Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Preferați cărțile scrise sau audiobookurile?

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.892
  • Înscris: 29.01.2019
Hardcover, preferabil, dar si paperback daca nu gasesc hardcover.

Cu electronicele, poate daca aveam ochi mai buni.

#20
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 445
  • Înscris: 08.08.2019
poate fi si hardcover dar important e sa fie hardcore

#21
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Sunt analfabet
Am peste 100 GB de audiobook-uir
Toate in engleza
Ascult pe telefon noaptea, pe post de poveste de seara
Acum ascult Chad Orzel "Breakfast with Einstein"
Vai de capul meu

#22
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostAlynHoliavo, on 07 octombrie 2019 - 15:19, said:

In viitor cărțile se vor asculta,aproape toate sau cele mai importante,in format audiobook.Deja sunt la moda audiobookurile.La fel și cărțile electronice.
Preferați cărțile scrise sau audiobookului?
Aveți vreun audiobook acasă?Eu am vreo 8-9 și toate sunt lecturami integrale ale unor cărți motivaționale de peste 300 de pag...practic asta va fi viitorul cartilor in timpurile ce urmează:audiobook.

De ce crezi că în viitor vor fi doar audio book uri ? Sunt de mult si nu prea au prins.
Nici măcar e book urile nu detronează cartea tipărită. E altă senzație, pur si simplu, ești sătul de ecrane si citești o carte.
Audiobook e pt idioți.

#23
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 445
  • Înscris: 08.08.2019
audiobookurile au fost inventate pentru nevazatori iar touchscreenul la fel... ia ghici pt. cine a fost inventat "smartphone-ul"?

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrigmarole, on 07 octombrie 2019 - 17:54, said:

Cu electronicele, poate daca aveam ochi mai buni.

Păi tocmai de-asta sunt bune ebook-urile, respectiv cărțile electronice, poți face fontul mult mai mare decât la carte.

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006

View Postspps2019, on 07 octombrie 2019 - 18:35, said:

audiobookurile au fost inventate pentru nevazatori iar touchscreenul la fel... ia ghici pt. cine a fost inventat "smartphone-ul"?
Touchscreen pentru nevazatori? :roflmaofast: Pune un nevazator sa puna degetul intr-o anumita zona a ecranului, sa vezi ce te distrezi (asta numai daca esti sadic si total lipsit de empatie...)

On: ascult audiobookuri cand fac naveta. Daca stau relaxat pe bancheta autobuzului si bag castile in urechi, nici nu simt cum trece timpul. Si nu-s nici analfabet...

Iar seara inainte de culcare citesc carti pe hartie, in special de popularizare a stiintei. Dar si ilteratura.

#26
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 24.03.2018

View Posteiffel, on 07 octombrie 2019 - 15:25, said:

Alea sunt ptr analfabeti.
Nu prea au prins nici in vest.

Nu doar analfabeti Posted Image ci si persoane nevoite sa parcurga distante mari spre/dinspre job. Si depinde si care vest, in USA au prins mult mai bine ca'n Eurabia.

View Postbusiness11, on 07 octombrie 2019 - 15:29, said:

Am o mare problema cu audiobookurile, am impresia ca nu te poti concentra 100% ca si cand citesti. Pe langa asta multi care doar asculta nu retin mai nimic din carte.

Corect, mai ales ca cele "gratuite", care mai scapa pe net de la biblioteca nevazatorilor, sunt citite atat de fara intonatie si "suflet" ca-ti vine sa borasti. Chiar daca sunt "cado", allegedly...:(

Editat de Piscopescu, 08 octombrie 2019 - 08:45.


#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postspps2019, on 07 octombrie 2019 - 16:29, said:

Ce mai conteaza daca e hartie sau electronica cand tot proasta e cartea? Cred ca as numara pe degete pe cei care stiu ce inseamna o carte buna.
Cat mai multe si mai diverse pareri:

"Consider că o carte bună este o carte care te face să gândeşti. Nu contează dacă eşti sau nu de acord cu cele citite, ci doar să-ţi stimuleze gândirea şi creativitatea" Ce este o carte bună?

"O carte buna e cea din care ne tragem invatamintele, e cea din care ne potolim setea cunoasterii, cea cu care ne ostoim dorul si cea cu care ne oblojim ranile! E cea ce te smulge din realitatea cotidiana si te azvarle undeva departe, pe taramuri magice, unde cuvintele se dezlantuie ca intr-un carusel nesfarsit!

O carte buna e cea pe care ai trait-o atat de intens incat citind-o te-ai surprins plangand, razand, sau retraind durerea, suferinta personajelor! Si crede-ma ca exista destui oameni care devin ceea ce ei insasi urasc.

O carte buna e cea ce reuseste sa iti transmita un mesaj, sa iti induca o stare, sa te atraga in abisul ei de necuprins! "
Ce este o carte buna ?


"O carte buna pentru mine poate sa fie una mediocra pentru tine, pentru ca suntem diferiti. Insa singura modalitate de a-ti da seama de asta este sa o citesti."
Ce este  o carte buna?


"O carte buna este cea care iti da o senzatie de revelatie. Este genul de carte ce te tine in priza, dai pagina dupa pagina si nu o poti lasa din mana pana nu o termini. Te face sa te simti privilegiat ca este in mainile tale, te cuprind frisoane la gandul ca actiunea se desfasoara in fata ta, te face sa te simti ca parte integrata a actiunii, te starneste, iti trezeste idei (de nerecunoscut, cateodata), trairi, sentimente atat de intense incat de intrebi daca sunt, intr-adevar, ale tale, te face sa te simti viu si recunoscator ca iti este permis sa o citesti. Iar cand ajungi la finalul ei, nu stii ce sa faci: sa o pastrezi in biblioteca personala la rang de cinste sau sa o recomanzi prietenilor, si implicit, s-o dai din mana in mana pana o citeste toata lumea."
Ce  este  o  carte  buna?


“Cartea bună e ca şi o conversaţie cu un om deştept.” Lev Tolstoi


“Cărţile sunt prietenii cei mai liniştiţi şi constanţi, consilierii cei mai accesibili şi înţelepţi şi profesorii cu cea mai multă răbdare.” Charles W. Eliot



Definitia mea la expresia "o carte buna" este urmatoarea.
O carte buna este cartea care ma lasa cu inima franta pentru ca s-a sfarsit.
O carte buna reprezinta cartea in care personajele sunt atat de bine conturate incat mi le imaginez aproape de mine. Sunt prietenii mei vechi si noi, despre care stiu multe si putine in acelasi timp.
O carte buna ma face sa uit ca ceea ce citesc nu este realitatea mea, ci realitatea autorului.
O carte buna semnifica atat de multe lucruri incat nici nu pot fi explicate.
O carte buna te face sa vrei sa o citesti si azi, si saptamana viitoare si tot restul vietii tale. Chiar daca ai mai citit-o o data, tot te vei simti ca la prima lectura."
Ce  este o carte buna?

Editat de poadol, 08 octombrie 2019 - 14:58.


#28
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostAlynHoliavo, on 07 octombrie 2019 - 15:19, said:

In viitor cărțile se vor asculta,aproape toate sau cele mai importante,in format audiobook.Deja sunt la moda audiobookurile.La fel și cărțile electronice.
Preferați cărțile scrise sau audiobookului?
Aveți vreun audiobook acasă?Eu am vreo 8-9 și toate sunt lecturami integrale ale unor cărți motivaționale de peste 300 de pag...practic asta va fi viitorul cartilor in timpurile ce urmează:audiobook.
Nimic nu e la fel ca o carte tiparita. Audiobookurile is pentru aia prea puturosi sa mai invete sa citeasca.

#29
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Cartile scrise fara doar si poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate