Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

⛈️ Meteorologie, climatologie și prognoze meteo. Chiar și de la guguștiuci citire, ori de la alte viețuitoare.

* * * - - 15 votes
  • Please log in to reply
8144 replies to this topic

Poll: Prognoză (44 member(s) have cast votes)

Cum credeți că va fi vremea în România în toamna 2020?

  1. Caldă și secetoasă (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Calda si secetoasa in prima parte a toamnei si rece si ploioasa in cea de-a doua parte (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Calda si ploioasa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Rece si ploioasa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Normala (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pana la finalul lunii cel mai probabil ca tara noastra se va afla sub incidenta unui blocaj anticiclonic si precipitatiile vor lipsi cu desavarsire!

Iata campul baric la finalul intervalului de prognoza de 10 zile:

[ https://i.postimg.cc/5yvhqTZG/campul-baric.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si lipsa de precipitatii din urmatoarele 10 zile:

[ https://i.postimg.cc/tgM809bw/precipitatii.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vai de capul ei de prognoza Accuweather pentru sud-estul Europei cu o toamna ploioasa si racoroasa!

Edited by scaiba, 05 September 2020 - 16:27.


#2
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Conform prognozei ECMWF Oscilatia Sudica El Nino tinde spre a fi in faza pozitiva in iarna care vine.

[ https://i.postimg.cc/25bWzNMg/EL-Nino.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt toate sansele sa avem o iarna calda si cu precipitatii slabe. Daca vom prinde macar un eveniment sever de iarna, zic ca va fi bine.

#3
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Asta inseamna ca la primavara va ploua serios ? Lunile aprilie-mai-iunie?

#4
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pana acolo e prea mult. Nu se stie, poate fi seceta cu deficit de precipitatii pana in vara urmatoare, nimic nu este imposibil.
Oricum, in lunile aprilie-iunie mai degraba va fi vara, nu primavara. Poate o luna de primavara sa fie, cel mult.

Primavara s-ar putea sa fie la iarna in realitate.

Edited by Vincentiu_1981, 14 October 2019 - 12:51.


#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Si sa vedem zapada doar in poze? Posted Image

Vicentiu, anii trecuti, aveai curajul sa faci o prognoza(nu aia bazata pe gugustiuc ci pe harti, etc) pentru iarna!...iarna asta sari peste?

#6
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Deja am pus niste harti pe aceasta tema si daca in urma cu o luna situatia pentru prognoza iernii arata ceva mai bine, cu sanse de a fi o perioada cu iarna mai normala in a doua parte a ei, acum estimarea iernii arata mai prost si nu sunt indicii ca ar urma o iarna care macar sa o egaleze pe cea de anul trecut.

Mai vedem si prin luna noiembrie cum arata prognozele, dar sa nu aveti asteptari prea mari, pentru ca nu prea are ce sa fie asa de spectaculos in conditiile in care va fi greu sa nu avem abatere termica pozitiva substantiala cu aceasta inalzire globala.
Nu va mai fi cazul sa vorbim despre ierni adevarate cum erau in trecut, ci doar despre intervale mai mult sau mai putin scurte cu vreme specifica de iarna si cateodata si fenomene severe.

Edited by Vincentiu_1981, 14 October 2019 - 13:36.


#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Inseamna ca le-am ratat sau nu-mi aduc aminte... Posted Image

#8
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
La iarna ciclonii de pe Atlantic vor fi puternici si in acest context in cea mai mare parte a continentului vor fi incalziri accentuate si deosebit de accentuate!

La sud de Groenlanda va fi anomalie termica negativa, in timp ce in cea mai mare parte a Europei si Asiei vor fi abateri termice pozitive substantiale.
Zona tarii noastre nu va face exceptie si o sa ne trezim probabil cu niste valuri de caldura care vor duce temperaturile si la 20 de grade.
Poate se vor depasi ceva recorduri de temperaturi maxime.

Edited by Vincentiu_1981, 14 October 2019 - 13:53.


#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Sa ma iertati, sa ma ierte Dumnezeu, sa-mi fie cu iertare in general, insa eu ma bucur. Sufar atat de mult din pricina frigului, incat si acum la 20+ ma ia cu frisoane.
Ce sa mai zic la 10 sau mai putin. Stiu ca nu-i a buna cu temperaturi pozitive peste normal in timpul iernii, dar instinctual ma bucur.
Si mai mai bucur de ceva. Ma bucur ca poate asa o sa crape la propriu si aia de ne dau caldura centralizat si ne executa bugetul pentru nimic.

Edited by addumi, 14 October 2019 - 18:22.


#10
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Vincentiule sa inteleg ca prognozezi o iarna ca cea din 2006-2007,eu cred ca gresesti,meteorologii campului, soarecii, prognozeaza o iarna normala.Asta o spun dupa numarul de misuni[gramezi de seminte adunate de ei] facute de ei.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
tangential (AccuWeather) -- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qMGn9T37eR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] --

#12
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 NOSZTALGIA, on 14 octombrie 2019 - 18:40, said:

Vincentiule sa inteleg ca prognozezi o iarna ca cea din 2006-2007,eu cred ca gresesti,meteorologii campului, soarecii, prognozeaza o iarna normala.Asta o spun dupa numarul de misuni[gramezi de seminte adunate de ei] facute de ei.
S-ar putea sa fie ceva asemanator cu ce a fost atunci, este posibil, dar ramane de vazut.
Asteptam cu interes mai mare si prognoza bazata pe gugustiuc, care va da primele semnale de la final de octombrie si apoi noiembrie, dar mai ales la inceputul iernii.
Acum doua ierni prognoza bazata pe gugustiuc a transat intreaga iarna inca de la inceputul lui decembrie!
Nu am urmarit atunci sa vad care era activitatea gugustiucului pe la sfarsit de octombrie si prin noiembrie, dar am vazut anul trecut, cand a prognozat bine de tot iarna timpurie.

#13
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
September 2019 temperature, precipitation and sea ice cover:
   - Globally, September 2019 was 0.57°C warmer than the average from 1981-2010, making it the warmest September in our data record, although virtually on a par with 2016.
   - Temperatures in most of Europe were above average over most of the continent, especially in the south and south-east. Below-average temperatures occurred over much of Norway and Sweden, and over the far east of the continent.
   - Precipitation was below average in much of Europe and there were significant rainfall anomalies globally from extreme weather events.
   - In the Arctic, sea ice extent was 36% lower than average, the third lowest for September in our 41-year record.


https://climate.cope...imate-bulletins

#14
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Temperaturile minime de dimineata:

[ https://i.postimg.cc/0x2sBwmg/temperatura-min-ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Temperaturile maxime astazi, 14.10.2019:

[ https://i.postimg.cc/VmJcYPDD/temperatura-orara-ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Temperatura maxima a zilei: 29,1 oC la Moldova Veche.
In sudul tarii cea mai ridicata temperatura a fost la Titu: 28,5 oC.

In urmatoarele zile temperaturile se vor mai pondera usor indeosebi in estul si sud-estul tarii datorita cetii care se va forma, dar se vor mentine deosebit de ridicate indeosebi in regiunile intracarpatice pana la finalul intervalului de prognoza de 10 zile!

#15
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
S-a format ceata in aceasta dimineata si in zona Bucurestiului, asa cum era de asteptat.
In urmatoarele zile diminetile vor fi dominate de ceata in regiunile extracarpatice, dar partea buna este ca ceata se va disipa pe masura ce Soarele se va ridica pe bolta cereasca si dupa-amiezile vor fi insorite.
Deocamdata ne aflam abia la jumatatea lunii octombrie si ceata inca nu are potentialul de a fi atat de persistenta si sper sa nici nu apara perioade lungi cu vreme mohorata dominata de ceata si burnita.
Probabil ca nici nu se va intampla asta, avand in vedere ca nici nu vor fi ploi in perioada urmatoare.

#16
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Iata un articol privind starea padurilor din tara noastra: https://www.hotnews....voia-sortii.htm

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,714
  • Înscris: 14.10.2008

View Postaddumi, on 14 octombrie 2019 - 18:21, said:

Sa ma iertati, sa ma ierte Dumnezeu, sa-mi fie cu iertare in general, insa eu ma bucur. Sufar atat de mult din pricina frigului, incat si acum la 20+ ma ia cu frisoane.
Ce sa mai zic la 10 sau mai putin. Stiu ca nu-i a buna cu temperaturi pozitive peste normal in timpul iernii, dar instinctual ma bucur.
Si mai mai bucur de ceva. Ma bucur ca poate asa o sa crape la propriu si aia de ne dau caldura centralizat si ne executa bugetul pentru nimic.
In Slatina termoficarea centralizata e istorie inca din 1998, toti sunt pe centrale cu gaz.

Eu invers, voi ajunge sa folosesc aer conditionat tot mai multe luni pe an cu aceasta incalzire globala. Iarna e singura perioada in care port pantaloni lungi sau geaca, caciula deja daca o am 1-2 luni pe an.

#18
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Temperaturile minime de dimineata:

[ https://i.postimg.cc/54SkPvTj/temperatura-min-ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Temperaturile maxime astazi, 15.10.2019:

[ https://i.postimg.cc/YMsDytnN/temperatura-orara-ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O maxima astazi de 29,5 oC la Lugoj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate