Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Dovezi ale invierii lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
506 replies to this topic

#487
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostRay25tm, on 01 iunie 2019 - 15:53, said:

Romani au facut asta nu evrei ,iisus conform legi vechi merita sa fie  omorat cu pietre  ,asa scrie in vechiul testament,rabini au facut cea ce scrie acolo,a crede este un act de credinta ,si nu inteleg de ce uni cauta asa zis dovezi
Citește Biblia, bine? După aia mai discutăm.

29. Deci Pilat a ieşit la ei, afară, şi le-a zis: Ce învinuire aduceţi Omului Acestuia?
30. Ei au răspuns şi i-au zis: Dacă Acesta n-ar fi răufăcător, nu ţi L-am fi dat ţie.
31. Deci le-a zis Pilat: Luaţi-L voi şi judecaţi-L după legea voastră. Iudeii însă i-au răspuns: Nouă nu ne este îngăduit să omorâm pe nimeni;

33. Deci Pilat a intrat iarăşi în pretoriu şi a chemat pe Iisus şi I-a zis: Tu eşti regele iudeilor?
34. Răspuns-a Iisus: De la tine însuţi zici aceasta, sau alţii ţi-au spus-o despre Mine?
35. Pilat a răspuns: Nu cumva sunt iudeu eu? Poporul Tău şi arhiereii Te-au predat mie. Ce ai făcut?
36. Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici.
37. Deci i-a zis Pilat: Aşadar eşti Tu împărat? Răspuns-a Iisus: Tu zici că Eu sunt împărat. Eu spre aceasta M-am născut şi pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr; oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.
38. Pilat I-a zis: Ce este adevărul? Şi zicând aceasta, a ieşit iarăşi la iudei şi le-a zis: Eu nu găsesc în El nici o vină;
39. Dar este la voi obiceiul ca la Paşti să vă eliberez pe unul. Voiţi deci să vă eliberez pe regele iudeilor?
40. Deci au strigat iarăşi, zicând: Nu pe Acesta, ci pe Baraba. Iar Baraba era tâlhar.


#488
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 01 iunie 2019 - 16:15, said:

Citește Biblia, bine? După aia mai discutăm.

29. Deci Pilat a ieşit la ei, afară, şi le-a zis: Ce învinuire aduceţi Omului Acestuia?
30. Ei au răspuns şi i-au zis: Dacă Acesta n-ar fi răufăcător, nu ţi L-am fi dat ţie.
31. Deci le-a zis Pilat: Luaţi-L voi şi judecaţi-L după legea voastră. Iudeii însă i-au răspuns: Nouă nu ne este îngăduit să omorâm pe nimeni;

33. Deci Pilat a intrat iarăşi în pretoriu şi a chemat pe Iisus şi I-a zis: Tu eşti regele iudeilor?
34. Răspuns-a Iisus: De la tine însuţi zici aceasta, sau alţii ţi-au spus-o despre Mine?
35. Pilat a răspuns: Nu cumva sunt iudeu eu? Poporul Tău şi arhiereii Te-au predat mie. Ce ai făcut?
36. Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici.
37. Deci i-a zis Pilat: Aşadar eşti Tu împărat? Răspuns-a Iisus: Tu zici că Eu sunt împărat. Eu spre aceasta M-am născut şi pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr; oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.
38. Pilat I-a zis: Ce este adevărul? Şi zicând aceasta, a ieşit iarăşi la iudei şi le-a zis: Eu nu găsesc în El nici o vină;
39. Dar este la voi obiceiul ca la Paşti să vă eliberez pe unul. Voiţi deci să vă eliberez pe regele iudeilor?
40. Deci au strigat iarăşi, zicând: Nu pe Acesta, ci pe Baraba. Iar Baraba era tâlhar.



nici macar nu ai avut bunul simt sa citești ce am scris ,evrei l-au judecat conform legi lor ,tu in acest moment faci  antisemitism , ma mir ca nici un moderator nu face nimic ,a spune ca evrei sunt de vina inseamna antisemitism , rasism

Edited by Ray25tm, 01 June 2019 - 16:32.


#489
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 01 iunie 2019 - 15:53, said:

...a crede este un act de credinta ,si nu inteleg de ce uni cauta asa zis dovezi

Petru era pescar. De multe ori iesea in larg si se ruga lui Dumnezeu sa-l ajute sa prinda multi pesti, ca sa-si intretina familia. De cate ori iesea in larg, il ruga pe Dumnezeu sa-i ajute in pescuitul sau. Apoi vine o zi cand Petru iese in larg si nu prinde  nimic, desi avea mare nevoie de mancare si de bani. Dezamagit, vrea sa se retraga acasa, si vine la mal. Aici il gaseste pe Hristos, un invatator ”nebun” cu care fratele sau ii impuiase capul. Iar acest invatator ”nebun” ii zice ”Iesi si arunca inca o data mreaja in larg”. Ce ocazie pentru Petru, sa-i arate fratelui sau ca ar trebui sa-i lase in pace pe invatatorii ”nebuni” si sa vina sa-l ajute la pescuit! Asa ca, iese in larg, arunca mreaja si se pregatea sa o traga goala inapoi. Numai ca, surpriza, navodul era asa de greu, ca nu-l mai puteau trage cei din corabie si a trebuit sa-i cheme si pe ceilalti de pe mal, ca sa-l ajute...!

Deci, te intreb eu, credinta capatata de Petru, in urma acestei intamplari, era una ilogica, ”doar un act de credinta”? Sau era o credinta total logica, naturala, stiintifica si sanatoasa, capatata in urma vederii lui Dumnezeu si a puterii Lui?

Eu zic ca varianta a doua este cea adevarata!

Edited by Dorel666, 01 June 2019 - 16:39.


#490
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 01 iunie 2019 - 16:37, said:

Petru era pescar. De multe ori iesea in larg si se ruga lui Dumnezeu sa-l ajute sa prinda multi pesti, ca sa-si intretina familia. De cate ori iesea in larg, il ruga pe Dumnezeu sa-i ajute in pescuitul sau. Apoi vine o zi cand Petru iese in larg si nu prinde  nimic, desi avea mare nevoie de mancare si de bani. Dezamagit, vrea sa se retraga acasa, si vine la mal. Aici il gaseste pe Hristos, un invatator ”nebun” cu care fratele sau ii impuiase capul. Iar acest invatator ”nebun” ii zice ”Iesi si arunca inca o data mreaja in larg”. Ce ocazie pentru Petru, sa-i arate fratelui sau ca ar trebui sa-i lase in pace pe invatatorii ”nebuni” si sa vina sa-l ajute la pescuit! Asa ca, iese in larg, arunca mreaja si se pregatea sa o traga goala inapoi. Numai ca, surpriza, navodul era asa de greu, ca nu-l mai puteau trage cei din corabie si a trebuit sa-i cheme si pe ceilalti de pe mal, ca sa-l ajute...!

Deci, te intreb eu, credinta capatata de Petru, in urma acestei intamplari, era una ilogica, ”doar un act de credinta”? Sau era o credinta total logica, naturala, stiintifica si sanatoasa, capatata in urma vederii lui Dumnezeu si a puterii Lui?

Eu zic ca varianta a doua este cea adevarata!

omule eu am scris definitia credintei ,nu am chef,timp sa ma contrazic cu teisti cu propaganda lor  ,eu doar am clarificat ce e credinta ,iisus a spus ferice de cei care nu au vazut dar au crezut

#491
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 02 iunie 2019 - 14:16, said:


omule eu am scris definitia credintei ,nu am chef,timp sa ma contrazic cu teisti cu propaganda lor  ,eu doar am clarificat ce e credinta ,iisus a spus ferice de cei care nu au vazut dar au crezut

Care definitie a credintei? Cine garanteaza ca este cea corecta? Dumneata?

#492
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 02 iunie 2019 - 15:47, said:


Care definitie a credintei? Cine garanteaza ca este cea corecta? Dumneata?

https://ro.wikipedia...wiki/Credință

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.
În anul 2011, un studiu a arătat că atunci când 10% din populație are o credință de nestrămutat, acea credință va fi adoptată întotdeauna de majoritatea societății.[1]

#493
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008
Credința biblică este cu privire la promisiuni și împlinirea lor și este astfel o încredere în caracterul persoanei care le face și împlinește (Dumnezeu).

În viața de zi cu zi arătăm mereu acest fel de credință - în prieteni, membri ai familiei, bănci, situri web, etc.
Atunci însă când ne încredem fără să avem o bază, cum ar fi un istoric de fapte (ex. promisiuni împlinite, caracter principial, etc), se cheamă că suntem naivi sau creduli.

Evrei 11

1 Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd (nefiind încă împlinite).
7 Prin credinţă Noe, când a fost înştiinţat de Dumnezeu despre lucruri care încă nu se vedeau...



#494
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 02 iunie 2019 - 17:50, said:


https://ro.wikipedia...

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.
În anul 2011, un studiu a arătat că atunci când 10% din populație are o credință de nestrămutat, acea credință va fi adoptată întotdeauna de majoritatea societății.[1]

Si esti convins ca despre o astfel de credinta vorbeste Scriptura?

#495
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 13:42, said:


Si esti convins ca despre o astfel de credinta vorbeste Scriptura?

desigur ca da ,iisus a spus ferice de cei care nu au vazut dar au crezut , cei creduli ,plini de credinta sunt primiti in rai

#496
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 03 iunie 2019 - 14:18, said:

desigur ca da ,iisus a spus ferice de cei care nu au vazut dar au crezut , cei creduli ,plini de credinta sunt primiti in rai

Esti sigur pentru ca ai un ”feeling” sau poti demonstra de ce definitia data de dumneata este identica cu ”definitia” din Biblie?

#497
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 15:21, said:


Esti sigur pentru ca ai un ”feeling” sau poti demonstra de ce definitia data de dumneata este identica cu ”definitia” din Biblie?

Tu ai chef de misto sa stiu ,

„Tomo”, i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice* de cei ce n-au văzut, şi au crezut.”

#498
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 03 iunie 2019 - 18:49, said:


Tu ai chef de misto sa stiu ,

„Tomo”, i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice* de cei ce n-au văzut, şi au crezut.”

Hristos vorbea, aici, de o credinta rationala, nu de una oarba. Pentru ca un savant crede in existenta atomului, fara ca sa aiba nevoie sa pipaie atomul sau sa-l vada cu ochii lui. Oricum, poti sa enumeri care sunt fericitii la care se referea Iisus, care au crezut fara sa vada?

#499
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostRay25tm, on 03 iunie 2019 - 18:49, said:

Tu ai chef de misto sa stiu ,

„Tomo”, i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice* de cei ce n-au văzut, și au crezut.”

Aici se incurajeaza credinta si inconstienta.

Totusi natura le da cu flit astora care cred si nu cerceteaza, astfel ca adesea se arunca singuri in capcane letale.

In timp ce zeul lui Solomon si David iubea intelepciunea, iaca zeul se suceste pe vremea romanilor si propovaduieste impotriva duhului sfant, a legilor naturale si a firii!

Cum te poti identifica cu zeul creatiei daca contesti creatia prin nesupunere ilogica irationala si mai si dai exemplu cu "Stapanitorul acestei lumi si a veacului...Imparatia mea este in alt loc ...samd"!

Totul seamana cu lupta pentru suprematie a zeilor pre-crestini!




Ce era atat de important ca dupa inviere sa se tireze?!

De ce nu a stat ca prim exemplu de nemuritor pentru propria biserica, nemuritor pe Pamant?!

Totusi marca biologica spune si ea multe. Cum putea Isus sa fie nemuritor din moment ce s-a maturizat normal in acelasi ritm cu oamenii normali?!

Daca ar fi fost nemuritor, corpul sau ar fi ramas juvenil la 30 de ani si nici vorba de barba si mustata.

Sau s-ar fi maturizat in 2-3 ani de la nastere si ar fi ramas la aceeasi varsta biologica, lucru de asemenea neconfirmat.

Iata de ce catarismul, bogumilismus, qumranismul si gnosticismul, au fost primele si cele mai larg raspandite forme de crestinism.

#500
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View PostInfinitty, on 04 iunie 2019 - 09:33, said:

Ce era atat de important ca dupa inviere sa se tireze?!
De ce nu a stat ca prim exemplu de nemuritor pentru propria biserica, nemuritor pe Pamant?!
.
Pentru ca crestinii n-ar mai fi putut sa se apropie de Hristos fiind asaltat si bruscat  de atei care ar fi venit la El sa-i sarute picioarele cu o atitudine lingusitoare si servila si pentru motive gresite? Asa nu pune presiune pe nimeni,care vrea vine ,care nu,nu.Libertate.Libertatea insa vine la pachet cu responsabilitatea alegerii.Raspunzi pentru fiecare alegere facuta.

In al doilea rand ,ce intrebi tu intr-adevar e o taina si daca vrei s-o afli trebuie sa citesti cateva zeci de mii de pagini de teologie ca sa-i demonstrezi lui Hristos ca tu chiar esti interesat de adevar.


PS: apoi stii foarte bine ca un cod(ADN) nu are cum sa apara  fara o Minte care sa ii dea un scop ,abiogeneza e nedovedita,bigbangul plin de probleme.Stiinta nu poate afla adevarul inceputului universului si vietii deci nu are nimic de comentat despre existenta sau nu a unui Creator,stiinta studiaza materia,cum a aparut materia ,insa de ce a aparut materia /viata /ratiunea astea sunt chestii prea inalte si subtile pentru stiinta.

Edited by blue333, 04 June 2019 - 10:46.


#501
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pt nenea de mai sus sa nu dau quote.
Biblia este complexă, o carte care te face să gândești, o încercare de încercare a minții.
Tocmai de aceea, sunt mi de religii, culte, secte, având că idee Biblia.
Nu știu câți știu, dar in biblie nu scrie nicăieri crede și nu cerceta.
Eu din contra, Iisus ( scris cu litera mare, macar corect gramatical) mă învățat să cercetez și am găsit dovezi palpabile de existenta unui Creator.
Cum ar fii sa fie undeva Dumnezeu, vizibil toată ziua, așa ca la grădina zoologică, sa îl putem vedea?
Cum ar mai fii testată credința?
Crezi că ar mai fii careva ales?
Toată lumea ar crede așa pe banda rulanta.
Sa vedem alta parte, credința ne oprește din a face rău, păcate, sau alte îndeletniciri urate.
Vezi cele zece porunci, iar cine crede in Cel care le-a dat, le respecta.
Iisus ne-a învățat cum să trăiască oameni în armonie, că dacă nu...
Ce e rău în a respecta poruncile și învățăturile?
Am văzut cum Iisus a vindecat, a corectat gândirea și sau vindecat singuri prin autosugestie, a întors oameni haini și vicleni la milostenie.
Dar ce povestesc eu, toate acestea se află în biblie.
Dar dacă ai ceva in ochi și nu vezi, asta e alta discuție.


#502
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostInfinitty, on 04 iunie 2019 - 09:33, said:

Ce era atat de important ca dupa inviere sa se tireze?!
De ex pentru că a2a oară romanii ar fi făcut execuția ca la carte și s-ar fi asigurat că nu mai învie.

#503
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostInfinitty, on 04 iunie 2019 - 09:33, said:


Ce era atat de important ca dupa inviere sa se tireze?!

De ce nu a stat ca prim exemplu de nemuritor pentru propria biserica, nemuritor pe Pamant?!


Dumnezeu  vrea ca si noi sa inviem. Sa-i urmam exemplul si sa moara omul cel vechi si prost, din noi, si sa invieze omul duhovnicesc, cel care toate le stie sau le pricepe. Ne-a aratat Calea cum fiecare dintre noi poate ajunge ”la cer”, adica sa devina un dumnezeu. Nu putea sa ramana pe pamant si doar sa ne dreseze, ca pe niste animale.

#504
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postblue333, on 04 iunie 2019 - 10:31, said:


Pentru ca crestinii n-ar mai fi putut sa se apropie de Hristos fiind asaltat si bruscat  de atei care ar fi venit la El sa-i sarute picioarele cu o atitudine lingusitoare si servila si pentru motive gresite? Asa nu pune presiune pe nimeni,care vrea vine ,care nu,nu.Libertate.Libertatea insa vine la pachet cu responsabilitatea alegerii.Raspunzi pentru fiecare alegere facuta.

In al doilea rand ,ce intrebi tu intr-adevar e o taina si daca vrei s-o afli trebuie sa citesti cateva zeci de mii de pagini de teologie ca sa-i demonstrezi lui Hristos ca tu chiar esti interesat de adevar.


PS: apoi stii foarte bine ca un cod(ADN) nu are cum sa apara  fara o Minte care sa ii dea un scop ,abiogeneza e nedovedita,bigbangul plin de probleme.Stiinta nu poate afla adevarul inceputului universului si vietii deci nu are nimic de comentat despre existenta sau nu a unui Creator,stiinta studiaza materia,cum a aparut materia ,insa de ce a aparut materia /viata /ratiunea astea sunt chestii prea inalte si subtile pentru stiinta.

Adica tu crezi ca il prostesti pe zeu ca pe un copil de 3 ani?!

View Postcirus6, on 04 iunie 2019 - 11:38, said:

De ex pentru că a2a oară romanii ar fi făcut execuția ca la carte și s-ar fi asigurat că nu mai Ăźnvie.

Fi sigur ca un nemuritor este ceva unic, asa ca ar fi fost un fel de moaste vii pentru oricine.

In plus lumea era mare si nu mai trebuia sa se jertfeasca nonstop.

View PostDorel666, on 04 iunie 2019 - 12:03, said:

Dumnezeu  vrea ca si noi sa inviem. Sa-i urmam exemplul si sa moara omul cel vechi si prost, din noi, si sa invieze omul duhovnicesc, cel care toate le stie sau le pricepe. Ne-a aratat Calea cum fiecare dintre noi poate ajunge ”la cer”, adica sa devina un dumnezeu. Nu putea sa ramana pe pamant si doar sa ne dreseze, ca pe niste animale.

Adica mai bine sa fi dresat de oameni?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate