tată. Este mufă tată cand intră in telefon si mufă mamă pt receptorul telefonului. Asigură protecție f buna la bruscare, socurile fiind preluate de mufa tată.
Mă rog, e greu să polemizezi cu fanii Apple, dacă îi intrebi cu câți ani întârziere au primit al doilea buton la mouse îți sar in cap...

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 alexa32, on 01 februarie 2020 - 22:35, said:


Platit cu ~50 euro in plus Posted Image
Nicio problema, are balta peste.
Se gaseste si la 10 lei. E util.

Ala original care chiar nu face nimic in plus ca totul depinde de cablul si incarcatorul USB e vreo 50lei parca.

#44
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Apple e o companie care a luptat tot timpul impotriva standardizarii. Ei au cumparat si detinut patentul pentru mufa de tip male cu conectorii in exteriori si acesta este motivul  pentru care cei care au creat USB nu au putut face posibila crearea unei mufe de acest fel.
USB e un standard foarte destept si destul de bine pus la punct, el vine cu o serie de mufe dar si cu o standardizare a modului in care un dispozitiv se identifica. E un upgrade serios de la interfata de tip COM, apropo si aia o interfata excelenta care va mai dainui inca 50 de ani in anumite aplicatii.

Initial dezvoltatorii USB au vrut sa creeze o mufa de tip simplu in care o paca FR4 cu 4 contacte pe ambele  parti sa poata sa serveasca drept mufa reversibila.
Ar fi fost excelent si pentru producatorii de memorii, stickuri. Adica nu trebuia sa aduci tehnologie in plus fata de ceva existent. O placa FR4 dubliu placata necesita tehnologia existenta de efectuare a cablajelor, nu era nevoie de costuri suplimentare cu mufa.
Insa s-au impiedicat de cacatul de Apple care au obtinut in justitie dreptul de a utiliza aceasta "inventie" doar ei.
Asadar s-a ajuns la mufa de tip USB aia pe care o cunoaste noi, cu contacte pe o singura parte si cu tabla imprejur. Ea se poate simplifica scotand tabla, ramanand practic posibil ca o placa FR4 simplu placata sa poata fi introdusa sa functioneze, dar asta e de fapt o smecherie si o chestie super-destepata pe care au gandit-o cei care au conceput standardul. PEntru ca in fapt, poti intruduce o placa simplu cablata intr-o mufa USB si mufa sa functioneze.

Intre timp standardul a introdus si variante miniaturale, ajungandu-se la mufa de tip C, in continuare pana nu renunta cacatul de Apple la rahatul ala de patent care oricum nu e inventia lor, l-au cumparat de la o firma obscura.

Tre sa intelegeti ca inginerii de mufe n-au nicio prpblema in a gandi un concept de mufa simpla. Probema sta insa in politica de patente, protejarea drepturilor de autor si alte legi conexe.

Si cacatul asta de Apple cam asta a inventat. Coltul rotunjit, culoarea alba si mufa aia de rahat cu contactele pe-afara. Am inteles ca patentul cu mufa magnetica a expirat, tot al lor a fost.
Plus alte chestii "inovative" care sunt impotriva standardizarii de fapt.

De-aia nu cumpar Apple, nu pentru ca nu-mi pot permite. Pentru ca urasc politica lor de marketing. Au fost o firma cu adevarat inovativa, dar au ajuns ceva jalnic.
Nu cunosc care a fost motivul pentru care UE decide chestia asta, probabil ca e o chestie tot de economic warfare.

Si bine ar fi sa se intample chestia asta. Nu pentru mufa aia, da-o dracului, Dar e totusi momentul sa arati ca daca vrei sa accesezi o piata importanta, trebuie sa respecti niste reguli de bun simt. Eu cred ca e un semnal bun, sa vedem cum se va concretiza, europenii au mai fost in stare si in trecut sa-si dea cu ciocanul in coae.

#45
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
Spoiler

Just Capitalism.

Lumea ii iubeste deci se pare au avut ei dreptate.

Edited by Disstrack, 01 February 2020 - 23:17.


#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 TheShen, on 01 februarie 2020 - 21:22, said:

Lighting, prin modul in care e construit, e mai rezistent decat USB-C.

La USB-C, daca se rup pinii aia din dispozitiv, faci pipi pe dispozitiv. Lightning e fix si robust, device-ul nu are pini pe interiorul canalului, ci pe lateral.

Scuzati limbajul non-tehnic, dar cine stie cum arata ambele, intelege ce am scris aici.
Folosesc USB C de cand a aparut. Nu mi s-a stricat niciunul.

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 21:45, said:

Citeste mai sus. Dar, hei, costa de o suta de ori mai putin. Cu banii de cablul lui Hesus, imi schimb placa de baza. Fie ea si de Apple.

 Fluk3, on 01 februarie 2020 - 21:51, said:

Haha..... asta cu bagi mufa si cand esti muci de beat pot sa o confirm Posted Image) Nu ai cum sa dai gres la lightning.
Mai e un aspect, la toate telefoanele cu USB c sunt julite carcasele in jurul mufei pt ca nu o nimeresti din prima Posted Image
Daca ai reusit sa gresesti la USB C, esti Chuck Norris.
Sau nu stii despre ce vorbim?! Esti fan Apple?

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 22:05, said:

Recomand acest cablu tuturor celor singuri. Se pare ca intra bine de tot. Il simti.

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 22:27, said:

Eu, plecand de la ideea ta, ma intreb de ce nu au unele masini, orificiul de alimentare triunghiular, sa nu mearga alimentate de la orice pompa. Ce tampita e standardizarea asta...

 Fluk3, on 01 februarie 2020 - 22:27, said:

Ai dreptate, dupa cum spuneam, sunt deja prea ieftine.

Stii ca vorbim despre niste sarme. Daca Apple erau smecheri, il faceau din argint sau aur. Dar, na, v-au trantit niste cupru ca la saraci.

#47
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 YOUR_GOD, on 01 februarie 2020 - 23:24, said:


Daca ai reusit sa gresesti la USB C, esti Chuck Norris.
Sau nu stii despre ce vorbim?! Esti fan Apple?

Haha chuck norris nu chiar :)) si nu sunt fan apple, am si apple si android. Atata doar ca observ anumite plusuri de design la apple de care nu prea se tine cont la celelalte telefoane. Si apple si andorid isi au rolul si piata lor asta e clar.

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Trebuia standardizata incarcarea cu mufa si jack universal care exista de mult si care a fost folosita si de Nokia.
Chiar cea mare de la Nokia, care era de fapt medie la redresoare.
Si cea mica era OK, n-am avut probleme nici cu ea, exista si adaptor de la mare la mica, insa era mai delicata, si deci erz msi pteferabila cez mare care era oricum deztul de subtire cat sa intre in orice telefon.

Pt. date trebuia alta mufa, pt. ca poate vrei sa incarci in acelasi timp, oricum e mai fragilz cea de date, mult mai rar folosita, si in ptezent chiar se ptefera wifi sau dintealbastru gen2.

Rar se msi conecteaza pe cablu de date un telefon, poate chiar niciodats, dar la incarcat o faci zilnic.
Si chiar si pe date poate il conectezi la un device care nu incarca, un stick USB sau un SSD, si poatr vtei sz incarck im zceladi timp ca e terminata bateria.

Apropo, aberatia asta cu amestecarea datelor cu incarcarea pd o singurs mufa a venit tot impusa fortat chit ca e o cretinitate.
Nu ajuta cu nimic, ca oricum incarcatorul nu-l folosesti pt date, deci folosrsti alt cablu, si din contra incurca ca nu poti sa le folosesti in acelasi timp daca nu te conectezi la PC.
Acum de foloseste wifi pt date, fie direct fie indirect, daca ny si wifi la PC trimiti pe email sau cloud sau un site de transfer.
Deci date pe cablu ai nevoie foarte rar pt ceva memorie flash, SSD sau slt device care poate nu are acumulator, ba chiar din contra trage si el ceva energie pe cablul de date din telefon...

Edited by loock, 01 February 2020 - 23:33.


#49
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 maccip, on 01 februarie 2020 - 23:08, said:

Si cacatul asta de Apple cam asta a inventat. Coltul rotunjit, culoarea alba si mufa aia de rahat cu contactele pe-afara. Am inteles ca patentul cu mufa magnetica a expirat, tot al lor a fost.
Plus alte chestii "inovative" care sunt impotriva standardizarii de fapt.
Cica asta este un feature. Ca ceilalti, saracii, au contactele inauntru, protejate, care de fapt este aiurea, ca le omoara murdaria.

 Fluk3, on 01 februarie 2020 - 23:26, said:

Haha chuck norris nu chiar Posted Image) si nu sunt fan apple, am si apple si android. Atata doar ca observ anumite plusuri de design la apple de care nu prea se tine cont la celelalte telefoane. Si apple si andorid isi au rolul si piata lor asta e clar.
Frumos raspuns, apreciez!

 loock, on 01 februarie 2020 - 23:28, said:

Acum ceva ani, chiar concluzionam cu un coleg de forum, tot pe aici, ca intre ce doreste utilizatorul si ce vand ei, nu prea exista legatura.
Uite, ceva de inside: cand se produce un telefon, cand se realizeaza proiectul se pleaca de la ideea de ieftin, cat mai ieftin, cat mai mult profit. Acest aspect este singurul la care se tot revine pe parcursul procesului de realizare a prototipului si chestii se tot taie, pana se ajunge la un maximum de profit. Asa s-a renuntat la jack-ul de 3.5 (jack-ul, adica, altul mai mic sau mai mare, nu mai exista). Tu astepti port de date pe langa cel de incarcare (care ar fi ideal si ar spori durabilitatea dispozitivelor), dar asta ar fi bine pentru tine, ca si cumparator, deci...nu se poate.

Uite alta: margini curbate. Cine naiba a vrut asa ceva?! Pai, producatorul, nu proiectantul, nu utilizatorul. Cine a vrut camera in ecran, dupa ce ne laudam cu ecrane fara rama?!

#50
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Solutia ideala in cazul mufelor e cand o firma ajunge a detina patentul si sa aiba know-how-ul si sa vanda la toata lumea in sistemul cerere-oferta.
Adica producatorul sa aleaga standardul prin contractarea produsului finit. Exact ca la celelalte componente gen integrate, tranzistori, mosfet.
Adica daca producatorului nu-i convine sa puna mufa aia, nu pune si gata.
De exemplu exista mufele Lemo, au preturi astronomice, dar sunt superbe si in anumite aplicatii au ajuns deja standard in domeniu.
Chestia e ca se ajunge la variante foarte scumpe care nu pot fi puse pe dispozitive ieftine.

Si sunt o mie de conectori intr-un dispozitiv electronic. Uitati-va cu un microscop la un conector de la ecranul LCD al unui leptop eDP 30 pini sa vedeti acolo inginerie nene. Si la microscop nu vezi decat 50%, in realitate mufa aia lucreaza cu niste cabluri coaxiale gandite si sub aspectul impedantei si a factorului de pierderi. Inginerie de secolul 21, nu vrajeala de tip Apple.
Si acea mufa costa 1 leu, proiectata si executata de catre verii nostri kineji. Mufa prezenta binemersi si in leptoapele Apple.

Nu-i vorba ca nu sunt inginerii capabili sa gandeasca mufe. E problema patentelor. Cei care au gandit interfata eDP s-au orientat catre standardul kinezesc deoarece oferea mai multe si la preturi mai bune.  Si au avut libertatea s-o faca, n-au avut constrangeri de natura juridica.
Constrangerile de natura juridica exista doar la mufele de cacat proiectabile si de catre un copil de gradinita mai istet.

Edited by maccip, 01 February 2020 - 23:45.


#51
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pentru mine este uimitor să descopăr câtă patimă anti-Apple există.

Macipe,  ne pricepem la mufe,  o știm amândoi,  este clar că Lighting este mai ergonomic și mai potrivit pentru ceea ce a fost gândit.   Folosesc așa ceva de când au trecut pe genul acesta de mufă și chiar îmi place,  e faină. Sunt sigur că tu ai priceput treaba cu gaura.   Acolo va fi mereu depozit de mizerie.   Nu la toată lumea,  evident.   La mine nu ar fi,  dar la fiu-miu ar fi, pentru că ăsta se duce la ștrand și cablul de alimentare se târâie prin nisipul ud,  sau pe sub cearceaf.   Copii, pana mea,  i-ai făcut,  te speli pe cap cu ei.    Dacă ar avea usb c eu ar trebui să curăț mufa.  

Treaba cu pinii în exterior este perfectă.   Că-i patentată de Apple,  asta este,  cine poate oase roade.  

UE vrea usb c pentru că e cam la liber.   Dar e mai slabă,  asta este.    Discutăm strict dpdv ergonomic.

#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 25.01.2007
Mai folosește și tu încărcarea wireless. Chiar e ok, nu mai stai cu grija mufelor.

#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 19:50, said:

O prostie.   Pentru mine nu există usb c.

Are careva cablu de iphone? Am ramas fara baterie.Posted Image

 tomaso, on 01 februarie 2020 - 23:57, said:

Pentru mine este uimitor să descopăr câtă patimă anti-Apple există.


Mai uimitor e cand vezi ca unii asociaza niste mufe cu barbatia...

#54
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai zicea doar ca e mama sau tata... in primul rand creatorii lor le-au asociat :P
Si da, exista si patima anti apple, exista si unele explicatii de ce...

De ce nu s-ar face un connector standardizat care sa imbine performantele si designul celor doua mufe si neaparat trebuie sa renunte unii sau altii la tehnologia pe care au implementat-o ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate