Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...
 

Cum mă poate vindeca Dumnezeu?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
E foarte bine dacă îl cauta, asta-i foarte bine. Io nu-l tulbur io-l încurajez să-l caute.
Ce-i prea mult nu-i sănătos, tre să fim echilibrați în toate.
Majoritatea tinerilor se căsătoresc inconștient la presiunea părinților și societății nu că ar simți ei o chemare lăuntrică. Dacă omul ar fi fost făcut de dumnezeu monogam trăia ca porumbeii sau vulturii cu perechea pe viață și nu găseai în VT porunca să nu curvesti.
Cine nu o face în general conștientizează realitatea.

Cunoscându-l pe dumnezeul biblic yhwh îți dorești ca un astfel de dumnezeu să nu existe și nu poți să crezi că astfel de dumnezeu există. Cea mai normală concluzie ce o poți trage din studiul VT e că yhwh e făcut după chipul omului/liderului din Egiptul antic.

Isus în schimb e altceva, în totală opoziție cu yhwh, într-adevăr e calea adevărul și viața, merită studiat și înțeles.

Apropos, Isus consuma tot timpul vin, nu bea prea multă apă, adică se cam droga tot timpul.

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 23 septembrie 2019 - 21:29, said:

E vorba de initiator, el e dprimat și anxios. Oare de ce o fi? Simplu nu găsește un vieții.

Creștinii se droghează cu religie, opiul poporului. Ei doar cred că au un scop, dar n-au.
Fiecare in existenta lui poate sa-i dea un scop daca nu-l cunoaste. Insa prin religie omul intelege ca scopul e sa impartaseasca despre dragoste. Altfel intalnesti la tot pasul indivizi care au convingerea ca scopul e egoismul, si astia traiesc in alcool, depravare si prostie.
Ti-ar placea ca nevasta ta sau fiica ta , sa mearga pe calea asta ?

#39
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 24 septembrie 2019 - 09:21, said:

Ti-ar placea ca nevasta ta sau fiica ta , sa mearga pe calea asta ?
"Căci, la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi* ca îngerii lui Dumnezeu în cer."
Poi dacă îngerii nu se căsătoresc și după inviere lumea nu se mai căsătorește de ce să o facem acum?
Dacă aș avea fete le-aș zice să și-o tragă cu cât mai mulți, dar să aibă grijă să nu rămână însărcinată decât cand vrea și cu cine vrea.

#40
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostAlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Buna.Sufăr de tulburare obsesiv compulsivă destul de chinuitoare,de anxietate-(OCD)anxietate sociala și de elemente depresive.Iau tratament pentru asta,destul de complex dar pastilele mă ajută doar în proporție de 45 la sută(vorbesc sincer)
Restul e suferință,chinuiala și eu nu doar că sufăr dar viața mea e și limitata,nu prea am bucurii.Singura speranța e acum la Dumnezeu.Ma rog,am inceput dar nu știu cum sa-L găsesc pe El și să îmi poate fi aproape Cand doctorii nu reușesc să trateze o boala(sufăr de 10 ani de asta cu episoade de cădere,cu zile mediocre,cu momente bune dar foarte puține(etc) vreau sa apelez la Dumnezeu dar nu știu cum ,ce și în ce fel.Oare Dumnezeu poate să mă vindece?Și cum sa fac sa mă vindece Dumnezeu?Vreau răspunsuri de la oameni serioși și credincioși nu de la băgători de seamă.Cum poate Dumnezeu să îmi mai aline suferința?Mă întreb de ce viața mea e altfel fata de majoritatea oamenilor,de ce sufăr și nu am o viata  normala,mă întreb deseori și nu primesc răspuns de nicăieri,nu am un răspuns pentru asta.Dr ce oferă Dumnezeu unor oameni viață bună ,fericită și sănătoasă și altora suferință,chinuiala,lipsa de încredere în forțele proprii,complexe de inferioritate,ocd,anxietății ,depresii etc

Vreau răspunsuri de la oameni serioși și credincioși nu de la băgători de seamă.Am nevoie de ajutor sau de un sens/rost în viata.Dar nu-l mai gasesc.Poate nici nu l-am avut vreodata,dar când eram copil copilăream și nu știam multe și cât dura e viata.

Mulțumesc anticipat.
nu poate
tre sa vrei

#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Initiator, un sfat de la un agnostic ca mine....in primul rand ca rugaciunile sa aiba efectul scontat trebuie sa crezi cu adevarat ca cineva acolo sus le asculta, altfel  este 0.
Atunci cand credem cu adevarat in ceva, creierul actioneaza in consecinta...efectul placebo care de multe ori a vindecat boli si mai grele...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate