Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

⛈️ Meteorologie, climatologie și prognoze meteo. Chiar și de la guguștiuci citire, ori de la alte viețuitoare.

* * * - - 15 votes
  • Please log in to reply
8145 replies to this topic

Poll: Prognoză (44 member(s) have cast votes)

Cum credeți că va fi vremea în România în toamna 2020?

  1. Caldă și secetoasă (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Calda si secetoasa in prima parte a toamnei si rece si ploioasa in cea de-a doua parte (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Calda si ploioasa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Rece si ploioasa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Normala (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#7597
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
La turci am fost intre 27 iulie si 04 august. Am avut emotii pe 30-31 iulie ca ratez ceva.

View Postcorsica, on 14 august 2022 - 18:03, said:

@Neaceasca, nu vreau să aud că nu ai fost astazi în Slatina...
Pe 3 iulie seara la ora 18 am ratat o aversa de tip "diurnally driven" (care sunt mai imprevizibile de felul lor) plecand la tara la Miesti. Cum m-am dat jos din masina la taranoaia, s-a pus ploaia in oras.

Referitor la furtuna de azi, 14 august 2022:

Din punct de vedere al cantitatii de precipitatii se aseamana cu 28 iulie 2018, iunie 2019 sau 21 iulie 2021.

Pentru 2022 furtuna anului(memorabile vor fi 29 mai si 14 august), desi vantul a fost moderat si activitatea electrica asa si asa, a dat totusi 2 trasnete mai apropiate de care nu mai auzisem de ani buni.

A inceput la ora 11 cand m-a luat din pat o aversa "muta" fara fulgere. Cand s-a potolit, au inceput tunetele, a venit alt nor (din SE din cate pot sa-mi dau seama) si a inceput un maraton de torentiale usor "viscolite" de un vant din sector estic.

Cand s-a "torentializat" ploaia, activitatea fulgerelor a scazut, dand cele 2 trasnete mai spre final, apoi inca cateva tunete in departare.

Am testat astfel noul tronson de canalizare bagat printre blocuri in februarie si de la care numai mocirla avem, ca inca nu au reasfaltat. Tot se umple la torentiale dar se retrage mai repede apa din ea.

Au fost 59 litri la statia ANM.

#7598
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Miercuri l-am salvat pe prăpădițu asta, l-am botezat Romica Jurca... Sâmbăta o furtuna cu vreo 40 litri a mai potolit seceta cumplita.
Asta dimineața a plouat asa, mocanește, ca pentru puturoși...

L-aș mai tine pe mâncare și bautură dar parca mai bine i-ar sta sa zboare prin livada, cam începe sa se intremeze.


Attached Files



#7599
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
A venit și la noi pe lângă Piatra Neamț o avertizare extremă fix când afară vântul începuse să ridice de la sol cam tot ceea ce era mai ușor 😂 dar cumva ne-a ocolit. Tot zicem că vrem ploaie dar mă uitam la Slatina sau la Săvinești săptămâna trecută când a fost dezastru (ne-a ocolit cu 1 km) și zic că mai bine mă lipsesc decât să rămân fără acoperiș sau alte minuni.
Când am văzut știrea de Slatina la TV fix la utilizatorul nostru împătimit după furtuni m-am gândit, chiar vorbeam cu voce mare singur, de mă întreba soția ce am pățit.
În rest mare fâs cu codurile, ploaie puțină și doar pentru câteva ore mocănește,sâmbătă nimic, azi nimic,deși aplicația arată 80 - 90% constant ca șanse de ploaie.

Edited by craciuncostel, 15 August 2022 - 16:16.


#7600
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 28.12.2010
In sfarsit a plouat si la mine. Ca lumea si exact cand am facut gratar de Sfanta Maria. A trebuit sa intorc mititeii de la adapostul umbrelei. Ei stateau in ploaie iar eu sub umbrela. Pana la urma am reusit sa mancam si ne-am consolat cu ideea ca e buna ploaia asta pentru agricultura Dom'le :))

#7601
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
La noi ploua constant.
În pasul Tihuta ploua zilnic câteva ore de o săptămână.
Înainte a început cu 3 zile ploaie, 2 fără.
Au început să iasă hribii, o nebunie.
Nu am mai găsit atâția de câțiva ani buni.


#7602
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
La mine nimic ma ocolit complet pe moment

#7603
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Ieri de la 17 la 20,  în 3 ore.
Păcat ca nu mai am timp,  ca mergea pusi pe iarna cam 100 de kg.

Attached Files



#7604
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
A plouat torențial,  cu tunete și fulgere, aproape o oră.  Cea mai "frumoasă" furtună din acest an. Brazi, PH.

#7605
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
A renăscut totul.
Zici ca e primăvara.
Vad ca vin turiști în zona ca muștele.
Mai nou după mașina se agata o remorca cu un Atv în ea.
Sunt trasee prin zona cu un ghid în fata sau care au mai fost anii trecuți și cunosc.


#7606
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
@Neaceasca85, stiind ca ai o memorie foarte buna in legatura cu datele calendaristice legate de vreme, te rog sa-mi spui cand a inceput perioada asta de canicula in sudul tarii, respectiv investul Munteniei.
Dupa mine, rabdam aici de cel putin 2 luni, adica iulie si august in intregime, cu 2 sau trei exceptii cand a plouat torential, calduri de peste 34-35 de grade zi de zi (masurate de statia meteo la umbra). In aer s-au resimtit continuu cel putin 37 de grade, urcand si la 41-42 in unele zile.

Asadar, ne chinuim de 2 luni cu porcaria asta de canicula?
Eu nu imi aduc aminte sa fi fost vreun an in care sa fi fost atat de cald pe o perioada atat de lunga, adica fara perioade mai lungi de 48 de ore de respiro.

Edited by radudd, 27 August 2022 - 17:22.


#7607
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Eu zica , ca, din iunie sunt calduri f mari in baragan.
este prima data cand am folosit aerele pe rece la casa din Lehliu..

#7608
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
La Slatina au fost perioade de respiro de vreo 2-3 zile. In rest aproape 3 luni de canicula ori peste 32-33 C. Din 2008 merg in Antalya si constat ca s-a egalizat climatul de la Slatina cu cel de acolo. Verile s-au incalzit mult, chiar daca nu doboara recordurile din 1952, 2000 si 2007. Mediile sunt mari, noaptea sunt mereu peste 20 C.

Dar focus on ce urmeaza acum, vine toamna, vineri doar 18 C, mai avem de indurat cacinula astazi si maine.

#7609
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Am zis ca nu ma mai plang de frig niciodata. Bine, niciodata...
Insa este cert preferabil recele, in general, in comparatie cu putoarea asta de caldura cu aer irespirabil.
Deci sunt mai mult de doua luni cum am crezut eu. Teribil.

Edited by radudd, 29 August 2022 - 17:50.


#7610
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine sa tremur decat sa transpir. Cand simt transpiratia curgand pe spate, ma enervez instant.

Cand sunt transpirat vreau sa fiu aruncat in camera frigorifica.

Da, sunt cam 2 luni continue, de canicula si disconfort continuu, cu tot cu pauze sunt 3 luni. Posted Image

Dar fain ca a si plouat, putea fi ca in 2012 cand intre 20 iunie si 10 octombrie a plouat la Slatina doar pe 31 iulie si atat.

Astazi a plouat la pranz, ochiometric de vreo 7-10 litri.

#7611
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
9L azi, ft bine pt rasarit rapita.

#7612
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Frig domnule, frig.
Si mai și ploua.
Dar e super bine.
În zona Dornelor.
Am vost la Botoșani, e jale ce este acolo.
Oameni colectează apa de ploaie în orice recipient.
În special în Bucecea.
Diferența e prea mare cu ce este aici.
Zici ca mergi cu avionul nu cu mașina 3 ore.
La omul care am fost, zicea ca avioanele care însămânțeaza norii sunt de vina, pentru ca ploua în unele locuri mult, iar când ajung norii asupra lor, nu mai sunt atât de densi ca să mai aibe apă.


#7613
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
https://m.digi24.ro/...regiuni-2066359


#7614
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPNX, on 02 septembrie 2022 - 07:49, said:

Frig domnule, frig.
Si mai și ploua.
Dar e super bine.
În zona Dornelor.
Am vost la Botoșani, e jale ce este acolo.
Oameni colectează apa de ploaie în orice recipient.
În special în Bucecea.
Diferența e prea mare cu ce este aici.
Zici ca mergi cu avionul nu cu mașina 3 ore.
La omul care am fost, zicea ca avioanele care însămânțeaza norii sunt de vina, pentru ca ploua în unele locuri mult, iar când ajung norii asupra lor, nu mai sunt atât de densi ca să mai aibe apă.
Las' ca azi ploua si acolo pana maine dimineata si le trece.
Unde-i putina scoala, creste conspirationismul.
Parca e o boala prin satele romanesti ca fiecare sa creada ca are careva ceva cu el si-i vrea raul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate