Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

De la fascinație la dezinteres total

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Lipsa unui nivel de cunostinte de cultura generala, care ti-ar permite sa abordezi orice domeniu cu pasiune si interes pentru nou. Deasemenea lipsa unor posibilitati reale de a-ti devolta/completa nivelul de cultura generala. Ca asta nu se completeaza cu filme cu zombi, vampiri, varcolaci,supermani sau super-speed-uri, sau aiureli de acest gen.  Si nici cu jocurile care mai mult te indobitocesc decat te dezvolta. Pune-te pe citit carti de literatura, romane clasice, S.F-uri adevarate din perioada Jules Verne, Isaac Asimov, Stefan Zweig..... Daca ai intrat microbul cititului in tine, nu vei mai avea timp de plictiseala.

Edited by myshyk, 30 November 2019 - 20:26.


#20
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 07.03.2012

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Salutare tututor! Nu știu dacă e bună categoria.. mutați topicul dacă nu.

După foarte multe întrebări puse pe net am observat o chestie la mine: Absolut toate activitățile care mi-au făcut inițial plăcere s-au transformat într-o obsesie apoi după scurt timp în dezinteres total....
Stai linistit, este normal, se intampla, de obicei, de pe la 55 de ani in sus!

#21
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2019 - 20:25, said:

Lipsa unui nivel de cunostinte de cultura generala, care ti-ar permite sa abordezi orice domeniu cu pasiune si interes pentru nou. Deasemenea lipsa unor posibilitati reale de a-ti devolta/completa nivelul de cultura generala. Ca asta nu se completeaza cu filme cu zombi, vampiri, varcolaci,supermani sau super-speed-uri, sau aiureli de acest gen.  Si nici cu jocurile care mai mult te indobitocesc decat te dezvolta. Pune-te pe citit carti de literatura, romane clasice, S.F-uri adevarate din perioada Jules Verne, Isaac Asimov, Stefan Zweig..... Daca ai intrat microbul cititului in tine, nu vei mai avea timp de plictiseala.
Când eram mai mic și mi se cerea să citesc cărți, aveam perioade când chiar îmi plăcea. Și în liceu, mi-a plăcut să citesc cărțile care trebuiau la română, exceptând una. Acum nici nu știu cu ce să încep, să știu că-mi face bine. Dar nu alea de dezvolare personale, că nu de alea am nevoie, și nici cele în engleză ci în română.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,521
  • Înscris: 13.01.2011
Ești cam tînăr pentru plictiseală.
Dar, după o vîrstă, mai înaintată, mai mare ca a ta, evident, se instalează sindromul pisicii bătrîne.
Ca să înțelegi, urmărește interacțiunea între un pui de pisică și o pisică matură.
Practic, la orice vietate, se deprimă sistemul nervos, datorită rutinei.

Attached Files



#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKres, on 30 noiembrie 2019 - 20:07, said:

Nu știu ce vârstă ai dar ajungi la o vârstă când nu te mai mișcă nu nimic. Până și o femeie buna, te lasă rece..
Posibil de pe la 100 de ani in sus. Pana atunci este impossibil.

#24
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postpopicoo, on 30 noiembrie 2019 - 20:31, said:

Stai linistit, este normal, se intampla, de obicei, de pe la 55 de ani in sus!
Nu am nici jumate. 24 doar.

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 20:44, said:

Nu am nici jumate. 24 doar.
Se numeste superficialitate bree  sau in traducere romaneasca
muieti-s posmagii  !!..
Vezi tu viata asta fara griji , fara probleme, complicatii , te plafoneaza , omoara creativitate ,inteligenta , incurajeaza lenea si te baga-n depresie

Edited by ciine, 30 November 2019 - 21:02.


#26
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Un picior subtire de femeie  de vreo 1,2-1,3m ai incercat.Pe mine nu m-ar lasa rece nici acum la 63 de ani.Daca da sunteti o generatie pierduta.Va mai repara numai organele artificiale tiparite in 3D si programabile.

#27
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce fascinație? Ce entuziasm? Tu amesteci tehnologii cu programare, cu jocuri, cu filme, cu seriale! Auzi: nu mai are pasiune pentru jocuri și pentru seriale! Ai 24 de ani; pune mâna și lucrează, fă ceva util: asta să fie satisfacția!
Cum drak să nu te ia lenea în brațe dacă te uiți la tv și te oftici că nu-ți mai plac telenovelele și nici manelele nu mai sunt ca pe vremea când era teo tânără și grasă, iar hadrian copilu minune a-mbătrânit tot la 1 m și 10 cm. Păi nu te-apucă și pandaliile?!?

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,275
  • Înscris: 18.12.2007
De topicul deschis acum cateva zile, pe aceeasi tema, ai uitat?
https://forum.softpe...sa-imi-replaca/

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,521
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlexEn, on 30 noiembrie 2019 - 20:56, said:

De topicul deschis acum cateva zile, pe aceeasi tema, ai uitat?
https://forum.softpe...sa-imi-replaca/

A văzut că nu îi mai răspunde nimeni :lol:

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
Dar banii pt. filme, jocuri, etc. de unde îi ai? a, îţi dau părinţii, păi atunci se explică blazarea. Că dacă îi munceai orice obiect are brusc valoare mai mare.

#31
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postkarax, on 24 noiembrie 2019 - 13:25, said:

probabil la tine a fost de genul : ai terminat o facultate sau liceu de info (ca nici nu stim cati ani ai) > te-ai lasat absorbit in meseria asta > te-ai izolat total de prieteni si fosti colegi pe care nu i-ai mai cautat si nici macar sunat> acum cand ti s-a luat de stat in casa constati ca toti ceilalti fie au plecat pe la bucale pentru un trai mai bun, fie prin alte parti si tu nu mai ai nici macar numarul lor de telefon, cat despre prieteni noi e asa de mare diferenta intre tine si generatiile noi ca ti-e foarte greu sa te imprietenesti cu ei.

in cazul asta in primul rand incearca sa gasesti un obiectiv din localitatea ta , pe care tu sa il frecventezi, ca e o sala de sport, una de pacanele , sau un targ de carte etc, te duci acolo si fie ceri "baieti joc si eu cu voi un fotbal?" sau "pariezi si tu pe echipa asta ?" sau "iti place si tie cartea asta?" de ce?"...
si uite asa iti faci prieteni ... in primul rand trebuie sa tintesti o pasiune si un loc unde poti discuta despre acea pasiune

eu uite mai ma duc pe la sala de sport din localitate , mai bag un bilet la pariuri, mai ma cunosc cu angajatii de la firma unde lucreaza tata si mai vorbesc cu copii lor , mai caut un club sau ceva in zona si cumpar un bilet de intrare desi stiu ca la inceput no sa fac nimic , dar dupa aia ma imprietenesc eu cu 2-3 ....mai ma duc la un bar etc etc...
a si foarte important...cauta cunostiinte de varsta ta..crede-ma ca greu iti vei face cunostiinte de varsta mai mica decat tine. pentru ca astia sunt legati de colegi si de liceu/generala, nu prea ai ce  sa discuti cu ei. mai bine te duci la pacanele sau pariuri si schimbi 2-3 vorbe cu cei de acolo...
Acum am citit complet răspunsul tău. Da, cam așa a fost.
Stau într-o localitate izolată la munte, iar aici în afara casei nu ai ce face în afară de muncă fizică (poate maxim să ajuți pe cineva la primărie sau altundeva cu tehnologia dacă îți cere). Biblioteca..nimeni nu citește, toți locuitorii sunt de vârste diferite de-a mea (am 24 ani), cluburi/discoteci nu există, păcănele/pariuri nu există aici (am avut experiență cu ele online). Sunt acum la alt master și urmează să mă mai duc în cămin la oraș.
Crede-mă că pe toate părțile am analizat situația iar în cazul meu nu pot face prea multe, asta dacă nu-mi revin cu IT-ul.

View Postmaluca, on 26 noiembrie 2019 - 08:01, said:


Pentru mine sună ca și cum ar fi o realizare. Pentru tine ce este?



De ce vrei să faci asta, cu ce crezi că te-ar ajuta?
Păi ce altceva să fac? Tehnologia era singura chestie unde aveam oarecare cunoștiințe și nu-mi mai pot trezi nicicum interesul pentru ea. Odată am vrut să fac ceva diferit și am pus un sistem de operare pe un smartphone cu android, m-am grăbit și am pus versiune neoficială, în fine.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Salutare tututor! Nu știu dacă e bună categoria.. mutați topicul dacă nu.

După foarte multe întrebări puse pe net am observat o chestie la mine: Absolut toate activitățile care mi-au făcut inițial plăcere s-au transformat într-o obsesie apoi după scurt timp în dezinteres total. Vorbesc aici de orice are legătură cu tehnologia, programarea (de la obsesie la...să nu mai aud de ele). Apoi cu filmele, serialele și jocurile, chiar și cele preferate de tip fantasy: am căutat sute de ore pe net din fiecare tip, le-am încercat, nu mi-au mai plăcut deloc. Am descărcat din fiecare, le-am dat o șansă, iar multe din ele nu mi-au plăcut nici din prima zi în care le-am încercat.

Exact așa țin minte că a fost și când întrebam pe cineva nou ceva: aveam câteva subiecte, întrebam foarte rapid și săream de la un subiect la altul.

Spre exemplu ultimul serial la care m-am uitat fascinat a fost Once Upon A Time. Deja a doua oară când mă uit la el m-am uitat la zile distanță, nu a mai fost interesul. Game of thrones nu am reușit să-l văd după câteva sezoane.

Mai e cineva așa ca mine, care a fost fascinat de cele ce am scris mai sus, apoi îl plictisesc?

Căci văd că așa îi la toate activitățile. dacă mai programez ceva sau mă uit la un serial care îi genul meu atunci trebuie să mă aștept la faptul că nu o voi face cu la fel de mare interes și plăcere ca și prima dată când le-am descoperit și m-au entuziasmat?
fa-ti o prietena

#33
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Recomand activitate fizica. Du-te joaca fotbal cu prietenii, pedaleaza pana nu mai poti, sau crapa lemne. Ia contact mult cu natura, respira aerul rece adanc si lasa tehnologia ca dauneaza foarte mult Posted Image !!

Edited by OpelAstra2002, 30 November 2019 - 22:17.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,190
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Salutare tututor! Nu știu dacă e bună categoria.. mutați topicul dacă nu.

După foarte multe întrebări puse pe net am observat o chestie la mine: Absolut toate activitățile care mi-au făcut inițial plăcere s-au transformat într-o obsesie apoi după scurt timp în dezinteres total. Vorbesc aici de orice are legătură cu tehnologia, programarea (de la obsesie la...să nu mai aud de ele). Apoi cu filmele, serialele și jocurile, chiar și cele preferate de tip fantasy: am căutat sute de ore pe net din fiecare tip, le-am încercat, nu mi-au mai plăcut deloc. Am descărcat din fiecare, le-am dat o șansă, iar multe din ele nu mi-au plăcut nici din prima zi în care le-am încercat.

Exact așa țin minte că a fost și când întrebam pe cineva nou ceva: aveam câteva subiecte, întrebam foarte rapid și săream de la un subiect la altul.

Spre exemplu ultimul serial la care m-am uitat fascinat a fost Once Upon A Time. Deja a doua oară când mă uit la el m-am uitat la zile distanță, nu a mai fost interesul. Game of thrones nu am reușit să-l văd după câteva sezoane.

Mai e cineva așa ca mine, care a fost fascinat de cele ce am scris mai sus, apoi îl plictisesc?

Căci văd că așa îi la toate activitățile. dacă mai programez ceva sau mă uit la un serial care îi genul meu atunci trebuie să mă aștept la faptul că nu o voi face cu la fel de mare interes și plăcere ca și prima dată când le-am descoperit și m-au entuziasmat?


???????????
Activitate inseamna sa ma uit la un film??????????????????????/

#35
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostTsunnnami, on 30 noiembrie 2019 - 22:23, said:



???????????
Activitate inseamna sa ma uit la un film??????????????????????/
Asta a fost doar un exemplu. Eu adoram tehnologia și acum abia dacă mai reușesc odată să programez ceva.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,190
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdannyetlv, on 30 noiembrie 2019 - 22:30, said:

Asta a fost doar un exemplu. Eu adoram tehnologia și acum abia dacă mai reușesc odată să programez ceva.

Iar un exemplu slab, e ca si cum ai spune: "imi place cultura!"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate