Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

De la fascinație la dezinteres total

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
79 răspunsuri în acest subiect

#37
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 20:21, said:


24 ani.

Pai si din ce traiesti,ca facultatea presupun ca ai terminat-o? Stai cu ai tai?

#38
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 873
  • Înscris: 01.04.2018
d-aia se spune ca excesul dauneaza si ca lucrurile trebuiesc consumate moderat... aparent nu e vorba doar despre alcool... deci... mai rarutz, ca-i mai dragutz...

#39
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 22:30, said:

Eu adoram tehnologia și acum abia dacă mai reușesc odată să programez ceva.
Te exprimi de parcă programezi o mașină de spălat, un cuptor cu microunde ori un tv, o priză-inteligentă sau un cronotermostat.

#40
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.759
  • Înscris: 30.07.2006
Initiator,suferi de sindromul celui care le are pe toate.
Ajungi sa ai interes pentru ceva atunci cand nu-l mai ai. Cand le ai pe toate,nimic nu mai pare interesant si vrei mai mult,si mai mult. Spune stop,uite-te la cei din jur,ajuta-ti semenii si ia-o de la capat.

#41
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019
Inițiator faci treaba asta repetitivă, adică tot repeți același lucru exact ca pușcăriașii care stau la închisoare, nu am fost eu acolo dar știu cum se comportă ăia închiși.

Ai mare grijă - schimbă-ți modelul de viață și caută-ți pe cineva că o să te izolezi total de lumea reală.

#42
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.916
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 22:30, said:

Asta a fost doar un exemplu. Eu adoram tehnologia și acum abia dacă mai reușesc odată să programez ceva.
Poate programarea nu e pentru tine, te-ai apucat de ea doar pentru ca era "la moda" si pentru ca programatorii "sunt plini de bani".

Iti recomand sa explorezi tot felul de activitati, cat mai diverse cu putinta, si sigur gasesti ceva ce-ti place. Si apoi incearca sa devii cat mai bun in domeniul respectiv, studiaza, eventual fa o facultate, si o sa-ti treaca plictiseala. Nici ceva voluntariat n-ar strica, sunt atatea asociatii care cauta voluntari. Implica-te si vezi daca nu cumva te coafeaza ceva de acolo.

#43
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018
Ai incercat jocul Outside ?...ce grafica are....zici ca e reala :)

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.190
  • Înscris: 20.10.2015
Ai jucat jocul, "hai sa contruiesc ceva care merge si se vinde"?

It's the best, as real as it gets

#45
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.992
  • Înscris: 24.01.2012
Dacă aş avea vârsta ta şi plictiseala ta, mi-aş lua un sac de dormit, încălţări bune şi nişte haine de schimb şi aş pleca prin lume, cu autostopul, măcar vreun an.
Apoi aş scrie o carte despre anul ăla.

#46
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.774
  • Înscris: 19.09.2006
Cu cat sunt toate cele din jurul nostru mai la indemana, mai permisibile / accesibile (ca bani, ca disponibilitate etc), cu atat placerea generata e pe termen mai scurt. Poate ca e intensa, insa cu siguranta e pe termen mult mai scurt comparat cu vremurile in care lucrurile / experientele nu erau asa accesibile.

Urmarea e ca toata lumea viermuieste in cautarea de noi si noi surse de placere.

- Cumpararea de nspe lucruri fara a avea nevoie reala de ele, cumpararea de lucruri cu cat mai multe optiuni/dotari care nu vor fi folosite niciodata, doar-doar vor putea produce placere, fie ea si de scurta durata. Uitati-va ce e pe forum la sectiunile Auto/Telefoane/TV/Electrocasnice; nici nu stii daca e snobism sau e o cautare infrigurata a placerii.

- Schimbarea partenerului, o continua cautare a "barbatului perfect / femeii perfecte". E drept, nimeni nu trebuie sa stea nefericit intr-o relatie. O relatie in care esti nefericit trebuie incheiata cat mai grabnic. Insa cautarea asta febrila a Altuia/Alteia depaseste logica fericit/nefericit. E intr-un fel similara cu zaparea pe timeline-ul de Facebook sau pe nesfarsitele poze de pe Tinder/Badoo/OkCupid etc. Parca nici un chip nu te multumeste.

- schimbarea serviciului des si foarte des (nu zic, Romania e un caz aparte, aici chiar merita sa cauti un salariu mai mare si sa respingi leprele de angajatori care te rasplatesc cu 2-3 mii de lei lunar). Insa si afara, in tari cu salarii asezate (in sensul ca nu urca si nu fluctueaza ca la noi) si mult mai decente ca putere de cumparare, tot se flendureste lumea de la o firma la alta. "Construirea carierei" e replica pe care o auzi.

Senzatia mea e ca societatea pare sa fi intrat intr-un soi de bucla cu valente borderline. Din ce in ce mai multi oameni ajung sa manifeste simptome clare de anhedonie (lipsa placerii, desi stimulul este prezent), din ce in ce mai dese si la stimuli din ce in ce mai variati

Vrabia din mana se evapora imediat ce ajunge in mana; imaginea ciorii de pe gard a ajuns sa staruie aproape non-stop in psihicul a din ce in ce mai multi oameni.

Editat de cattavencu, 01 decembrie 2019 - 11:13.


#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Nu știu dacă e bună categoria.. mutați topicul dacă nu.

Am mutat topicul pe aria "Medicina". In aria "Stiinte Sociale" este admisa doar abordarea temelor de interes stiintific, nu medical (psihiatrie, psihoterapie etc.).

Editat de _-_, 01 decembrie 2019 - 11:23.


#48
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017
eu recomand sex mai mult. Nu singur

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.273
  • Înscris: 24.02.2007
Ce intelegi prin tehnologie? Stiri ca azi a aparut telefonul X sau sistemul de operare Y? Care-i ultima carte tehnica citita?

Editat de dani.user, 01 decembrie 2019 - 11:57.


#50
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 902
  • Înscris: 07.03.2012
Da' ce are sexul de unul singur? Dirigu' meu spunea asa: o laba facuta cu temei e mai buna decat o mie de femei...bolnave".

#51
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 21:26, said:

Păi ce altceva să fac?
Să îți găsești altă preocupare, altă pasiune, să citești, să faci sport, să socializezi mai mult. Spui că te duci la master, asta îți dă ocazia să cunoști oameni noi, să îți faci prieteni.
Izolarea în tehnologie nu văd cu ce te-ar ajuta, abilitățile sociale se îmbunătățesc exersându-le.

#52
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postmaluca, on 01 decembrie 2019 - 17:17, said:

să socializezi mai mult. Spui că te duci la master, asta îți dă ocazia să cunoști oameni noi, să îți faci prieteni.
Izolarea în tehnologie nu văd cu ce te-ar ajuta, abilitățile sociale se îmbunătățesc exersându-le.
Am încercat să fac legături cu ceilalți. Dacă în cei 3 ani de facultate + 2 de master nu am reușit nimic, atunci sunt sigur că nici nu sunt făcut pentru relații sociale. Și recent mi-am dat seama că pe tinerii din cămine și din universitate îi doare fix undeva de alții.
Acum sunt la master la altă specializare, dar nu am apucat să stau decât câteva zile de la începutul masterului.
Nu am ce să fac pe plan social. E absolut IMPOSIBIL. Nici nu te poți băga în seamă cu nimic.

#53
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postdannyetlv, on 03 decembrie 2019 - 23:59, said:

Am încercat să fac legături cu ceilalți. Dacă în cei 3 ani de facultate + 2 de master nu am reușit nimic, atunci sunt sigur că nici nu sunt făcut pentru relații sociale. Și recent mi-am dat seama că pe tinerii din cămine și din universitate îi doare fix undeva de alții.
Acum sunt la master la altă specializare, dar nu am apucat să stau decât câteva zile de la începutul masterului.
Nu am ce să fac pe plan social. E absolut IMPOSIBIL. Nici nu te poți băga în seamă cu nimic.

Poate o să ți se pară ciudat ce scriu dar dacă făceai armata scăpai de fobia asta socială și imediat cum terminai armata aveai prietenă.

Asta înseamnă când auzi că erai bărbat după ce făceai armata - oricât de problematic erai cu oamenii înainte de armată, după armată nu mai aveai nici o jenă sau rușine să te bagi în seamă nici cu femeile nici cu bărbații.

Editat de marin1973, 04 decembrie 2019 - 00:50.


#54
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.043
  • Înscris: 04.09.2018
E f simplu, prea te axasei pe tehnica si erai izolat de lume, nu socializai, nu aveai interactiuni umane, acuma mintea ta cere asta, cerea de mult dar tu nimic, ca dovada ca iti place sa discuti cu oamenii cam orice, e o nevoie normala, si in timp se echilibreaza si vei avea iar chef de tehnica, incearca usor usor sa mai faci si ceva tehnic pe langa socializare cat cuprinde ca sa te simti bine. Sau aveai o anxietate mascata care dadea acea obsesie (fara anxietate nu exista obsesie), si a trecut, asa ca odata cu ea si obsesia. Daca era doar pasiune si fascinatie moderata este altceva.
Daca socializai si erai si cu tehnica, inseamna ca ti-ai mai revenit din obsesie, esti mai bine acum. Rau era daca pierdeai dorinta de socializare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate