Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Predare ciudata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Eu sunt un student care face facultatea la zi, insa la 32 de ani. (puteti arunca cu rosii, insa nu asta e ideea)

Ideea e ca unii profesori au inceput sa predea intr-un stil foarte ciudat, alambicat, nici nu stiu cum sa explic aici.
Toti colegii meu au in jur de 19-20 de ani, insa par sa nu remarce comunicarea  distorsionata.

Eu de obicei la cursuri  stau asa , mai umil, in banca , iau notite - nu vreau sa ies in evidenta cu nimic si in general imi vad de treaba mea. Insa uneori profele au inflexiuni ale vocii diferite si atunci eu mai ridic capul din caiet, ceva mi se pare in neregula.
Alte exemple: o profa la un moment dat a vorbit 2-3 fraza cu accent de Becali , altadata in loc de cuvantul 'vorbesc' a zis 'vorovesc', iar odata chiar a intercalat rapid cuvintele 'ce vrea sa zica' , ca si cum mi-ar fi citit gandurile;asta in timp ce preda despre Substantiv la germana. Si altele : uneori zic ca ceva e negru si peste 2 minute e de fapt alb. Chestia  e ca mi se pare ca doar la urechile mele ajung aceste divagatii. Alta profa, la fiecare cuvant , se impotmolea in 'aaaa'( Si autorul aaa vrea sa spuna aaa...) -profesoara la universitate si avea si slideurile in fata. Cum se poate asa ceva, ma gandeam.

Daca eu sunt sigur ca inca nu am luat-o razna de tot, intrebarea care ramane ar fi : predau asa fiindca nu ma vor pe mine la cursuri sau vor sa ma opreasca sa-mi termin facultatea?(eu sunt anul 2, si apropo , in primul an totul a fost ok, am avut note bune, profele au fost ok etc) Sau ce fel de tehnici sunt astea de predare/distorsionare ca eu n-am mai intalnit?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,008
  • Înscris: 13.07.2011
1) banuiesc ca nu esti singurul in sala respectiva, deci ar fi normal sa ii deranjeze pe toti, nu doar pe tine
2) daca doresti niste profesori capabili eu zic ca trebuia sa incerci la Harvard
3) noi ce sa facem acum, sa iti rezolvam cazul? lasa un numar de tel al unei profesoare si sunam noi cand ne facem timp.

#3
Drag-Os

Drag-Os

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.07.2019
Eu cred ca te vor la ele in pat si vor sa iti atraga atentia.

Si mai cred ca tu ai impresia ca totul se invarte in jurul tau si ca numai despre tine este vorba.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 business11, on 08 noiembrie 2019 - 13:18, said:

1) banuiesc ca nu esti singurul in sala respectiva, deci ar fi normal sa ii deranjeze pe toti, nu doar pe tine
2) daca doresti niste profesori capabili eu zic ca trebuia sa incerci la Harvard
3) noi ce sa facem acum, sa iti rezolvam cazul? lasa un numar de tel al unei profesoare si sunam noi cand ne facem timp.

:)

nu-ti mai da aere, facultatea e facultativa ;)...iar unul trecut prin viata (cat de cat), cam stie ce vrea de la viata ;)....

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,598
  • Înscris: 01.12.2001
E din cauza varstei. La 19 ani nu te deranjeaza infexiunile vocei profesoarei. La 32 de ani te dersnjeaza si culoarea ojei folosite de profa.
E doar in mintea ta.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@usturoi-copalau, cel mai probabil ai nimerit niste profesori / profesoare nepregatiti sa predea.
Solutia la problema este fie sa mergi sa le vorbesti in privat daca ei (profesorii) sunt in regula, dar se pot supara daca le spui direct sau indirect ca nu preda coerent.
Ori sa mergi la decanul Facultatii, dar asta sigur va tine cu profesorii.

Daca esti un om inteligent capabil sa le dea peste nas profesorilor, poti sa ii corectezi in timpul orelor.
Dar asa risti sa te sicaneze profesorii in loc sa se ambitioneze sa iti dea tie peste nas prin a incepe sa predea coerent la ore.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,008
  • Înscris: 13.07.2011

 jimi91, on 08 noiembrie 2019 - 13:20, said:

Posted Image

nu-ti mai da aere, facultatea e facultativa Posted Image...iar unul trecut prin viata (cat de cat), cam stie ce vrea de la viata Posted Image....

Prietene am trecut prin 2 studii si ce crezi ca ma asteptam ca fiecare profesor sa ma aline pe suflet? Este sistem de educatie, fiecare cu ale lui, fiecare profesor este altfel. Stai in banca ta, inveti, termini facultatea si la revedere. Atat timp cat profesoarele nu se leaga de notele tale totul este ok.

Eu iti recomand sa nu mergi sa vorbesti cu ele in privat despre asta. Multi oameni vad asta ca pe o critica si la sfarsit li se pune pata pe tine.

Jimi ce mai fac pisicile?

Edited by business11, 08 November 2019 - 13:31.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,549
  • Înscris: 05.06.2009
ai tu o problema, daca ti se pare ca modul de predare si vorbire al unora dintre profesori/profesoare are ca unic scop sa te faca pe tine sa nu mai vii la cursurile lor sau sa renunti la facultate.
in plus, au trecut destui ani de cand ai parasit bancile liceului, e mai dificil sau ti se pare fortat la 32 de ani sa fii iar in postura de "elev", poate ai o problema legata de autoritate, nu te simti confortabil in aceasta ipostaza.
ar mai exista si varianta in care nu mai esti tu la curent cu modul in care predau si vorbesc profesorii din ziua de astazi, daca pe cei care abia au terminat liceul pare sa nu-i deranjeze, inseamna ca asa se preda si la liceu, asa sunt majoritatea profilor de azi.

#9
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 super8, on 08 noiembrie 2019 - 13:28, said:

@usturoi-copalau, cel mai probabil ai nimerit niste profesori / profesoare nepregatiti sa predea.
Solutia la problema este fie sa mergi sa le vorbesti in privat daca ei (profesorii) sunt in regula, dar se pot supara daca le spui direct sau indirect ca nu preda coerent.
Ori sa mergi la decanul Facultatii, dar asta sigur va tine cu profesorii.

Daca esti un om inteligent capabil sa le dea peste nas profesorilor, poti sa ii corectezi in timpul orelor.
Dar asa risti sa te sicaneze profesorii in loc sa se ambitioneze sa iti dea tie peste nas prin a incepe sa predea coerent la ore.

nu sunt un om inteligent, insa am stat cativa ani buni intr-o tara vorbitoare de limba engleza si am facut si putina scoala pe acolo.
nu vreau sa ma dau destept si tocmai de asta stau umil la cursuri, imi doresc foarte foarte mult sa termin o facultate si nu vreau sa am probleme sau piedici, chiar daca uneori stiu mai multe decat profesorii.

pe de alta parte, nu mi vine sa cred ca profesorii sunt slabi pregatiti , dar cred ca au o intentie cu toata distorsionarea asta,e prea evidenta pt mine.

sunt foarte curios de parerea unui profesor.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,598
  • Înscris: 01.12.2001
Nu au nicio intentie. Profesorii vin, isi tin cursul, pleca in secunda 2. Nici nu-si bat capul daca ai inteles sau nu. Multi prezinta un ppt. Sau iti trimit linkul la un pdf.
Nici nu te baga in seama. Isi iau salariu cu si fara tine, chiar daca iti place sau nu.
Sa nu incerci sa le spui de inflexiuni sau alte prostii ca te-ai ars. Vei face anul 2 in vreo 5.
Cei mai grei ani sunt primii 5. Pana treci in anul 3. ;)

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004
Facultatea aia e acreditata ?
Ca inclin sa cred ca e una privata...

Quote

altadata in loc de cuvantul 'vorbesc' a zis 'vorovesc', iar odata chiar a intercalat rapid cuvintele 'ce vrea sa zica' , ca si cum mi-ar fi citit gandurile;asta in timp ce preda despre Substantiv la germana.

Pai profa ta e moldoveanca...
Posibil de peste Prut.

#12
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 eiffel, on 08 noiembrie 2019 - 13:47, said:

Facultatea aia e acreditata ?
Ca inclin sa cred ca e una privata...


Pai profa ta e moldoveanca...
Posibil de peste Prut.
facult e cea mai veche din Ro.

Profa este ardeleanca, din ce am citit eu din CV-ul ei

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,488
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este nici o intenție, așa sînt ei, ,,graseiază", probabil :D
Vezi că majoritatea are dreptate, doar tu ești deranjat, ăia mici nu, și ce să vezi, tu deranjatul ai vîrsta mai mare.
Poate contează acest aspect, cu vîrsta, poate ești plictisit.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004
'vorovesc' n-am auzit decat dincolo de Prut pana acum.
In ardeal nu.

#15
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 eiffel, on 08 noiembrie 2019 - 13:57, said:

'vorovesc' n-am auzit decat dincolo de Prut pana acum.
In ardeal nu.

inseamna ca nu stii limba romana, scuze

vorovesc se foloseste in Banat

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,598
  • Înscris: 01.12.2001

 usturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 13:49, said:


facult e cea mai veche din Ro.
Cea mai veche e in Iasi.
Las-o asa.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,741
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

vorovesc se foloseste in Banat   
Asta pot sa-ti zic sigur ca nu.
In Romania se poate ocazional intalni in partea de nord a Maramuresului - spre Ucraina. Tot din cauza influentei slave.

#18
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 eiffel, on 08 noiembrie 2019 - 14:16, said:

Asta pot sa-ti zic sigur ca nu.
In Romania se poate ocazional intalni in partea de nord a Maramuresului - spre Ucraina. Tot din cauza influentei slave.
in fine, asa o fi cum zice google
tot nu schimba datele problemei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate