Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

se exagereaza enorm cu salarile din IT

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#73
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,572
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcipri2bau, on 03 iunie 2019 - 22:20, said:

Din aia ţine nevastă copchii, cheltuieli. Ce să ajungă? nu mai bine iei ca culegător de fructe pe 6 luni in vest 10 000 euro?

Ba da. Dar iti lasi nevasta acasa, ca are itistu' grija de ea.

"Asa se face, Cornelush?"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lRXlejvvIV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 03 June 2019 - 22:23.


#74
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015
Am prieten cu 3 (TREI) ani experienta si ia 10000 de lei in IT, in Bucuresti. Nu EXISTA domeniu in tara asta unde faci banii astia doar cu 3 ani de experienta. Salariile in IT sunt mari. Cel care a initiat topicul e doar un Dorel in IT, ia doar 3000 de lei, deci va imaginati cat il duce capul de ia atat de putin intr-o industrie in care efectiv e lapte si miere.

Salariile in IT in Romania raportate la costurile de viata sunt printre cele mai bune din LUME. Da, evident aia din America/Vest o sa ia 7000 de dolari, dar acolo chiria e imensa, preturile mai mari si cand tragi linia vezi ca duci viata mai buna in Romania.

#75
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postsumsang, on 03 iunie 2019 - 22:23, said:

Salariile in IT in Romania raportate la costurile de viata sunt printre cele mai bune din LUME. Da, evident aia din America/Vest o sa ia 7000 de dolari, dar acolo chiria e imensa, preturile mai mari si cand tragi linia vezi ca duci viata mai buna in Romania.

Corect.
Cand vrei un concediu in afara realizezi ca de fapt banii aia nu-s cine stie ce.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,738
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsumsang, on 03 iunie 2019 - 22:23, said:

Am prieten cu 3 (TREI) ani experienta si ia 10000 de lei in IT, in Bucuresti. Nu EXISTA domeniu in tara asta unde faci banii astia doar cu 3 ani de experienta. Salariile in IT sunt mari. Cel care a initiat topicul e doar un Dorel in IT, ia doar 3000 de lei, deci va imaginati cat il duce capul de ia atat de putin intr-o industrie in care efectiv e lapte si miere.

Salariile in IT in Romania raportate la costurile de viata sunt printre cele mai bune din LUME. Da, evident aia din America/Vest o sa ia 7000 de dolari, dar acolo chiria e imensa, preturile mai mari si cand tragi linia vezi ca duci viata mai buna in Romania.
esti sigur ca e mai buna viata in Romania comparativ cu california?

#77
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 21:16, said:

medicii au salarii peste 12000 de lei, asistentele la vreo 7000, politistii se invarat si ei pe la 6000, invatamantul la 4000, in timo ce eu in it iau sub 3000

Sunt o parte cu salariile astea, dar vorbim de medici primari si asistente sefe de pe sectii cu spor mare, adica unde sunt conditii GRELE, de genul sectie HIV pozitiv, anatomie patologica unde mananci, bei, traiesti in formol, psihiatrie unde ai de-a face cu criminali etc., conditi in care nu lucreaza UN singur IT-ist.

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2019 - 22:31, said:

esti sigur ca e mai buna viata in Romania comparativ cu california?

Pentru mine da, Los Angelesul e plin de prostituate, cocalari si alte genuri de oameni de calitate foarte scazuta. Mai citeste o data, eu ma refeream la ce bani iti raman in buzunar, ca in LA s-ar putea sa dai 2000 de dolarei pe o panarama de garsoniera si o sa fii ultimul sarac cu 7000. In schimb in Romania cu 3000 esti aproape the 1%.

#78
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu nu sunt dorel in it, astea sunt salarile...

#79
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu dorel ci mirel in IT. Nuştiuuu!! Da!!!! Siguuuur!!

Comparatia cu california e reală. Cam lafel zic chinezii comparativ cu aici, acolo e foarte ieftin tot. Acolo vind eun bitcoin şi trăieste 10 ani, aici vinzi unul şi îţi iei doar maşină.

#80
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,035
  • Înscris: 04.09.2018
Sirius dar cat sa ia un IT-ist draga ? 20000 euro ?! Un 2000 E foarte bine net.
Daca vrei concedii in Dubai, ne facem patroni, facem afaceri, facem un soft f smecher si il vindem pe 10 milioane ca aia cu RAV-ul, aia e, nu la categoria angajat, fie si IT-ist.
Distractiile nu se invart doar in a pleca nu stiu unde de te costa mii de euro 1-2 saptamani, sunt multe altele accesibile unui IT-ist bun.
E corect ca decanul meu de la fac nu stiu ce lucra dar avea cam peste 10 mii euro net lunar, insa ala nu era un simplu IT-ist.
Sunt mari salariile la IT-isti, au confirmat si colegii de forum de mai sus.

De ex un junior de la mine din clasa pe java de la fac are 600 E net, iar dupa 1 an avea deja 1000 net, acu  nici nu stiu, poate are si mai mult.
O duc bine astia !!!
De ex amicu meu din aia 2300, si-a luat ap cu 2 camere de 70 mii euro in zona piata sudului, masina de 20 mi de euro, datorii nu, asa cum am zis,
De fapt avea la IBM din 2011 salariul asta, inainte avea 1600 la alta firma, si din 2012 s-a intors la prima firma si i-au lasat acelasis salariu, deci are de 8 ani acest salariu.

Bine, a avut 60 mii si a mai imprumutat doar 10 mii ca, credit de nevoi personale, in cateva luni l-a dat si pe ala.
Cine dracu mai ia asa ?! Cand lumea medie da 15 ani rate !
Si masina aia, a luat putin imprumut si l-a dat si pe ala.

Cine ia 3000 lei net e junior ca IT-ist care nu prea stie mare lucru, invata la locul de munca,  nu Dorel totusi, Dorel lucrator comercial e la supermarket-uri pe 1500 lei net mai mereu fara sa evolueze cine stie ce.

#81
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Am un prieten care dupa 5 luni de muncit pe 4000 lei s.a dus la firma vecina pr 9000 lei si el nu stia o boaba de programare.
Fara facultate in domeniu. Fara experienta fara nimic.

Un agent politist nu depaseste 4000 lei.

Edited by Jon97, 03 June 2019 - 23:25.


#82
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Hai ca ma bag si eu, pai la preturile care sunt acum nenica, salariul minim in orice loc de servici ar trebuie sa fie minim 5000 de lei. Asadar, nu mai puneti voi probleme din astea si nu va mai agitati atat. Cresc preturile de UE, trebuie sa facem si lefuri de UE nu-i asa? pai de 30 de ani ne chinuim si tot aceleasi salarii obosite. Lasa ca ne vedem peste 30 de ani, tot aici sa ne plangem, ca noi nu furam suntem cinstiti... ha ha ha....

Cine-i destept face banu cu ciocanul si nu sta sa se planga si nici Job nu are, cine-i prost... e donator. Sa faci vacante prin insule... nu se poate decat pentru boierii aia mari care gaseste pioni sa-i puna la treaba.

Edited by hwplanet, 04 June 2019 - 00:03.


#83
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,738
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsumsang, on 03 iunie 2019 - 22:42, said:



Sunt o parte cu salariile astea, dar vorbim de medici primari si asistente sefe de pe sectii cu spor mare, adica unde sunt conditii GRELE, de genul sectie HIV pozitiv, anatomie patologica unde mananci, bei, traiesti in formol, psihiatrie unde ai de-a face cu criminali etc., conditi in care nu lucreaza UN singur IT-ist.



Pentru mine da, Los Angelesul e plin de prostituate, cocalari si alte genuri de oameni de calitate foarte scazuta. Mai citeste o data, eu ma refeream la ce bani iti raman in buzunar, ca in LA s-ar putea sa dai 2000 de dolarei pe o panarama de garsoniera si o sa fii ultimul sarac cu 7000. In schimb in Romania cu 3000 esti aproape the 1%.
incearca la Vatican daca problema ta sunt prostiutatele. Raspuns mai pueril, nici ca se putea. Apropo, sunt antagoniste meseriile voastre. In comparatie, prostitutia este prima meserie din lume, iar aia de ITist cam ultima, in comparatie.  Nu vad concurenta.  Si la o adica , o prostituata isi gaseste mai repede de munca decat un IT-ist.
Si se cheama sex worker, si este legalizat legiferat etc.  Am impresia ca doar iti dai cu parerea ca sa para ca stii ceva.

Edited by tfmercedez, 04 June 2019 - 07:31.


#84
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
de 8 ani acelasi salar? mi se pare extrem de dubasa treaba

#85
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,738
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlaffin, on 03 iunie 2019 - 22:22, said:



Ba da. Dar iti lasi nevasta acasa, ca are itistu' grija de ea.

"Asa se face, Cornelush?"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lRXlejvvIV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
de parca ala nu si-a gasit o moldoveanca prin Belgia.

#86
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 23.10.2015

View Postsumsang, on 03 iunie 2019 - 22:23, said:

Am prieten cu 3 (TREI) ani experienta si ia 10000 de lei in IT, in Bucuresti. Nu EXISTA domeniu in tara asta unde faci banii astia doar cu 3 ani de experienta. Salariile in IT sunt mari. Cel care a initiat topicul e doar un Dorel in IT, ia doar 3000 de lei, deci va imaginati cat il duce capul de ia atat de putin intr-o industrie in care efectiv e lapte si miere.

Salariile in IT in Romania raportate la costurile de viata sunt printre cele mai bune din LUME. Da, evident aia din America/Vest o sa ia 7000 de dolari, dar acolo chiria e imensa, preturile mai mari si cand tragi linia vezi ca duci viata mai buna in Romania.

Cand tragi linie, ramai cu dublul salariului din Romania.

#87
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015

View PostLukRo, on 04 iunie 2019 - 07:45, said:



Cand tragi linie, ramai cu dublul salariului din Romania.

Asta-i tot ce ai inteles tu din postarea aia? Chiar si asa, tot e foarte mult comparativ cu restul salariilor din Romania.

La tine ca IT-ist diferenta e doar 2x, la mine e undeva 10x si-ti garantez ca fac munca mai grea si psihic si fizic si orice vrei tu.

#88
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ce te tot plangi doctore? tu o sa ai mai multi bani decat orice it-ist, ai rabdare

Edited by on64, 04 June 2019 - 08:02.


#89
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostPostasul666, on 03 iunie 2019 - 20:55, said:

De exemplu, primaria Grumazesti, Vaslui. Cam care ar fi netul?

http://www.comunagru...ii-functionari/
E simplu. Sumele inscrise la rubrica "salariu de baza" sunt BRUTE. Acestor sume li se aplica impozitarea si calculul contributiilor la sanatate, pensii si somaj. Exista pe net calculatoare de salarii nete si poti foarte usor cu ajutorul lor sa determini cat iau acei functionari in mana.
Mai exista acolo doua rubrici, cu sumele reprezentand voucherele de vacanta, respectiv norma de hrana. La vouchere se aplica doar impozitul pe venit de 10% (deci din 1450 lei ramane cu 1305 lei NET), iar la norma de hrana se aplica toate categoriile de retineri (impozit, CASS, somaj) si din 347 lei ramane cu NET (in mana) in jur de 190 lei.
O mica observatie: suma pentru voucherul de vacanta nu se acorda in mana salariatului, ci se acorda sub forma tichetelor (voucherelor) in valoare de 1450 lei. Aceste vouchere le primesc doar cei care le solicita, intrucat nu are rost sa fie acordate celor care nu se duc in concediu cu ele.

EXEMPLU DE SALARIU NET CALCULAT DIN SALARIUL BRUT:  Sa consideram salariul secretarului primariei, care are BRUTUL de 7550 lei. Extragand salariul NET, constatam ca acesta are valoarea de 4416 lei. La acesta adaugam 190 lei norma de hrana si rezulta ca secretarul comunei mai ramane IN MANA cu suma de 4606 lei, la care se adauga voucherul de vacanta in suma NETA de 1305 lei (asta doar daca-l solicita).

#90
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLensFlare, on 03 iunie 2019 - 19:36, said:

@Kres, lasa propaganda aia rosie la usa ca e deranjanta, Ludovic Orban nu a vrut sa se razbune pe nimeni ci se adreseaza fix majoritatii electoratului lor.
care al sau electorat iubeste zicerea cu sa moara capra vecinului....
si mai spuneati ca electoratul pesede e asa si pe dincolo. ca asta pe la realitatea au scapat ca structura electoratelor PNL si pesede e cam aceeasi...
bravos Romania !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate