Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Legea si Harul

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1301 replies to this topic

#1171
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 24 octombrie 2023 - 16:20, said:

BVA:
Luca 16:19 A fost un om bogat, care se îmbrăca cu haine scumpe și în fiecare zi trăia bucurându-se de o viață de lux. 20 La ușa lui stătea un om sărac, numit Lazăr, care avea corpul plin de bube. 21 Ar fi dorit mult să se sature cu resturile care cădeau de la masa bogatului. (În acest timp), câinii veneau și îi lingeau rănile. 22 Dar într-o zi, Lazăr a murit; și a fost dus de îngeri lângă Avraam. Apoi a murit și bogatul; și l-au înmormântat. 23 În timp ce era el în locuința morților, chinuindu-se, a privit în sus și l-a văzut pe Avraam împreună cu Lazăr. 24 Atunci a strigat: «Părinte Avraam, ai milă de mine și trimite-l pe Lazăr să își înmoaie degetul în apă și să îmi răcorească limba; pentru că mă chinuiesc foarte rău în acest foc!» 25 Avraam i-a răspuns: «Fiule, amintește-ți că în timpul vieții, tu ai primit lucrurile bune, iar Lazăr pe cele rele. Acum, el este într-un loc confortabil, iar tu în agonie! 26 În plus, între noi și voi a fost pusă o mare prăpastie care face imposibilă trecerea dintr-o parte în alta.» 27 Bogatul a zis: «Părinte, atunci te rog să trimiți pe Lazăr la familia tatălui meu, 28 unde mai am cinci frați; și să îi avertizeze, ca să nu vină și ei în acest loc de chin!» 29 Dar Avraam i-a răspuns: «Au acolo scrierile lui Moise și ale profeților – să asculte de ele!» 30 El a zis: «Nu, părinte Avraam, ci dacă se va duce la ei cineva dintre cei care au murit, se vor pocăi!» 31 Avraam i-a răspuns: «Dacă nu ascultă de Moise și de profeți, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți!»”

----------------
Este evident că despre moartea celor doi este vorba și răsplata după!

Q.E.D.: Legea și Prorocii, ca bază pentru judecata credinciosului după moarte.

Fariseii așa credeau, că iudeii merg la moarte în chinuri sau plăceri, după cum au fost drepți sau păcătoși.
Dar Isus nu credea așa și nici alte secte. În plus, discuția nu demonstrează nimic, pentru că nimeni nu neagă că evreii țineau Legea.

Edited by logic1, 24 October 2023 - 16:40.


#1172
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004
Citește te rog, cu atenție:

28 unde mai am cinci frați; și să îi avertizeze, ca să nu vină și ei în acest loc de chin!» 29 Dar Avraam i-a răspuns: «Au acolo scrierile lui Moise și ale profeților – să asculte de ele!»

Când urmau să vină cei cinci frați, dacă nu ascultau de Moise, în locul de chin din Sheol, alături de bogat? La moartea lor, evident, fiindcă bogatul ajunsese în acel loc, prin moarte. Deci iată că studiul și aplicarea Legii lui Moise, scapă pe frații bogatului de soarta acestuia!

28 unde mai am cinci frați; și să îi avertizeze, ca să nu vină și ei în acest loc de chin!» 29 Dar Avraam i-a răspuns: «Au acolo scrierile lui Moise și ale profeților – să asculte de ele

#1173
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Fariseii așa își imaginau răsplata, ei având deja suflete nemuritoare, dar Isus le-a spus că nu este așa și că ei desființează cuvântul lui Dumnezeu.

Cât privește ascultarea de Moise și de profeți, asta trebuiau să facă. Dar la venirea lui Ioan Botezătorul și a lui Isus, fariseii au zădărnicit planul lui Dumnezeu cu ei.

Edited by logic1, 24 October 2023 - 17:11.


#1174
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 24 octombrie 2023 - 17:07, said:

Fariseii așa își imaginau răsplata, ei având deja suflete nemuritoare, dar Isus le-a spus că nu este așa și că ei desființează cuvântul lui Dumnezeu.

Isus nu spune în acea parabolă că nu există suflet nemuritor. Când eram prezbiter de congregație, cel mai greu mi-a fost să explic această parabolă, în felul următor: convingeam audiența că scopul lui Isus nu este să facă doctrină ci să preia un mit care circula deja la nivel de folclor, pentru a scoate în evidență că neascultarea de Moise și de Proroci atrage după sine pedeapsa și judecata nefavorabilă, simbolizată de chinul din Sheol, resimțit metaforic de către bogat...
Așa le explicam...
Acum tu vii și spui că nu, de fapt, Isus vrea să scoată în evidență exact ceea ce eu le spuneam că nu-i cazul, și anume că Isus nu ține o lecție de doctrină ci una moralizatoare, punând accentul pe urmările nedorite ale nerespectării Legii mozaice (care funcționa evident, pe timpul Lui)

#1175
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 24 octombrie 2023 - 10:56, said:

BTF:
Romani 2:12 Căci atâți câți au păcătuit fără lege, vor și pieri fără lege; și atâți câți au păcătuit în lege, vor fi judecați prin lege;

și deci, vor fi mântuiți sau nu, căci Iehova este Mântuitor în Vechiul testament, ba chiar Singurul ...
Of, of....
Recomand cu caldura macar citirea Scripturii.

Pavel, ca unul care stia ca o parte din adunare erau saduchei, iar alta farisei, a strigat in plin sobor: "Fratilor, eu sunt fariseu, fiu de fariseu; din pricina nadejdii in invierea mortilor sunt dat in judecata." (Fapt.23:6)

Daca vor sa marturiseasca, ei stiu de la inceput ca am trait ca fariseu, dupa cea mai ingusta partida a religiei noastre. (Fapt.26:5)

"Eu sunt iudeu", a spus Pavel, "din Tarsul din Cilicia, cetatean al unei cetati nu fara insemnatate. Te rog, da-mi voie sa vorbesc norodului." (Fapt.21:39)

#1176
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004
Pavel se recomandă ca un fost fariseu, de etnie iudeu. Eu așa văd în versetele de mai sus.

#1177
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 25 octombrie 2023 - 07:39, said:

Pavel se recomandă ca un fost fariseu, de etnie iudeu. Eu așa văd în versetele de mai sus.
Si de cate ori era prins  invoca varii scuze sau drepturi, pentru iudei se declara iudeu, pentru romani se declara cetatean roman, pentru farisei se declara fariseu .
Ori urmandu-l pe isus  evident ca trebuia sa dezbrace "haina" de fariseu.

#1178
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 24 octombrie 2023 - 17:15, said:

Isus nu spune în acea parabolă că nu există suflet nemuritor. Când eram prezbiter de congregație, cel mai greu mi-a fost să explic această parabolă, în felul următor: convingeam audiența că scopul lui Isus nu este să facă doctrină ci să preia un mit care circula deja la nivel de folclor, pentru a scoate în evidență că neascultarea de Moise și de Proroci atrage după sine pedeapsa și judecata nefavorabilă, simbolizată de chinul din Sheol, resimțit metaforic de către bogat...
Așa le explicam...
Acum tu vii și spui că nu, de fapt, Isus vrea să scoată în evidență exact ceea ce eu le spuneam că nu-i cazul, și anume că Isus nu ține o lecție de doctrină ci una moralizatoare, punând accentul pe urmările nedorite ale nerespectării Legii mozaice (care funcționa evident, pe timpul Lui)

Nu este un mit la nivel de folclor, ci credința atestată a fariseilor, cea mai puternică sectă, iar după anul 70 a rabinilor care le-au perpetuat învățătura și a iudaismului până astăzi. Nu a fost însă ceea ce credea Isus, care spunea că viața veșnică nu este inerentă, ci depinde de credință și urmarea lui. La fel saducheii și samaritenii nu credeau în nemurirea sufletului și a pedepselor și răsplăților la moarte. Și nici în îngerii care să ducă sufletele drepților în sânul lui Avraam, pentru a deveni îngeri alături de acesta și de alții, care au devenit deja.

Pe scurt, nu este locul sigur de unde să extragi doctrina lui Isus.



#1179
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 25 octombrie 2023 - 08:46, said:

Pe scurt, nu este locul sigur de unde să extragi doctrina lui Isus.

Nu asta a fost intenția mea, să extrag doctrina lui Isus! Eu doar ți-am arătat că Legea era un îndreptar funcție de care se stabilea judecata celui care a murit.

#1180
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
La farisei. La Isus și în VT doar rămășița escatologică intră direct în viață veșnică. Ceilalți, drepți fără Lege (Abel) sau cu Lege (Ieremia), trec pe la judecată.

#1181
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 25 octombrie 2023 - 10:05, said:

La farisei.

Nu, în Biblie, mai precis, în Vechiul testament. Un om declarat drept pe baza Legii, evident, beneficia de această calitate și după moarte. Unul declarat păcătos pe baza Legii, la fel era și după ce murea!
Adică după ce iudeii mozaici mureau, se restarta totul de la 0, sau cum? :ermm:...

[ https://media3.giphy.com/media/VeB9ieebylsaN5Jw8p/giphy.gif?cid=ecf05e47m1y97hickuyfnpko2rx23ip8nxox2v5foxkv3kt7&ep=v1_gifs_related&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1182
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 25 octombrie 2023 - 17:27, said:

Nu, în Biblie, mai precis, în Vechiul testament. Un om declarat drept pe baza Legii, evident, beneficia de această calitate și după moarte. Unul declarat păcătos pe baza Legii, la fel era și după ce murea!
Adică după ce iudeii mozaici mureau, se restarta totul de la 0, sau cum? Posted Image...



Abel și Avraam pe ce bază au fost declarați drepți?

Orice speranță de reluare a vieții era prin înviere sub domnia lui Mesia și a rămășiței în Împărăție.

#1183
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 25 octombrie 2023 - 19:13, said:


Abel și Avraam pe ce bază au fost declarați drepți?


Făceau ”din fire” faptele Legii ce avea să vină ulterior, Rom. 2:14.

#1184
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 25 octombrie 2023 - 19:13, said:

Orice speranță de reluare a vieții era prin înviere sub domnia lui Mesia și a rămășiței în Împărăție.

Asta nu anulează Legea ca îndreptar moral aplicat în cazul mântuirii.

#1185
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 23 octombrie 2023 - 10:31, said:

...
Oricum, un lucru este cert, Isus nu vorbește despre faptul că Legea și-a încetat funcțiunea. De ce spun asta? Din simplul motiv că versetul următor precizează ideea că nu va trece nicio iotă din Lege, la timpul viitor, că nu va trece... prin urmare, la momentul când Isus vorbea, clar, Legea nu trecuse, indiferent ce se va întâmplah în viitor, prin urmare, Legea nu și-a încetat funcțiunea odată cu Ioan Botezătorul, așa cum s-ar înțelege la o primă citire...


Eu mai intreb de ce ar pune Isus problema trecerii iotei din Lege. Credea cineva din timpul lui ca Legea va fi schimbata? Daca evangheliile sunt scrise tocmai pentru a combate invatatura lui Pavel?

#1186
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 25 octombrie 2023 - 19:44, said:

Făceau ”din fire” faptele Legii ce avea să vină ulterior, Rom. 2:14.

Nu au mai prins-o, că au murit. Și ce făceau erau lucruri care țin de spiritul Legii. „Ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor” (Rom. 2:15).

View Postdark, on 25 octombrie 2023 - 20:00, said:

Asta nu anulează Legea ca îndreptar moral aplicat în cazul mântuirii.

Dacă poți face ”din fire” faptele, deci „fără Lege”, și să fii declarat drept, Legea nu este singurul etalon pentru dreptate și nu depășește lumea și viața aceasta.

#1187
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 25 octombrie 2023 - 20:44, said:

Eu mai intreb de ce ar pune Isus problema trecerii iotei din Lege. Credea cineva din timpul lui ca Legea va fi schimbata? Daca evangheliile sunt scrise tocmai pentru a combate invatatura lui Pavel?

Dar și epistola lui Iacov pare a fi concepută pentru a combate pe Pavel, cel numit ”fără minte”:

NTSBR:
Iacov 2:19 Tu crezi că Dumnezeu este Unul. Bine faci! Dar și demonii cred… și se cutremură. 20 Vrei să înțelegi, omule nechibzuit, că fără fapte credința este inutilă?

Apoi urmează exact exemplele date de Pavel în epistolele sale: Avraam, Rahav etc. la care Iacov le pune în evidență fapta, pe când Pavel le punea în evidență credința, fără a spune că faptele i-au ajutat să se remarce în fața lui Dumnezeu:

NTSBR:
Romani 4:2 Căci, dacă Avraam a fost îndreptățit prin fapte, el are motive de laudă, dar nu înaintea lui Dumnezeu!

#1188
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 26 octombrie 2023 - 08:14, said:

Dar și epistola lui Iacov pare a fi concepută pentru a combate pe Pavel, cel numit ”fără minte”:

NTSBR:
Iacov 2:19 Tu crezi că Dumnezeu este Unul. Bine faci! Dar și demonii cred… și se cutremură. 20 Vrei să înțelegi, omule nechibzuit, că fără fapte credința este inutilă?
Una e sa ai credinta draceasca, credinta majoritara , si altceva e sa ai CREDINTA ca Dumnezeu te iubeste. Cea din urma e cea care mantuieste.
Doar ca aceasta CREDINTA, adica aia adevarata, trebuie sa o crezi din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate