Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

se exagereaza enorm cu salarile din IT

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postvidiandrei, on 03 iunie 2019 - 19:36, said:

Sai 20 si un pic de ani si sa faci 1,500 de euro pentru situatia din Romania mi se pare exagerat, sincer.

Lucreaza pentru multinationale si clienti externi, iar 1500-2000 eur e putin. Cei din tari ce au descoperit apa calda acum ceva timp, pentru aceeasi munca, la aceleasi companii castiga peste 5000 eur.

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:25, said:

uitati-va la orice bugetar, profesor, asistenta, pompier politist, plimbator de hartii in nustiu ce dracu de institutie, si vedeti ce salarii au
Bati campii. Un profesor are salariul de incadrare de maxim 2300 de lei net. 6000 net nu am vazut nici cu gradul 1 cu vechime de 40 de ani.

#21
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postvidiandrei, on 03 iunie 2019 - 19:36, said:

Sai 20 si un pic de ani si sa faci 1,500 de euro pentru situatia din Romania mi se pare exagerat, sincer. Daca ala lucra la sateliti spatiali, atunci era OK, dar cand e pur si simplu un simplu angajat la o multinationala si nu face mare lucru, e mult.

omul ala din multinationala cu 1500 de euro e platit de vreo 3 ori mai putin decat omologul sau din vest

si varsta nu are nicio legatura cu salarul, daca un programator ajunge la 20 si ceva de ani senior bravo lui

#22
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Băi eu propun să nu mai plătescă nimeni taxe şi impozite, să mai tăe din ele deăle drecu

#23
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Fara suparare corect  e ca legea sa fie aceasi pt absolut toata lumea  fara exceptie , la fel si la pensii , CAS si alte aberatii pt speciali

#24
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View PostLensFlare, on 03 iunie 2019 - 19:28, said:

Pai tocmai ca m-am uitat, doar functiile publice de conducere ajung la sume gen. Adica o mana de oameni din institutie, majoritatea sunt pe la 1500 - 2000 si restul intre 2000 si 3500.
Primărie de comuna, 3200 locuitori pe hartie, reali maxim 1800, restul plecați din tara, cel mai mic salariu, 1800 lei, majoritatea 2300-3500 lei, secretar si viceprimar vreo 4500 lei si primar cam 5000 lei. Total angajați 24.

#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@ciine, a fost vreodata asa ca sa fie si de acum incolo? Si nu ma refer doar in Romania, peste tot apar chestii gen.

View PostPostasul666, on 03 iunie 2019 - 19:43, said:

Primărie de comuna, 3200 locuitori pe hartie, reali maxim 1800, restul plecați din tara, cel mai mic salariu, 1800 lei, majoritatea 2300-3500 lei, secretar si viceprimar vreo 4500 lei si primar cam 5000 lei. Total angajați 24.

Q.E.D. dar la comuna e un caz special pentru ca nu sunt multi angajati cu studii medii (gen muncitorii de la spatii verzi, intretinere etc.), la orase sunt multi d-astia iar salariul lor tinde sa fie intre 1500 si 2000 lei.

Edited by LensFlare, 03 June 2019 - 19:50.


#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostLensFlare, on 03 iunie 2019 - 19:44, said:

@ciine, a fost vreodata asa ca sa fie si de acum incolo? Si nu ma refer doar in Romania, peste tot apar chestii gen.

Daca vrem schimbare de undeva trebuie inceput  asa ne lamentam in van , asta e o problema profund neconstitutionala  si mai sunt multe ca ea

#27
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu cred ca sunt probleme mult mai mari de rezolvat pana sa ajungem la impozitarea salariilor programatorilor (ca nu orice IT-ist este scutit de plata impozitului). Sa le luam in ordine, zic.

Edited by LensFlare, 03 June 2019 - 19:53.


#28
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View PostLensFlare, on 03 iunie 2019 - 19:39, said:


Lucreaza pentru multinationale si clienti externi, iar 1500-2000 eur e putin. Cei din tari ce au descoperit apa calda acum ceva timp, pentru aceeasi munca, la aceleasi companii castiga peste 5000 eur.

Inteleg asta si nu contest dar sa faci o gramada de bani (da sunt altii care castiga si mai mult de 1500 dar nu ne referim nici la manageri sau ceva upper management) si sa te mai si plangi ca vrea cineva sa-ti mai ia din salariul ala imens (repet, pentru standardele din Romania) mi se pare aiurea. Mai ales ca, teoretic, se doreste uniformizarea si aplicarea legii. Asa cum altii platesc X impozite asa sa plateasca si cei din IT. Deci nu cere cineva sa plateasca MAI MULT decat altii.

Pe mine nu m-ar deranja sa platesc exact cat altii ca si impozit. Ce ma deranjeaza e faptul ca nu vad mare lucru din banii aia pentru ca ajung in buzunarele coruptilor.

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 24.04.2013

View PostKres, on 03 iunie 2019 - 19:38, said:

Ei da. Asa dintr-o data? Vezi de treaba... Scutirea asta e de doi ani. Pana acu Orban s-a facut ca nu vede.
De vreo 18 ani (din 2001, da’ nu chiar din ianuarie)… Posted Image

LE: Pe un alt topic scria cineva ca si femeia de serviciu e scutita ca e in firma de IT. Incorect. Pentru scutire sunt si conditii de studii si fisa postului (productie software/ manager IT).

Edited by sags, 03 June 2019 - 19:57.


#30
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postciine, on 03 iunie 2019 - 19:42, said:

Fara suparare corect  e ca legea sa fie aceasi pt absolut toata lumea  fara exceptie , la fel si la pensii , CAS si alte aberatii pt speciali
Daca e sa fim 100% corecti, ar trebui ca de exemplu suma cu care contribuie angajatii la sanatate sa fie aceeasi (ca suma NU ca procent), ca tratamentul primit e acelasi, indiferent ca esti IT-ist sau femeie de serviciu.

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostLuvRaluK, on 03 iunie 2019 - 19:55, said:

Daca e sa fim 100% corecti, ar trebui ca de exemplu suma cu care contribuie angajatii la sanatate sa fie aceeasi (ca suma NU ca procent), ca tratamentul primit e acelasi, indiferent ca esti IT-ist sau femeie de serviciu.

Pai si la impozitul pe venit, nu e acelasi lucru? Hai atunci sa stabilim o suma fixa, si toti sa contribuie la fel.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcipri2bau, on 03 iunie 2019 - 19:38, said:

ok, să se facă jandarmi primari functionari publici şoferi de autobuz la regiile de stat

Am uitat sa mentionez.
Jandarmi din aia, proaspat iesiti de pe bancile scolii, de la subofiteri, nu academie. Nici nu vreau sa stiu cat ia unul cu vechime , ca numai ma enervez, cand stiu cat a invatat si ce poate.
In anul 1 de facultate, mergand pe autobus am avut ocazia sa stau langa un jandarm destul de tanar si el, imi spune... : "De ce nu dai la jandarmi?", iar eu in gandul meu, du-te ba ***** de aici cu jandarmeria ta , eu is baiat inteligent, o sa am pe viitor un job foarte bun. Acuma realizez ca eu am fost prostul... Posted Image

#33
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostLuvRaluK, on 03 iunie 2019 - 19:55, said:

Daca e sa fim 100% corecti, ar trebui ca de exemplu suma cu care contribuie angajatii la sanatate sa fie aceeasi (ca suma NU ca procent), ca tratamentul primit e acelasi, indiferent ca esti IT-ist sau femeie de serviciu.

Daca e sa fim 1000% corecti, ar trebui ca de exemplu suma cu care contribuie toti ASIGURATII la sanatate sa fie aceeasi.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvidiandrei, on 03 iunie 2019 - 19:36, said:

Sai 20 si un pic de ani si sa faci 1,500 de euro pentru situatia din Romania mi se pare exagerat, sincer. Daca ala lucra la sateliti spatiali, atunci era OK, dar cand e pur si simplu un simplu angajat la o multinationala si nu face mare lucru, e mult.

Care-i problema ta ?
Sunt tineri la 20 ani, care au invatat din pasiune sa faca chestii inca de mici de pe la 10-14 ani, care au experienta si sunt foarte foarte inteligenti, ceea ce pot sa faca ei, nu fac 90% dintre romani. De asta au salarii asa mari. Tu crezi ca dai la tastatura ca aia din filme ce sparg parole , asa simplu si iti da cineva 1500-2000euro salar pe luna ?

View Postdan1980_25, on 03 iunie 2019 - 19:40, said:

Bati campii. Un profesor are salariul de incadrare de maxim 2300 de lei net. 6000 net nu am vazut nici cu gradul 1 cu vechime de 40 de ani.

Profesorii sunt singurii care au salarii mizerabile. Sunt categoria de care statului nu ii pasa. Culmea ca ei sunt baza societatii, ei ne dezvolta si ne ajuta sa evoluam ca societate, ca tara. Vezi si ce programa e, din ce manuale se invata, ce tampenii aiurea se invata, de asta invatamantul e la pamant, iar profesorii nu sunt interesati sa ii invete pe elevi decat la liceele consacrate care le poti numara pe degete, in rest freaca menta la ore, iar apoi elevii au nevoie de meditatii, ca la scoala nu ii invata.
Genunche mai e cu ceva functie pe la educatie ?

#35
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostLuvRaluK, on 03 iunie 2019 - 19:55, said:

Daca e sa fim 100% corecti, ar trebui ca de exemplu suma cu care contribuie angajatii la sanatate sa fie aceeasi (ca suma NU ca procent), ca tratamentul primit e acelasi, indiferent ca esti IT-ist sau femeie de serviciu.
Daca nu e ca procent atunci nu-l mai tinem  public  ci sistem privat  de sanatate si nu cred ca in EU avem state pe acest principiu
Daca ar fi dupa mine as introduce impozit progresiv  cum este regula in multe state occidentale  .
Cei care cistiga foarte mult trebuie sa plateasca  si mai mult

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Un programator face o chestie din NIMIC , ce sa impozitezi ? Nimicul ? Sau ca e destept ? Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate