Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

se exagereaza enorm cu salarile din IT

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#37
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:18, said:

hai sa fim seriosi, bigetarii castiga mult mai bine decat it-istii
au salarii atat de mari incat nici nu poti sa le vezi
70% din bugetari au salarii nete de peste 6000 de lei, pe cand in IT nici macar 40% nu au venitul asta
si oricum 6000 de lei sunt bani marunti, nu stiu de ce se zice ca in it salariile sunt mari
LensFlare nu are dreptate decât parțial, în sensul că bați câmpii, dar fără niciun fel de grație (fără supărare). Confunzi salariile nete cu salariile brute.
Hai să-ți dau eu exemple concrete cu salariile astea „astronomice”:
Exemplul 1. Eu lucrez într-o instituție publică. Am 32 de ani de vechime totală în muncă (dintre care ultimii 21 de ani în această instituție), studii superioare de licență și master și sunt încadrat pe un post de inspector de specialitate gradul IA. Este gradul maxim pe care-l pot obține, gradația de vechime e maximă, deci practic nu pot avansa mai sus decât sunt acum decât dacă ajung șeful instituției. Știi ce valoare are salariul meu NET? Ajunge la IMENSA sumă de 2503 lei, iar în suma asta este inclus sporul de vechime, dar și norma de hrană. Șeful instituției (că tot pomeneam de el) are salariul NET mai mare cu 30% decât al meu, fiindcă are spor de conducere.
Exemplul 2: Soția mea- medic veterinar gradul II, cu 23 de ani vechime în specialitate, în domeniul controlului alimentelor. Este încadrată cu condiții speciale de muncă (fosta „grupă a II-a”), motiv pentru care primește un spor de 30% la salariul de bază. Cu tot cu acest spor, cu sporul de vechime și cu norma de hrană, ajunge la INCREDIBILUL salariu NET de 3270 lei.
Așadar, dacă calculez bugetul de venituri al familiei, nici dacă adaug și alocația de 150 lei a copilului nu ajung la suma aia de 6000 lei (la doi salariați!!!).

Problema nu este, însă, legată de salariile IT-iștilor. Pe mine chiar nu mă interesează absolut deloc ce salarii au sau ce scutiri de impozite. Nu este problema mea, nu am mentalitate de genul „hai să moară și capra vecinului”, ba chiar cred că este un domeniu foarte complex, în care ajung să aibă succes doar cei extrem de inteligenți, motiv pentru care cred că merită din plin acei bani pe care-i câștigă. Spuneam, așadar, că nu asta este problema. Problema gravă este aceea că niște indivizi „insalubri” (numiți „politicieni”) au luat mințile românilor (culmea ironiei,cu sprijinul masiv al IT-iștilor care au avut grijă să umple interneții cu manipulări, care de care mai grosolane), inducându-le acestora ideea conform căreia dispariția „ciumei roșii” va conduce automat la deschiderea ventilelor de lapte și miere prin văile patriei. Când colo, ce să vezi?- ei nici măcar n-au ajuns încă la putere și deja vehiculează în spațiul public niște idei despre care n-au suflat un cuvințel atunci când împărțeau scârbavnica „m*ie” ca substitut al unor programe de guvernare inexistente. Având în vedere acest context, vă invit, dragi compatrioți, să beliți bine ochii și urechile la eventuale manipulări ulterioare, pentru că dacă nu faceți asta, o să beliți altceva din „douăzeci-douăzeci” încolo, când vor câștiga ăștia puterea și veți constata atunci că, de fapt „ciuma roșie” nu este chiar atât de roșie pe cât au urlat EI că ar fi (s-ar putea să constatați cu stupoare că această „ciumă roșie” nici măcar nu există, de fapt), iar „penalii” PSD vor fi înlocuiți cu „penalii” foști loiali și parteneri de matrapazlâcuri ai marinarului de tristă amintire.

#38
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Daca ziceti ca prin primariile de la sate functionarii au 5000 lei/luna inseamna ca sunt nesimtiti. In declaratiile de avere de pe situri isi trec salarii de 2500 lei. Ar trebui sa-i controleze cineva pe mincinosi.

#39
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La mine in firma developerii au intre 1500 si 4000 euroi, in functie de experienta, vechime, etc. Nu mi se par niste avioane.

#40
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:18, said:

hai sa fim seriosi, bigetarii castiga mult mai bine decat it-istii
au salarii atat de mari incat nici nu poti sa le vezi
70% din bugetari au salarii nete de peste 6000 de lei, pe cand in IT nici macar 40% nu au venitul asta
si oricum 6000 de lei sunt bani marunti, nu stiu de ce se zice ca in it salariile sunt mari

Si cand ti-am zis ca esti gata spalat pe creieri,te-ai suparat pe mine.
Nu incetezi sa demonstrezi contrariul.

ps.
Si ca sa fiu in ton cu tine,aproape toti bujetarii pe care-i cunosc (si cunosc vreo cativa),au salariile cu cel putin 60% mai mici.Am zis cel putin.

#41
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

View Postvidiandrei, on 03 iunie 2019 - 19:32, said:

Da, majoritatea salariilor din IT sunt exagerate. Dar banii tot in economie se intorc, nu pleaca din tara, in mare parte.
si eu care platesc impozite!!! la mine unde se duc banii?

#42
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017

View PostLensFlare, on 03 iunie 2019 - 19:42, said:

Pai asta nu ar trebui sa fie un avantaj? Posted Image Posted Image
adică e ca un fel de găină, dacă clachează îi suceşti gâtul.
Oricum femeie mai ţaţă mai proastă şi mai scârbă decât aia nu există în politică, udrea era lux.

View Postwrongeu, on 03 iunie 2019 - 20:43, said:

si eu care platesc impozite!!! la mine unde se duc banii?
se duc uite la ăia la Cluj să facă facultatea de IT moca ăia care nu vor plăti nimic.

Edited by cipri2bau, 03 June 2019 - 20:52.


#43
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Am un vecin angajat la o firma de IT foarte cunoscuta, vechime 15 ani.
Salariu net 14.100 lei .

Care bugetar mai are asa un venit?
Poate procurorii.

#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgreenlife, on 03 iunie 2019 - 20:15, said:

Daca ziceti ca prin primariile de la sate functionarii au 5000 lei/luna inseamna ca sunt nesimtiti. In declaratiile de avere de pe situri isi trec salarii de 2500 lei. Ar trebui sa-i controleze cineva pe mincinosi.

In primariile unde se invart bani, unde se construieste mult, se atrag fonduri, nu la orice primarie din orice sat sarac Posted Image)

View Postcipri2bau, on 03 iunie 2019 - 20:52, said:

udrea era lux.

Imi e dor sa-i admir fundul si sanii... Posted Image Cand vad pe babetele astea de acuma, imi moare "mintea" Posted Image + ca scot niste perle de iti vine sa le dai cu abecedarul intre ochi...

View PostSicosan, on 03 iunie 2019 - 20:52, said:

Am un vecin angajat la o firma de IT foarte cunoscuta, vechime 15 ani.
Salariu net 14.100 lei .

Care bugetar mai are asa un venit?
Poate procurorii.

Care bugetar a invatat cat vecinul tau ?
Sa stii ca si medicii au salarii imense de cand s-au marit...

Edited by TruculMagic, 03 June 2019 - 20:54.


#45
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
De exemplu, primaria Grumazesti, Vaslui. Cam care ar fi netul?

http://www.comunagru...ii-functionari/

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017

View PostTruculMagic, on 03 iunie 2019 - 20:00, said:


Am uitat sa mentionez.
Jandarmi din aia, proaspat iesiti de pe bancile scolii, de la subofiteri, nu academie. Nici nu vreau sa stiu cat ia unul cu vechime , ca numai ma enervez, cand stiu cat a invatat si ce poate.
In anul 1 de facultate, mergand pe autobus am avut ocazia sa stau langa un jandarm destul de tanar si el, imi spune... : "De ce nu dai la jandarmi?", iar eu in gandul meu, du-te ba ***** de aici cu jandarmeria ta , eu is baiat inteligent, o sa am pe viitor un job foarte bun. Acuma realizez ca eu am fost prostul... Posted Image
putem sta şi fără jandarmi şi fără armată dar ne obligă Nato şi UE să avem alea. Noi ştim că pericolul e fals, ruşii nu ne atacă ptr că au mulţi fani şi pe la noi

#47
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:18, said:

hai sa fim seriosi, bigetarii castiga mult mai bine decat it-istii
au salarii atat de mari incat nici nu poti sa le vezi
70% din bugetari au salarii nete de peste 6000 de lei, pe cand in IT nici macar 40% nu au venitul asta
si oricum 6000 de lei sunt bani marunti, nu stiu de ce se zice ca in it salariile sunt mari

Este o jignire postul tau la adresa multor medici, profesori, invatatori, politisti,cercetatori, lucratori in institute , ambulantieri etc care nu doar ca nu ajung la suma spusa de tine dar nu iau nici jumate din ea.

nu mai fiti spalati pe creier nu trece nimeni mai putin decat castiga nu isi risca nimeni pielea sa treaca in declaratie mai putin ca domne i-ar fi rusine ca el castiga prea mult

Edited by bossake, 03 June 2019 - 21:01.


#48
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015

View Poston64, on 03 iunie 2019 - 19:40, said:


omul ala din multinationala cu 1500 de euro e platit de vreo 3 ori mai putin decat omologul sau din vest

si varsta nu are nicio legatura cu salarul, daca un programator ajunge la 20 si ceva de ani senior bravo lui

Bai baiatule, asa poti argumenta si despre orice bugetar. Ai probleme psihiatrice si deficiente cognitive, eu ca medic rezident iau 4000 de lei, in timp ce am coleg de clasa in IT care ia 10000, asa ca ciocul mic si joc de glezne ca te incadreaza astia la retard mintal si te baga la ajutoare sociale.

#49
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017

View PostTruculMagic, on 03 iunie 2019 - 20:54, said:





Care bugetar a invatat cat vecinul tau ?
nici nu contează, cine se naşte direct deştept şi învăţat nu mai trebuie să înveţe.

Quote

Sa stii ca si medicii au salarii imense de cand s-au marit...
au aruncat orzul pe gâşte. Trebuiau nişte reguli mai clare cu lucratul lor la privat şi stat.

#50
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015

View PostTruculMagic, on 03 iunie 2019 - 20:05, said:


Care-i problema ta ?
Sunt tineri la 20 ani, care au invatat din pasiune sa faca chestii inca de mici de pe la 10-14 ani, care au experienta si sunt foarte foarte inteligenti, ceea ce pot sa faca ei, nu fac 90% dintre romani. De asta au salarii asa mari. Tu crezi ca dai la tastatura ca aia din filme ce sparg parole , asa simplu si iti da cineva 1500-2000euro salar pe luna ?



Profesorii sunt singurii care au salarii mizerabile. Sunt categoria de care statului nu ii pasa. Culmea ca ei sunt baza societatii, ei ne dezvolta si ne ajuta sa evoluam ca societate, ca tara. Vezi si ce programa e, din ce manuale se invata, ce tampenii aiurea se invata, de asta invatamantul e la pamant, iar profesorii nu sunt interesati sa ii invete pe elevi decat la liceele consacrate care le poti numara pe degete, in rest freaca menta la ore, iar apoi elevii au nevoie de meditatii, ca la scoala nu ii invata.
Genunche mai e cu ceva functie pe la educatie ?

Cine e ma foarte inteligent? Unu care face o facultate de 3 ani si iese imediat pe salariu de 3000-4000 de lei cu conditia sa nu fie de la scoala speciala? In acest moment avand in vedere cererea din IT, efectiv orice Dorel care nu e analfabet si stie putina matematica poate sa termine prostia aia de facultate(IT). Nu mai delirati ca sunteti inteligenti ca nu sunteti, sunteti intr-un domeniu efectiv fara competitie, aveti norocul de circumstante, atata tot. Daca delirezi in continuare, sugerez consult psihiatric.

#51
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postsumsang, on 03 iunie 2019 - 21:06, said:


Cine e ma foarte inteligent? Unu care face o facultate de 3 ani si iese imediat pe salariu de 3000-4000 de lei cu conditia sa nu fie de la scoala speciala? In acest moment avand in vedere cererea din IT, efectiv orice Dorel care nu e analfabet si stie putina matematica poate sa termine prostia aia de facultate(IT). Nu mai delirati ca sunteti inteligenti ca nu sunteti, sunteti intr-un domeniu efectiv fara competitie, aveti norocul de circumstante, atata tot. Daca delirezi in continuare, sugerez consult psihiatric.
da ma ca ala care s-a facut jandarm sau politist a invatat mai mult ca si cei care au terminat o facultate de informatica

#52
sumsang

sumsang

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2015

View PostTruculMagic, on 03 iunie 2019 - 20:54, said:

Care bugetar a invatat cat vecinul tau ?
Sa stii ca si medicii au salarii imense de cand s-au marit...

Aproape orice medic a invatat mai mult decat colegul aluia. 6 ani de facultate si 4-6 ani de rezidentiat in care nu iesi din casa ca inveti si vine unul ca tine care a scapat de la Obregia si-i pupa in cur pe IT-isti de parca nu stiu ce rahat fac. Bai omule, iti pun eu IT-istii fata in fata cu pacientii care ii ameninta cu moartea ca sa vada ce inseamna loc de munca STRESANT si apoi mai vorbim

#53
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
oricum chirurgii si doctorii sunt platiti cu peste 12000 de lei net pe luna

#54
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017

View Postbossake, on 03 iunie 2019 - 21:00, said:

Este o jignire postul tau la adresa multor medici, profesori, invatatori, politisti,cercetatori, lucratori in institute , ambulantieri etc care nu doar ca nu ajung la suma spusa de tine dar nu iau nici jumate din ea.
evident, eu cred că iniţiatorul face miştouri.

Dacă erau aşa salarii mari la acele categorii şi risc zero se inghesuiau copchii să meargă la aşa meserii, dar uite că nimeni nu vrea aşa ceva şi toţi vor IT şi informatică. Şi nu că ar avea pasiune de scris rânduri de program in consolă sau notepad ci ptr că se ştiu că sunt salariile imense şi e incă mare cautare. Uitaţi-vă la facultăţile de inginerie mecanică materiale electrică termică constuctii  alimentaţie goale, lipsă studenţi, facultăţi de fizică desfinţate din lipsă de studenţi, chimie şi biologie urmează şi ele. In schimb pe informatică şi matematică e bătălie, cred că şi pe drept sunt mulţi. Medicina o mai vor unii ptr salariile mari din germania şi alte state.

Eu aş propune altceva, scăderea impozitării la alte categorii şi cresterea la IT-işti aşa incât să se compenseze şi să se ajungă la nişte valori egale. Plus stoparea furturilor din bani publici care au loc in primăriile oraşelor mari şi in primăriile bogate. Nu-mi pare normal nici să dau cu pietre in cineva care lucrează câtă vreme altul care fură şi este votat pentru 20 de mandate că a asfaltat 3 străzi şi a indatorat municipalitatea pe 10 ani luind autobuze turceşti (nici măcar autohtone) e liber are 30 de case şi e şi de la usr sau pnl şi deaia nu are nici dosar.

Edited by cipri2bau, 03 June 2019 - 21:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate