Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Achizitie TV 8K - 2020

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwather, on 20 ianuarie 2020 - 06:26, said:

Ma repet - Noroc ca progresul NU tine cont de parerile acestor reticenti/conservatori , altfel tot la CRT-uri ne uitam azi

Si eu sunt de aceeasi parere.

Apropo de acesti reticenti, ma uitam ca majoritatea canaleleor pe care le urmaresc pe youtube (atat din ro cat si din afara) au doar continut 4K. Aproape nimeni din cei pe care ii urmaresc nu mai filmeaza in 1080p(FullHD). Incet incet vor trece catre 8K. Telefoanele ce au fost lansate/vor fi lansate filmeaza si in 8K

Edited by MembruAnonim, 20 January 2020 - 06:53.


#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e vorba de reticenta, ci de faptul ca nu merita cumpărate azi. La asta se adaugă si niște constrângeri, si anume faptul ca vezi diferența față de 4k doar la diagonale foarte mari sau dacă stai foarte aproape de tv (gen gaming).

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 20 ianuarie 2020 - 07:24, said:

Nu e vorba de reticenta, ci de faptul ca nu merita cumpărate azi. La asta se adaugă si niște constrângeri, si anume faptul ca vezi diferența față de 4k doar la diagonale foarte mari sau dacă stai foarte aproape de tv (gen gaming).

Nu ma pricep, dar ma gandesc ca poate vor veni "la pachet" aceste 8K si cu alte imbunatatiri. Parca HDR+ a venit o data cu 4K. Zic prostii?

Edited by MembruAnonim, 20 January 2020 - 07:30.


#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
HDR a apărut pe televizoarele middle/high end care trecuseră deja la 4k. La fel va fi si cu 8k la un moment dat, vei cumpara pentru ca nu vei găsi 4k decât pe zona low end.

Cat despre tehnologii, nu văd nimic deosebit sa apară pe termen scurt, deci o vreme vor fi doar rezoluția si diagonalele uriașe. Si mult marketing... Pun pariu ca, dacă vor apărea tv-uri de 42 inch 8k,lumea se va îngrămădi sa le cumpere.

#41
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2020 - 07:30, said:

Nu ma pricep, dar ma gandesc ca poate vor veni "la pachet" aceste 8K si cu alte imbunatatiri.
Deocamdată nu vine cu nimic în afară de pixeli. Sunt ceva discuții despre o compresie și mai puternică (unii zic eficientă; am niște dubii aici, pentru că observ scăderi de calitate a redării unor texturi pe materiale UHD HDR față de FullHD SDR) decât HEVC, dar deocamdată nimic concret. Cine cumpără acum 8k nu va avea acces la nicio tehnologie apărută ulterior.

View Postwather, on 20 ianuarie 2020 - 06:26, said:

Întotdeauna au fost si vor fi reticenți ai progresului
Deocamdată progresul ăsta este un pretext să-și schimbe lumea televizoare perfect funcționale cu altele de care chiar n-au nevoie. Când se vor construi case cu camere cu pereți video (la propriu), mai discutăm. Deocamdată vedem numai în S.F.-uri camere fără ferestre în care îți pui pe un perete un peisaj din natură.

#42
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Stii ca exista un paradox in ce ai scris
Înainte camerele erau mai mari si mai înalte,  nu ca acum , niste cutii de chibrituri
Culmea este ca inainte pe vremea camerelor de bloc mai spatioase nu aveai tv -uri ca in ziua de azi - Cat un perete
Si sincer ma bucuram foarte tare cand pe un alb-negru de 42cm vedeam filmele lui walt disney
Acum daca nu e cât peretele , tv-ul vezi doamne......
E chestie de mentalitate pana la urma si intr-adevar viitoarele tv -uri 8k si chiar oferta actuala nu au oferte mai mici de 55"
De aici se poate concluziona , ca in principiu 8k-ul a aparut mai mult pt reclamele de pe panourile publicitare de pe stadioane
Însă în goana după bani , tot de pe urma fabricării de tv -uri 8k vor ieși mai câștigat producatori de tv -uri
Sunt convins că anul acesta vor apărea noi tehnologii dedicate noului format 8k
Deja au început prin modificarea standardelor sau a certificării lor , deci ceva se misca si inca se va misca in viitorul foarte apropiat
Orice nou format video , va aduce implicit si tehnologii noi/de îmbunătățire a calității imaginii

#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cati ani au trecut de la disparitia CRT-urilo, 15, 20 de ani ?

Cati ani vor mai trece pana cand un televizor de 300 de euro va putea sa afiseze negrul corect?

Hai cu tehnologia! Posted Image

#44
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Nu vreau sa deviem foarte mult de la subiect , dar o sa ai o surpriza cand o sa afli ca sunt inca destui care mai folosesc inca crt-uri
Lucrurile simple sunt cel mai usor de folosit , mai ales de catre cei in varsta la care calitatea NU e importanta sau diagonala cat un perete
Numai eu stiu vreo 5 familii la tara care inca folosesc crt-uri , e adevarat ca nu pot generaliza , dar asta NU inseamna ca au disparut ( in prezent )

#45
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Nu au disparut de tot deloc CRT-urile dar au intrat in declin puternic cam acum 10-12 ani cand preturile la lcd si plasma au coborat mai jos si a inceput lumea sa cumpere. Cam astia sunt anii de cand am renuntat si eu la crt in camerele mai importante, in bucatarie am avut unul mic si mai tarziu. In hoteluri se mai gasesc si acum o multime de crt-uri.

Problema cea mai mare la chestiunea cu 8k este pretul mai mare al televiozoarelor dar si faptul ca vor fi extrem de putine surse de material 8 k, discurile 4k actuale abia inghit 4k si vreo 100 gb, unde sa bagi acelasi film in 8k?

Si la ce calitate este filmat, in prezent sunt foarte multe filme asa zis 4k ce sunt scoase din surse mai slabe si nu au calitatea corecta scrisa pe etichete.

Streaming in 8k? Cine sa faca fata cu o rezolutie reala si nu inventata? Daca va transmite cineva in 8k va face fata reteaua prin cablu sau cea WiFi?

Filme 4k de pe HDD extern? Un film 1 la 1 in 4k are cam 70-100GB, cat va avea unul in 8k si cui ii va da mana sa descarce filmele la calitate maxima ca sa vada corect pe maretul televizor 8k?

Edited by Mr. Incredible, 20 January 2020 - 17:19.


#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Acum ceva ani si-a dat duhul crt-ul alor mei, un Phillips 16:9, 80cm diagonala. Avea o imagine superba comparativ cu LG-ul de 1500 ron cu care a fost înlocuit. Si vreo 50kg, dacă nu chiar mai mult. Acum oled-ul pe care il detin ii da clasa, dar si un preț pe măsură.

E într-adevăr o problema faptul ca in zona low end cam tot ce e pe piață e sub un crt de acum 20 de ani.

#47
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Termenul de "display bun" e un termen mai amplu si cred ca stii bine ca , chiar si la plasmă care era considerată cea mai bună tehnologie la vremea respectivă,  tot avea lacune
Asa ca nu vei gasi NICIODATA un "display bun" 100% , poate unul care sa iti satisfacă cel mai bine perceptia vizuală proprie
În cel mai fericit caz sa găsești un display care sa fie într-o proporție cât mai apropiată de 100%/teorie
Fiindca oricum exista diferente intre un reglăj ca la carte si perceptia vizuală proprie
În plus se știe foarte bine ca cei care lucrează în domeniu devin cei mai exigenți si de acea nici o tehnologie din trecut/prezent/viitor NU ii va mulțumi 100%
Însă pt userul obișnuit sau cel care nu este asa de exigent cu tehnologia , va fi de acord mult mai usor cu tehnologia in cauza , chiar dacă aceasta are inca lacune
Oare s-ar mai vinde vreun tv , indiferent de diagonala/rezoluție,  daca toti am fi asa de exigenți ca cei care lucrează în domeniu ?
Asa ca.......nimeni nu este obligat să cumpere un tv 8k daca nu ii place ce vede , dar nici nu se poate generaliza părea personala a unui exigent

#48
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2020 - 19:11, said:



Intreb iar, de ce esti suparat pe oamenii care "consuma marketing", asa cum ii denumesti tu?
Consuma din banii lor. Nu baga mana in buzunarul tau Posted Image
Pana la urma si pana la coada nu au facut nimic care sa te prejudicieze.
Ai vrea sa ști câtor utilizatori le venea "sa bage toporul" în noua achiziție cand îl inițiau acasă, scos din cutie? Aceasta după ce aveau în minte imaginile fantastice "a la demo magazin" rulate înainte cu jumătate de ora în showroom ?? Câți se întorc înapoi sa fie lămuriți de ce nu "vede" la fel ca în magazin.
Sti sa-mi spui care este principalul atribut al cuantificarii unei imagini de referință, pe românește a unei imagini wow ?

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2020 - 20:11, said:




Aici se discuta despre TV-uri 8K. Conspiratiile si alte bazaconii, frustrari etc in alta parte. Daca mai faci offtopic iti dau report. Poluezi topicul aiurea.
Cine doreste, are ocazia sa devină cobai vre-o doi-trei ani de aici inainte, pana incepe sa se maturizeze tehnologia. Pe parcurs le rezolva producătorii nemulțumirile, răbdare și tutun...

Edited by Calin_fdx, 21 January 2020 - 20:39.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrazor01, on 21 ianuarie 2020 - 20:26, said:

Si nu e normal sa stie ce cumpara? Nu e normal sa stie ca arunca o suma echivalenta cu cea pentru o masina sh buna pe un display incapabil sa afiseze corect imaginea?


Ti-am zis, unii stiu prea bine ca tehnologia poate nu este matura, stiu ca vor arunca banii pe geam, cu toate astea vor sa isi cumpere 8K. Pe tine asta te enerveaza. Esti frustrat ca unii "arunca" banii pe asa ceva cu buna stiinta.

Edited by MembruAnonim, 21 January 2020 - 20:48.


#50
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Aia care se arunca din prima la astea sunt cei pasionati, cu mulți bani si care vor sa aibă cele mai noi tehnologii.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 21 ianuarie 2020 - 21:27, said:

Aia care se arunca din prima la astea sunt cei pasionati, cu mulți bani si care vor sa aibă cele mai noi tehnologii.

Corect. Eu n-am bani sa imi cumpar un 8K, totusi ma bucur ca altii o fac. Astfel preseaza companiile sa vina mereu cu imbunatatiri. In caz contrar nu ar avea vanzari. La fel este si la telefoane. Eu imi schimb telefonul o data la 3 ani. Dar altii isi cumpara in fiecare an model nou. Daca toti ar fi ca mine sa cumpere telefon o data la 3 ani, nu ar mai exista inovatie.

Edited by MembruAnonim, 21 January 2020 - 21:38.


#52
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2020 - 21:38, said:

Astfel preseaza companiile sa vina mereu cu imbunatatiri.

Care sunt alea? Cu ce imbunatateste imaginea unui film simpla marire a numarului de pixeli?

Edited by razor01, 22 January 2020 - 02:36.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrazor01, on 22 ianuarie 2020 - 02:36, said:

Care sunt alea? Cu ce imbunatateste imaginea unui film simpla marire a numarului de pixeli?

Vorbeam in general. Daca eu cumpar telefon o data la 3-4 ani, compania nu va veni in fiecare an cu ceva nou, o imbunatatire, inovatie etc pt ca nu exista cerere
Exista insa si oameni care isi schimba telefonul in fiecare an. Daca producatorul nu vine cu nimic nou, ce motiv ar avea cumparatorul sa cumpere acelasi produs ca anul trecut? Astfel ca producatorul este presat sa vina cu ceva nou deoarece cumparatorul asteapta.

Edited by MembruAnonim, 22 January 2020 - 02:50.


#54
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
4K = 8MP
8K = 32MP
Mai devreme de 2030 nu o sa fie standard, si atunci probabil o sa fie folosit la ecrane foarte mari.

Mi-am luat saptamana asta primu televizor 4k de 55 de toli, un Samsung 55RU7092 la 1700 lei. As fi luat sincer un FHD daca gaseam mai ieftin dar nu se mai gaseste la diagonala asta.
Din pacate e foarte mult content FHD, dar poate putin peste 4k, sper ca cu timpul problema sa se mai amelioreze, ma bucur ca cablul de 5 metrii face fata semnalului fara probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate