Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Predare ciudata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 13:09, said:

...
Daca eu sunt sigur ca inca nu am luat-o razna de tot, intrebarea care ramane ar fi : predau asa fiindca nu ma vor pe mine la cursuri sau vor sa ma opreasca sa-mi termin facultatea?(eu sunt anul 2, si apropo , in primul an totul a fost ok, am avut note bune, profele au fost ok etc) Sau ce fel de tehnici sunt astea de predare/distorsionare ca eu n-am mai intalnit?
Mai bine te duci la doctor.

#38
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 15:37, said:

au mai fost niste faze , pe langa predatul asta pe care  eu il numesc ciudat.

la un curs de engleza , cineva intarziase cu un mail catre profesoara pt niste materiale si atunci profa imi zice mie , in engleza, sa ii trimit mail. eu zic cuminte, da, If I have to. La care replica, Nu, You don't look too unreliable.   Thanks very much! Fierbeam -si inca fierb. Unde te trezesti? Fa-ma prost, pune-mi 4 , lasa-ma in restanta etc etc  dar nu imi spune mie , in fata a doua grupe, 50 de studenti , ca eu nu-s de incredere!    Si chiar daca as fi de neincredere,  hotz sau altele sa fi fost,   mi se pare tampit sa-mi spuna asa ceva.  Relatia profesor=student trebuie sa ramana doar la nivel intelectual: esti bun ,treci, esti prost , nu treci; fara alte hartuieli. Cum pna mea?!

Dubla negatie "don't" si "unreliable" se anuleaza reciproc, adica esti "reliable".
Daca exact asa a zis ea ori a vrut sa te testeze, ori ai nimerit la cea mai idioata profesoara de engleza.

No offence, dar cred ca ai prea multe asteptari de la facultate. Majoritatea sunt doar teoreticieni, si aia de multe ori prafuiti si cu putina tangenta adevarata cu domeniul predat.
De exemplu eu am invatat contenciosul din practica, judecandu-ma cu statul inainte sa ajung an III si sa invat contenciosul.
La cursuri, imi explica un aspect complet eronat, desi stiam ca atat teoretic, cat si practic (prin prisma sentintelor avute pana atunci) ca nu avea dreptate. Era vorba de suspendarea actelor administrative prin actiunea principala. Crezi ca am luat-o personal? Am tacut si mi-am vazut de viata, asteptand ziua in care voi putea profesa, ca altfel imi faceam singur viata mai grea.

#39
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.11.2006

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 13:09, said:

Eu sunt un student care face facultatea la zi, insa la 32 de ani. (puteti arunca cu rosii, insa nu asta e ideea)

Ideea e ca unii profesori au inceput sa predea intr-un stil foarte ciudat, alambicat, nici nu stiu cum sa explic aici.
Toti colegii meu au in jur de 19-20 de ani, insa par sa nu remarce comunicarea  distorsionata.

Eu de obicei la cursuri  stau asa , mai umil, in banca , iau notite - nu vreau sa ies in evidenta cu nimic si in general imi vad de treaba mea. Insa uneori profele au inflexiuni ale vocii diferite si atunci eu mai ridic capul din caiet, ceva mi se pare in neregula.
Alte exemple: o profa la un moment dat a vorbit 2-3 fraza cu accent de Becali , altadata in loc de cuvantul 'vorbesc' a zis 'vorovesc', iar odata chiar a intercalat rapid cuvintele 'ce vrea sa zica' , ca si cum mi-ar fi citit gandurile;asta in timp ce preda despre Substantiv la germana. Si altele : uneori zic ca ceva e negru si peste 2 minute e de fapt alb. Chestia  e ca mi se pare ca doar la urechile mele ajung aceste divagatii. Alta profa, la fiecare cuvant , se impotmolea in 'aaaa'( Si autorul aaa vrea sa spuna aaa...) -profesoara la universitate si avea si slideurile in fata. Cum se poate asa ceva, ma gandeam.

Daca eu sunt sigur ca inca nu am luat-o razna de tot, intrebarea care ramane ar fi : predau asa fiindca nu ma vor pe mine la cursuri sau vor sa ma opreasca sa-mi termin facultatea?(eu sunt anul 2, si apropo , in primul an totul a fost ok, am avut note bune, profele au fost ok etc) Sau ce fel de tehnici sunt astea de predare/distorsionare ca eu n-am mai intalnit?

Nu am citit toate cele trei pagini, dar sfatul meu e să nu îți bați capul cu inflexiunile vocii, sau că a vb.  ca x sau y.
Fii mai fresh și dacă ai nelămuriri, întreabă, de 1, 2 sau de câte ori e nevoie, până primești un răspuns ca lumea.

Eu la curs întreb din 5 în 5 min, ați înțeles, ce nu ați înțeles, ca să revin asupra topicului, dar din 100 % prezență doar 50% mă întreabă și le răspund cu mare drag. La finalul cursului întreb.... Mai aveți întrebări ? toți în cor: Am înțeles tot. Dacă după pauză le dau test... din ce am predat cu o oră înainte... promovabilitatea ar fi de 25 % maximum...

Generația actuală (din păcate, predau de 20 ani) de abea așteaptă să fie ”fără 10” să plece în pauză.

Nu tu  „nu am înțeles cutare sau cutare lucru” Posted Image

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 13:09, said:

Eu sunt un student care face facultatea la zi, insa la 32 de ani. (puteti arunca cu rosii, insa nu asta e ideea)

Ideea e ca unii profesori au inceput sa predea intr-un stil foarte ciudat, alambicat, nici nu stiu cum sa explic aici.
Toti colegii meu au in jur de 19-20 de ani, insa par sa nu remarce comunicarea  distorsionata.

Eu de obicei la cursuri  stau asa , mai umil, in banca , iau notite - nu vreau sa ies in evidenta cu nimic si in general imi vad de treaba mea. Insa uneori profele au inflexiuni ale vocii diferite si atunci eu mai ridic capul din caiet, ceva mi se pare in neregula.
Alte exemple: o profa la un moment dat a vorbit 2-3 fraza cu accent de Becali , altadata in loc de cuvantul 'vorbesc' a zis 'vorovesc', iar odata chiar a intercalat rapid cuvintele 'ce vrea sa zica' , ca si cum mi-ar fi citit gandurile;asta in timp ce preda despre Substantiv la germana. Si altele : uneori zic ca ceva e negru si peste 2 minute e de fapt alb. Chestia  e ca mi se pare ca doar la urechile mele ajung aceste divagatii. Alta profa, la fiecare cuvant , se impotmolea in 'aaaa'( Si autorul aaa vrea sa spuna aaa...) -profesoara la universitate si avea si slideurile in fata. Cum se poate asa ceva, ma gandeam.

Daca eu sunt sigur ca inca nu am luat-o razna de tot, intrebarea care ramane ar fi : predau asa fiindca nu ma vor pe mine la cursuri sau vor sa ma opreasca sa-mi termin facultatea?(eu sunt anul 2, si apropo , in primul an totul a fost ok, am avut note bune, profele au fost ok etc) Sau ce fel de tehnici sunt astea de predare/distorsionare ca eu n-am mai intalnit?
daca poti, fa ca ceilalti, ia-ti dioloma si numeste-te Inginer

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

View PostZuy, on 09 noiembrie 2019 - 17:17, said:

Eu la curs întreb din 5 în 5 min, ați înțeles, ce nu ați înțeles, ca să revin asupra topicului, dar din 100 % prezență doar 50% mă întreabă și le răspund cu mare drag. La finalul cursului întreb.... Mai aveți întrebări ? toți în cor: Am înțeles tot. Dacă după pauză le dau test... din ce am predat cu o oră înainte... promovabilitatea ar fi de 25 % maximum...
Ha? S-o fi schimbat acum sistemul? Acum vreo 30 de ani, profesorii nu întrebau dacă a înțeles careva. Și niciun student nu întreba nika la curs. Doar la seminar și laborator. Unul, maxim 2.

Se duce naibii tot cursul dacă fiecare student întreabă la curs câte ceva.

#42
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Cu totii ne-am confruntat in facultate cu profesori ciudati care predau aiurea sau faceau chestii bizare:
- la matematica era unul care umplea doua table cu formule, pe urma intreba: "ati inteles, aveti ceva neclaritati?", pe urma stergea totul, si umplea tablele din nou, facea asta timp de doua ore, abia aveam timp sa scriem ce preda, daramite sa mai punem si intrebari sau sa intelegem despre ce este vorba.
- o profesoara in timp ce preda croseta sau facea goblenuri.
- unul batran cateodata isi scotea pantofii si isi punea apoi picioarele pe catedra, se scuza e drept inainte: "Scuzati ca fac asta, dar ma termina picioarele!".
- altul vorbea cam jumatate din timp despre lucruri care nu aveau deloc legatura cu materia: despre daci, extraterestri, teorii ale conspiratiei, etc.

#43
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostZuy, on 09 noiembrie 2019 - 17:17, said:


Mai aveți întrebări ? toți în cor: Am înțeles tot. Dacă după pauză le dau test... din ce am predat cu o oră înainte... promovabilitatea ar fi de 25 % maximum

din pacate cam asa e .  nu se prea comunica, pare ca studentii sunt cam apatici. am doua pofesoare mai tinere la engleza , chiar mai tinere decat mine, cu ele ce mai exista interactiune..

View PostThuraya_123, on 09 noiembrie 2019 - 00:37, said:


Dubla negatie "don't" si "unreliable" se anuleaza reciproc, adica esti "reliable".
Daca exact asa a zis ea ori a vrut sa te testeze, ori ai nimerit la cea mai idioata profesoara de engleza.
Nu a fost dubla negatie,  m-a numit unreliable, in fata a 50 de studenti, am auzit foarte bine. Pentru ce? Ce testare e asta? Cum adica  eu nu sunt de incredere?
Asta e un atac personal, asa cred eu. Nici eu nu o cunosc nici ea nu ma cunoaste, abia am facut 5 seminarii cu ea semestrul asta, cu ce drept scoate vorbele astea?

Repet, eu chiar invat weekendurile, in sesiune; imi fac temele; am lucrat cu diverse colege in echipe diferite pt proiecte, ma adaptez, intotdeauna mi-am facut treaba decent; imi place sa cred ca am o reputatie buna , ca sa zic asa.

In plus, odata m-a intrebat , mai incet, :Do you work here?     Intrebarea asta ce rost mai are.

#44
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View Postusturoi-copalau, on 10 noiembrie 2019 - 11:56, said:

Nu a fost dubla negatie,  m-a numit unreliable, in fata a 50 de studenti, am auzit foarte bine.
Ti-a zis ca nu esti "unreliable", mai studiaza engleza, inainte sa te ambalezi asa.

#45
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostAldulescu, on 10 noiembrie 2019 - 12:17, said:

Ti-a zis ca nu esti "unreliable", mai studiaza engleza, inainte sa te ambalezi asa.

du-te bai la scara ta. ai fost tu in clasa?! nu mai vobi aiurea.  a zis ca sunt unreliable.

eu am citit sute de carti in limba engleza, am stat intr-o tara vorbitoare de limba engleza si culmea , acum chiar studiez limba engleza la facultate -in primul an mi-a iesit shakespeare pe nas.
spre deosebire de tine, care pierzi vremea pe forumuri.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

View Postusturoi-copalau, on 10 noiembrie 2019 - 11:56, said:

Repet, eu chiar invat weekendurile, in sesiune;
Tu inveti doar in weekend in sesiune? Esti unic.
Eu invatam doar in sesiune insa niciodata sambata. Sambata e pt distractie.

Sau....inveti si acum in weekend? ;)

#47
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdorin_2k, on 10 noiembrie 2019 - 13:53, said:

Tu inveti doar in weekend in sesiune? Esti unic.
Eu invatam doar in sesiune insa niciodata sambata. Sambata e pt distractie.

Sau....inveti si acum in weekend? Posted Image

Depinde de facultate, eu iti spun una, de la care nu iti permiti sa lipsesti  Posted Image...Scos la tabla la cursuri Posted Image)...nu te tin in suspans Posted Image -geodezia, dar aia de la UTCB Posted Image -crima si pedeapsa. Cine termina acolo, da, poate sa spuna ca a facut facultatea pe bune Posted Image

Edited by jimi91, 10 November 2019 - 13:56.


#48
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Postdorin_2k, on 10 noiembrie 2019 - 13:53, said:

Tu inveti doar in weekend in sesiune? Esti unic.
Eu invatam doar in sesiune insa niciodata sambata. Sambata e pt distractie.

Sau....inveti si acum in weekend? Posted Image
invat si in weekend si mai ales in sesiune.
e a 4-a scoala pe care o incep si nu reusesc sa o termin, de aceea incerc sa fiu serios si determinat. de aceea invat si sper sa nu-mi bage nimeni bete in roate.
Sambete am pierdut eu destule pana acum.

#49
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View Postusturoi-copalau, on 10 noiembrie 2019 - 13:01, said:

du-te bai la scara ta. ai fost tu in clasa?! nu mai vobi aiurea.  a zis ca sunt unreliable.
Ai zis asa, citez: "cineva intarziase cu un mail catre profesoara pt niste materiale si atunci profa imi zice mie , in engleza, sa ii trimit mail. eu zic cuminte, da, If I have to. La care replica, Nu, You don't look too unreliable.   Thanks very much!"
Deci ti-a zis ca NU ESTI UNRELIABLE!
Din contextul situatiei nu avea sens sa iti spuna ca esti unreliable, ea ti-a cerut niste materiale, tu ai zis ca da, iar ea ti-a multumit facandu-ti un compliment, dar care in mintea ta s-a transformat intr-o insulta.

De ce nu ai cerut atunci pe loc explicatii despre ce a vrut sa zica?

#50
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Mai bine nu da pe la cursuri, invatat singur si du te la seminar si laburi.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

View Postusturoi-copalau, on 10 noiembrie 2019 - 17:05, said:

e a 4-a scoala pe care o incep si nu reusesc sa o termin, de aceea incerc sa fiu serios si determinat. de aceea invat si sper sa nu-mi bage nimeni bete in roate.
In acest caz, nu profesoarele is de vina. Nu au ele nika cu tine. Nu au nicio inflexiune. Totul e doar in capul tau.
Na, nu e pentru to(n)ți facultatea. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate