Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

E mai rau ca iadul! Ajutor!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
DarthSauron

DarthSauron

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2020
Am o depresie a d******i de cruntă. Nu stiu ce pot sa fac si problema este ca nu-mi respect tratamentul psihiatric, dar stati sa incep cu inceputul.
Am fost diagnosticat acum ceva timp, aproximativ un an jumatate cu o forma de TAB ( tulburare afectiva bipolara ) dar si OCD ( obsesiv-compulsiva ), da stiu, s-au intalnit ambele tocami la mine, norocul vietii, nu? Posted image  In fine, mi s-a prescris un tratament dar de un an il iau foarte haotic si asta se pare ca m-a distrus la cap. Au fost si inca sunt zile in care nici nu-mi vine sa ma scol din pat ci sa dorm pe veci. Sunt si la o facultate ( nu-i dau numele ca n-are rost ) si mi-am bagat picioarele in ea, cu sacul de restante in spate in anul III. Oricat as incerca nu pot nici cum sa duc un stil de viata echilibrat asa cum mi-a prescris psihiatrul si psihologul, traiesc vicios si haotic si asta ma omoara, mai pe scurt mi s-a dus toata vointa, si fara vointa stim cu toti ca suntem niste ratati in viată. Deci habar n-am ce sa mai fac... iar de gandurile suicidare nici nu mai vorbesc ba chiar mai mult, in momentul de față este o linie foarte, foarte subțire intre gând și punerea sa în practică. Si daca ma intrebati de prieteni am o gramada, dar sincer sa fiu nu ma simt bine deloc in prezenta atator persoane de la un timp deoarece boala nu-mi permite sa ma simt confortabil in multime. Iar cand ies cu ei, ei habar nu au ce agonie se ascunde in creierul meu, deoarece zambesc, fac glume, dezbatem subiecte, dar doar DISIMULEZ, ATÂT!
   Si da stiu si asta si anume, sunt doar un om pierdut = ratat, care se scalda in mizeria sa pana la fund. Si daca este asa, spuneti-mi voi, daca stii ca vei fi un ratat toata viata ta, ce rost mai are sa traiesti? Doar ca am anumite utilitati pe care nu le aveau oamenii din evul mediu si doar pentru că ”traim mai bine azi”, credeti-mă, nu-i un motiv destul de solid pentru a ma tine in viată. Iar mie sincer sa fiu nu-mi prea place ideea de a trai asa, cum o fi, ca o frunza in vânt. Dacă mă stiu pe mine ca sunt incapabil sa am grija de mine si implicit de viitorul meu, voi trai doar cu dezamagirea, adica voi trai ca un mort intr-o carcasa de carne vie, asa ca mai bine as alege varianta a doua si anume sinuciderea.
   Acestea fiind spuse, va urez o seara placuta daca ati citit tot ce-am scris, insa nu la fel de placută ca a mea Posted image

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,158
  • Înscris: 23.09.2005
Mental, ai descris problema.

Cu sanatatea fizica, cum stai?

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,439
  • Înscris: 06.01.2007
Prea te raportezi numai si numai la tine.
Traiesti ca sa admiri simetriile universului,  sa-l intelegi, sa-l vezi din ce e facut, sa-ti intelegi rolul absolut miniuscul si insignifiant in tot ceea ce e in jurul tau.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

Vizualizare mesajDarthSauron, pe 14 ianuarie 2020 - 22:03, a scris:

   Si da stiu si asta si anume, sunt doar un om pierdut = ratat, care se scalda in mizeria sa pana la fund. Si daca este asa, spuneti-mi voi, daca stii ca vei fi un ratat toata viata ta, ce rost mai are sa traiesti?

cazi, frate in genunchi si preda-te lui Hristos. Mergi la biserica si Sf Maslu si ai sa vezi schimbare. Spovedeste-te si vei prinde putere prin dezlegarea care ti-o da preotul. Si-ti iei pastilele, duci traiul ala cumpatat care ti-a fost recomandat si ai sa te vindeci. Din ce scrii esti plin de mandrie si autosuficienta. Schimba-ti filosofia de viata si restul va veni de la sine. In timp.

#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

Vizualizare mesajDarthSauron, pe 14 ianuarie 2020 - 22:03, a scris:

Am o depresie a d******i de cruntă. Nu stiu ce pot sa fac
    
Iata si raspunsul

Vizualizare mesajDarthSauron, pe 14 ianuarie 2020 - 22:03, a scris:

problema este ca nu-mi respect tratamentul psihiatric
  
Deci stii ce ai de facut .

#6
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

Vizualizare mesajDarthSauron, pe 14 ianuarie 2020 - 22:03, a scris:

Deci habar n-am ce sa mai fac... iar de gandurile suicidare nici nu mai vorbesc ba chiar mai mult, in momentul de față este o linie foarte, foarte subțire intre gând și punerea sa în practică.
   Acestea fiind spuse, va urez o seara placuta daca ati citit tot ce-am scris, insa nu la fel de placută ca a mea Posted image
Am a avut cunostiinte care erau in aceasta  situatie.Ca sa se salveze, ei au tratat depresia pe doua planuri:spiritual si medical, doarece depresia este o boala a sufletului care ataca pe doua planuri:
planul medical -> are loc o modificare a neuro-transmitatorilor fapt ce duce la modificarea fizica a creierului, precum si a modului de a gandi.
planul spiritual-> senzatia de inutiliate si disperarea ca nu exista solutie de iesire.

Pe plan medical trebuie sa apelezi la un psihiatru care sa-ti ghiceasca combinatia de medicamente pentru tratarea depresiei pe fondul unei anxietati extreme, iar pe plan spiritual trebuie sa-ti gasesti un duhovnic caruia sa i te spovedesti si sa duci o viata mult mai aproape de Dumnezeu si dupa regulile lui Dumnezeu, doarece depresia
reprezinta si de fapt departarea de Dumnezeu.(atentie fara reiki/yoga ca acele sunt forme spirituale de accentuare a depresiei)

Facand asa, acele cunostiinte si-au revenit la normal si acum duc o viata normala insa straduindu-se sa fie traita cat mai aproape de Dumnezeu.

Toata lumea are forme de depresie continua  mai accentuate sau mai estompate, care pe baza unor socuri emotionale sau alt catalist, explodeaza  violent in forma maniacala manifestandu-se ca OCD.

Depresia este un ca un "cancer"  al sufletului pe care il avem cu toti, care influenteaza fizic modul de functionare al creierului.Numai tinuta sub control atat pe plan medical cat si pe plan spiritual  acest "cancer " poate fi controlat si tratat.

Forme continue de manifestare a depresiei(forme pe care noi oamenii nu le constientizam):
  • dorinta de a fuma
  • cumparaturi pe datorie(creditu de consum) pt chestii care nu-ti trebuiesc dar simti nevoia sa le cumperi
  • dorinta de a te imbata
  • dorinta de scandal
  • divortul
  • inselatul(sub toate formele)
  • manie
  • dorinta de a munci peste puteri(workaholic)
  • orice forma de exces a unei activitati
  • orice forma de regres a unei activiati
  • prostia
PS: ai descris bine titlul doar ca nu este "mai rau ca Iadul" ci doar inceptul unui potential Iad.i
Aici pe pamant inca ai acoperirea lui Dumnezeu si ce simti sunt efectele estompate la adevarutului chin care ar urma daca te-ai duc in Iad.
Iar sinucigasi se duc direct in Iad, unde continua un chin enorm de mult si mai rau, insa pe vecie(doarece acolo nu mai au protectia lui Dumnezeu)

Cum spunea si un pacient care a cunoscut Iadul real: mai bine 1000 de ani de lupta cu bolile aici pe pamant decat o zi in Iadul adevarat


Vizualizare mesajCovertTwo, pe 15 ianuarie 2020 - 02:31, a scris:

Păi dacă funcționează, de ce să nu merg pe ea ?
Eu zic că n are nici pe dracu, 2 boli inchipuite. Un regim cazon îl vindecă de ambele.
Nu.De fapt tu nu realizezi ce boala este depresia.

Edited by MartinAdelberg, 15 January 2020 - 05:19.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,220
  • Înscris: 28.06.2005

Vizualizare mesajDarthSauron, pe 14 ianuarie 2020 - 22:03, a scris:

traiesc vicios si haotic si asta ma omoara, mai pe scurt mi s-a dus toata vointa, si fara vointa stim cu toti ca suntem niste ratati in viată.

Disciplină. Aia îți trebuie.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
n-are cum sa se intample ce spune initiatorul. la spital , comisia de ancheta scrie clar pe foaie "incapabil" sau "capabil" sa urmeze singur tratamentul si daca are nevoie de insotitor.

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Depresia este boala omului inactiv fizic. Dacă nu faci mișcare se duc drku toți neurotransmitatorii. Spun asta, pentru că poți să ai job de birou și să fii depresiv tocmai pentru că fizic ești praf.

Aproape toți depresivii sunt pe jumătate morți din punct de vedere fizic.

#10
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

Vizualizare mesajKres, pe 15 ianuarie 2020 - 06:59, a scris:

Depresia este boala omului inactiv fizic. Dacă nu faci mișcare se duc drku toți neurotransmitatorii. Spun asta, pentru că poți să ai job de birou și să fii depresiv tocmai pentru că fizic ești praf.

Aproape toți depresivii sunt pe jumătate morți din punct de vedere fizic.
la cati oameni inactivi exista, ar trebui ca o mare parte din populatie sa aiba probleme psihice. cum nu sunt cu probleme o mare parte din acestia, rezulta ca teoria ta e falsa

Edited by ClaudiuCC, 15 January 2020 - 07:47.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,875
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajDarthSauron, pe 14 ianuarie 2020 - 22:03, a scris:

Am o depresie a d******i de cruntă. Nu stiu ce pot sa fac si problema este ca nu-mi respect tratamentul psihiatric, dar stati sa incep cu inceputul.
Ai nevoie de un psiholog caruia sa-i povestesti necazurile si sa te ajute sa treci peste probleme. Din cate vad cam stii ce probleme ai, stii unde te-ai impotmolit, numai ca nu ai destula motivatie sa-ti continui tratamentul.
Aici ai venit doar sa ne spui ce ai pe suflet.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
in primul rand ca atunci cand te-ai dus la spital ai fost incadrat cu o boala. atunci ti s-a zis si daca esti sau nu capabil sa iei singur tratamentul. s-a vorbit mai mult ca sigur cu parintii. in mod normal , se discuta cu parintii despre schema de tratament, cine trebuie sa administreze medicamentul in functie de programul de lucru al parintilor. daca parintii sunt prea ocupati, de obicei seara cand vin acasa se verifica pastilele si se constata cate s-au luat. astfel ca inca de la prima greseala de tratament parintii ar fi observat. daca nu iti poti administra singur medicamentele , de obicei exista asistenti medicali care pot face chestia asta, trebuie doar sa te duci la dispensar. la stoicanesti avem un asisent care in fiecare dimineata face turul pacientilor si le administreaza medicamentele. toate astea se clarifica inca de cand vorbesti cu psihiatrul prima data. el te intreaba tot, unde poti face tratamentul, cine sta cu tine acasa, la ce ora vin parintii etc. daca esti in acelasi oras cu spitalul care ti-a dat reteta te vor chema probabil ei sa iei medicamentele. si vor tine socoteala la pastile.
altceva ar mai fi faptul ca inca de prima data cand iei mai multe odata o sa ai simptome de supradoza si parintii vor sti. caz in care inca din prima se gaseste alta solutie decat sa iei tu singur medicamentele
de asta nu prea te cred , pentru ca astea sunt stabilite inca de la inceput cu psihiatrul.

Edited by karax, 15 January 2020 - 08:12.


#13
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 14.01.2013
Timp liber prea mult!

Incepe sa faci sport. Cu cat mai mult cu atat mai bine.
I-ati un job, implica-te in voluntariat, ceva, dar nu sta degeaba. Inconjora-te de oameni.
Statul asa ampulea o sa te omoare.
Pune-ti creierul la munca, toata ziua.

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,927
  • Înscris: 27.01.2016
Mai dar de futut futi?

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,543
  • Înscris: 24.02.2017
E cineva pe acest forum care nu sufera macar de o forma minora de depresie ?  Nu cred.

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

Vizualizare mesajMartinAdelberg, pe 15 ianuarie 2020 - 05:10, a scris:

Nu.De fapt tu nu realizezi ce boala este depresia.

mult timp am tratat cu superficialitate si aroganta problema cand ii auzeam pe altii ca se plang de ea. Dupa ce m-am mai rostogolit si eu prin niste probleme, imi dau seama ca se produc si anumite schimbari bio-chimice care te impiedica sa te ridici cum ai dori. In primul rand cea mai mare problema este lipsa de chef/entuziasm. Poate de aia si initiatorul isi da seama de probleme dar nu poate face nimic sa iasa din ea efectiv. Nu are puterea necesara. Asa cum sublinia cineva anterior, exercitiile fizice, plimbarea in aer liber, muzica, un anturaj placut in care sa te simti bine, sa te scoata din pasa asta, sunt indispensabile. Eu, unul, gasesc ca este de mare ajutor si participarea la slujbele bisericii, rugaciunea si dezlegarea de la duhovnic. Dar e mai greu de inteles aspectul acesta spiritual de la cineva care nu are treaba cu biserica sau nu e ortodox. Din nefericire, stiu cum poate suna unuia care citeste aceste randuri, dar nu sunt dispretuitor fata de credinta personala a cuiva, vorbesc din experienta. Cine este deschis, poate proba ce spun eu. Yoga si fututul(cum recomanda cineva mai sus) nu fac decat sa te adanceasca si mai tare. Din pacate, toate problemele omenirii se datoreaza parerii de sine si mandriei, in forme accentuate. Astea te fac sa percepi lucrurile pe dos. E foarte greu sa iesi din starile astea, chiar si cu pastile. E o situatie din care scapa cine poate ! Sinuciderea nu este o solutie. Ti s-a acrit cu viata? Poate de prea mult bine. Ia implica-te ca voluntar in problemele altora, Du niste bunuri unei batrane care nu poate iesi din casa, da cu lingurita unui bolnav la pat, du niste fructe unui strain intr-un spital si iti vei gasi un rost pt care sa traiesti. Sunt altii saracii mai nefericiti. Azi am auzit de o batrana imobilizata la pat de 22 de ani. A avut 3 copii, unul a murit, altul e plecat prin lume, nici ea nu stie exact pe unde, iar fata care a avut grija de ea, tocmai a murit subit. A ramas batrana singura si imobilizata la pat. Asta da incercare! Dumnezeu sa ne lumineze pe toti si sa ne dea la toti rabdare, chiar si acelora care-L contesta. A ajuns cliseu poate fraza asta in ziua de azi, dar sa nu uitam ce popor suntem, avem in ceruri mari sfinti romani sau care pretuiesc pe romani (cum e Sf. Nectarie spre exemplu). Sa ne rugam lor. Indiferent de confesiune si credinta, daca Il chemi pe Dumnezeu in ajutor, va veni. Are El metoda Lui. Desigur, nu-ti baga in traista, trebuie urmat si sfatul doctorului, pt ca Dumnezeu tot prin oameni lucreaza. Trebuie sa ne ridicam unii pe altii. Sinuciderea este un pacat mare inaintea lui Dumnezeu si produce suferinta si celor din jur. Nu trebuie sa fim o povara pt nimeni! Asa ca baga-ti mintile in cap si sileste-te, trebuie sa ai mai mult curaj si mai multa smerenie, restul iti spun eu ca va veni de la sine. Si rabdare, evident! Sper ca inca mai citesti astea si n-ai facut vreo prostie!

Edited by odastramosilor, 15 January 2020 - 14:29.


#17
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Initiator, cum de ti-ai ales numele?

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,927
  • Înscris: 27.01.2016
Cel mai bine face la depresie pupatu moaștelor.  Dar acum ai ratat ca a trecut Sf. Paraschieva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate