Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Samsung Note 10/10+ 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#91
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 03.04.2004
NU exista Note 10+ 5G  in varianta DS.

Confirm, a venit OTA si la mine

Attached File  Screenshot_20200130-220503_Software update.jpg   85.05K   41 downloads

#92
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Cum se comporta pe retelele 5G de la noi? Multumesc

#93
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 03.04.2004
Merge momentan doar pe Vodafone si Orange, pe Digi nu. Foarte bine, viteze pe Orange intre 400->800 pe Download, VDF in jurul a 200 -> 400 intrucat au spectru 5G sub jumatate din ce are Orange.

Ca o completare la postarea anterioara, am revenit pe A9 intrucat S-pen-ul are zone moarte (in special in partea de jos unde e navigation bar-ul, nu reactioneaza cand doresc sa selectez o optiune de editare a unui screenshot de exemplu, plus altele..).

Bateria cand atinge 40⁰ 5G-ul este dezactivat, pe A9 pare ca inca mai vrea sa functioneze.

Edited by emanu900, 01 February 2020 - 12:02.


#94
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
Salutare oameni buni!
Intenționez să achiziționez un Note10+ 5G de pe un magazin online. Am discutat cu ei și mi-au zis că variantele 5G le au din UK. Aș vrea să vă întreb dacă o să mai meargă pe el VoLTE fără să schimb CSC-ul?

Mie îmi merge acum dar am un Note8 cu CSC CNX.

Dacă nu, pot să schimb CSC-ul sau mai bine renunț și îmi iau un Note10+ 4G... acolo au variantele comercializate în Ro.
Mulțumesc!

#95
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 03.04.2004
Pai ti-am raspuns pe topicul celalalt.
Nu-ti va merge nici un Volte pe retelele din RO atata timp cat nu ai CSC ROM ce acopera toate setarile retelelor din RO.

E fix acelasi lucru si cu 5G-ul, Note 10+ 5G cu CSC de UK nu-ti va functiona in RO nici pe Orange 5G si nici oe Vodafone 5G, decat daca ii schimbi softul/CSC‐ul.

#96
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View Postemanu900, on 06 februarie 2020 - 23:28, said:

Pai ti-am raspuns pe topicul celalalt.
Nu-ti va merge nici un Volte pe retelele din RO atata timp cat nu ai CSC ROM ce acopera toate setarile retelelor din RO.

E fix acelasi lucru si cu 5G-ul, Note 10+ 5G cu CSC de UK nu-ti va functiona in RO nici pe Orange 5G si nici oe Vodafone 5G, decat daca ii schimbi softul/CSC‐ul.

...și merge schimbat? Am înțeles că nu prea ar mai merge la modelele mai noi.
Ultima dată când am făcut asta am făcut la un S5 când l-am trecut de pe un BTU pe ROM cu software reset după.

#97
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
CSC.ul e dat de sim si de firmware.Descarci ultimul soft pentru Romania(ROM),instalat cu Odin,sim.ul in telefon si executat o resetare la final.Dupa aceasta operatie csc.urile vor fi ROM/ROM/BTU (nu stiu sigur ce csc de uk va fi ultimul) ce iti vor da posibilitatea de update ota pe viitor.

#98
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View Postlawrence74, on 07 februarie 2020 - 06:38, said:

CSC.ul e dat de sim si de firmware.Descarci ultimul soft pentru Romania(ROM),instalat cu Odin,sim.ul in telefon si executat o resetare la final.Dupa aceasta operatie csc.urile vor fi ROM/ROM/BTU (nu stiu sigur ce csc de uk va fi ultimul) ce iti vor da posibilitatea de update ota pe viitor.

Of.. din păcate am citit aici:
https://forum.xda-de...e10-5g-t3989987

...că nu prea mai merge :(

#99
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014

View Postdreyfus, on 07 februarie 2020 - 09:50, said:




Hai sa o luam usor,pe rand:
1. Respectivul de pe XDA are telefonul de la TEL,un provider ca si CNX sau ORO.
2.Vrea sa treaca pe BTU doar prin simpla instalare a softului de BTU cu Odin. PAI NU MERGE daca nu are in acelasi timp si sim de UK in telefon.Se vede ca softul a trecut pe csc.ul default al grupului, XEF(Franta).
3.Repet,csc.ul este dat de soft si sim in acelasi timp.

4.Instalezi soft de Romania cu sim de Romania in telefon si reset.

5.Mai simplu:cumpara telefonul de la Samsung Mobile Store.E facut pentru Romania.Pret 4999lei.
http://www.samsungmo...-sm-n976bzkarom

#100
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 07.11.2010

View Postdreyfus, on 06 februarie 2020 - 23:15, said:

Salutare oameni buni!
Intenționez să achiziționez un Note10+ 5G de pe un magazin online. Am discutat cu ei și mi-au zis că variantele 5G le au din UK. Aș vrea să vă întreb dacă o să mai meargă pe el VoLTE fără să schimb CSC-ul?

Mie îmi merge acum dar am un Note8 cu CSC CNX.

Dacă nu, pot să schimb CSC-ul sau mai bine renunț și îmi iau un Note10+ 4G... acolo au variantele comercializate în Ro.
Mulțumesc!

Ăsta este din UK?

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Este reducere la Emag 10% din prețul afișat la telefoanele Samsung.

Și eu vreau să cumpăr un Note 10 Plus, ce mă sfătuiți, merită să cumpăr cu 5G sau cu 4G?

Diferența de preț este 500 Lei între ele.

La Emag cu codul aplicat, este mai ieftin cu 500 Lei decât la samsungmobile store.

Edited by misike1, 07 February 2020 - 10:49.


#101
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View Postlawrence74, on 07 februarie 2020 - 10:19, said:

Hai sa o luam usor,pe rand:
1. Respectivul de pe XDA are telefonul de la TEL,un provider ca si CNX sau ORO.
2.Vrea sa treaca pe BTU doar prin simpla instalare a softului de BTU cu Odin. PAI NU MERGE daca nu are in acelasi timp si sim de UK in telefon.Se vede ca softul a trecut pe csc.ul default al grupului, XEF(Franta).
3.Repet,csc.ul este dat de soft si sim in acelasi timp.

4.Instalezi soft de Romania cu sim de Romania in telefon si reset.

5.Mai simplu:cumpara telefonul de la Samsung Mobile Store.E facut pentru Romania.Pret 4999lei.
http://www.samsungmo...-sm-n976bzkarom


Da, dar uite cât e aici... Actualul Note8 tot de la ei îl am dar a fost CNX. Nu am avut probleme...

https://fonexpert.ro...-256gb-dual-5g/
(bine "dual" in link e grești... spune mai jos că e single-sim cum este și corect)

Edited by dreyfus, 07 February 2020 - 10:57.


#102
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Treaba cu alergatul dupa un pret mai mic,nu intotdeauna e benefica.E di UK trebuie soft de ROM,etc.Ma rog.E alegerea fiecaruia.

#103
fabflix

fabflix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2013

View Postemanu900, on 06 februarie 2020 - 23:28, said:

Pai ti-am raspuns pe topicul celalalt.
Nu-ti va merge nici un Volte pe retelele din RO atata timp cat nu ai CSC ROM ce acopera toate setarile retelelor din RO.

E fix acelasi lucru si cu 5G-ul, Note 10+ 5G cu CSC de UK nu-ti va functiona in RO nici pe Orange 5G si nici oe Vodafone 5G, decat daca ii schimbi softul/CSC‐ul.
Fals.

Note 10+ 5G cu CSC EVR (EE UK), Android 9, merge VoLTE pe Orange fara probleme.
Note 10+ 5G cu CSC AUT, update facut prin Odin la Android 10, merge VoLTE pe Orange fara probleme.
Note 10+ 5G cu CSC ROM, update facut prin Odin la ultima versiunde de Android 10, merge VoLTE pe Orange fara probleme, testat 5G pe VDF, merge fara probleme.

#104
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Pai pe ROM nu avea cum sa nu mearga Vodafone sau Orange 😀

In primele doua cazuri ai dat resetare sa treaca sim.ul pe ROM,chiar daca era de EVR sau AUT?

#105
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 03.04.2004
Atunci inseamna ca setarile Orange pentru Volte s-au propagat si pe alte CSC-uri datorat faptului ca serviciul e activ de mai multi ani.
In viitor posibil si pentru VDF sa se intample acelasi lucru.

#106
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Ca update.ul vad ca l-ai facut cu Odin ca la amestecatura de csc.uri nu prea vad ota.

Ideea e ca iti merg poate functiile pe alte csc.uri,insa update.urile lunare.Cum sta treaba @fabflix?

Odin,nu?

Pai nu-i mai bine sa-i instalezi softul de ROM de prima data si sa nu te doara capul?

Adevarat sau fals?

View Postemanu900, on 07 februarie 2020 - 11:42, said:



E aceeasi treaba cu THL.ul celor cu convorbiri literare.

:)

#107
fabflix

fabflix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2013

View Postlawrence74, on 07 februarie 2020 - 11:41, said:

Pai pe ROM nu avea cum sa nu mearga Vodafone sau Orange ��

In primele doua cazuri ai dat resetare sa treaca sim.ul pe ROM,chiar daca era de EVR sau AUT?
Nu.

View Postlawrence74, on 07 februarie 2020 - 11:50, said:

Ideea e ca iti merg poate functiile pe alte csc.uri,insa update.urile lunare.Cum sta treaba @fabflix?
Odin,nu?

La cum da Samsung update-uri pe varianta 5G, nu am avut rabdare sa astept sa vad daca ia OTA.

View Postemanu900, on 30 ianuarie 2020 - 22:06, said:

NU exista Note 10+ 5G  in varianta DS.
Confirm, a venit OTA si la mine
Attachment Screenshot_20200130-220503_Software update.jpg

Exista, doar pe China. SM-N9760.

Edited by fabflix, 07 February 2020 - 11:55.


#108
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 03.04.2004
Da, interesant. Deci premiera pentru un terminal DS, dotat cu Snapdragon 855.
Cum or fi reusit pentru chinezi si pentru celelalte piete nu? Inseamna ca au putut sa puna la treaba in paralel atat modemul din CPU (SoC) si X50-ul.

Fata de Exynos 5100, modemul X50 de la Qualcomm are musai nevoie de 855 sa functioneze (neavand toate modulele pentru partea radio ci le-ar folosi pe cele din CPU din zona radio) si nu se poate imperechea cu alte CPU-uri, pe cand 5100-le are incorporat tot ce are nevoie: Transceiver + Power Amplifier + modem si e compatibil cu alte CPU-uri, insa nu poate tine 2 sim-uri simultan, cel putin coreenii nu au reusit sau nu si-au batut prea tare capul cu asta, fiind prima generatie 5G, atat pe S cat si pe Note.

Edited by emanu900, 07 February 2020 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate