Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce e iluminarea spirituală?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1364 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ai citat din Matei 25, unde Isus da o pilda.
Pilda care incepe cu:
– Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu; moşteniţi Împărăţia care a fost pregătită pentru voi de la întemeierea lumii!

Crezi ca mostenirea se castiga ? Acest termen face referire la calitatea de fiu al lui Dumnezeu, e vorba de nasterea din nou etc

#38
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 overseas, on 08 noiembrie 2019 - 15:30, said:

Cam ce ar trebui sa insemne aceasta afirmatie a ta ?
Deci nu putem sa ne referim la 1,3,10 versete ci fix si deodata la toata Biblia ?
Si cam cum am putea face asta ?
Biblia a fost scrisa pe CARTI, pe o durata mai lunga de 1.500 ani, iar lucrul asta este usor observabil (cartile Vechiului Testament intre ele si Vechiul Testament cu Noul Testament). Fiecare carte are scopul ei (Geneza, Numeri, Psalmi, Evangheliile, Epistolele, etc.) si in consecinta transmite anumite invataturi. Dar acestea trebuie private in ansamblu, per carte, nu per verset si nici macar per capitol.

Spre exemplu, cand Pavel a scris Epistola catre Galateni, n-a scris-o pe versete si nici pe capitole, el a scris o intreaga scrisoare, cu incarcatura morala si cu sfaturi pentru comunitatea galatenilor. Ca s-a trezit nenea Langdon 1.300 ani mai tarziu s-o imparta pe capitole, iar mai apoi nenea Estienne 1.600 de ani mai tarziu s-o imparta in versete, e alta mancare de peste.

E ca si cum tu in calitate de master-chef ai trimite o reteta culinara in satul tau natal, iar 1.600 de ani mai tarziu, reteta ta sa fie impartita in capitole si versete, tradusa si interpretata in cateva sute de limbi, iar in urma ei sa fii aparut cateva mii de secte "culinare". Asta pentru ca tu, desi le-ai transmis satenilor reteta pentru mamaliga explicata in cateva zeci de pagini, din cauza impartirii in capitole si versete si din cauza adaptarilor de text la traducerea in alte limbi, au ajuns satenii sa se omoare intre ei ca tu n-ai specificat clar cate mg de sare trebuie, sau daca malaiul trebuie adaugat inainte sa fiarba apa, sau dupa ce incepe sa fiarba, ce soi de malai trebuie, daca apa e dedurizata sau nu, daca ceaunul e ceramic sau din inox, etc… Nu este exemplu cel mai bun, dar cred ca mi-ai prins ideea...

Edited by _Aemilius_, 08 November 2019 - 16:02.


#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 criztu, on 08 noiembrie 2019 - 14:14, said:



Dumnezeu e Eu Sunt, adica Sinele, Fiinta. - Iesirea 3:14
Cei necredinciosi, sunt stapaniti de "ingerul abisului" adica Nimicirea - Abaddon(nimicire) sau Apollyon(nimicire) - Apocalipsa 9:11

Deci cei ce nu cred ca Ei Sunt, adica Sine, Fiinta, Eternitate, Viata, sunt cei ce pier - 2Corinteni 4:3
Cei ce sunt incredintati ca vor disparea, nimiciti, anihilati, nu sunt salvati(mantuiti), pt ca ei nu au realizat Fiinta, adica Dumnezeu, adica Eu Sunt.
Salvati de la ce?
Salvati de la foc.
Ce foc?
Care te arde, care te devoreaza, gandul ca vei fi nimicit, ca vei disparea, ca nu vei mai fi. Te consuma ca un foc. Vei face orice ca sa nu fii nimicit. Iti vei vinde nevasta, iti vei vinde copiii, ca sa ramai tu cat mai mult in aceasta lume, caci dupa, esti incredintat ca vei disparea, ca nu vei mai fi.
Vorbesti cu alt om, si tu esti in flacari. Nu voi mai fi. Voi disparea. Voi fi nimicit. Trebuie sa apuc cat poc, acum si aici. Vei face orice ca sa apuci sa te bucuri de aceasta lume. Sa fii fericit aici si acum.

Cum draq sa te bucuri, cand iti faci casa pe un cazan de foc, un vid ce consuma tot ce incerci sa pui peste el sa-l astupi, sa nu te mai arda? Caci esti stapanit de credinta ca nu vei mai fi. Cate tzitze sa aiba o femeie, ca sa te poata face sa uiti de gandul nimicirii? Oricate femei ai arunca peste vidul care te consuma, oricat aur ai pune peste el, oricate mormane de obiecte, masini, covoare, statui, case, castele, oricata mancare ai baga in tine, oricat te-ar lauda oricine, nu pot astupa gandul care te stapaneste. Vei fi nimicit.

Ai inteles? De acest gand al nimicirii, nu te poate salva decat intelegerea ca Tu Esti.
Pe mine nu mă deranjează deloc sa fiu nimicit. O văd ca pe o eliberare.  Din contră mă îngrozește gândul de a fi reincarnat intr-o asemenea lume de kkt .

 Mr_nobody_, on 08 noiembrie 2019 - 15:21, said:


Mai bine Ăźl asculți pe Sam Harris:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fajfkO_X0l0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu sunt iluminat spiritual, am descoperit chestia asta și am pus-o la dispoziția altora, poate ajută pe cineva. Să zicem că descoperirea asta e Ăźnceputul drumului meu spre spiritualitate. :)
Păi ai descoperit-o, dar de unde știi ca este corectă.  Pt ca poate fi o aberație .

 codesmm, on 08 noiembrie 2019 - 14:31, said:


Iluminarea spirituala nu este o iluzie ci este acea stare de evolutie in care ai dobandit clarviziunea spirituala si poti vedea si comunica cu entitatile de inalt grad spiritual.
Adica dacă o dai în schizofrenie?

#40
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Testosteron, on 08 noiembrie 2019 - 16:11, said:

Pe mine nu mă deranjează deloc sa fiu nimicit. O văd ca pe o eliberare.  Din contră mă îngrozește gândul de a fi reincarnat intr-o asemenea lume de kkt .

Problema e ca ce e, nu poate fi nimicit.
Poti incepe sa intelegi asta plecand de la materialismul stiintific care spune ca "materia nu poate fi creata si nu poate fi distrusa".
Descartes iti face rationamentul "ma indoiesc, deci gandesc, gandesc, deci eu sunt". Adica, odata ce ai stabilit ca tu esti, ca daca nu ai fi, cine se indoieste, nu asa? deci odata ce ai stabilit ca esti, ai dilema: cum explic ca eu sunt.
Deci ai fix doua posibilitati de rationament:
1. ce este apare din nimic
2. ce este, este. etern. fara inceput.

deci cel ce crede ca apare din nimic, si dispare in nimic, e stapanit de o credinta de doua ori absurda.
cel ce zice ca apare din materie, se afla in urmatoarea absurditate. din 1, apare inca ceva, emerge! un 0.000001. adica 1=1.00000001
deci absurdul e colorat si are multe nuante.

ai inteles? deci de aceea focul in care e aruncat cel ce e stapanit de gandul nimicirii, e o cazna eterna. caci fiind, nu poate fi nimicit.
de aceea, shpeculez eu, fiinta creeaza aceste universuri, in care are experienta mortii. moartea ar putea fi macar iluzia temporara a eliberarii de eternitate.

Edited by criztu, 08 November 2019 - 16:29.


#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 criztu, on 08 noiembrie 2019 - 16:23, said:



Problema e ca ce e, nu poate fi nimicit.
Poti incepe sa intelegi asta plecand de la materialismul stiintific care spune ca "materia nu poate fi creata si nu poate fi distrusa".
Descartes iti face rationamentul "ma indoiesc, deci gandesc, gandesc, deci eu sunt". Adica, odata ce ai stabilit ca tu esti, ca daca nu ai fi, cine se indoieste, nu asa? deci odata ce ai stabilit ca esti, ai dilema: cum explic ca eu sunt.
Deci ai fix doua posibilitati de rationament:
1. ce este apare din nimic
2. ce este, este. etern. fara inceput.

deci cel ce crede ca apare din nimic, si dispare in nimic, e de doua ori in absurd.
cel ce zice ca apare din materie, se afla in urmatoarea absurditate. din 1, apare inca ceva, emerge! un 0.000001. adica 1=1.00000001
deci absurdul e colorat si are multe nuante.
Ah deci e imposibil sa fiu nimicit? Nasol. Si trebuie s-o tin tot așa la infinit? Adică nici după moarte n-o sa fiu nimicit? Ce tot vorbești tu acolo... Pai eu speram ca măcar la moarte sa se termine circul ăsta. ..

#42
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
@Testosteron
Nu-ti fa griji. Pe pagina anterioara, colegul @criztu explica cum esti nimicit, cum devi nimic, cum existenta ta dispare. Pe pagina asta, explica ca e imposibil sa fii nimicit, sa devii nimic, cum existenta ta ramane vesnica...

Desi el crede ca s-a iluminat, eu cred ca le da de gard de pe o pagina pe alta a acestui topic... Deci nu-i stres, noi sa fim sanatosi...

Edited by _Aemilius_, 08 November 2019 - 16:32.


#43
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 criztu, on 08 noiembrie 2019 - 16:23, said:

Deci ai fix doua posibilitati de rationament:
1. ce este apare din nimic
2. ce este, este. etern. fara inceput.

Esti de acord ca din nimic nu poate sa apara decat tot...nimic? Mie asta mi se pare extrem de logic si evident. Deci avem doua posibilitati:
1.Fie ceea ce este nu apare din nimic ci din ceva, dar atunci se pune intrebarea din ce a aparut acel ceva si tot la nimic ajungi,
2.Fie ceea ce este aparut din nimic este tot un soi de... nimic. Si de fapt asta este singura posibilitate rationala.

Edited by Testosteron, 08 November 2019 - 16:38.


#44
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Testosteron, on 08 noiembrie 2019 - 16:35, said:

2.Fie ceea ce este aparut din nimic este tot un soi de... nimic. Si de fapt asta este singura posibilitate rationala.

Nimic = a nu fi.
Fiinta = a fi.
Sa zici ca 'a fi' e un soi de 'a nu fi' sunt cracaneli de logica, sofisme, pe care cand vei intelege, le vei abandona. Nu te condamn ca investighezi si absurdul, ca si io investighez absurdul. Atata doar ca nu e cazul, "a fi e un fel de a nu fi". O sa-ti treaca.

 Testosteron, on 08 noiembrie 2019 - 16:27, said:

Ah deci e imposibil sa fiu nimicit? Nasol. Si trebuie s-o tin tot așa la infinit? Adică nici după moarte n-o sa fiu nimicit? Ce tot vorbești tu acolo... Pai eu speram ca măcar la moarte sa se termine circul ăsta. ..

In limbajul Bibliei, moartea e acum, aici. Tu in acest moment, mori, esti murind, si in acelasi timp poti invia. Abia cand te nasti in Spirit, invii, si "mergi in viata vesnica". Cat timp nu te nasti in Spirit, "mergi in osanda mortii". De aceea aceasta lume ti se pare de kkt, si te scarbeste fara numar. Acesta e "focul" care te chinuie etern. Dar, binenteles, toate astea sunt parerea Bibliei.
In limbajul Bibliei, procesul de inviere e Pilda Graului. Ce se seamana in moarte invie in spirit. Adica, pui o samanta in pamant. Putrezeste. Si se inalta un fir de viata, care creste din pamant, din materie - in ebraica 'adamah'. Deci unii mistici iti vor explica ca prin murire (ce numeste profanul "viata") se "zideste" Fiinta, adica e ca un fel de proces repetat, prin care Fiinta se realizeaza pe sine, daca e posibil ca absolutul sa se faca si mai absolut, draq stie. Si adica pe oriunde o iei, tot acolo ajungi, si pe mana stanga, si pe mana dreapta, tot acolo ajungi. E o experienta. O naratiune.

Daca ma intrebi pe mine, groaza cea mai mare e ca nu stim nimic. Inchipuie-ti ceva care constata ca este. Si nu poate sa-si explice cum mmsii este. Pot sa-mi imaginez ca dupa o vreme, o ia razna. Fiinta. Adica tu. Tu esti.

Edited by criztu, 08 November 2019 - 16:46.


#45
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 criztu, on 08 noiembrie 2019 - 16:38, said:

Nimic = a nu fi.
Fiinta = a fi.
Sa zici ca 'a fi' e un soi de 'a nu fi' sunt cracaneli de logica, sofisme, pe care cand vei intelege, le vei abandona. Nu te condamn ca investighezi si absurdul, ca si io investighez absurdul. Atata doar ca nu e cazul, "a fi e un fel de a nu fi". O sa-ti treaca.

Nu ma intereseaza Biblia sub nici o forma. Doar baliverne.
Dar vrei sa spui ca este rational a spune ca din nimic poate sa apara ceva-ul? Adica fiinta? Pai acela atunci nu este nimic. Pentru ca dintr-un nimic veritabil nu poate aparea nimic. Nimicul este nimic. Nimicul nu poate genera ceva si nici ceva nu poate sa se iveasca din nimic daca nimicul e nimic.
Ah si vezi ca Descartes este expirat demult. Poti sa-l arunci in acelasi cos cu cu Biblia.

Edited by Testosteron, 08 November 2019 - 16:59.


#46
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
deci cand zici "creste din pamant" nu face eroarea pe care o fac absurzii "viul emerge din materie".
"din pamant" e doar o exprimare imperfecta. Adica firul de viata nu din pamant iese, ci din samantza de grau. Dar are nevoie de pamant, de materie, ca sa construiasca masinaria pe care o numim "firul de grau".
Deci Fiinta nu emerge! din materie. E "semanata" in materie, adica soferul intra in masina, sau jucatorul intra in jocul video, si "inauntrul" jocului video, care nu e ceva, fiind o iluzie, Fiinta construieste. Ce construieste? O reprezentare a sa, prin care se exprima "inauntrul" jocului, care, repet, nu e materie, ci e doar o experienta, necesitand "materia" - de ex. nu poti juca un joc video direct, ci ai nevoie de un monitor cu leduri pe care sa se construiasca o imagine. Dar jocul exista deja, "programat" intr-un "pachet de instalare" care insa nu il poti experimenta direct. Ai nevoie de calculator, de un ecran, de o masinarie, sa il "puna in opera"
chestiile astea sunt grele, dar ata ete.

 Testosteron, on 08 noiembrie 2019 - 16:56, said:

Nimicul este nimic
Nici nu poti demonstra ca nimicul este, pt ca daca ar fi, ar fi fiinta. ori, nimic nu este.
Iar cu Descartes expirat, chiar te rog sa-mi argumentezi, sunt curios.

Edited by criztu, 08 November 2019 - 17:14.


#47
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 criztu, on 08 noiembrie 2019 - 17:06, said:

deci cand zici "creste din pamant" nu face eroarea pe care o fac absurzii "viul emerge din materie".
"din pamant" e doar o exprimare imperfecta. Adica firul de viata nu din pamant iese, ci din samantza de grau. Dar are nevoie de pamant, de materie, ca sa construiasca masinaria pe care o numim "firul de grau".
Deci Fiinta nu emerge! din materie. E "semanata" in materie, adica soferul intra in masina, sau jucatorul intra in jocul video, si "inauntrul" jocului video, care nu e ceva, fiind o iluzie, Fiinta construieste. Ce construieste? O reprezentare a sa, prin care se exprima "inauntrul" jocului, care, repet, nu e "ceva" ca materia, ci e doar o experienta, necesitand "materia" - de ex. nu poti juca un joc video direct, ci ai nevoie de un monitor cu leduri pe care sa se construiasca o imagine. Dar jocul exista deja, "programat" intr-un "pachet de instalare" care insa nu il poti experimenta direct. Ai nevoie de calculator sa il "puna in opera"
chestiile astea sunt grele, dar ata ete.


Nici nu poti demonstra ca nimicul "este" pt ca daca ar fi, ar fi fiinta. ori, nimic nu este.
Iar cu Descartes expirat, chiar te rog sa-mi argumentezi, sunt curios.
1.Asta cu "cuget deci exist" este expirata cata vreme nu poti demonstra cine este cel care cugeta. OK. Spune cine este cel despre care spune Descartes ca, cugeta si apoi vei vedea de ce este expirat.
2.Este evident ca Fiinta nu emerge din materie. Dar atunci din ce emerge Fiinta?
Ai spus ca din nimic. PAI ASA CEVA ESTE O IMPOSIBILITATE LOGICA. Pt ca nimicul nu poate crea nimic deci implicit nici fiinte nu poate crea.

Edited by Testosteron, 08 November 2019 - 17:14.


#48
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Testosteron, on 08 noiembrie 2019 - 17:12, said:

Spune cine este cel despre care spune Descartes ca, cugeta si apoi vei vedea de ce este expirat.
2.Este evident ca Fiinta nu emerge din materie. Dar atunci din ce emerge Fiinta?
Ai spus ca din nimic. PAI ASA CEVA ESTE O IMPOSIBILITATE LOGICA. Pt ca nimicul nu poate crea nimic deci implicit nici fiinte nu poate crea.

Am zis ca Fiinta e eterna. Citeste cu atentie ce am scris, ca daca n-ai atentie, vorbim aiurea.
Cel ce gandeste e Fiinta. la Descartes.

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 l_dan, on 08 noiembrie 2019 - 13:40, said:


Doar se folosea de ele, fara a manifesta atasament! :)
Pai și de ce nu se folosea de un logan, iar de banii obținuți pe alea, sa facă fericiti niște săraci?

#50
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 criztu, on 08 noiembrie 2019 - 17:16, said:

Am zis ca Fiinta e eterna. Citeste cu atentie ce am scris, ca daca n-ai atentie, vorbim aiurea.
Cel ce gandeste e Fiinta. la Descartes.
In primul rand ca cel ce gandeste nu este etern. Gandirea are la baza strict memoria personala si prin urmare cand o persoana moare gandirea lui s-a dus odata cu celulele cerebrale. Si daca gandirea se duce odata cu moartea inseamna  ca nu e nicidecum eterna ba chiar este extrem de efemera ca se schimba de la un moment la altul in functie de dispozitia celui ce gandeste. Gandirea ca proces continua in alte persoane si dupa moarte deci este adevarat ca nu dispare, dar nici eterna nu este. Cel mult poti spune ca este discontinua.
Daca cel ce gandeste este fiinta inseamna ca nu sunt probleme pt ca cel ce gandeste ia sfarsit in momentul mortii daca nu cumva vine un Alzheimer peste persoana si cel ce gandeste o termina cu gandirea chiar mai rapid. Rezulta ca daca Fiinta este gandirea Fiinta moare pt ca si gandirea moare si prin urmare nu este eterna.

Edited by Testosteron, 08 November 2019 - 17:27.


#51
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 richelieu, on 08 noiembrie 2019 - 17:20, said:

Pai și de ce nu se folosea de un logan, iar de banii obținuți pe alea, sa facă fericiti niște săraci?
Am fost doar ironic...evident, nea Osho a fost un sarlatan, la fel ca Bivolaru al nostru (numai ca la o scara mai mare; Bivolaru recomanda lecturi din Osho, invers nu a fost cazul).
Scopul tuturor sarlatanilor, fie ei disimulati in "invatatori spirituali", investitori sau altceva - este sa ia banii de la saraci (indeosebi aia saraci cu duhul), nu sa le dea ceva bani! :)

#52
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 l_dan, on 08 noiembrie 2019 - 14:47, said:

Sigur, iluzia este intretinuta cu buna-stiinta de o intreaga literatura universala pe aceasta tema. "Prozatorul" roman Boca are aici o contributie mai degraba modesta! Posted Image
Negarea este intotdeauna mai la indemana decat documentarea, mai ales pentru persoanele la care materialismul ca principiu de viata nu accepta spiritualismul..

Edited by codesmm, 08 November 2019 - 17:48.


#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 l_dan, on 08 noiembrie 2019 - 17:43, said:

Am fost doar ironic...evident, nea Osho a fost un sarlatan, la fel ca Bivolaru al nostru (numai ca la o scara mai mare; Bivolaru recomanda lecturi din Osho, invers nu a fost cazul).
Scopul tuturor sarlatanilor, fie ei disimulati in "invatatori spirituali", investitori sau altceva - este sa ia banii de la saraci (indeosebi aia saraci cu duhul), nu sa le dea ceva bani! Posted Image
De unde stii ca Osho a fost sarlatan? Si daca Osho si Bivolaru au fost sarlatani, si probabil ca au fost, tu ce sarlatan recomanzi? Pe sarlatanul Isus?

#54
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Testosteron, on 08 noiembrie 2019 - 17:24, said:

In primul rand ca cel ce gandeste nu este etern.

Eu speram sa-mi dai lucrari de filozofi care arata ca Descartes e depasit. Parerile tale in primul rand ca tu nici nu intelegi ce zice Descartes.
Indoirea inseamna "a evalua intre doua optiuni". Adica fix ce imi faci tu acuma discutie cu ca gandirea dispare dupa moarte, e o indoiala. Tu nu stii cert, ca n-ai fost acolo sa stii ca dispari dupa ce mori.
Deci tu acum te indoiesti ca tu esti, ca a fi e viata vesnica, fiinta, eternitate.
O piatra nu are indoieli. (ca sa nu scrii degeaba ca de unde stiu eu ca o piatra nu are indoieli, singura certitudine pe care o ai e ca te indoiesti, deci Descartes)
Deci tu indoindu-te de viata fara de moarte si tinerete fara batranete, gandesti.
Ca sa gandesti, trei sa fii intai, ca doar nu gandeste "nimeni".
Deci eu am simpatie pt tine, caci tu esti. Tu esti. si te indoiesti ca tu esti, lolik.

Edited by criztu, 08 November 2019 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate