Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Fumatorii de tigari home made / injectate

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
4938 replies to this topic

#4519
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006
Am luat light, gust natural...poate fi fumat fara probleme asa cum vine (nu ustura nu zgarie nu irita nu pute etc )...nu fac comparatii pt ca de obicei sunt subiective ...nu folosesc arome deocamdata pt ca nu stiu nimic despre ele ( as incerca doar daca am certitudinea ca-s naturale)

Edited by Dany_Darke, 18 April 2022 - 12:26.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#4520
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 gigiones, on 12 aprilie 2022 - 22:29, said:

Ehee Camel ! la 30 ani nu-mi pasa de chimicale, mirosea smecher, acum vreau mai putine, mai pe natural...nu am fumat Senator la punga...A trebuit sa-l umezesc cu puffuri de apa din abundenta pentru a-l injecta manual...la nr de tel a raspuns Husein....iar daca vrei aroma de Camel poti sa intrebi daca poate sa-ti offere asa ceva sau ia o aroma care iti place !...mie chiar imi place si mai ales ca pot fuma aprrox 2 luni cu 235 lei !Posted Image
Vezi cum il pastrezi sa nu mucegaiasca. Cel mai bine, portioneaza-l in patru si videaza-l. Fara oxigen se pastreaza mult timp.

#4521
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006
L-am pus in borcane de sticla, presat bine si capac cu filet dupa care la intuneric....sper sa tina 2 luni ! Posted Image ...am uitat sa-i dau sare Posted Image

Edited by Dany_Darke, 18 April 2022 - 12:26.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#4522
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021
Ma bate gândul sa comand si eu dupa ce gat pall mallu.Daca las tine in cutiile ce lea am de la pm,lm, Winston,din plastic e ok?

#4523
cipry777

cipry777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2007
Salutare colegi. Ati comandat careva aparatul de injectat tuburi slim https://www.tuburiap...tra-slim-chrome ?
Este ok?
Nu gasesc nimic mai "profi" pentru tuburile slim. Multumesc

#4524
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2017
O buna perioada foloseam aparat clasic din plastic sa fac tigarile si era un chin mai ales la cele slim, acum folosind acest dispozitiv e alt nivel.
Trebuie sa fii atent la tutun sa nu fie nici prea umed dar nici prea uscat, asta inventi in timp cum sa-l prepari. Pana in prezent l-am folosit doar cu tuburi https://www.tuburiap...arbon-white-200 in functie de cat tutun pui posibil sa mai ramana un mot dar se rupe si aia e, sau bati tigara in filtru sa se aseze...
Sunt de parere ca merita achizitia.

Edited by Dany_Darke, 18 April 2022 - 12:27.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#4525
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Salutare tuturor.
Am gasit acest post in urma cautarilor mele pentru tutun injectabil.
Sunt fumator de tigari normale de 12 ani, de 4 fumand doar kent mode blue, nu mai suport altceva, poate doar kent mode silver find mai slab. Am incercat in urma cu o luna tutun pentru rulat Golden Virginia si chiar mi-a placut la gust dar ma enerveaza ca erau oarecum prea mici, nu aveam destul timp sa le rulez (am aparat de rulat tigari dar parca nu pot sa trag din ele, doar facute de mana) si am renuntat la el. In schimb am vazut la un prieten ca fumeaza tigari cu tutun injectabil (silverado albastru). M-am gandit sa ma apuc si eu de acestea dar nu gasesc foarte multe recenzii si sincer nu am nici un buget foarte mare (120 de lei pentru inceput)
Vreau in primul rand sa folosesc tuburile ROLLO MICRO SLIM BLUE 200 deoarece nu mai suport tigarile groase deloc (sau orice tuburi cu diametrul de maxim 60mm dar nu mai mici de 55, un aparat de injectat ieftin care sa fie bun pentru acele tuburi, o tabachiera la fel de ieftina si un tutun pe care sa mi-l recomandati tot voi in urma tigarilor pe care am zis ca le fumez. (Tutunul Silverado care l-am incercat de la cunostinta mi se parea un pic poate iute, posibil sa fie si tuburile de vina, habar n-am)
Vreau sa trec pe tutun deoarece am inceput sa cheltui extrem de multi bani pe tigari, 22 de lei pe zi ori 30 de zile 660 de lei, cunostinta mea injumatatind costurile cu tutunul injectabil. Multumesc tuturor !

#4526
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2017
Ca sa iesi mai rentabil ca bani recomand sa incerci https://www.tuburiap...ansport-gratuit ai cam 470gr tutun firicel cu 114lei, ceva mai light ca tarie vad ca nu este in stoc...
Eu la ultima comanda am cumparat https://www.tuburiap...ansport-gratuit tutunul nu e firicel si e putin mai tare, dar le-am amestecat cu cele de sus mentionate adaugand si https://www.tuburiap...ordo-48g-cirese, ca raport am folosit 3 tigari foi piff-puff albastre cu 1 tigara rio si 1 piff-puff cirese, si injectate in tuburi slim folosind aparatul cu manivela, e postat ceva mai sus.
Ca si gust tarie mie unu chiar imi plac, defapt si sotiei ca fumeaza tot dinastea....

Edited by Dany_Darke, 18 April 2022 - 12:27.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#4527
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Salut si multumesc de raspuns !
Scuza-ma de intrebarile penibile dar chiar sunt nou in industria asta de tigari injectate (nici macar nou, inca nu am incercat inca) si nu stiu exact cum sta treaba cu tigarile de foi si tutun.
Din ce ai spus, sunt 470 de grame la un pret incredibil de mic (chiar daca nu sunt pe stoc am gasit alti producatori la acelasi pret)
Intrebarea mea ar fi de ce as plati 100-120 de lei pe o punga/cutie de tutun pentru injectat de 100-130g de pe acelasi site daca pot cumpara tigari de foi ? Care ar fi diferentele si cum pot injecta acest tutun din foi ? Multumesc !

Edited by Dany_Darke, 18 April 2022 - 12:27.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#4528
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2017

 Cytrek, on 18 aprilie 2022 - 11:16, said:

Salut si multumesc de raspuns !
Scuza-ma de intrebarile penibile dar chiar sunt nou in industria asta de tigari injectate (nici macar nou, inca nu am incercat inca) si nu stiu exact cum sta treaba cu tigarile de foi si tutun.
Din ce ai spus, sunt 470 de grame la un pret incredibil de mic (chiar daca nu sunt pe stoc am gasit alti producatori la acelasi pret)
Intrebarea mea ar fi de ce as plati 100-120 de lei pe o punga/cutie de tutun pentru injectat de 100-130g de pe acelasi site daca pot cumpara tigari de foi ? Care ar fi diferentele si cum pot injecta acest tutun din foi ? Multumesc !
Nu stiu exact de unde aceasta diferenta de pret intre punga/cutie si tigari de foi. Ar fi taiat mai fin la cele din pungi/cutie dar nu cred ca e o regula generala nu am incerct prea multe sortimente.
La tigarile de foi e ok ca sun ambalate si individual eu unu le tai cu un cutter le pun intr-o cutie metalica si in functie de umiditate daca sunt prea umede las cutia deschisa sa se mai usuce nitel, sau daca e prea uscat aplic reteta lui Deloghi( de la pagina 119) cu ocazia asta le si aromatizez. Cele de la RIO White au tutun firicel in ele si nu mi se pare tare tutunul, in schimb cele de la pifpuff e mai mult tocatura in ele dar amestecate iese o tigara chiar buna.
Din experienta sa nu comanzi https://www.tuburiap...as-l-e-elena-50 au un tutun ce nu poate fi fumat, aveau gust de trabuc tigarile, tarie mare si inecacioase.
Pentru inceput zic sa experimentezi iei mai multe sortimente de tigari de foi la cutie de 5 bucati cu fara arome si vezi care iti plac mai mult, asa parerile pot fi subiective si nu se aplica la toti

De injectat fie iei aparat de plastic manual ca ex https://www.tuburiap...-tutun-riotabak sau daca ai buget mergi direct pe cel cu manivela, functie de ce tigari vrei sa faci slim/normale gasesti diferite modele.

#4529
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,487
  • Înscris: 29.07.2013
Tutunul din tigarile de foi contine multe cotoare si alte resturi, daca citesti descrierile userilor de pe aici.
In majoritate, cele foarte ieftine contin tutun asa zis tocat, de fapt este faramitat, probabil ceva resturi de la prelucrarea industriala a tutunului.
Cele ceva mai scumpe, marcate cu sigla "Fine cut" contin un amestec de tutun taiat firicel si tocatura marunta si au mai putine cotoare.

Cat despre injectat manual slim, ultra slim si super slim, e munca de chinez si nu iese tigarea ca lumea daca umiditatea nu este optima.
Ca sa poti opera cu tigarile injectate, mai ales cele subtiri, ai nevoie de un mix de tutun, firicel si tocat.

Daca vreti sa modificati calitatea tutunului din trebucuri, luati o cantitate mai mare ( 0,5 - 1 Kg) desfaceti-le si, daca va este lene sa-l aburiti, bagati tutunul intr-o cutie, stropiti-l bine cu o solutie de miere sau zahar, arome de pe site, alcool, inchideti capacul si lasati cutia cel putin o saptamana in bataia razelor solare. Mai deschideti si amestecati continutul iar pentru mentinerea umiditatii bagati acolo foile in care a fost ambalat trabucul.
Cand vedeti ca s-a schimbat culoarea tutunului, scoateti cantitatea ce vreti s-o utilizati, lasati sa se usuce pana cand atinge umiditatea optima de injectare. Ca sa mentineti fluxul, completati cu tutun proaspat cantitatea scoasa, umezit si el corspunzator.
Un plus de aroma cu trabucurile aromatizate, amestecate in tutunul de injectat.
Spor la treaba!

#4530
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 argonaut, on 18 aprilie 2022 - 14:34, said:

Tutunul din tigarile de foi contine multe cotoare si alte resturi, daca citesti descrierile userilor de pe aici.
In majoritate, cele foarte ieftine contin tutun asa zis tocat, de fapt este faramitat, probabil ceva resturi de la prelucrarea industriala a tutunului.
Cele ceva mai scumpe, marcate cu sigla "Fine cut" contin un amestec de tutun taiat firicel si tocatura marunta si au mai putine cotoare.

Cat despre injectat manual slim, ultra slim si super slim, e munca de chinez si nu iese tigarea ca lumea daca umiditatea nu este optima.
Ca sa poti opera cu tigarile injectate, mai ales cele subtiri, ai nevoie de un mix de tutun, firicel si tocat.

Daca vreti sa modificati calitatea tutunului din trebucuri, luati o cantitate mai mare ( 0,5 - 1 Kg) desfaceti-le si, daca va este lene sa-l aburiti, bagati tutunul intr-o cutie, stropiti-l bine cu o solutie de miere sau zahar, arome de pe site, alcool, inchideti capacul si lasati cutia cel putin o saptamana in bataia razelor solare. Mai deschideti si amestecati continutul iar pentru mentinerea umiditatii bagati acolo foile in care a fost ambalat trabucul.
Cand vedeti ca s-a schimbat culoarea tutunului, scoateti cantitatea ce vreti s-o utilizati, lasati sa se usuce pana cand atinge umiditatea optima de injectare. Ca sa mentineti fluxul, completati cu tutun proaspat cantitatea scoasa, umezit si el corspunzator.
Un plus de aroma cu trabucurile aromatizate, amestecate in tutunul de injectat.
Spor la treaba!

 Stefanpr, on 18 aprilie 2022 - 14:09, said:

Nu stiu exact de unde aceasta diferenta de pret intre punga/cutie si tigari de foi. Ar fi taiat mai fin la cele din pungi/cutie dar nu cred ca e o regula generala nu am incerct prea multe sortimente.
La tigarile de foi e ok ca sun ambalate si individual eu unu le tai cu un cutter le pun intr-o cutie metalica si in functie de umiditate daca sunt prea umede las cutia deschisa sa se mai usuce nitel, sau daca e prea uscat aplic reteta lui Deloghi( de la pagina 119) cu ocazia asta le si aromatizez. Cele de la RIO White au tutun firicel in ele si nu mi se pare tare tutunul, in schimb cele de la pifpuff e mai mult tocatura in ele dar amestecate iese o tigara chiar buna.
Din experienta sa nu comanzi https://www.tuburiap...as-l-e-elena-50 au un tutun ce nu poate fi fumat, aveau gust de trabuc tigarile, tarie mare si inecacioase.
Pentru inceput zic sa experimentezi iei mai multe sortimente de tigari de foi la cutie de 5 bucati cu fara arome si vezi care iti plac mai mult, asa parerile pot fi subiective si nu se aplica la toti

De injectat fie iei aparat de plastic manual ca ex https://www.tuburiap...-tutun-riotabak sau daca ai buget mergi direct pe cel cu manivela, functie de ce tigari vrei sa faci slim/normale gasesti diferite modele.

Va multumesc amandurora pentru sfaturi si ajutor.
Sincer acum, la "inceput de drum" o sa incerc sa cumpar o cutie de tigari din foi de 5 bucati, tuburi ultra slim si un aparat specific.
@argonaut, in legatura cu munca de chinez nu ma deranjeaza asa mult, sper doar din 100 de filtre 80 sa iasa ok. :)

Daca totul e ok si mi se pare mie destul de rentabil o sa urmez sfaturile tuturor din acest topic. Fumatul de tutun pentru unii este ca si pescuitul, ceea ce mi se pare un hobby foarte interesant.
Multumesc inca o data !

#4531
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Am vazut ca nu pot da edit la post, nu stiu de ce.
Am facut prima mea comanda, ce parere aveti de aceste tigari de foi RIO Selection ?
Din recenzii par ok.

[ https://ibb.co/QDcYWv0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/QDcYWv0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4532
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006

 Cytrek, on 18 aprilie 2022 - 17:25, said:

Am vazut ca nu pot da edit la post, nu stiu de ce.
Am facut prima mea comanda, ce parere aveti de aceste tigari de foi RIO Selection ?
Din recenzii par ok.

[ https://ibb.co/QDcYWv0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ibb.co/QDcYWv0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

RIO Selection sunt ok, tarie medie ....merg combinate cu firicel light daca vrei ceva mai slab !...incearca asa si vezi cum iti place.

Edited by gigiones, 18 April 2022 - 20:25.


#4533
Cytrek

Cytrek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 gigiones, on 18 aprilie 2022 - 20:23, said:

RIO Selection sunt ok, tarie medie ....merg combinate cu firicel light daca vrei ceva mai slab !...incearca asa si vezi cum iti place.
recomandarea e facuta doar pentru tarie sau se poate fuma acest tutun si simplu ?
Ma refer daca (,) calitatea tutunului din aceste tigari de foi este ok pentru injectat in tuburi micro slim.

#4534
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006

 Cytrek, on 18 aprilie 2022 - 22:32, said:

recomandarea e facuta doar pentru tarie sau se poate fuma acest tutun si simplu ?
Ma refer daca (,) calitatea tutunului din aceste tigari de foi este ok pentru injectat in tuburi micro slim.
O tigara de foi se fumeaza precum o tigara de foi, totul depinde de ce plamani ai ! Tutunul din ea poate fi injectat in orice tuburi...si eu folosesc rio selection dar niciodata singure, la o punga de firicel slab 30g amestec cu tutunul din max. 2 foi !

#4535
kaluk48

kaluk48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2020
bine ai revenit Deloghi.....uitete prin mesaje ....ai de la mine o rugaminte.

#4536
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2017

 gigiones, on 12 aprilie 2022 - 20:02, said:

Revin cu apreciere: ...azi am primit coletul - foarte bun tutunul...nu ustura, nu pute, gust natural, taria exact cum imi doream.
Doar cuvinte de lauda, azi am primit comanda tot tutun light gust natural, e firicel taiat foarte bun.
Astept acum comanda de la tuburiaparate am luat piff puff bordo gust cirese sa le amestec si sa ma pun pe injectat. ��

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate