Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Chirie cu contract, proprietara a decedat

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015
Banii e chirie ii dau pe sisteme de protectie si daca imi tai gumele, mergem in curte.
Asta daca nu mori intre timp, dac-o faci, asta e, raman cu paguba, :lol:

#38
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,097
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunnnami, on 09 octombrie 2019 - 18:05, said:


Eu nu fac nimic fara contract.

Daca am o firma care ruleaza activitatea acolo nu-mi pot schimba sediul in 2 saptamani, uneori e nevoie de 6 luni sa faci treaba asta
De ce trebuie sa platesc eu suplimentar daca moare proprietarul? Nu e treaba mea. Mai mult, daca n-am contract sau nu e stipulat si moare ala cu mostenitori, am si un "relax time" pana cand se hotaraste prin judecata care e proprietarul.

Daca ma mai enervezi mult iti dau si un studiu de caz sa ramai fara cuvinte, Posted Image

Tu vorbesti despre sediul unei firme iar cazul de fata e destul de clar. Tipa vrea sa ramana in apartamentul in care este deja pentru ca e chiria ieftina dar nu vrea nici sa plateasca pentru ca nu stie cui. Asa ca , nu plateste deloc.

Uite , iti dau eu studiu de caz. Am atasat contractul meu de inchiriere apartment folosit in scopul locuirii in el NU ca sediu pentru o firma.
Propietara mea are vreo 10 cladiri in oras si asta e contractul standard pe care-l folosesete cu toti chiriasii. Acum imagineaza-ti cum ar fi sa moara ea si toti chiriasii sa NU plateasca chiriile pentru ca nu stiu care or sa fie mostenitorii de drept. Neplata chiriilor duce la neplata ipotecii pentru cladirile care nu-s platite integral si pana se declara mostenitorii de drept , incep bancile sa faca scandal ca nu si-au primit banii sau nu ? Cine plateste pentru daunele provenite in urma neplatii chiriei la timp desi e stipulat clar in contract ca pe data x platesti x suma ?


 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 18:19, said:

Dacă te interesează să-ți protejezi banii nu există metodă mai bună decât să faci totul conform legii și doar pe baza unor hârtii oficiale.
Relația cu moștenitorii se poate întreține foarte ușor cu astfel de argumente și dacă nu vor să priceapă e mai bine să cauți alții pentru că n-o să priceapă nici alte situații în care legea îți dă dreptate și tot acolo ajungi.

Nu-i foarte clar dacă crezi că dispar datoriile alea sau pricepi că se moștenesc.


Initiatorul a precizat clar ca chiriasa doreste sa ramana in continuare in apartament si voi o dati inainte cu contractul.

Uite , am atasat contractul meu de inchiriere care se pare ca a expirat acum 2 luni. Daca moare propietara mea imi fac bagajul singura si am taiat-o de acolo sau iau legatura cu urmasii si raman in continuare aici asa cum doresc ?
Relatia cu mostenitorii doresti sa o mentii daca doresti sa ramai in apartament asa cum a explicat initiatorul in primul mesaj.
Treci peste te rog , am zis ca stiu cum e cu datoriile mostenite, crede-ma pe cuvant ca nu am chef sa-ti dau raportul cum si de ce stiu.

#39
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 18:48, said:

Initiatorul a precizat clar ca chiriasa doreste sa ramana in continuare in apartament si voi o dati inainte cu contractul.
Contractul nu exclude discuția normală cu moștenitorul/rii.
Niște proprietari normali la cap pricep că nu pot să îți impună să le dai bani fără să îți arate niște hârtii oficiale.
Niște chiriași normali la cap pricep că trebuie să continue să plătească chiria și pentru perioada în care se rezolvă cu moștenirea.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 18:48, said:

Uite , am atasat contractul meu de inchiriere care se pare ca a expirat acum 2 luni. Daca moare propietara mea imi fac bagajul singura si am taiat-o de acolo sau iau legatura cu urmasii si raman in continuare aici asa cum doresc ?
Contractul e moștenit împreună cu imobilul. Care parte din propoziția asta nu-ți este clară?
Pleci sau rămâi în funcție de ce vrei tu să faci respectând clauzele scrie în contract, înlocuind proprietarul cu moștenitorul.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 18:48, said:

Treci peste te rog , am zis ca stiu cum e cu datoriile mostenite, crede-ma pe cuvant ca nu am chef sa-ti dau raportul cum si de ce stiu.
Nu e clar dacă știi că se moștenesc și văd că nici nu vrei să specifici.
Din ce ai scris până acum pare că tu crezi că datoria dispare la moartea proprietarului.

#40
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,097
  • Înscris: 26.01.2010

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 19:16, said:

1 Contractul nu exclude discuția normală cu moștenitorul/rii.
Niște proprietari normali la cap pricep că nu pot să îți impună să le dai bani fără să îți arate niște hârtii oficiale.
Niște chiriași normali la cap pricep că trebuie să continue să plătească chiria și pentru perioada în care se rezolvă cu moștenirea.


2 Contractul e moștenit împreună cu imobilul. Care parte din propoziția asta nu-ți este clară?
Pleci sau rămâi în funcție de ce vrei tu să faci respectând clauzele scrie în contract, înlocuind proprietarul cu moștenitorul.


3 Nu e clar dacă știi că se moștenesc și văd că nici nu vrei să specifici.
Din ce ai scris până acum pare că tu crezi că datoria dispare la moartea proprietarului.

1 Si nu e mai corect sa aibe discutia inainte sa inceapa sa inceapa sa spuna ca nu vrea sa plateasca ?
So , avem propietari si chiriasi normali , ce e de facut in cazul asta ? Proprietarii inteleg ca nu pot impune nimic iar chiriasul stie ca tre sa plateasca chiria , cui o plateste ?

2 LOL ,am atasat contractul meu sa vezi cand de expirat este . Is curioasa cand expira contractul tipei in cauza si cat de mult doreste sa se mute la expirarea contractului in conditiile in care initiatorul spune clar ca vrea sa ramana in continuare acolo.
Chiriasi se gasesc peste tot , apartamente bune si ieftine mai greu si asta e partea care-ti scapa tie.

3 Ai inteles gresit , treci peste.

#41
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017
Am fost in situatia asta, matusa mea a murit si avea chiriasi fara contract.  Am fost mai multi mostenitori, am facut succesiunea, eu am luat garsoniera cu tot cu chiriasi. Chiriasii ne-au cunoscut pe toti cand a murit matusa noastra.
Am vorbit cu chiriasii atunci,noi toti mostenitorii, ei au spus ca vor sa ramana si verii mei le-au explicat ca eu voi fi proprietarul casei si trebuie sa-mi plateasca mie chiria.
Asta a fost tot.

Daca are contract si vrea sa ramana acolo trebuie sa plateasca in continuare chiria dar daca nu avea un cont in care vira banii si-i dadea batranei in mana  e mai complicat.
In locul ei, eu as pleca.

#42
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 19:57, said:

1 Si nu e mai corect sa aibe discutia inainte sa inceapa sa inceapa sa spuna ca nu vrea sa plateasca ?
Păi n-a zis că nu vrea să plătească ci că vrea să plătească după ce se clarifică situația.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 19:57, said:

So , avem propietari si chiriasi normali , ce e de facut in cazul asta ? Proprietarii inteleg ca nu pot impune nimic iar chiriasul stie ca tre sa plateasca chiria , cui o plateste ?
Celui/celor care vin cu ceva acte din care să reiasă că sunt moștenitori.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 19:57, said:

Chiriasi se gasesc peste tot , apartamente bune si ieftine mai greu si asta e partea care-ti scapa tie.
Țepari se găsesc peste tot. Dacă nu-l știe pe nepot e mai bine să fie precaută. Asta îți scapă ție.

 der25, on 09 octombrie 2019 - 20:25, said:

Chiriasii ne-au cunoscut pe toti cand a murit matusa noastra.
Am vorbit cu chiriasii atunci,noi toti mostenitorii, ei au spus ca vor sa ramana si verii mei le-au explicat ca eu voi fi proprietarul casei si trebuie sa-mi plateasca mie chiria.
Asta a fost tot.
Fără contract? :)

#43
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017
Am facut contract dupa 2-3 luni, ce proprietar treceam in contract la inmormantare?

#44
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,097
  • Înscris: 26.01.2010

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 20:57, said:

Păi n-a zis că nu vrea să plătească ci că vrea să plătească după ce se clarifică situația.


Si intre timp sta pe neve ? Uite ce zice mai jos initiatorul .
Rudele se ocupa de inmormantare , cheltuieli nepravazute si ea sta gratis ca a semnat babuta un contract, Hai sa fim seriosi acum si sa nu o mai lungim aiurea,  Te intelegi cu mostenitorii si ramai sau nu-ti convine si ai plecat.

Mi-a dat de inteles ca ar vrea sa stea fara sa plateasca chiria pana se clarifica situatia

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 20:57, said:



Țepari se găsesc peste tot. Dacă nu-l știe pe nepot e mai bine să fie precaută. Asta îți scapă ție.


Ce-ti scapa tie ca e daca sunt oameni ok si presupunem ca-s oameni ok nu tepari de ultima speta , tipa poate fi evacuata urgent cand se termina perioada contractuala. Nu are nimeni chef sa aibe de-a face cu persoane carora le iese batul din fund de fiecare data cand deschid gura.

Vezi mai sus ca @der25 nu a tepuit pe nimeni.

#45
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009
Ai dreptate că s-ar putea interpreta și că ar vrea să stea gratis.
Mie nici nu mi-a trecut prin cap că ar putea sugera așa ceva.

Ajutorul la înmormântare nu l-aș lega de chirie, mai ales că este inoportună o astfel de discuție în acele momente.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 21:12, said:

Vezi mai sus ca @der25 nu a tepuit pe nimeni.
Și unde am spus eu că ar fi făcut-o? Sau că toți o fac?
Fiecare își păzește banii cum crede.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 18:08, said:

Nu am nimic impotriva sa mergi pe calea legala dar cu atitudinea asta nu ramai chirias in apartament odata ce se definitiveaza situatia apartamentului ba chiar risti sa te trezesti cu cauciucile taiate la masina si nu cred ca e targetul tau.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 21:12, said:

Nu are nimeni chef sa aibe de-a face cu persoane carora le iese batul din fund de fiecare data cand deschid gura.
Deci ai băț în fund dacă urmezi calea legală și ești persoană normală când "aranjezi" cauciucurile vecinilor dacă nu-ți convine ceva la persoanele cu care discuți.
Nu mă mai mir că intrepretezi "diferit" mesajele de pe aici.

Edited by alexdm, 09 October 2019 - 21:28.


#46
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 21:18, said:


Fiecare își păzește banii cum crede.

Corect, dar daca ar fi zis ca ei stau gratis pana facem noi inmormantarea, succesiunea, transferul de proprietate ca sa vada ei sigur care e proprietarul......le-am fi spus sa plece.
Au avut incredere in noi si noi in ei. Dar ne-am intalnit toti si am stat de vorba. Noi am fost acolo cu gandul sa le spunem sa plece, ca proprietara a murit. Ei ne-au rugat sa-i mai lasam.

#47
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

 der25, on 09 octombrie 2019 - 21:26, said:

Corect, dar daca ar fi zis ca ei stau gratis pana facem noi inmormantarea, succesiunea, transferul de proprietate ca sa vada ei sigur care e proprietarul......le-am fi spus sa plece.
Au avut incredere in noi si noi in ei. Dar ne-am intalnit toti si am stat de vorba. Noi am fost acolo cu gandul sa le spunem sa plece, ca proprietara a murit. Ei ne-au rugat sa-i mai lasam.
Mă îndoiesc că v-au văzut pe toți prima dată în ziua când ați avut discuția asta și nici nu le-ați arătat niciun act.
Și dacă chiar așa a stat treaba a fost riscul lor. E un sfat prost să facă toți la fel.

Edited by alexdm, 09 October 2019 - 21:36.


#48
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,097
  • Înscris: 26.01.2010

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 21:18, said:


Deci ai băț în fund dacă urmezi calea legală și ești persoană normală când "aranjezi" cauciucurile vecinilor dacă nu-ți convine ceva la persoanele cu care discuți.
Nu mă mai mir că intrepretezi "diferit" mesajele de pe aici.

Alex , nu interpretez nimic diferit si-s perfect de acord cu mersul pe calea legala in cazul in care nu se poate discuta normal cu mostenitorii. Si , da ai bat in fund cand eu incerc sa fiu om cu tine si tu-mi bagi legea pe gat cand nu e nevoie sa se ajunga la asa ceva.

Un contract verbal cu persoana potrivita poate fi mult mai important si mai de ajutor decat un contract semnat de o babuta moarta.

 der25, on 09 octombrie 2019 - 21:26, said:

Corect, dar daca ar fi zis ca ei stau gratis pana facem noi inmormantarea, succesiunea, transferul de proprietate ca sa vada ei sigur care e proprietarul......le-am fi spus sa plece.
Au avut incredere in noi si noi in ei. Dar ne-am intalnit toti si am stat de vorba. Noi am fost acolo cu gandul sa le spunem sa plece, ca proprietara a murit. Ei ne-au rugat sa-i mai lasam.

Exact asta incerc sa-i explic dar pare ca partea legala e mai importanta decat cea umana :)

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 21:34, said:

Mă îndoiesc că v-au văzut pe toți prima dată în ziua când ați avut discuția asta și nici nu le-ați arătat niciun act.
Și dacă chiar așa a stat treaba a fost riscul lor. E un sfat prost să facă toți la fel.

Si cam cum vrei sa te asiguri tu ca toti mostenitorii is prezenti si ii cunosti pe toti ? Vrei sa se prezinte la tine cu un arbore genealogic la zi , CI + permis de conducere ?

#49
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017
Stiau doar un mostenitor dar chiria era foarte mica, vad ca asa ia toti batranii, chirii foarte mici. Eu am vrut sa plece si sa renovez, sa inchiriez cu pretul pietei dar m-au rugat daca vreau sa-i las sa stea, ca sunt chiriasi seriosi. Si chiar asa este, sunt la zi cu toate platile si nu mi-au facut probleme deloc.

Si nici eu, lor.Posted Image

 alexdm, on 09 octombrie 2019 - 21:34, said:

Mă îndoiesc că v-au văzut pe toți prima dată în ziua când ați avut discuția asta și nici nu le-ați arătat niciun act.
Și dacă chiar așa a stat treaba a fost riscul lor. E un sfat prost să facă toți la fel.

Dar eu nu am zis sa faca toti la fel.
Dimpotriva, am zis ca eu in locul ei, as pleca. Pentru ca nu as stii cui sa dau banii si pentru ca mie nu-mi plac situatiile incurcate.

Edited by der25, 09 October 2019 - 21:42.


#50
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 21:39, said:

Si , da ai bat in fund cand eu incerc sa fiu om cu tine si tu-mi bagi legea pe gat cand nu e nevoie sa se ajunga la asa ceva.
Sunt de acord că extremele pot genera situații incomode.

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 21:39, said:

Un contract verbal cu persoana potrivita poate fi mult mai important si mai de ajutor decat un contract semnat de o babuta moarta.
Și cu asta sunt de acord. Doar că nu ai de unde să știi dacă vorbești cu persoana potrivită de la prima întâlnire (sau a doua).

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2019 - 21:39, said:

Si cam cum vrei sa te asiguri tu ca toti mostenitorii is prezenti si ii cunosti pe toti ? Vrei sa se prezinte la tine cu un arbore genealogic la zi , CI + permis de conducere ?
Nu. Unul e suficient dacă are actele necesare.


 der25, on 09 octombrie 2019 - 21:46, said:

Stiau doar un mostenitor ...
Deci cât de cât știau cu cine vorbesc.
Mie mi se pare că alta e situația în cazul cu care s-a deschis acest topic.

 der25, on 09 octombrie 2019 - 21:46, said:

Dar eu nu am zis sa faca toti la fel.
Dimpotriva, am zis ca eu in locul ei, as pleca. Pentru ca nu as stii cui sa dau banii si pentru ca mie nu-mi plac situatiile incurcate.
Nici mie nu-mi plac situațiile încurcate, dar cred că se ajunge în extrema cealaltă cu sugestia de a renunța complet. :)

#51
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
A venit nepotul respectiv, nu mi-a dat detalii prea multe despre ce a discutat cu el dar in mare mi-a zis ca individul s-a mirat de pretul mic al chiriei (desi apt. este nerenovat cred ca de cand s-a dat in folosinta, prizele ies din perete, mobila comunista, etc), i-a spus ca poate sta pana cand expira contractul in martie 2020 si pana atunci trebuie sa-i platesca lui chiria asa mica cum este intr-un cont bancar, dar dupa aia trebuie sa plece pentru ca vrea sa vanda, desi in martie este inca iarna, si pe langa chiria acestui apt. si facturile de intretinere si curent marite din timpul iernii va trebui sa scoata bani si de minim o luna plus o luna garantie asa cum cer toti peste tot. Ma intreb daca ii expira contractul in ianuarie o dadea afara in mijlocul iernii? Toti vor bani peste bani pentru patru pereti, exploateaza si profita de nevoia omului de locuinta la maxim. In Romania chiriasii nu au nici un drept!

Edited by alensava, 10 October 2019 - 23:54.


#52
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 alensava, on 10 octombrie 2019 - 23:53, said:

A venit nepotul respectiv, nu mi-a dat detalii prea multe despre ce a discutat cu el dar in mare mi-a zis ca individul s-a mirat de pretul mic al chiriei (desi apt. este nerenovat cred ca de cand s-a dat in folosinta, prizele ies din perete, mobila comunista, etc), i-a spus ca poate sta pana cand expira contractul in martie 2020 si pana atunci trebuie sa-i platesca lui chiria asa mica cum este intr-un cont bancar, dar dupa aia trebuie sa plece pentru ca vrea sa vanda, desi in martie este inca iarna, si pe langa chiria acestui apt. si facturile de intretinere si curent marite din timpul iernii va trebui sa scoata bani si de minim o luna plus o luna garantie asa cum cer toti peste tot. Ma intreb daca ii expira contractul in ianuarie o dadea afara in mijlocul iernii? Toti vor bani peste bani pentru patru pereti, exploateaza si profita de nevoia omului de locuinta la maxim. In Romania chiriasii nu au nici un drept!

Sa știi ca fiecare parte se crede nedreptățita (proprietar și chiriaș).
Cu toții au impresia ca celalalt e mai câștigat, însă chiriașul nu știe ca proprietarul are credit sau ap cumpărat /moștenit și plătit. Iar proprietarul, trăiește veșnic cu frica ca chiriașul ii strica, fura etc etc.
Este un clișeu ciudat, iar cert e ca nu poți impca ambele tabere.
De ce n a făcut contractul pana în iunie spre exemplu, dacă tot ii e frica de iarna?
Anyways, eu zic ca 5 luni sunt suficiente pentru a găsi ceva.
Garanție nu are de luat de la de cuius?

#53
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Garantia i-a platit-o proprietarei decedate, deci de unde sa ii dea nepotul garantia inapoi? Nu stiu exact cum o sa procedeze, probabil nu o sa mai platesca ultimile facturi si sa ramana in contul garantiei, dar oricum nu se atepta sa moara proprietara si sa trebuiasca sa se mute.

#54
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
> Garantia i-a platit-o proprietarei decedate, deci de unde sa ii dea nepotul garantia inapoi?
Cand accepti o mostenire, o iei cu active si pasive.

> Ma intreb daca ii expira contractul in ianuarie o dadea afara in mijlocul iernii?
Evacuarile (sau care o fi termenul legal) in timpul iernii sunt interzise de lege.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate