Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 

Cum mă poate vindeca Dumnezeu?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Buna.Sufăr de tulburare obsesiv compulsivă destul de chinuitoare,de anxietate-(OCD)anxietate sociala și de elemente depresive.Iau tratament pentru asta,destul de complex dar pastilele mă ajută doar în proporție de 45 la sută(vorbesc sincer)
Restul e suferință,chinuiala și eu nu doar că sufăr dar viața mea e și limitata,nu prea am bucurii.Singura speranța e acum la Dumnezeu.Ma rog,am inceput dar nu știu cum sa-L găsesc pe El și să îmi poate fi aproape Cand doctorii nu reușesc să trateze o boala(sufăr de 10 ani de asta cu episoade de cădere,cu zile mediocre,cu momente bune dar foarte puține(etc) vreau sa apelez la Dumnezeu dar nu știu cum ,ce și în ce fel.Oare Dumnezeu poate să mă vindece?Și cum sa fac sa mă vindece Dumnezeu?Vreau răspunsuri de la oameni serioși și credincioși nu de la băgători de seamă.Cum poate Dumnezeu să îmi mai aline suferința?Mă întreb de ce viața mea e altfel fata de majoritatea oamenilor,de ce sufăr și nu am o viata  normala,mă întreb deseori și nu primesc răspuns de nicăieri,nu am un răspuns pentru asta.Dr ce oferă Dumnezeu unor oameni viață bună ,fericită și sănătoasă și altora suferință,chinuiala,lipsa de încredere în forțele proprii,complexe de inferioritate,ocd,anxietății ,depresii etc

Vreau răspunsuri de la oameni serioși și credincioși nu de la băgători de seamă.Am nevoie de ajutor sau de un sens/rost în viata.Dar nu-l mai gasesc.Poate nici nu l-am avut vreodata,dar când eram copil copilăream și nu știam multe și cât dura e viata.

Mulțumesc anticipat.

Edited by AlynHoliavo, 19 September 2019 - 18:28.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Bine ai venit. Aici ai sa gasesti tot ce ai nevoie. :)

#3
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 11.02.2016
'Miezau nu te poate vindeca. In schimb te poate vindeca un psihiatru bun.

 AlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

.Dr ce oferă Dumnezeu unor oameni viață bună ,fericită și sănătoasă și altora suferință,chinuiala,lipsa de încredere în forțele proprii,complexe de inferioritate,ocd,anxietății ,depresii etc
Da, m-am intrebat si eu asta. Cand am aflat raspunsu' nu m-am mai dus la biserica. Biserica tampeste! ;)

#4
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 AlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Mulțumesc anticipat.
In primul rand trebuie sa-ti gaseti un Duhovnic la care sa te spovedesti si apoi sa incepi sa duci o viata curata.
Apoi dupa aceasta trebuie sa te duci psihiatru sa-ti schime tratamentul .

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Daca esti un tip inteligent religia functioneaza ca o carja doar pe termen scurt, la fel cum functioneaza uneori medicamentele placebo.

Va fi o experienta interesanta, dar nah, tu stii daca nu ai altceva mai bun de facut in timpul asta.

#6
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 Mizu, on 19 septembrie 2019 - 18:39, said:

Daca esti un tip inteligent religia functioneaza ca o carja doar pe termen scurt,
Ciudat, Dumnezeu insusi te contrazice.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,696
  • Înscris: 30.08.2017
Baga niste meditatie si mergi la psiholog. In paralel, continua tratamentul.

#8
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
ce anume nu te multumeste? de ce esti nefericit?

#9
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 31.03.2015

 AlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Cum ma poate ajuta Dumnezeu?

De ce nu il intrebi direct pe el, ci ii intrebi pe oameni?


#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 05.03.2006

 AlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Buna.Sufăr de tulburare obsesiv compulsivă destul de chinuitoare,de anxietate-(OCD)anxietate sociala și de elemente depresive.Iau tratament pentru asta,destul de complex dar pastilele mă ajută doar în proporție de 45 la sută(vorbesc sincer)
Restul e suferință,chinuiala și eu nu doar că sufăr dar viața mea e și limitata,nu prea am bucurii.Singura speranța e acum la Dumnezeu.Ma rog,am inceput dar nu știu cum sa-L găsesc pe El și să îmi poate fi aproape Cand doctorii nu reușesc să trateze o boala(sufăr de 10 ani de asta cu episoade de cădere,cu zile mediocre,cu momente bune dar foarte puține(etc) vreau sa apelez la Dumnezeu dar nu știu cum ,ce și în ce fel.Oare Dumnezeu poate să mă vindece?Și cum sa fac sa mă vindece Dumnezeu?Vreau răspunsuri de la oameni serioși și credincioși nu de la băgători de seamă.Cum poate Dumnezeu să îmi mai aline suferința?Mă întreb de ce viața mea e altfel fata de majoritatea oamenilor,de ce sufăr și nu am o viata  normala,mă întreb deseori și nu primesc răspuns de nicăieri,nu am un răspuns pentru asta.Dr ce oferă Dumnezeu unor oameni viață bună ,fericită și sănătoasă și altora suferință,chinuiala,lipsa de încredere în forțele proprii,complexe de inferioritate,ocd,anxietății ,depresii etc

Vreau răspunsuri de la oameni serioși și credincioși nu de la băgători de seamă.Am nevoie de ajutor sau de un sens/rost în viata.Dar nu-l mai gasesc.Poate nici nu l-am avut vreodata,dar când eram copil copilăream și nu știam multe și cât dura e viata.

Mulțumesc anticipat.
Cum ai stabilit tu proportia in care te ajuta tratamentul? Oricum nu fi optimist in privinta faptului ca un forum iti va oferi toate raspunsurile. Vezi tu, fara a fi cinic, de ce consideri ca Dumnezeu e dator sa te ajute? El, Dumnezeu, nu poate fi manipulat, nu e un idol, nu-L poti manipula nici prin rugaciuni, nici prin ceea ce faci tu. El este bun in esenta Lui si nu-L poti inbuna tu in vreun fel. Si ajutorul Lui poate ca ti-l da printr-un medic priceput la care te-a indrumat sau te va indruma sa mergi sa-ti dea medicatia potrivita sau prin oamenii care ii pune in jurul tau sa te sprijine, sa te incurajeze, sa te ridice din starile tale. Datoria ta este sa-l cunosti mai mult pe Dumnezeu (suprema revelatie a Lui e Scriptura-Biblia) si sa traiesti facandu-i voia. Restul, duhovnic, biserica sunt doar mijloacele pe care El ti le ofera ca sa poti sa-L cunosti si sa traiesti in voia Sa. Apoi ajutorul asteptat iti dai seama ca e un lucru minor, ca planurile Sale sunt sa-ti ofere viata vesnica dupa viata asta trecatoare impartindu-si Slava cu tine, fata de asta ce mai conteaza suferinta temporara, efemera a ta?

#11
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Adevarata rezolvate e in tine.Poti sa iei toate pastilele din lume,sa mergi la toate spitalele si bisericile.Totul pleaca din convingerea ta personala,cand o sa iti doresti o schimbare,o viata mai buna atunci o sa te simti mai bine.Pe termen scurt cea mai buna solutie e sa iti gasesti ceva de ocupatie,munca sau hobby.Umpleti ziua cu tot felul de activitati care sa te faca sa uiti de probleme.Fa miscare,plimbate.Cautati prieteni,iesi cu ei afara in oras.Socializeaza cat mai mult,citeste carti,incearca zilnic sa inveti ceva nou.Mingea e la tine in teren,nu-ti fie frica,lupta pentru tine insuti.Altii au avut probleme mult mai grave si au putut trece peste.Nu o sa fie deloc usor,poate o sa dureze luni intregi sa vezi o schimbare,dar ea va veni sigur!Fa o schimbare in gandirea si in viata ta si o sa te simti mai bine.

Edited by GoldMasters, 19 September 2019 - 18:53.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Se numeste efect placebo. Daca crezi ca te va vindeca, macar o sa te simti mai bine.

#13
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

 GoldMasters, on 19 septembrie 2019 - 18:52, said:

Adevarata rezolvate e in tine.Poti sa iei toate pastilele din lume,sa mergi la toate spitalele si bisericile.Totul pleaca din convingerea ta personala,cand o sa iti doresti o schimbare,o viata mai buna atunci o sa te simti mai bine.
Te contrazic. Starea de dispozitie si gandurile sunt o functie a chimiei creierului.
Un lucru pe care i l-as recomanda ar fi sa faca exercitii de tip HIIT de minim 4-5 ori pe saptamana. Sunt extraordinare pentru starea de dispozitie si pentru abilitatile cognitive.

Edited by Kappa17, 19 September 2019 - 19:01.


#14
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
Tinete ocupat cat mai mult - de preferat fizic si cu cat mai multe persoane nu prea apropiate- psiholog sa ai o atitudine pozitiva  o viata activa .

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu-i baga in seama, religia chiar te poate ajuta. Adunarile religioase sunt printre putinele locuri in care inca se mai socializeaza.

#16
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 06.09.2011
Trebuie sa duci o viata de ascet, cu multe rugaciuni in decubit rotulian, posturi  dese si fara elemente din grupa ozelor, meditatii in zile bisecte, abstinenta falusiana/linguala/falangiana, Biblia invatata pe dinafara (ca un adevarat discipol) si stabilirea habitatului timp de 7 ani in Tibet.Apoi vei fi un alt om ..un om nou..

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
convulex.... https://en.wikipedia...#Mental_illness
ajuta in cazul de Tulburare obsesiv compulsiva
ia zi-mi , ai tendinta sa verifici de zeci de ori orice chestie? esti mai maniac asa si panicos?

de asemenea cere terapie pentru obsesiv compulsiv...este eficienta

Edited by karax, 19 September 2019 - 19:15.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 24.11.2015
Asa patesti cand stai inchis in casa si nu socializezi cu nimeni, mai dai un sarci pe gugal si descoperi ca ai 30 boli si inca 20 in stadiu de aparitie, apoi e simplu sa tragi linie si sa rezulte ca ai anxietate si alte kkt-uri de boli inventate in "epoca noastra".
N-ai parinti, ca ti-ar da anxietate peste cap. Si eu pot sa fac pe bolavul si sa am zile proaste si sa ma comport stupid...
Doar tu te poti vindeca. Cum socializezi cu noi, asa poti socializa si cu vechi prieteni sau sa-ti faci prieteni noi, insa adapteaza-te la zilele noastre, nu te imbraca, ca un ciudat si nu iesi neingrijit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate