Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Achizitie TV 8K - 2020

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Incet incet tv-urile 8K incep sa isi faca aparitia pe tot mai multe site-uri romanesti. Pt majoritatea dintre noi achizitia unui TV 8K nu este deloc o optiune atat prin prisma pretului ridicat insa si a lipsei de continut.
Propun sa discutam aici despre tv-urile 8K.

Edited by MembruAnonim, 13 January 2020 - 21:25.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sun mândru taare de cei 4 . Dar nu prea am ce urmări....înafara câtorva secvențe de pe tubu'nieu.
8 la ce ar folosi? Joace?


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Da, lipsa continutului face inutil acest tv. Ca sa nu mai vorbesc de cei 4-5k euro cat costa tv-ul. Dar sunt multi care isi vor permite banii si vor achizitiona un 8K.

Dar nu uita lucru, incep sa apara echipamente care permit filmarea 8k. Daca nu ma insel si noul Samsung S20 poate filma 8K la 30fps. In concluzie in scurt timp 1-2-3 ani va fi suficient material 8K, atat personal, cat si Youtube, Netflix etc.

Edited by MembruAnonim, 13 January 2020 - 21:38.


#4
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Probabil, insa in 2-3-4 ani preturile la TV 8k vor fi la jumatate (daca nu mai bine) fata de cele de acum.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
Acum nu merita, dai mulți bani pe TV dar nu ai conținut. Mai bine peste câțiva ani când ai și preț mai mic, si conținut.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 RealThing, on 13 ianuarie 2020 - 21:47, said:

Probabil, insa in 2-3-4 ani preturile la TV 8k vor fi la jumatate (daca nu mai bine) fata de cele de acum.

Corect. Acum 4 ani am cumparat pt o ruda un Samsung de 108cm non Smart, full hd la pretul de ~2000 lei. Acum cu 2000 de lei cumperi un Samsung Smart, 4K de 138cm.

Edited by MembruAnonim, 13 January 2020 - 21:58.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 RealThing, on 13 ianuarie 2020 - 21:47, said:

Probabil, insa in 2-3-4 ani preturile la TV 8k vor fi la jumatate (daca nu mai bine) fata de cele de acum.

Si va apare 16k

#8
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2020 - 21:58, said:

Corect. Acum 4 ani am cumparat pt o ruda un Samsung de 108cm non Smart, full hd la pretul de ~2000 lei. Acum cu 2000 de lei cumperi un Samsung Smart, 4K de 138cm.
prefer un non smart si un chromecast , decat un smart la care in 4 ani nu mai ai acces la youtube

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru pasionatii de cifre, TV-urile au evoluat in ultimii ani pe mai multe axe:
  • Spatiu de culoare: Rec 709 -> DCI P3 -> (tinde spre) Rec 2020
  • HDR tot mai luminos
  • Bit depth tot mai mare
  • Rezolutia
Pacat ca lumea nu vrea decat rezolutie tot mai mare...

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
La astea 8k mai este si diagonala... Cei mai mulți stau la minim 2m de tv... Iti trebuie o diagonala uriașă ca sa vezi diferența față de un tv de 65 inch 4k la această distanță.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 dani.user, on 13 ianuarie 2020 - 22:28, said:

Pacat ca lumea nu vrea decat rezolutie tot mai mare...


Nu e vorba ca vor doar o rezolutie cat mai mare. Dar nu se pricep la date atat de tehnice. "Spatiu de culoare: Rec 709 -> DCI P3 -> (tinde spre) Rec 2020". Omul spera ca avand un tv cat mai nou este si automat mai bun, ingloband tehnologii noi, functii noi.

#12
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Schimbarea tv-ului se va face natural când preţurile se vor mai aşeza.
Acum 10 ani visam la o plasma full HD, acum am 2 tv 4k (+ plasma full HD, desigur Posted Image)

#13
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013

 MembruAnonim, on 13 ianuarie 2020 - 21:36, said:

Da, lipsa continutului face inutil acest tv. Ca sa nu mai vorbesc de cei 4-5k euro cat costa tv-ul. Dar sunt multi care isi vor permite banii si vor achizitiona un 8K.

Dar nu uita lucru, incep sa apara echipamente care permit filmarea 8k. Daca nu ma insel si noul Samsung S20 poate filma 8K la 30fps. In concluzie in scurt timp 1-2-3 ani va fi suficient material 8K, atat personal, cat si Youtube, Netflix etc.

Corect, totul depinde de Netflix si restul serviciilor de streaming ca de la companiile de televiziune nu ne putem astepta la mare lucru.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am urmarit un film 4k nativ pe Netflix. Superb.

#15
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Cu toți uitați un lucru - CALITATEA IMAGINII întotdeauna a costat/costa si va costa
Cand mi-am cumpărat plasmă 3D Panasonic in 2012 costa peste 5xxx lei
Acum trei ani Samsung-ul 4k tot asa a costat peste 5xxx lei , deci mi-se pare normal ca si noile tv -uri 8k sa coste cât costă
În privința contetului 8k ,  personal nu imi fac prb , fiindcă anul acesta sigur vor apărea câteva televiziuni 8k pe satelit , deocamdată in prezent fiind în teste
Sper totusi ca anul acesta să rezolve prb cu codec-ul HEVC , din câte am inteles de pe net sunt prb  inca la rularea formatului 8k fluent la bitrate mare
Sper ca anul acesta să se mai diversifice si oferta de astfel de tv -uri,  în rest.........

#16
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 06.12.2006
O luam de la capat, exact ca-n cazul 4Kaka.
Si pare ca 8Kaka nu este limita (deja se gandesc la 16 si 32 de kakareze), o spune Mr. Lee aici.

Pana ce va exista continut pentru 8K, trebuie sa luam de buna afirmatia de final:
"And before you ask about content, we’ll have to test one for ourselves to understand how good the upscaling is – because 8K only works as a concept if upscaling is done well."

Daca nu gresesc, primele televizoare 4K au aparut prin 2012. Dupa aproape 8 ani, oferta pentru un utilizator obisnuit care ajunge acasa dupa o zi de munca si pune mana pe telecomanda, este urmatoarea:
1 post 4K la un fz de cablu, cateva filme si seriale pe Netflix, trailere si zarzavaturi pe Youtube, oferta limitata de discuri Blu-Ray, consola de jocuri cu suport 4K.
Prin utilizator obisnuit inteleg: fara antena de satelit, fara torente si alte fluvii.

Recunosc, eu nu ma arunc dupa fiecare gadget nou aparut doar ca sa fiu in "trend".
Asa ca ajung si eu la concluzia autorului articolului din link si fac o mica completare:
"4K/8K only works as a concept if upscaling is done well."

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si de ce esti nemultumit? Te pune cineva sa cumperi un 8K acum? Nici eu nu voi cumpara in viitorul apropiat si indepartat. Cred ca nici 99,9% din colegii de aici de pe forum nu o vor face.


Oricum, important este ca inginerii lucreaza la tehnologie iar cumparatori cu dare de mana vor exista. Pe ei nu ii intereseaza decat sa aiba ce este mai nou. Faptul ca nu il pot folosi inca, chiar nu ma intereseaza.

Ar trebui sa fii multumit ca tehnologiile apar asa devreme. Eu sunt multumit ca isi cheltuie banii astfel companiile vor avea bani pt cercetare si dezvoltare.

Edited by MembruAnonim, 14 January 2020 - 15:16.


#18
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 06.12.2006
Nu este nicio nemultumire, ma uit cum mkt inlocuieste calitatea.
Cei mai multi producatorii de televizoare nu sunt pe profit. Sony, Panasonic se lupta pentru supravietuire.
"Inovatiile" pe zona rezolutiei sunt doar pentru a atrage noi cumparatori.
In 2020 best-buy este un TV lansat in 2018, conceptie 2017, asta dupa ce pretul a ajuns de la 8000 lei la 3150 lei. Calitatea scade de la an la an.
Avem standard pentru rezolutie dar nu si pentru SO al televizoarelor. Cum ar fi sa existe doar 2 SO ca in cazul telefoanelor smart?
Rebotezam LCD in LED si QLED doar ca sa lansam ideea unei evolutii, in timp ce bubele tehnologiei LCD sunt tot acolo.

Nici pe mine nu ma intereseaza daca Jean de la Craiova isi cumpara 8K, filozofez si eu precum crocodilul pe malul Nilului.
Nu ti se pare ca astia ajung cu rezolutia pe luna, in timp ce pe cablu si streaming FHD este rege?

Edited by dba, 14 January 2020 - 15:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate