Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Apple va fi nevoit să scape de conectorul lightning

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
181 răspunsuri în acest subiect

#109
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Ca sa vezi... :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FeaT8e9NxzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#110
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.222
  • Înscris: 23.08.2014

View PostFluk3, on 02 februarie 2020 - 09:43, said:

Exista si cabluri usb de calitate dar atunci vorbim cam de aceleasi preturi. Sunt de acord cu incarcatoarele si nu doar cele Samsung sunt de calitate, cu toate astea pt apple ai unu de calitate si gata.
Ai unul de calitate si gata, pe care il poti folosi doar la telefonul tau de obicei.La USB C, iei tot unul de calitate, dar poti incarca si Samsungul tau, si nokia lui bunicu si huawei ul nevestei, si o baterie externa, si o gramada de alte deviceuri.In plus, pe langa ala de calitate, poate vrei unul mai ieftin, sa il folosesti o data pe an in concediu, pe care la fel, il pot folosi toti...

#111
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.018
  • Înscris: 15.04.2011

View PostFluk3, on 01 februarie 2020 - 20:52, said:

Pai lightning-ul stia asta de acu 10 ani....
Apple are cel mai fragil si prost incarcator pe care l-am vazut pe un telefon sau o tableta. Am cumparat anul trecut un iPad Air 2019 256GB si am ramas surprins de cat fragil si slab e, sper sa nu se rupa. Am la lucru pe cineva care il are rupt la ambele capete.
De incarcare rapida nu se pune problema...la ce sa pui incarcare rapida cand ai o baterie de 8000, trebuie sa stai 3 ore sa se incarce.

Editat de Papillon_, 05 februarie 2020 - 11:16.


#112
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Sorry sa-ti spun dar chiar am tras tare de toate cablurile lightning si nu mi s-a rupt niciunu. Ce-i drept nici usb C doar ca la usb C s-a intamplat de multe ori sa intre ceva in mufa si in momentu ala a fost destul de aiurea. Posibil sa ai un cablu facut de altcienva decat de Apple.

#113
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Eu nu inteleg chestia asta cu: "intra ceva in mufa".
La nici un dipozitiv pe care l-am avut nu mi-a intrat niciodata nimic in mufa. Chiar daca ar fi sa intample s-ar intampla din greseala si are o probabilitate extrem de mica. Deci este practic irelevant.
Sunt sute de milioane de dispozitive vandute de cand este USB-C disponibil, ma gandesc ca logic era sa avem deja rapoarte serioase legate de acest subiect daca ar fi o problema relevanta.

Oricum sunt de acord in legatura cu fragilitatea cablurilor de la Apple. Din cate am inteles cauciucul prin care sunt introduse firele este facut din material bio-degradabil si din cauza asta este mai fragil decat un cablu obisnuit care foloseste materiale PVC. Fragilitatea se simte si observa foarte usor, asta cu "am tras de ele si nu s-au rupt" suna mai mult a scuza. Internetul este plin de solutii de genul asta. Eu sincer nu am simtit niciodata nevoia sa pun o fasa la capete unui cablu Micro-USB sau USC-C ca sa-l protejez sa nu se rupa dar pentru cablurile celor de la Apple sunt sute de astfel de solutii de vanzare. In mod evident nu este o coincidenta.

#114
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Irelevant sau nu, aa e conceputa si daca e sa se intample se intampla, totodata pinii sunt extrem de sensibili la fel ca si lamela pe care sunt plasati. Nu este o problema pentru cine utilizeaza normal aceste device-uri ci doar in cazuri exceptionale in care o persoana habarnista se descurca mut mai bine cu un lightning.

Daca nu ai folosit intensiv aeste cabluri nici nu ai de unde sa stii despre ce vorbesti. Daca nu le-ai taiat ca sa vezi cum sunt facute in interior si sa le compari cu alte cabluri din nou nu ai de unde sa stii despre ce vorbesti. Discutam de cabluri originale Apple vs originale Samsung, Nokia, Huawei etc.

#115
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.819
  • Înscris: 17.05.2010
Peste cativa ani nici nu vor mai trebui cabluri (si acum exista optiuni) asa ca ce importanta are care e mai bun sau mai fiabil sau mai performant?

#116
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010
Nu stiu cum o persoana habarnista s-ar descurca mai bine lightning, nu are nici o logica. Se observa foarte bine ca aceste cazuri exceptionale despre care vorbesti nu au nici o relevanta la modul general. Pana la urma poate sa-ti pice ceva in cap oricand - caz expectional, dar ai vazut pe cineva obisnuit pe strada sau la birou sa poarte constant casca de protectie?

Le-am folosit si le-am observat suficient cat sa vad ca sunt fragile.
Am vazut sute de cabluri lightning rupte fara sa lucrez intr-un service sau ceva de genul.
Oricum ai aici o explicatie mai detaliata. https://fee.org/arti...e-cables-break/
Nu a trebuit niciodata sa tai un cablu de la Apple ca am pus mana pe destule rupte. Partea exterioara nu este din PVC, asta este cat se poate de clar.

Editat de OriOn20, 05 februarie 2020 - 13:09.


#117
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Pentru ca produsele apple sunt in rpimu rand create ca sa nu-ti dea bataie de cap, in cazul lightning pana si colturile mufei sunt rotunjite, asta pentru cine intelege si se uita la detalii de proiectare. Apple sunt facute ca sa le poate folosi si cel mai nedescurcaret om si in acelasi timp sa aiba o experienta fluida.

Pai tocmai ca nu ai lucrat si nu ai vazut appe vs restu cate am vazut eu.
Majoritatea cablurilor normale nici macar nu se rup in exterior ci in interior pe langa mufe de la indoituri, nu o sa vezi asta la apple prea curand.

#118
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostFluk3, on 05 februarie 2020 - 13:16, said:

Pentru ca produsele apple sunt in rpimu rand create ca sa nu-ti dea bataie de cap, in cazul lightning pana si colturile mufei sunt rotunjite, asta pentru cine intelege si se uita la detalii de proiectare. Apple sunt facute ca sa le poate folosi si cel mai nedescurcaret om si in acelasi timp sa aiba o experienta fluida.

Fara suparare dar si o primata poate fi antrenata sa introduca un cablu intr-un telefon. Nu este rocket science, este la fel de elementar ca urcatul pe scari.

Quote

Pai tocmai ca nu ai lucrat si nu ai vazut appe vs restu cate am vazut eu.
Majoritatea cablurilor normale nici macar nu se rup in exterior ci in interior pe langa mufe de la indoituri, nu o sa vezi asta la apple prea curand.

Deja incep sa cred ca ma trolezi.
Oricum dupa cum spuneam materialul exterior al cablurilor celor de la apple este mai fragil decat PVC-ul folosit cam de toti concurentii lor.
[ https://fee.org/media/24236/cablesiphone.jpg?anchor=center&mode=crop&width=1920&rnd=131497055290000000 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#119
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Nici o suparare :) cu toate astea lightning vs usb C e conceput sa intre fara prea multe batai de cap. Tocmai am mentionat ca majoritatea telurilor cu usb C si rama de metal sunt pline de zgarieturi in jurul mufei, ar trebui sa te itnrbi si de ce.

Nah, tu esti genu care consideri orice parere contrarie tie ca fiind trolling ?
Materialul exterior este mult mai elastic si flexibil la diferite temperaturi decat un pvc ordinar, asta ii ofera o durabilitate mult mai mare si o protectie a firelor interioara la frictiune si stress mecanic.
Fiecare fir interior este de asemenea protejat la randul lui la factorii mentionati mai sus.

#120
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostFluk3, on 05 februarie 2020 - 13:44, said:

Nah, tu esti genu care consideri orice parere contrarie tie ca fiind trolling ?
Materialul exterior este mult mai elastic si flexibil la diferite temperaturi decat un pvc ordinar,
PVC-ul este mult mai durabil in timp, nu se rupe la fel de usor.
Nu pot sa imi dau seama la ce ajuta mai exact flexibilitatea si elasticitatea aia daca din punct de vedere al durabilitatii este un dezavantaj cat se poate de evident. Doar nu folosesti cablul la o prastie sau ceva de genul asta. Deci pana la urma tu doar esti contra fara a adresa in sine partea legata de rezistenta in timp. Flexibilitatea si elasticitatea nu oferta nici o rezistenta in timp in cazul acesta.

Editat de OriOn20, 05 februarie 2020 - 14:22.


#121
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
PVC-ul este un material mai prost mecanic decat cauciucul. DIn pacate cam asta e boala cablurilor, indoitul, purtatul, intinsul, de asemenea pvc-ul devine casant la temperaturi mai mici la care un cablu cauciuat isi pastreaza proprietatile fara prea multe dureri de cap.

Daca tu nu iti dai seama de rezistenta in timp intre ceva flexibil si ceva tare cand ambele sunt supuse la stress mecanic vorbim cam degeaba pe acelasi subiect.

#122
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.819
  • Înscris: 17.05.2010
Ati dat-o pe instalatii sanitare (care material plastic e mai bun?!).

Comentariul initial:
UE îi ajută pe clienții Apple să intre în rândul lumii, să poată folosi cablurile USB C existente pe piață.
https://www.bbc.com/...nology-51324847

Ceea ce nu se va intampla prea curand (mai degraba niciodata)!

Pana la urma e doar un cablu (de 1 - 10€) . Cand se rupe il inlocuiesti,

Editat de breitner, 05 februarie 2020 - 14:34.


#123
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostFluk3, on 05 februarie 2020 - 14:26, said:

PVC-ul este un material mai prost mecanic decat cauciucul.
Nu are nici o relevanta cand vine vorba de aceste cabluri. Cablurile din PVC tot sunt mai rezistente in timp si se rup mult mai greu.

Quote

DIn pacate cam asta e boala cablurilor, indoitul, purtatul, intinsul, de asemenea pvc-ul devine casant la temperaturi mai mici la care un cablu cauciuat isi pastreaza proprietatile fara prea multe dureri de cap.

Da si se rupe si mult mai usor, o durere mai mare de cap decat faptul ca alte cabluri sa intaresc putin daca este frig.

Quote

Daca tu nu iti dai seama de rezistenta in timp intre ceva flexibil si ceva tare cand ambele sunt supuse la stress mecanic vorbim cam degeaba pe acelasi subiect.

Pai tu ingnori faptul ca materialul in sine este mai fragil, degeaba este mai flexibil.
In general maximul stress mecanic la care cablurile sunt supuse este faptul ca utilizatorii le incolacesc cand nu le folosesc. Nu le indoaie nimeni de zeci de ori intr-un singur punct(aici s-ar rupe si cablurile celor de la apple oricum).

Fix la capete se rup majoritatea cablurilor facute de Apple deci in cazul asta flexibilitatea aia suplimentara duce de fapt la cresterea riscului de a rupe cablul. Bine chestia asta ar putea fi rezolvata simplu prin adaugarea de intarituri mai bune la capetele cablului. Poate este prea Rocket Science pentru Apple asa ceva.

Editat de OriOn20, 05 februarie 2020 - 14:49.


#124
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.374
  • Înscris: 22.10.2007
Voi chiar foloseati exclusiv cablurile alea standard?
Am pe acasa unele 3rd party inclusiv belkin si sunt de 10 ori mai ok.
Iar conectorul de la lightning e peste usb-c ca resistenta in timp, asta pt ca nu are "limba" cu contacte din mijlocul mufei, si e oarecum mai usor de nimerit.
Usb-c in schimb e viitorul, 1 cablu pt a conecta orice e de departe mult mai ok, pacat ca tb3 e inca scump.

#125
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.018
  • Înscris: 15.04.2011

View PostFluk3, on 05 februarie 2020 - 11:24, said:

Sorry sa-ti spun dar chiar am tras tare de toate cablurile lightning si nu mi s-a rupt niciunu. Ce-i drept nici usb C doar ca la usb C s-a intamplat de multe ori sa intre ceva in mufa si in momentu ala a fost destul de aiurea. Posibil sa ai un cablu facut de altcienva decat de Apple.
Incarcatorul si cablul sunt cele originale din cutie, a fost cumparata de la Flanco de catre mine. Cablul acela e foarte subtire, se poate rupe foarte usor dar de unii nu stiu decat sa laude Apple, o companie de care e doar marketingul si numele, m-am convins acum.

#126
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFluk3, on 05 februarie 2020 - 13:16, said:

Pentru ca produsele apple sunt in rpimu rand create ca sa nu-ti dea bataie de cap, in cazul lightning pana si colturile mufei sunt rotunjite, asta pentru cine intelege si se uita la detalii de proiectare
Ma scuzi dar... aici chiar nu ai dreptate.

[ https://des.gbtcdn.com/uploads/pdm-desc-pic/Electronic/image/2018/11/06/15414838294235.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca la toate celelalte mufe usb ai dreptate, la USB-C chiar asta e partea cea mai buna, designul. Rotunjit. Nici o diferenta intre usabilitatea astuia sau a lightning.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate