Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

se exagereaza enorm cu salarile din IT

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#55
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:08, said:

da ma ca ala care s-a facut jandarm sau politist a invatat mai mult ca si cei care au terminat o facultate de informatica

Pai ala care a facut Academia de Politie cat a invatat? La IT ai 3 ani in care oricum faci numai balarii, ca inveti dupa la locul de munca ce e actual si se foloseste, iar la Academie cat faci ca habar n-am? Probabil tot 2-3 ani, tot pe acolo, deci nu va mai supraevaluati atata ca o dati in idei delirante.

#56
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu nu supraevaluez it-istii ci doar mentionez faptul ca au salarii micute comparate cu cele ale bugetarilor

#57
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postsumsang, on 03 iunie 2019 - 21:15, said:

Asta e troll
medicii au salarii peste 12000 de lei, asistentele la vreo 7000, politistii se invarat si ei pe la 6000, invatamantul la 4000, in timo ce eu in it iau sub 3000

#58
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:15, said:

eu nu supraevaluez it-istii ci doar mentionez faptul ca au salarii micute comparate cu cele ale bugetarilor
-Bugetraii de la Bruxele pe care i-aţi trimis cu mare elan acolo cu votul vostru au peste 6000 euro lunar
-ăia din justiţie
-ăia din armată
-ăia din primăriile oraşelor mari Cluj Oradea Arad Brasov Constanta Sibiu Bucuresti cu zone turistice prostituţie şi locuri unde se varsă căroaia cu bani şi curve
-ăia de prin ministere, secretari de stat, , parlament, preşedinte
-directorii diverselor firme de stat foste regii autonome şi unii angajaţi piloşi

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:16, said:

medicii au salarii peste 12000 de lei, asistentele la vreo 7000, politistii se invarat si ei pe la 6000, invatamantul la 4000, in timo ce eu in it iau sub 3000
păi tu sub 3000 ce naiba faci? vinzi poze modificate şi filme de pe torenţi? aştepţi rewardul de la adsense? administrezi forumul asta sau situl vreunui magazin mic?

Sub 3000 dar peste 1700 avea un debutant in IT acum 10 ani fără experienţă.

Ingineri se caută dar ce se găseşte nu-s buni de nimic, necesită recalificări. Iar ăia buni şi cu experienţă nu stau pe salariile din românia mai mici decât ce se oferă la cules fructe in alte ţări. Şi asta si din cauza impozitării pe alte domenii.

#59
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:25, said:

uitati-va la orice bugetar, profesor, asistenta, pompier politist, plimbator de hartii in nustiu ce dracu de institutie, si vedeti ce salarii au
Ești total pe lângă. Culmea, chiar cunosc foarte mulți dintre cei care lucrează în astfel de domenii și nu au salariile astea. Dar, na, este ușor sa arunci cu piatra.

#60
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:16, said:

...in timo ce eu in it iau sub 3000
Nu vreau să râd de tine, dar eu ca simplu electrician zic: ha ha ha ha ha.
Bine, eu prestez în Germania, dar chiar și așa, ce it-ist mai ești și tu?

#61
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:12, said:

oricum chirurgii si doctorii sunt platiti cu peste 12000 de lei net pe luna
Și care ar fi problema ta?
Nu toți stam zilnic la birou cu tasta F5 pe post de click.

#62
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:16, said:


medicii au salarii peste 12000 de lei, asistentele la vreo 7000, politistii se invarat si ei pe la 6000, invatamantul la 4000, in timo ce eu in it iau sub 3000

Păi nu faci comparatia bine mă. Iei cele mai mari salarii din celelalte domenii si il compari cu cel mai prost din IT care întâmplător e al tau :D

#63
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
peste 50% din asa zisii it-isti romani au salarii sub 3000 de lei

#64
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Depinde unde si la ce lucrezi in domeniul IT, in Romania poti ajunge maxim la 1500 euro si aia in orasele mari precum Iasi, Cluj, Timisoara.
Da, in Romania sunt mici salariile dar pretentiile sunt cele din vest.
Termini o facultate grea din Romania si apoi lucrezi unde apuci pe un salar cara il dai pe chirie/naveta, mancare si restul te descurci.
Decat sa lucrezi pe un astfel de salar mai bine nu faci nici o facultate si nu ai atatea griji precum salariul mic si stresul de la munca.

#65
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:52, said:

peste 50% din asa zisii it-isti romani au salarii sub 3000 de lei
du-te băi. poate it-iştii ăia care nu lucrează nimic că nu îi angajează nimeni. Sau femei it-ist care lucrează ca secretară şi nu ştie nici ce componete sunt in cutiile ălea de pc. Oricum la modă e acum cu laptopul. Nu ştie nici să conecteze perifericele la unitate, nu cunoaşte mufele, unele sunt prea vechi şi nu a auzit de ele, altele prea noi şi iarăşi incă nu a auzit de ele. Sau ăia angajaţi fictiv la tacsu sau la bărbatu-su la firmă ca să le meargă vechimea.

Edited by cipri2bau, 03 June 2019 - 22:11.


#66
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
voi chiar sunteti paraleli cu realitatea si ziceti de mine ca sunt spalat pe creier

#67
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Amicu meu are 2300 Euro salariu bani in mana ca IT-ist cu 17 ani de vechime.
E salariu super bun ! Nu dai 2300 pe luna ptr ce ai nevoie, ii ramane cel putin 1300 de economisit, si-a luat apartament, masina, nu are datorii, nimic.
Are salariu asta din 2012.
Cat dracu sa vrei ? In franta pe aceiasi munca lua 3500, ce mare chestie ? Ca si preturile sunt mai mari acolo la utilitati, case, chirie, mai bine sta aici unde are familie, prieteni si tot.
Si cu 1500 e cat de cat, si asa salariu mediu net e in jur de 700 Euro, deci 1500 e binisor.
I s-a propus sa plece acolo de tot, in SUA la fel pe 7000 parai, dar nu renta ! Chirile si pret case sunt uriase acolo.

#68
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiu care destepti (dar ii banuiesc pe aia cu 3 trandafiri rosii) au vrut sa-i bage intentionat pe toti bugetarii in aceeasi oala. Dar exista bugetari si bugetari.

Sunt pe de o parte bugetarii care chiar muncesc si isi merita fiecare ban (medicii, pompierii, politistii criminalisti (cat valoreaza viata politistului ucis in Timis?), o parte din profesori. Si chiar cei din justitie. N-as vrea ca judecatorii, procurorii etc sa aiba salarii mici, ca sa nu poata fi cumparati. Dar as vrea pedepse mult mai aspre pentru cei care sunt prinsi cu fofarlica.

Pe de alta parte, sunt cei care imping hartii prin ministere, primarii, CJ si toate agentiile statului. Aia care te amana luni intregi pentru un kkt de hartie pe care ar putea sa-l faca intr-o ora (sau, mai bine, ar putea sa-l faca online, sa nu te mai duci tu, contribuabilul, sa te umilesti si sa pierzi timp pretios la ghiseu).

Cat despre IT-isti, nu stiu exact care sunt salariile, dar dupa ferventa cu care se cauta domeniul asta, cred ca nu sunt chiar mici. Si da, sunt de acord cu impozitarea egala a tuturor, dar sa fie mai mica si mai transparenta decat acum.

Edited by pufonel, 03 June 2019 - 22:13.


#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:18, said:

hai sa fim seriosi, bigetarii castiga mult mai bine decat it-istii
au salarii atat de mari incat nici nu poti sa le vezi
70% din bugetari au salarii nete de peste 6000 de lei, pe cand in IT nici macar 40% nu au venitul asta
si oricum 6000 de lei sunt bani marunti, nu stiu de ce se zice ca in it salariile sunt mari
totusi, bugetarii sunt vreo 3 milioane parca.. invatatoarele de la gradinita nu au asemenea salarii.

#70
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,564
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsmiley2, on 03 iunie 2019 - 21:53, said:

Depinde unde si la ce lucrezi in domeniul IT, in Romania poti ajunge maxim la 1500 euro si aia in orasele mari precum Iasi, Cluj, Timisoara.

eu am 2300e net in oras mai mic ca alea pe care le-ai enumerat tu

Edited by laffin, 03 June 2019 - 22:26.


#71
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Voi care puneti acele numere vorbiti de salarii sau sunt megaherti sau coduri de procesoare?

1500 lei adică vreo 300 euro e netul unui muncitor de la o multinatională, cu studii superioase se poate ajunge pe la 800-1200 euro maxim. Companii non IT.
Din aia ţine nevastă copchii, cheltuieli. Ce să ajungă? nu mai bine iei ca culegător de fructe pe 6 luni in vest 10 000 euro?

În construcţii dacă eşti bun meseriaş şi ştii şi instalaţii şi ai şi experienţă ajungi în ţară pe la maxim 1100 euro cam 5000 ron adică iar in perioade reci sau când nu prea e de lucru nu iei aproape nimic.

Edited by cipri2bau, 03 June 2019 - 22:23.


#72
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postflomelomanul, on 03 iunie 2019 - 20:10, said:

- post de inspector de specialitate gradul IA..
- medic veterinar gradul II, cu 23 de ani vechime în specialitate, în domeniul controlului alimentelor.
Familie atipica de bugetari, in sensul ca e la limita de jos a veniturilor.  De obicei gasesti combinatii cu inspectori la curtea de conturi, inspectori garda financiara sau protectia mediului, etc. Si mai au o firmulita care se alimenteaza din contracte cu banii publici. Nu mai zic ca prin primariile satelor e plin de sotii de politisti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate