Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

⛈️ Meteorologie, climatologie și prognoze meteo. Chiar și de la guguștiuci citire, ori de la alte viețuitoare.

* * * - - 15 votes
  • Please log in to reply
8145 replies to this topic

Poll: Prognoză (44 member(s) have cast votes)

Cum credeți că va fi vremea în România în toamna 2020?

  1. Caldă și secetoasă (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Calda si secetoasa in prima parte a toamnei si rece si ploioasa in cea de-a doua parte (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Calda si ploioasa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Rece si ploioasa (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Normala (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#7615
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Ceva realitate este. Cantitatea de apa din nor este  aceasi, dar daca ii dai drumul prin insamantare tintit deasupra mosiei lu Isarescu sau Basescu (spre exemplu ca sunt fermieri cunoscuti), norul  curge si nu mai ajunge si la amaratii de dupa. Ce era precipitabil deja s-a scurs cand norul trece pe la ei.

#7616
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
La Constanta a plouat toata noaptea. Cica ar fi fost 90,4 mm. A plouat cat toata vara la un loc

#7617
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009
In ultimele 2 zile vremea a fost instabila destul de tare in sudul tarii (doar la el vreau sa ma refer acum), astfel ca vantul a avut intensificari cam de 50-60 km/h si chiar mai tare in unele zone, desi statiile meteo nu au recunoscut asa ceva. Pt. mine sunt doar o gramada de fiare vechi, bune de vandut pe 2 lei kilul. Si la Bucuresti in ultimele zile vantul a batut destul de tare, nu cu maxim 40 km/h cat zic statiile. Au fost destule rafale ce au depasit 50 km/h. Azi-noapte a fost o noapte furtunoasa mai ales la inceput, cand vantul s-a reintensificat dupa o pauza seara, insotind ploaia abundenta, semi-torentiala. S-au atins chiar si 60 km/h, insa ANM-ului nici ca ii pasa. Auzi, maxim 40 km/h. In multe zone din tara vantul e mult mai intens decat recunosc ei. Tot timpul. Daca mi-as pune cate o statie meteo langa fiecare statie de-a lor, sa vezi atunci diferente la toti parametri.

#7618
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Statiile sunt amplasate si ele in niste locuri si din pacate alese de multe ori pe alte considerente decat cele de meteorologie. Astfel statiile pot sa nu prinda in mod real situația din zona chiar daca aparatele lor indica corect. Pt vant de ex sigur sunt culoare in care vantul bate mai tare fie din cauze naturale fie antropice datorate configuratiei terenului, dar in mod sigur in zone construite cu cladiri inalte situatia vitezei vantului este total denaturata.

#7619
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View PostIdI1, on 02 septembrie 2022 - 19:20, said:

Ceva realitate este. Cantitatea de apa din nor este  aceasi, dar daca ii dai drumul prin insamantare tintit deasupra mosiei lu Isarescu sau Basescu (spre exemplu ca sunt fermieri cunoscuti), norul  curge si nu mai ajunge si la amaratii de dupa. Ce era precipitabil deja s-a scurs cand norul trece pe la ei.

Iar daca-id dai drumu deasupra oceanelor, e si mai grav.
Cantitatea de apa evaporata depinde de suprafata marilor si oceanelor si de temperatura. Incalzirea globala ar trebui sa mareasca evaporarea.

#7620
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Suna Jules Verne, dar din pacate ploaia asculta si  alte legi asa ca ajunge in zona in care vrea ea.
Cand este lipsa mare (seceta) poti sa influentezi norul daca are directia potrivita si densitatea cand sa inceapa sa se descarce, si daca calculezi bine nimeresti mosia fara sa fi fost nevoie sa intervii pentru grindina. Problemele de morala nu isi au locul intr-o societate privata decat in caz de scandal si atunci intra PR-ul in functiune plus acuzatiile ca suntem obtuzi si ne opunem modernitatii.
https://www.iaa.eu/c...e-in-atmosfera/

#7621
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa amiaza la 15:38 aversa Slatina, 12 litri, Miesti mocaneasca.

Ora 20, furtuna slaba Slatina, puternica la Miesti, slaba la Mioveni (ora 21), a meritat sa-mi pun camerele atat de tarziu, in septembrie (daca s-au miscat greu cei cu curentul, ca RDS a venit imediat).

#7622
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 23.11.2005
Vine caldura mare in week-endul asta, ma gandeam sa fac o ultima udare la pomi pe anul asta si sa imi vad de gratar si bere mai departe.

#7623
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
De ce sa mai uzi pomii acum?

#7624
FlavianPetrila

FlavianPetrila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.09.2020
Dor îmi e de câteva zile cu macar 25 grade....pe N-V , efectiv luna asta ne-au rupt ploile...nu putem pregati terenul ,e frig, moale, culturile se dezvolta greu.... ce e nerecoltat nu se usuca...am plâns dupa ploaie toata vara si se pare ca a venit acum tot ce trebuia sa vina în 3 luni de vara
Aproape 200L/m2 doar în luna septembrie...

#7625
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Deocamdata in urmatoarele 10 zile in centru si nordvest nu se anunta temperaturi prea ridicate. Ce e bine este ca scad precipitatiile ca m-am saturat de ploaie, la mine 113 l/mp pana acum in septembrie si aproape 90 in ultimile zile din august. mai mult decat tot restul anului

#7626
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Pana la urma o iarna blanda sau geroasa ?


#7627
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
La mine e uscat. Am bagat apa zilele trecute la legume.Azi am luat vreo 2-3 kg de vinete si vreo 2 kg de rosii. Se anunta 2 nopti cu 3-4 grade. Dupa aia se incalzeste din nou. Daca scapa plantele macar pentru gogonele si tot mai sunt ok pana in primele zile de noiembrie. Dupa aia incep si eu curatenia, daca nu cumva ma forteaza frigul asta care urmeaza maine dimineata si poimaine.

Edited by gabiroa, 20 October 2022 - 21:34.


#7628
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Asta noapte minima la mine a fost de -0,1 gr, posibil local sa fi fost chiar mai mica. Merg azi la tara sa vad ce s-a intamplat cu gogonele mele care le-am lasat ieri dupa ultma recoltare.

#7629
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Gata nu mai scrie nimeni nici o prognoza nimic.
Zici ca e primavara afara

#7630
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, liniste si pace. Nici un strop de ploaie nu perturba atmosfera linistita. Nici un coleg nu mai da prognoze...

Ce se aude, vine iarna?

#7631
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
De joi incolo ar veni ceva interesant, sper sa nu dispara din prognoze. Ploi, vant, poate si ninsori, dupa atata acalmie absurda, orice miscare pare spectaculoasa.

#7632
WinterIsComing2020

WinterIsComing2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.09.2020

View Posttil, on 13 noiembrie 2022 - 20:42, said:

Mda, liniste si pace. Nici un strop de ploaie nu perturba atmosfera linistita. Nici un coleg nu mai da prognoze...

Ce se aude, vine iarna?

Greu sa dai prognoze cand modelele isi schimba previziunile la fiecare 6 ore. Totusi sunt semnale ca la finalul saptamanii este posibil sa avem ploi de oamna, cu vant si frig. Ceea ce nu prea am mai avut in ultimii ani! Unele rulari, rare ce-i drept, aratau chiar si zapada in Sud, dar zapada disparea imediat din prognoza la rularile ulterioare. Deci cel putin ploi de toamna vom avea in perioada 17 - 21/22

Edited by WinterIsComing2020, 14 November 2022 - 08:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate