Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Dovezi ale invierii lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
506 replies to this topic

#469
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 28 mai 2019 - 15:55, said:

Fariseii credeau că există diferite grade de pedeapsă și răsplată, imediat după moarte în Hades, și aceasta era credința populară, ei fiind cei mai influenți. În multe situații Isus pare să vorbească pe limba sau cu argumentele lor, ca să-i facă să gândească.

Întrucât plata păcatului este moartea, nu pot exista grade de pedeapsă sau răsplată.

Iosephus
They also believe that souls have an immortal vigour in them: and that under the earth there will be rewards, or punishments; according as they have lived virtuously or viciously in this life: and the latter are to be detained in an everlasting prison; but that the former shall have power to revive and live again. (Antichități, Cartea XVIII, 1.3).



Moartea este plata pacatului, nu ispasirea pacatului! Deci, cine pacatuieste ajunge in Imparatia Mortii iar aici, in functie de gravitatea pacatelor, primeste si ”celula” sau ”sectiunea” in care isi va ispasi pedeapsa.

View Postlogic1, on 28 mai 2019 - 16:00, said:


Cu excepția membrilor bisericii, deloc.
Moartea îi face inocenți pe toți. Ca și pe un condamnat care și-a ispășit pedeapsa.



Membrii Bisericii isi primesc pedeapsa din viata aceasta. Altminteri sunt ”feciori din curvie” si nu ”fii ai lui Dumnezeu”. Dar cum sa-si primeasca pedeapsa din viata aceasta, daca nu este cine sa le-o stabileasca, graduat, in functie de greutatea pacatului facut? In Ortodoxie sarcina stabilirii pedepsei in viata aceasta o are preotul. La protestanti nimeni nu face acest lucru, dovada ca ei nu sunt biserici ai lui Hristos, ci doar biserici ”Agar”, care nasc spre robie, in cel mai bun caz, daca nu mai rau, spre curvie, fiind biserici ”Sodoma”, care isi aleg invatatori dupa poftele lor.

View PostGRATEFUL, on 28 mai 2019 - 16:08, said:

numai ca uiti ca oamenii mor din cauza pacatului adamic mostenit - "toti mor in Adam"(1 Corinteni 15:22) - nu pentru faptele personale...

oamenii mor in Adam si invie datorita lui Hristos si astfel s-a ajuns la o stare echitabila, dar asta nu inseamna ca automat pacatele, faptele savarsite individual au fost iertate, sterse.

oamenii sunt iertati pentru faptele pacatoase comise,numai datorita credintei in Jertfa lui Hristos, nu pentru ca au murit pur si simplu fizic. iertarea ( acel nou inceput, fara pacate) intervine in urma pocaintei si dorintei arzatoare de a nu mai pacatui.

Si Iuda s-a pocait, dar nu in fata lui Hristos. De aceea, degeaba exista pocainta, daca nu este facuta in fata lui Hristos sau a persoanelor carora El le-a dat puterea de a ierta pacatele, preotii crestini.

#470
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postlogic1, on 29 mai 2019 - 00:22, said:

Analogia nu este pe rațiune

Posted Image Ma gandeam eu ca analogia nu este pe ratiune ,ci pe iratiunea matale cu care "interpretezi" Biblia ca si lautarii ,"dupa ureche"...
Amice,vorbesti numai gogomanii care se si pot demonstra foarte simplu.Facem si un top :
1.Hristos era pacatos.
2.Milenarismul(erezia "imparatiei celor o mie de ani")
3.Moartea absolva de pacatele facute inainte.

"6.Cunoscând aceasta, că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, ca să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului.
7.Căci cel care a murit a fost curăţit de păcat.(Rom. 6,7)
8. Iar dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi vieţui împreună cu El,"


Posted Image Cum sa se interpreteze la propriu cand cele 3 versete sunt legate ca inteles si toate 3 au inteles simbolic si mistic? Este vorba de omul nostru cel vechi care nu este trupul nostru biologic ci trupul pacatului care moare impreuna cu Hristos in baia botezului .


Iata si interpretarea acestor versete de Sf. Ioan Gura de Aur in Omilii la Romani

Edited by blue333, 29 May 2019 - 19:55.


#471
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008

View Postblue333, on 29 mai 2019 - 19:53, said:

"6.Cunoscând aceasta, că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, ca să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului.
7.Căci cel care a murit a fost curăţit de păcat.(Rom. 6,7)
8. Iar dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi vieţui împreună cu El,"

Posted Image Cum sa se interpreteze la propriu cand cele 3 versete sunt legate ca inteles si toate 3 au inteles simbolic si mistic? Este vorba de omul nostru cel vechi care nu este trupul nostru biologic ci trupul pacatului care moare impreuna cu Hristos in baia botezului .

Iata si interpretarea acestor versete de Sf. Ioan Gura de Aur in Omilii la Romani

Versetele 6 și 8 vorbesc despre moartea împreună cu Cristos, deci etic, iar v7 despre moartea fizică, ca analogie pentru moartea etică.
După cum spune și Ioan Gura de Aur în Omilii la Romani:

„Căci cel care a murit a fost curăţit de păcat” (6, 7).

Aceasta o zice pentru orice om, adică după cum cel ce a murit a scăpat de a mai păcătui pe viitor, găsindu-se mort păcatului, tot aşa şi cel ce se botează”.


Deci și Cristos a încetat cu păcatul și astfel moartea nu mai are stăpânire asupra lui.

VBOR

9 Ştiind că Hristos, înviat din morţi, nu mai moare. Moartea nu mai are stăpânire asupra Lui.
10 Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăieşte, trăieşte lui Dumnezeu.



#472
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 29 mai 2019 - 23:51, said:


Versetele 6 și 8 vorbesc despre moartea împreună cu Cristos, deci etic, iar v7 despre moartea fizică, ca analogie pentru moartea etică.
După cum spune și Ioan Gura de Aur în Omilii la Romani:

„Căci cel care a murit a fost curăţit de păcat” (6, 7).

Aceasta o zice pentru orice om, adică după cum cel ce a murit a scăpat de a mai păcătui pe viitor, găsindu-se mort păcatului, tot aşa şi cel ce se botează”.


Deci și Cristos a încetat cu păcatul și astfel moartea nu mai are stăpânire asupra lui.

VBOR

9 Ştiind că Hristos, înviat din morţi, nu mai moare. Moartea nu mai are stăpânire asupra Lui.
10 Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăieşte, trăieşte lui Dumnezeu.


Moartea nu este un prag pe care il treci si gata, ci un proces de durata. Proces care, la Hristos, a inceput cu primul cui al rastignirii, a avut apogeul in momentul cand si-a dat duhul, a continuat cu intrarea in lumea mortilor si coborarea in Locuinta Mortilor si s-a sfarsit cu Invierea. Asa si orice om, sa nu-si inchipuie ca este cu adevarat nascut din nou, pana cand nu moare si inviaza.
Si acum sa-l vad si eu pe acela care considera ca este nascut din nou!

#473
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postlogic1, on 29 mai 2019 - 23:51, said:


Deci și Cristos a încetat cu păcatul și astfel moartea nu mai are stăpânire asupra lui.

Secta matale spune ca Hristos era simplu om cu pacate sau Dumnezeu?

#474
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008
Nu am sectă, iar tu ar fi bine să o lași acasă, ca sa poți gândi cu mintea ta.

#475
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postlogic1, on 30 mai 2019 - 18:40, said:

Nu am sectă, iar tu ar fi bine să o lași acasă, ca sa poți gândi cu mintea ta.
Crezi ca o minte poate gandi mai bine decat mintile unite a mii de sfinti? Da stiu,secta matale nu crede in sfinti,dar chiar si asa, sa crezi ca  vezi adevarul mai bine decat Biserica primara,e o mare trufie si dupa cum cred ca stii deja,Dumnezeu le sta impotriva celor mandri.

#476
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008
Biserica primară nu este cea cu teologie evolutivă din secolele II-IV și cu minți foarte neunite.
Iar în ce ne privește pe noi, este un nonsens să dezbatem textul biblic, dacă nu gândim liber.

Romani 6, VBOR

2 Nicidecum! Noi care am murit păcatului, cum vom mai trăi în păcat?

9 Ştiind că Hristos, înviat din morţi, nu mai moare. Moarta nu mai are stăpânire asupra Lui.
10 Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăieşte, trăieşte lui Dumnezeu.
11 Aşa şi voi, socotiţi-vă că sunteţi morţi păcatului, dar vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru.



#477
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postlogic1, on 30 mai 2019 - 21:33, said:

Biserica primară nu este cea cu teologie evolutivă din secolele II-IV și cu minți foarte neunite.

Posted Image Nu exista nici o teologie evolutiva,e aceeasi teologie care raspunde provocarilor si incercarilor fiecarui veac in parte asa cum s-a facut in cele 7 Sinoade ecumenice.
Cat despre mintile neunite,crezi ca e posibil sa fie unite in adevar ,daca propovaduiesc "adevaruri" diferite? Unite in falsa iubire si intelegere in minciuna?

Quote

Iar în ce ne privește pe noi, este un nonsens să dezbatem textul biblic, dacă nu gândim liber.

Ce inseamna sa gandim liber ?Sa gandim ca suntem mai destepti,mai virtuosi  decat Biserica lui Hristos si decat sfintii ?  Minciuna e fara hotare ,adevarul are limite precise.

#478
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 30 mai 2019 - 21:33, said:

Biserica primară nu este cea cu teologie evolutivă din secolele II-IV și cu minți foarte neunite.
Iar în ce ne privește pe noi, este un nonsens să dezbatem textul biblic, dacă nu gândim liber.

Romani 6, VBOR

2 Nicidecum! Noi care am murit păcatului, cum vom mai trăi în păcat?

9 Ştiind că Hristos, înviat din morţi, nu mai moare. Moarta nu mai are stăpânire asupra Lui.
10 Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăieşte, trăieşte lui Dumnezeu.
11 Aşa şi voi, socotiţi-vă că sunteţi morţi păcatului, dar vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru.



Doar adevarul te face liber, inclusiv in gandire. Consideri ca ai ajuns deja la adevar?

#479
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008
Să gândești liber înseamnă să ajungi singur la concluzii, fără călăuzirea altora. Și eu citez uneori din patristici, dacă au gândit ca mine...

View PostDorel666, on 30 mai 2019 - 22:11, said:

Doar adevarul te face liber, inclusiv in gandire. Consideri ca ai ajuns deja la adevar?

Liberi de păcat - cunoscând și crezând adevărul (că Isus este Mesia).

Ioan 8
32 Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.
33 Ei însă I-au răspuns: Noi suntem sămânţa lui Avraam şi nimănui niciodată n-am fost robi. Cum zici Tu că: Veţi fi liberi?
34 Iisus le-a răspuns: Adevărat, adevărat vă spun: Oricine săvârşeşte păcatul este rob al păcatului.
35 Iar robul nu rămâne în casă în veac; Fiul însă rămâne în veac.
36 Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veţi fi într-adevăr.

Am ajuns la o picătură infimă din adevăr, pentru că am plecat de la o mare de minciună.

#480
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 30 mai 2019 - 22:17, said:

Să gândești liber înseamnă să ajungi singur la concluzii, fără călăuzirea altora. Și eu citez uneori din patristici, dacă au gândit ca mine...



Liberi de păcat - cunoscând și crezând adevărul (că Isus este Mesia).

Ioan 8
32 Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.
33 Ei însă I-au răspuns: Noi suntem sămânţa lui Avraam şi nimănui niciodată n-am fost robi. Cum zici Tu că: Veţi fi liberi?
34 Iisus le-a răspuns: Adevărat, adevărat vă spun: Oricine săvârşeşte păcatul este rob al păcatului.
35 Iar robul nu rămâne în casă în veac; Fiul însă rămâne în veac.
36 Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veţi fi într-adevăr.

Am ajuns la o picătură infimă din adevăr, pentru că am plecat de la o mare de minciună.

Aceeasi parere, ca a ajuns la adevar, o avea si Pavel, cand prigonea Biserica lui Hristos. Dar, daca ai ajuns la o picatura de adevar, ai ajuns la tot adevarul. Adevarul nu se imparte, pentru ca adevarul este Hristos si Hristos nu se imparte. El este intreg, atat intr-o firimitura de paine, cat si in painea intreaga.
Dumneata esti doar un ratacit, ca toti protestantii.

#481
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 30 mai 2019 - 22:26, said:

Dumneata esti doar un ratacit, ca toti protestantii.

Există un risc dacă gândești tu însuți, dar ești în mod sigur dus în rătăcire cu turma dacă renunți la gândirea critică.
Și am fost avertizați că se va întâmpla după apostoli:

Fapte 20, VBOR

29 Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma.
30 Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei.



#482
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 30 mai 2019 - 23:52, said:

Există un risc dacă gândești tu însuți, dar ești în mod sigur dus în rătăcire cu turma dacă renunți la gândirea critică.
Și am fost avertizați că se va întâmpla după apostoli:

Fapte 20, VBOR

29 Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma.
30 Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei.



Ti se pare ca eu nu am gandire critica? Sau Richelieu sau alti ortodocsi de pe aici? Ti se pare ca eu nu gandesc eu insumi? Ba da, gandesc, si nimic nu am acceptat din Ortodoxie decat gandind critic. Dumneata esti ratacit nu pentru ca gandesti critic, ci pentru ca gandesti in sabloane ieftine, vandute de protestanti pe 30 de arginti. Care doar par adevarate, dar nu sunt. Si te-ai gandit vreodata ca, oricare ar fi motivul tradarii, tradatorii nu au niciodata dreptate...?

Edited by Dorel666, 31 May 2019 - 12:19.


#483
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,178
  • Înscris: 10.09.2008
Nu ești pe topicul potrivit să faci reclamă la secta ta. Dacă poți argumenta ceva pro sau contra la subiect, ok, dacă nu, te-ai rătăcit.

#484
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nici macar evrei nu cred in invierea lui iisus ,vorbim de poporul lui Dumnezeu , care 500 de persoane ,care apostoli  , unde scrie in istorie de iisus si invierea lui? de ce dupa inviere nu sa dus la roma sau sa se intalneasca cu rabini ,nici macar pavel nu crede deplin ,el avea ceva indoieli

#485
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
O, ce descoperire! Evreii nu cred în Învierea lui Hristos nu de acum, ci de două mii de ani, că doar ei l-au răstignit. Dumneata de abia acum ai aflat?

#486
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 31 mai 2019 - 20:19, said:

O, ce descoperire! Evreii nu cred în Învierea lui Hristos nu de acum, ci de două mii de ani, că doar ei l-au răstignit. Dumneata de abia acum ai aflat?

Romani au facut asta nu evrei ,iisus conform legi vechi merita sa fie  omorat cu pietre  ,asa scrie in vechiul testament,rabini au facut cea ce scrie acolo,a crede este un act de credinta ,si nu inteleg de ce uni cauta asa zis dovezi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate