Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Ce e iluminarea spirituală?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1364 replies to this topic

#55
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

View Postcriztu, on 08 noiembrie 2019 - 18:32, said:

O piatra nu are indoieli.
Ca sa gandesti, trei sa fii intai, ca doar nu gandeste "nimeni".
Si o piatra este (deci exista), desi nu gandeste.
Daca gandesti, cu siguranta existi. Dar poti sa existi si daca nu gandesti, dovada fiind piatra care exista desi nu gandeste...

Imi place cum o dam toti pe logica circulara, care e consistenta, dar nu duce la niciun rezultat...

#56
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcriztu, on 08 noiembrie 2019 - 18:32, said:

Eu speram sa-mi dai lucrari de filozofi care arata ca Descartes e depasit. Parerile tale in primul rand ca tu nici nu intelegi ce zice Descartes.
Indoirea inseamna "a evalua intre doua optiuni". Adica fix ce imi faci tu acuma discutie cu ca gandirea dispare dupa moarte, e o indoiala. Tu nu stii cert, ca n-ai fost acolo sa stii ca dispare dupa ce mori.
Deci tu acum te indoiesti ca tu esti, ca a fi e viata vesnica, fiinta, eternitate.
O piatra nu are indoieli. (ca sa nu scrii degeaba ca de unde stiu eu ca o piatra nu are indoieli, singura certitudine pe care o ai e ca te indoiesti, deci Descartes)
Deci tu indoindu-te de viata fara de moarte si tinerete fara batranete, gandesti.
Ca sa gandesti, trei sa fii intai, ca doar nu gandeste "nimeni".

Nu. Nu trebuie sa fii ca sa gandesti. Tocmai asta este ca smecheria ca gandirea l-a creat si pe ganditor. Deci gandirea a creat ganditorul si a spus ca exista un ganditor care gandeste, dar evident nu ganditorul gandeste ci gandirea gandeste, iar in acest proces de gandire printre multe alte chestii a creat si un ganditor. Mediteaza la asta. Deci corect este ca nimeni gandeste si daca este asa poti sa-l arunci si pe Descartes la cos. Ma rog daca vei intelege cum stau lucrurile, ca daca te tii de Descartes cum se tin crestinii de Isus nu vei intelege nimic niciodata.
Nu-i nevoie sa ne bazam pe autoritati ca sa demontam o minciuna. O putem face si singuri. De-aia nu ti-am citat alti filosofi.

View Post_Aemilius_, on 08 noiembrie 2019 - 18:41, said:

Si o piatra este (deci exista), desi nu gandeste.
Daca gandesti, cu siguranta existi.
Ai fi mirat sa afli probabil ca desi gandesti s-ar putea sa nu existi.Tocmai de asta nu avea dreptate Descartes. Pt ca faptul de a gandi nu este o garantie ca in spatele gandirii se afla o entitate numita ganditor.  Aceasta entitate a fost creata in mod iluzoriu chiar de gandire care pe urma si-a creat o identitate iluzorie in procesul gandirii. E complicat este? Dar daca tii sa fii foarte riguros vei vedea ca are sens.

Edited by Testosteron, 08 November 2019 - 18:50.


#57
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Post_Aemilius_, on 08 noiembrie 2019 - 18:41, said:

Si o piatra este (deci exista), desi nu gandeste.
Daca gandesti, cu siguranta existi. Dar poti sa existi si daca nu gandesti, dovada fiind piatra care exista desi nu gandeste...

Imi place cum o dam toti pe logica circulara, care e consistenta, dar nu duce la niciun rezultat...

a exista = ex+sto - a sta din.
substanta = sub+sto - a sta sub.
forma exista - de ex. Tom si Jerry exista, dar nu sunt, sa fie. Tom si Jerry necesita substanta - de ex. hartia sau ecranul televizorului, ca sa existe.
esenta = esse - este, a fi
fiinta este - de ex. tu esti, dar daca iti cer dovada, imi poti arata doar aratarea, monstrul, adica forma - corpul de carne(adam) facut din materie(adamah)
de aceea Dumnezeu e invizibil, pt ca Dumnezeu e fiinta, iar nu forma.

deci observa ca Descartes zice: ma indoiesc, deci gandesc, gandesc deci sunt. dubito ergo cogito, cogito ergo sum. iar nu "exist".
piatra e o parere a ta. pietre poti vedea si in vis. nu poti demonstra ca piatra exista, pt ca intai e necesar ca tu sa fii, ca sa te indoiesti ca piatra ar exista.

#58
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcriztu, on 08 noiembrie 2019 - 18:58, said:

deci observa ca Descartes zice: ma indoiesc, deci gandesc, gandesc deci sunt. dubito ergo cogito, cogito ergo sum. iar nu "exist".
piatra e o parere a ta. pietre poti vedea si in vis. nu poti demonstra ca piatra exista, pt ca intai e necesar ca tu sa fii, ca sa te indoiesti ca piatra ar exista.
Tocmai ca s-ar putea sa nu fie necesar ca tu sa fii pt ca sa te indoiesti ca piatra exista. Conditionarile din gandire asta spun ca tu esti constatatorul, observatorul care se indoieste de piatra. Dar nu-i asa.
Deci logica lui Descartes:
1. "Ma indoiesc deci gandesc" este ADEVARAT, ca sa ma indoiesc de ceva este nevoie de gandire, dar
2."Gandesc deci sunt" este FALS. Faptul ca gandesc nu inseamna ca sunt pt ca in primul rand nu exista un eu , un ganditor in afara celui fals creat in chiar procesul gandirii. Practic ganditorul este chiar gandirea, observatorul este chiar ceea ce observa. In fapt gandirea este doar un proces neutru fara nici o fiinta in spatele ei care s-o propulseze.

Edited by Testosteron, 08 November 2019 - 19:08.


#59
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Pfff, ce misto vorbesc cei care au ajuns la starea de iluminare. Cuvinte frumoase, liniste pentru suflet, chestii pe care nu prea mai avem timp sa le vedem sau simtim. Iluminarea presupune o munca personala titanica ! Trebuie sa renunti la tine si la cei din jur pentru o perioada indelungata !

#60
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ba, numai prostii ati scris aici, patru pagini de prostii. critzu e campion. Iluminarea e un salt ce are drept izvor informatia anterioara iluminarii. Fiecare dintre voi a experimentat iluminarea, mai mare sau mai mica, numai ca nu v-ati dat seama. Iluminarea e ca ceapa, straturi, straturi.
Inchipuiti-va o usa prevazuta cu o clanta si in fata ei o pisica ce nu a vazut in viata ei o usa, sansa ca pisica sa deschida usa apasand pe clanta e asa de mica de nu are rost sa o evaluez. In viata ei de pisica nu are loc usa, caci nu face parte comportamentul pisicesc. Pe cand o pisica crescuta in casa poate vedea omul deschizand usa si dupa un timp poate face saltul iluminarii si poate deschide usa apasand pe clanta.

Einstein, considerat un geniu, nu ar fii putut afla teoria relativitatii fara informatii de la precedesori.

In concluzie, iluminarea e organizarea informatiei, ca sa zic asa.

#61
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postomuspan, on 08 noiembrie 2019 - 19:43, said:

Einstein, considerat un geniu, nu ar fii putut afla teoria relativitatii fara informatii de la precedesori.

Sunt chiar curios ce ai inteles tu din "teoria relativitatii". Am o mare banuiala ca mentionezi cuvinte despre care nici nu stii ce e vorba, ce inseamna aceste cuvinte.

#62
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu am inteles teoria relativitatii, am inteles istoria teoriei relativitatii.

#63
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFjell, on 08 noiembrie 2019 - 19:35, said:

Pfff, ce misto vorbesc cei care au ajuns la starea de iluminare. Cuvinte frumoase, liniste pentru suflet, chestii pe care nu prea mai avem timp sa le vedem sau simtim. Iluminarea presupune o munca personala titanica ! Trebuie sa renunti la tine si la cei din jur pentru o perioada indelungata !
Dar de unde stii? Tu esti iluminat?

#64
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postomuspan, on 08 noiembrie 2019 - 20:26, said:

Nu am inteles teoria relativitatii, am inteles istoria teoriei relativitatii.

Propunerea ta e ca de la simplu se trece la complex: dom'le, daca nu i-ar arata omu pisicii cum e cu usa, pisica n-ar sti cum s-o foloseasca.
Capcana in care cazi tu, e ca primul om, de unde stie ce e cu usa, el de unde are conceptul. Tot asa, l-a invatat cineva? Si ala care l-a invatat pe primu om, cum stia?
Iata deci cum, argumentand cum prima pisica trebuie sa invete de la om cum sta treaba cu usa, nu realizezi ca atunci primul om a invatat de la ??? mister total.
ori, daca primul om face din nimic, conceptul de usa, te afli in "ceva din nimic".
iar daca primul om poate dezvolta conceptul de usa fara sa il invete nimeni
atunci
pisica

ai inteles? deci esti tot in putul fara fund - ceva din nimic.

#65
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006

View PostTestosteron, on 08 noiembrie 2019 - 17:49, said:

De unde stii ca Osho a fost sarlatan? Si daca Osho si Bivolaru au fost sarlatani, si probabil ca au fost, tu ce sarlatan recomanzi? Pe sarlatanul Isus?
Pe Bivolaru l-am cunoscut personal, pe Osho doar prin literatura sa si prin informatiile despre personaj. Ai inteles gresit, nu-i critic pe acestia de pe pozitii crestine - ba chiar din contra! :)
Cred la fel de putin in iluminarea/eliberarea spirituala, guru si ghizi spirituali - ca si in mantuirea crestina, preoti, viata de apoi, rai si iad! Traim o epoca cu acces la informatie in care ar trebui sa primeze ratiunea si nu iluziile primitive crestine, combinate la noi cu credinte si practici pre-crestine locale - si toate acestea intretinute si speculate in folos propriu de un cler corupt si pervers.

#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postl_dan, on 08 noiembrie 2019 - 23:00, said:

Traim o epoca cu acces la informatie in care ar trebui sa primeze ratiunea si nu iluziile primitive crestine, combinate la noi cu credinte si practici pre-crestine locale - si toate acestea intretinute si speculate in folos propriu de un cler corupt si pervers.
Faptul că dumneata crezi că ceva este o iluzie, nu înseamnă că acel ceva este conform ideilor dumitale. Dumneata crezi că ar fi o iluzie creștinismul, dar nu ai niciun argument logic pentru asta.

#67
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Sigur, nu pretind ca sunt depozitarul adevarului absolut- sunt ideile si concluziile proprii. Toti emitem idei cu valoare teoretic egala, pe acest forum.
Credintele fundamentale ale crestinismului cred ca sunt o iluzie, nu crestinismul in sine, care este palpabil si a devenit demult o institutie impietrita in propria-i suficienta.
Nu cred ca e cazul sa facem aici critica crestinismului, ne-am departa prea mult de subiectul topicului.
Scuze daca am fost prea vehement in exprimare - si cineva s-a simtit, cumva, jignit in ideile si credintele sale!

#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postl_dan, on 08 noiembrie 2019 - 23:36, said:

Credintele fundamentale ale crestinismului cred ca sunt o iluzie, nu crestinismul in sine, care este palpabil si a devenit demult o institutie impietrita in propria-i suficienta.
Creștinismul în sine este constituit din credințele alea fundamentale, denumite dogme. Fără dogme, nu avem creștinism. Iar creștinismul nu este o instituție, ci o religie. Biserica este o instituție, atât în plan fizic, cât și spiritual.

#69
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postcriztu, on 08 noiembrie 2019 - 21:37, said:

iar daca primul om poate dezvolta conceptul de usa fara sa il invete nimeni

uite ca ai inteles ce e aia iluminare

usa a aparut din nevoia de a inchide intrarea pesterii sa nu-l manance pe om pradatorul nemilos si la inceput nu avea clanta. Sti tu vreun animal care acopera intrarea in vizuina? daca sti, pune aici dovada. Pisica nu acopera intrarea in vizuina si deci nu poate pricepe ceva ce ea nu face, nici omul nu poate pricepe ceva ce el nu face sau nu are nevoie sa faca.

#70
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View Postl_dan, on 08 noiembrie 2019 - 23:00, said:


Pe Bivolaru l-am cunoscut personal, pe Osho doar prin literatura sa si prin informatiile despre personaj. Ai inteles gresit, nu-i critic pe acestia de pe pozitii crestine - ba chiar din contra! :)
Cred la fel de putin in iluminarea/eliberarea spirituala, guru si ghizi spirituali - ca si in mantuirea crestina, preoti, viata de apoi, rai si iad! Traim o epoca cu acces la informatie in care ar trebui sa primeze ratiunea si nu iluziile primitive crestine, combinate la noi cu credinte si practici pre-crestine locale - si toate acestea intretinute si speculate in folos propriu de un cler corupt si pervers.
Ok. Asa mai merge dar tot n-ai adus argumente, adica de ce nu-i bun Osho pt ca și eu sunt de acord ca nu-i bun dar iti pot spune și de ce nu-i bun. Pt ca din ceea ce scrii rezultă că Osho nu-i bun pt ca l-a recomandat Bivolaru.

Edited by Testosteron, 09 November 2019 - 08:22.


#71
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postomuspan, on 09 noiembrie 2019 - 06:08, said:

usa a aparut din nevoia de

Pai asa si nemurirea ar trebui sa apara din nevoia de.
Eroarea ta e: o piatra nu are nevoie de.
Deci si omul, daca e materie, nu are nevoie de.
Nici pisica, daca e materie, nu are nevoie de.
Ergo, vizavi, concordantli, un calculator nu invata nici singur, nici de la nimeni, sa se bage in priza, ca are nevoie de.

Asadar, iluminarea spirituala e cand descoperim cu groaza ca Eu nu sunt o masina, ci eu sunt soferul din masina. Masina zace. are ea niste circuite automate, dar daca le intrerup, carnea adica masina, zace fix ca un Trabant al carui proprietar a plecat in America, intr-o lume mai buna, mai bengoasa.

Edited by criztu, 09 November 2019 - 09:33.


#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016
Ce-mi plac mie discuțiile astea la care se rupe filmul dintr-o dată.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate