Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Merita sau nu sa il astept?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004
Been there (ma rog, pe partea cealalta a gardului :) )... Greu nu e de dat sfaturi, ci de urmat sfaturile, pentru ca e o situație emoțională, nu rațională. Oricum, Tomaso a spus cam tot ce era de spus.

As zice sa o asculți pe Yseult

Quote

Am citit. Dă l in piz.da mă sii. :) Vezi ți puțin de tine, stai o vreme singură, iubește te :D, apoi vei fi in stare să atragi băieți mișto.
Sau, cum imi zicea  bunica-meu "alta-n loc și mai boboc". Adaptezi tu, sa ți se potrivească :D.

#38
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019

 Xlander, on 06 iulie 2019 - 20:07, said:


In primul rand, ti-am citit povestea. Toata.
In al doilea, daca n-ai rabdare, fiindca e destul de clar ca te macina situatia si il iubesti, incearca sa discuti cu el si-i spui adevarul. Ca vreti sa fiti impreuna si bla bla, ii spui exact ce regreti si ce simti. Adica ii spui totul si asa cum tu ii spui adevarul, il rogi sa-ti spuna si el la fel, adevarul. Si astepti sa vezi ce hotaraste, reluati sau nu. Daca nu-ti da raspunsul sau evita sa-ti spuna ce simte pentru tine in termeni clari, e bufon. O relatie de o luna cu altcineva dupa ce cu tine a fost iar vreo 2-3 luni nu inseamna mare lucru la 17 ani, oricum. Ideea e valabila si pentru tine, are valoare generala.

Parerea mea sincera este ca-i cam bufon.
Mulțumesc mult pt sfat!

 tomaso, on 06 iulie 2019 - 23:21, said:



Dragă Alexandra,
Ai o viață Ăźnainte și ceea ce ai experimentat pĂąnă acum reprezintă niște lecții de viață pe care le-ai Ăźnvățat pe propria persoană.

1.  Primul tip,  cel gelos.   A avut dreptate să fie gelos,  instinctul nu l-a Ăźnșelat.   A simțit.    Să ții minte că Ăźn iubire  există un simț pe care nu-l putem controla și care ne dă semnale precise atunci cĂąnd vine vorba despre sentimente.    Să te Ăźncrezi Ăźn instinct.    Omul a simțit că ai o legătură cu prietenul nr.2.     A Ăźncercat să-l Ăźndepărteze așa cum a știut el,  prin metode rudimentare.

2.  Să ții mine de acum Ăźnainte că dacă ești Ăźntr-o relație sentimentală,  nu importă de care,  trebuie să Ăźnțelegi că partenerul tău nu te va ierta nici pentru un flirt nevinovat.    Femeile Ăźnșeală cu sufletul,  iar bărbații o simt Ăźn mod instinctiv.   Își pierd Ăźncrederea și devin defensivi,  se tem că vei repeta.    Iar prietenul nr.2 nu uită că vorbeai cu el pe ascuns de prietenul nr.1.    Mereu va avea Ăźn minte spectrul apariției unei situații similare,  Ăźn care tu vei vorbi pe ascuns cu prietenul nr.3.  Sau nr.4        Fii dedicată 100%  relație existente.    Dacă nu ești mulțumită,  Ăźnchide relația și treci mai departe,  dar niciodată să nu mai repeți experiența vieții Ăźn paralel,  pentru că acum ești liberă.    CĂąnd vei fi măritată o să fie altceva.   Dar acum nimic nu te Ăźmpiedică să faci totul așa cum trebuie.    

3.  ĂŽmi dau seama că-l iubești din felul cum vorbești.    Dacă chiar Ăźl iubești mult,  atunci eu Ăźți sugerez să aștepți.    Este o chestiune de eficiență.   Iată cum vine chestia asta.
Dacă Ăźți faci un prieten ca să te consolezi,  vei fi necinstită față de acesta.   Îl vei folosi.   Vei iubi pe ascuns un altul,  simulĂąnd iubirea pentru cel cu care ești.   Nu face asta!   GĂąndește-te la sufletul acestui om și Ăźncearcă să te pui Ăźn pielea lui.    Nu repara răul tău făcĂąnd rău altui om.     Stai singură și așteaptă.   Dacă este să se Ăźntoarcă,  să Ăźși dea seama că pe tine te iubește,  atunci se va Ăźntoarce doar dacă vei fi singură.   Dacă va exista altcineva cu tine,  never ever nu se va mai Ăźntoarce.      Singurătatea Ăźți va limpezi și mintea.

4.  A suferi din dragoste este ceva ucigător de dureros.    Doar moartea unui copil poate fi mai dureroasă.  ĂŽn rest,  nimic nu-i mai rău.  Lasă-te Ăźn voia durerii și nu o reprima.   Este calea cea mai dreaptă. Dacă poți să plĂąngi,  atunci plĂąngi.   Fă-i ceea ce simți tu și nu asculta de nimeni, pentru că fiecare durere este unică și nimeni nu a inventat pastila contra durerilor sufletului.  Nu poți fi ajutată.  

5.  ĂŽncearcă să Ăźți petreci timpul singurătății Ăźntr-un mod productiv.  Investește Ăźn tine,  Ăźnvață carte și du-te la facultate.    Mediul de acolo Ăźți va schimba viața Ăźn bine.

6.  Nu te arunca Ăźn brațele bărbaților,  nu te oferi tuturor cu speranța că așa Ăźl vei uita.    Nu o să poți și vei sfĂąrși prin a te simți și mai rău.   Iar el oricum va afla.  

7.  Nu uita lecțiile pentru care ai plătit atĂąt de mult.   Nu le repeta.     Nu greși.   Nu face nimic din ceea ce ai putea regreta.  Nu uita că bărbații nu iartă trădarea.
Iți mulțumesc foarte, foarte mult!

 pasilla, on 06 iulie 2019 - 20:16, said:

Am citit tot.
Incearca, pe viitor, sa folosesti paragrafe.

La varsta voastra nu stiti ce vreti. Iubirile sunt trecatoare.

Daca este posibil, incearca o discutie face to face in care sa fiti directi (cam greu la varsta asta)

Personal, cred ca trebuie sa il uiti si sa va vedeti fiecare de drum.
Mulțumesc pt sfat!

#39
MARlN-ION

MARlN-ION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 06.05.2019
Dacă chiar ai 17 ani și ai trecut prin atâtea până la vârsta asta ca fată cred că vei avea o viață foarte frumoasă și o vei trăi din plin cum am trăit-o și eu.

#40
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019

 MARlN-ION, on 07 iulie 2019 - 07:45, said:

Dacă chiar ai 17 ani și ai trecut prin atĂątea pĂąnă la vĂąrsta asta ca fată cred că vei avea o viață foarte frumoasă și o vei trăi din plin cum am trăit-o și eu.
Da, chiar am 17 ani. A mai spus cineva mai sus ca nu crede ca am doar atat, dar nu avea rost sa mint in fata unor oameni pe care oricum nu ii cunosc. Chiar aveam nevoie de niste sfaturi si iti multumesc ca ai raspuns!

#41
MARlN-ION

MARlN-ION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 06.05.2019
Ești prea inteligentă la vârsta ta și nu te merită ăla.

UITĂ-L că nu este de nivelul tău și caută-ți un bărbat adevărat mai mare cu vreo 5 ani decât tine că te va iubi și respecta.

Suferi pentru un om care nu merită nici să te atingă, nici măcar nu îi mai răspunde la telefon sau când te sună spunei că ai cunoscut pe cineva mult peste el și să dispară din peisaj că l-ai UITAT deja.

Edited by MARlN-ION, 07 July 2019 - 08:05.


#42
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019
Mulțumesc si pt acest sfat!

#43
MARlN-ION

MARlN-ION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 06.05.2019
CITEȘTE CU ATENȚIE ȘI NU UITA - SĂ FACI DREPTUL CĂ VEI AJUNGE O AVOCATĂ BUNĂ.

Vei da clasă multora și vei avea o viață de vis, mai bine lasă sufferințele astea copilărești și ocupă-te să ajungi avocată.

Vei avea și bani și de unde alege bărbați și deștepți și cu bani după aia.

Dacă mai ești și frumoasă vei trăi ca în filme toată tinerețea.

Edited by MARlN-ION, 07 July 2019 - 08:24.


#44
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019
Mulțumesc!!

#45
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019

 Xlander, on 06 iulie 2019 - 20:07, said:


In primul rand, ti-am citit povestea. Toata.
In al doilea, daca n-ai rabdare, fiindca e destul de clar ca te macina situatia si il iubesti, incearca sa discuti cu el si-i spui adevarul. Ca vreti sa fiti impreuna si bla bla, ii spui exact ce regreti si ce simti. Adica ii spui totul si asa cum tu ii spui adevarul, il rogi sa-ti spuna si el la fel, adevarul. Si astepti sa vezi ce hotaraste, reluati sau nu. Daca nu-ti da raspunsul sau evita sa-ti spuna ce simte pentru tine in termeni clari, e bufon. O relatie de o luna cu altcineva dupa ce cu tine a fost iar vreo 2-3 luni nu inseamna mare lucru la 17 ani, oricum. Ideea e valabila si pentru tine, are valoare generala.

Parerea mea sincera este ca-i cam bufon.
Mulțumesc pt sfat și părere!

#46
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Alexandra, doar 17 ani și două decepții în amor..

Nu mai cauta relațiile "cu lumânarea".Dacă te impici într-o relație doar de teama de a nu fi singură, n-o să-ți fie bine niciodată.

Împăca-te cu tine, încearcă să repari relația cu mama ta, caută-ți un job de vară, ieși cu prietenii, înoată, citește, bucură-te de vară și de vârsta asta frumoasă.

#47
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Tu esti cum vreau eu
eu sunt cum vrei tu
jumatate eu jumatate tu
tu esti cum vreau io
io sunt cum vrei tu
jumatate eu jumatate tu.

#48
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019

 Alice_s_madness_returns, on 07 iulie 2019 - 09:25, said:

Alexandra, doar 17 ani și două decepții în amor..

Nu mai cauta relațiile "cu lumânarea".Dacă te impici într-o relație doar de teama de a nu fi singură, n-o să-ți fie bine niciodată.

Împăca-te cu tine, încearcă să repari relația cu mama ta, caută-ți un job de vară, ieși cu prietenii, înoată, citește, bucură-te de vară și de vârsta asta frumoasă.
mulțumesc pt sfat!

#49
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019

Quote

Cand am facut o luna de la despartire ei doi s-au combinat. Ieri au trecut 2 luni de cand nu mai suntem impreuna si are o luna de relatie cu cealalta fata. Ideea e ca... noi vorbim zilnic. Seara de seara la telefon si zilnic prin mesaje, iar iubita lui nu stie. De doua ori ne-am si intalnit fara ca iubita lui sa stie si ne-am apropiat destul de mult, pravtic a inselat-o. El insa cand e cu ea e calm, e linistit, e fericit, dar tine si la mine. El spune ca doar ca prietena mai tine la mine si ca o iubeste pe ea. Ar si avea de ce, e o fata calma si cuminte care ii ofera toata linistea pe care eu nu i-am oferit-o niciodata. Ma simt prost ca trebuie sa ii ascunda atatea, dar nu pot sa renunt la el.
Nu o iubeste nici pe cealalta, e o persoana duplicitara si imatura (de fapt ambii sunteti imaturi).
Daca ar iubi-o nu ar putea sa o minta, ar fi absorbit de relatia cu ea, ar vorbi cu ea, nu cu tine.
Pe de alta parte barbatii spun ca le plac femeile cuminti si linistite dar cand le gasesc, se plictisesc si le inseala. Asta vrei?
Poate ca ai gresit cu crizele de gelozie dar  corect ai fi sa ii spui ca iti pare rau si sa decida daca vrea sa fiti iar impreuna, daca nu tu iti vei vedea de viata ta si chiar asa sa faci.
Momentan el se joaca cu tine, vede ca suferi dupa el de-asta te tine in priza (te cauta ca prieten). Nimeni nu este de neinlocuit, cu atat mai mult  o persoana care nu tine cu adevarat la tine.

Edited by Khristine77, 07 July 2019 - 10:05.


#50
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Nu are rost sa te mai gandesti la ce a foost. Sunt destui baieti. Oricum esti mai castigata cu aceasta experienta , decat daca nu l-ai fi cunoscut. Si eu credeam ca lumea s-a terminat in urma cu 10 ani. Fiind indragostit de o fata, m-am hotarat peste noapte sa plec la Paris. A fost in zadar tot efortul , pt ca nu a apreciat. In prezent tipa e tot singura :( , eu cu bebe... Asta ar fi in cateva randuri, ca la vremea aceaa am scris cateva pagini, la cererea userilor. Intre timp inspiratia a cam disparut :)))

#51
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019

 Khristine77, on 07 iulie 2019 - 10:04, said:


Nu o iubeste nici pe cealalta, e o persoana duplicitara si imatura (de fapt ambii sunteti imaturi).
Daca ar iubi-o nu ar putea sa o minta, ar fi absorbit de relatia cu ea, ar vorbi cu ea, nu cu tine.
Pe de alta parte barbatii spun ca le plac femeile cuminti si linistite dar cand le gasesc, se plictisesc si le inseala. Asta vrei?
Poate ca ai gresit cu crizele de gelozie dar  corect ai fi sa ii spui ca iti pare rau si sa decida daca vrea sa fiti iar impreuna, daca nu tu iti vei vedea de viata ta si chiar asa sa faci.
Momentan el se joaca cu tine, vede ca suferi dupa el de-asta te tine in priza (te cauta ca prieten). Nimeni nu este de neinlocuit, cu atat mai mult  o persoana care nu tine cu adevarat la tine.
Îți mulțumesc pt sfat și răspuns!

 laur_radu, on 07 iulie 2019 - 10:36, said:

Nu are rost sa te mai gandesti la ce a foost. Sunt destui baieti. Oricum esti mai castigata cu aceasta experienta , decat daca nu l-ai fi cunoscut. Si eu credeam ca lumea s-a terminat in urma cu 10 ani. Fiind indragostit de o fata, m-am hotarat peste noapte sa plec la Paris. A fost in zadar tot efortul , pt ca nu a apreciat. In prezent tipa e tot singura :( , eu cu bebe... Asta ar fi in cateva randuri, ca la vremea aceaa am scris cateva pagini, la cererea userilor. Intre timp inspiratia a cam disparut :)))
Îți mulțumesc pt răspuns!

#52
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Khristine77, on 07 iulie 2019 - 10:04, said:


Nu o iubeste nici pe cealalta, e o persoana duplicitara si imatura (de fapt ambii sunteti imaturi).
Daca ar iubi-o nu ar putea sa o minta, ar fi absorbit de relatia cu ea, ar vorbi cu ea, nu cu tine.
Copilării. :) Dar ai dreptate, ambii adora relatiile astea pe ascuns, si ea si acest prieten pe care-l regreta.
Nu vad continuarea in ritmul asta. Mereu vor fi motive de repros si banuieli.
Nici cu relatiile duplicitare nu ajungi nicaieri, dar nici cu adevarul spus dupa care stai singur tot asteptand.
De ce? Pentru ca astepti un raspuns de la un individ si el duplicitar si imatur.
Asteptand ce? Timpul le rezolva pe toate.

Are nevoie de liniste sa-si cristalizeze putin personalitatea.

Edited by Xlander, 07 July 2019 - 11:02.


#53
AlexandraCris

AlexandraCris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2019

 Xlander, on 07 iulie 2019 - 11:01, said:



Copilării. :) Dar ai dreptate, ambii adora relatiile astea pe ascuns, si ea si acest prieten pe care-l regreta.
Nu vad continuarea in ritmul asta. Mereu vor fi motive de repros si banuieli.
Nici cu relatiile duplicitare nu ajungi nicaieri, dar nici cu adevarul spus dupa care stai singur tot asteptand.
De ce? Pentru ca astepti un raspuns de la un individ si el duplicitar si imatur.
Asteptand ce? Timpul le rezolva pe toate.

Are nevoie de liniste sa-si cristalizeze putin personalitatea.
Mulțumesc pt răspuns!

#54
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019
La tine e vorba si de lipsa tatalui, de-asta te-ai atasat asa de el. Nu e dragoste, e nevoia de a fi iubita, lipsa de afectiune din copilarie.

Barbatii fac multe la inceput sa iti obtina favorurile dar apoi isi arata adevarata fata. Momentan el nu te vrea inapoi, sau esti nebuna aia care se tine dupa el si de care nu poate scapa, chiar ii alimenteaza orgoliul sau te considera doar o  prietena si atunci ar trebui sa rareasca mult convorbirile astea prietenesti, sa iti dea timp sa iti revii.
Nu trebuie niciodata sa suferi sau sa fii asa disperata dupa un baiat, nu merita, nu ramai cu nimic. Fii desteapta, gandeste-ti planul de viata si lasa-i pe ei sa sufere dupa tine. Altfel mereu vei fi tratata prost.Daca tu nu poti trai fara el sau nu il poti inlocui, esti de partea gresita a relatiei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate