Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Copiii care nu demonstrează că sunt vaccinați nu mai au voie la școală ... in Italia

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
463 replies to this topic

Poll: Vaccinare (107 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu o astfel de lege in Romania?

  1. Voted Da, este cat se poate de utila (94 votes [87.85%] - View)

    Percentage of vote: 87.85%

  2. Nu, cred tot ceea ce se spune despre faptul ca vaccinarea e periculoasa si afecteaza grav sanatatea (6 votes [5.61%] - View)

    Percentage of vote: 5.61%

  3. Nu ma pronunt, inca am dubii ca vaccinul este util si ca ne apara sanatatea dar nici rau nu cred ca face (7 votes [6.54%] - View)

    Percentage of vote: 6.54%

Vote Guests cannot vote

#415
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postsylvius, on 03 aprilie 2019 - 20:28, said:



Linkul nu merge. Posted Image

Dar... permite-mi sa ma indoiesc de acest lucru.

Este de mult testat în laborator și a avut rezultate excepționale pe șoareci cu tumori maligne. Acum a fost aprobat pt human trails :).
Acționează cumva ca un vaccin, pt ca stimulează sistemul imunitar. Așa, în două cuvinte.

#416
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007
Imunoterapia in unele tipuri de cancer e folosită de mult timp. Dar vaccin înseamnă cu totul altceva...

#417
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
asta cu vaccinul e similara cu ce a patit jobs. ca el avea ciroza si a refuzat organ sanatos care ii salva viata. ca o luase razna pe ideologii indiene si pe tratamente taranesti. si a murit.

eu cred ca , vorbind de vaccine sau de 99% din problemele medicale , e clar ca is medicamente , etc care MERG. exista solutii. de aia traim mai mult ca acum 200 de ani.

sa spui ca nu exista repercursiuni (de multe ori fatale) este o tampenie. problema aici e legea. pt ca permite parintilor sa aleaga daca le face vaccinu la ala mic. nu ar trebuii sa existe exceptie in lege. Nu trebuie pusa viata copilului in pericol doar pt ca parintii is niste retarzi sau mai stiu eu ce credinciosi nebuni.

lumea a ajuns asa de ignoranta incat confunda stiinta cu credinta sau speranta la absolut de prostie.

#418
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View PostLunaCrystal, on 24 martie 2019 - 20:57, said:

Nu ma consider deloc mai destept decat medicii, nu e domeniul meu, nu am studiat in el si nici nu cred ca o voi face. Cred ca ma confunzi. Vreau insa libertate, asa cum nimeni nu poate oprii pe nimeni sa se arunce de pe bloc asa nu trebuie sa il opreasca nimeni nici sa se expuna la o posibila moarte prin nevaccinare, nu?


Victima a unei boli cauzate de vaccinare sau de lipsa vaccinarii? Daca te referi la prima situatie, victima a vaccinarilor oblgatorie am deja, nici pana atunci nu agreeam eu vaccinurile insa, ca toate injectiile dealtfel.
Respectul meu sincer pentru dorinta de libertate, dar crezi ca poliomielita si rujeola vor sta cu tine la discutii filosofice despre libertate si dreptul cetateanului al autodeterminare&stuff?! Sa avem pardon, virusii aia nesimtiti si antidemocratici te vor abuza in mod total, te vor baga in sicriu, nu vor incheia vreun pact de neagresiune cu tine, pe motiv ca nu-ti plac injectiile. Sa vezi cum vei astepta asistenta sa-ti faca injectia cand vei ajunge la o varsta si vei avea nevoie de asa ceva...vei renunta instant la aiurelile existentiale cand o sa auzi cum racaie moartea cu ghearele la usa ta! Frumoasa e viata la 20 de ani...cu castile pe urechi si ifose in cap.

#419
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKarhu, on 03 aprilie 2019 - 20:37, said:

Imunoterapia in unele tipuri de cancer e folosită de mult timp. Dar vaccin înseamnă cu totul altceva...
Se bazeaza pe acelasi principiu , am spus intr-o postare anterioara iar pe viitor cancerul v-a fi vindecat pe baza acestei proceduri  bazata pe un vaccin personalizat .in momentul de fata , dar care vrea sa fie generalizat , adica valabil oricui  in cazul unui anumit tip de tumoare maligna

#420
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View PostSorinGT, on 26 martie 2019 - 11:18, said:

Nimic, nevaccinatul nu intra in colectivitate. Asa s-a hotarat in Italia, asta subiectul topicului. Nu-ti place, vezi unde te poti plange. Unde nu-i obligativitate de acelasi tip, e alta treaba.
La anti-discriminari.

#421
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostvapeClouds, on 03 aprilie 2019 - 21:21, said:

asta cu vaccinul e similara cu ce a patit jobs. ca el avea ciroza si a refuzat organ sanatos care ii salva viata. ca o luase razna pe ideologii indiene si pe tratamente taranesti. si a murit.



Știi sigur asta??????? :o

#422
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View Postciine, on 26 martie 2019 - 11:20, said:

Pacat ca prostia nu doare ,dar nici nu are vaccin bre
Un agent patogen te face arsice cit ai zice peste , imunitatea prostiei  nu te-ajuta cu nimic  impotriva colstridum tetani ????
Tetanosul e una si vorbim in situatia expusa de tine de un accident, nu de un om sanatos. Medicamentele trebuie luate cand esti bolnav nu cand esti sanatos. Vaccinurile sunt medicamente cu scopul cica de a prevenii anumite boli, iar aici pe topic credeam ca se discuta de persoane sanatoase nu care sunt deja bolnave.

View PostPuferiu_, on 01 aprilie 2019 - 22:37, said:

Stiati ca numarul celor care cred in acest vaccin este mai mic decat numarul celor care dau like nimicurilor de pe Facebook?
Uite eu cred in vaccin, dar nu vreau nimic cu forta.

View PostChayah, on 03 aprilie 2019 - 20:18, said:

Na, că au făcut un vaccin anti-cancer :):

https://www.facebook...17444563578301/

Ia să-i vezi pe antivaxxeri cum or să ne calce pe cap, ca să ajungă primii la el, în caz de doamne ferește... :uhuhno:.
Nici macar asta nu sunt de acord sa se faca cu forta. Ca e util? Total de acord. Daca l-as face/il voi face sau nu e decizia mea nu a altora. Apoi asa cum am mai zis, asta anti-cancer e macar util ca e vorba de o boala grava, mortala nu e pentru boli ce trec cu cateva pastile sau si fara ele cum e cel anti-gripa.

View PostH6D-100c, on 04 aprilie 2019 - 08:27, said:

Respectul meu sincer pentru dorinta de libertate, dar crezi ca poliomielita si rujeola vor sta cu tine la discutii filosofice despre libertate si dreptul cetateanului al autodeterminare&stuff?! Sa avem pardon, virusii aia nesimtiti si antidemocratici te vor abuza in mod total, te vor baga in sicriu, nu vor incheia vreun pact de neagresiune cu tine, pe motiv ca nu-ti plac injectiile. Sa vezi cum vei astepta asistenta sa-ti faca injectia cand vei ajunge la o varsta si vei avea nevoie de asa ceva...vei renunta instant la aiurelile existentiale cand o sa auzi cum racaie moartea cu ghearele la usa ta! Frumoasa e viata la 20 de ani...cu castile pe urechi si ifose in cap.
Stiu ca virusii nu stau la discutii, dar e decizia mea daca mi-o asum sau nu, nu trebuie sa imi impuna nimeni nici mie nici altora ce sa fac. La fel si invers daca imi e frica ca nu cumva sa iau cine stie ce virus si sa fac cine stie ce boala pai ma duc si ma umplu de vaccinuri, insa asta tot decizia mea trebuie sa fie.
Cu injectiile alea nu fi asa sigur ca as astepta asa mult sa mi le faca.

Edited by LunaCrystal, 04 April 2019 - 15:09.


#423
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostLunaCrystal, on 04 aprilie 2019 - 15:08, said:





Nici macar asta nu sunt de acord sa se faca cu forta. Ca e util? Total de acord. Daca l-as face/il voi face sau nu e decizia mea nu a altora. Apoi asa cum am mai zis, asta anti-cancer e macar util ca e vorba de o boala grava, mortala nu e pentru boli ce trec cu cateva pastile sau si fara ele cum e cel anti-gripa.




Tu, în marea ta cunoaștere, știi măcar împotriva căror boli se vaccinează copiii?
Că pari a crede ca împotriva gripei :huh:.

#424
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006
Da, stiu. Uite aici o lista: https://www.reginama...tii-ingrijorati

Ce sa vezi, pentru aproape toate bolile pentru care se fac vaccinuri exista tratament.

Edit: Chiar pe link-ul ala mai apare ceva, unele vaccinuri nu sunt fara efecte secundare.

Edited by LunaCrystal, 04 April 2019 - 15:44.


#425
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Există tratament pentru tetanos?
Există tratament pentru poliomielita?
Există tratament pentru difterie?
Există tratament pentru că rămâi tâmpit după encefalita sau meningita?
Există tratament pentru cicatricile cu care rămâi după varicela?
Există tratament dacă naști un copil grav bolnav pt că ai făcut rubeola în timpul sarcinii?

Deci voi sunteți din alt film, dintr-un film medieval, mai precis.
Chiar nu pot înțelege de ce nu vă mutați în munți și ne mai încurcați și omorâți sau puneți copiii în pericol pe-aici.

#426
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostvapeClouds, on 03 aprilie 2019 - 21:21, said:

asta cu vaccinul e similara cu ce a patit jobs. ca el avea ciroza si a refuzat organ sanatos care ii salva viata. ca o luase razna pe ideologii indiene si pe tratamente taranesti. si a murit.
Ai baut apa dupa Olivia Steer?
Steve Jobs a murit de cancer pancreatic - forma cea mai grava.

#427
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006
Pentru tetanos: https://be-healthy.r...c-si-tratament/

Pentru poliomielita da, se pare ca nu este.

Pentru difterie: https://www.csid.ro/...tament-17127805

Restul ti le asumi. Cu privire la nastere e alta treaba, deci tu ai vrea/esti de acord ca bolnavele sa nasca? Orice boala ar avea dealtfel.

Cum incurcam si omoram ori punem pe altii in pericol daca nu obligam pe nimeni sa nu se vaccineze. Cine vrea e liber sa o faca.

Exemplu teoretic: eu si cu inca 10 de pe acest topic lucram sa zicem intr-un birou sau suntem intr-o clasa, sa zicem doar noi pentru simplificare. Dintre astia 10 2-3 suntem mai fricosi de boli si virusi si ne vaccinam de tot ce putem, 1 ii e frica de vaccinuri/injectii nu de boli si restul fac o parte din vaccinuri doar cele mai importante. Astia 2-3 sunteti protejati si stati linistiti oricati dintre noi ne-am imbolnavi sau aduce virusi in incapere pe voi nu va poate afecta, restul daca le e frica de vreo boala adusa de nr. 1 care nu are nici un vaccin merg si isi fac vaccin pentru boala aia/toate pentru care exista vaccin. Nr. 1 ia boala de cine stie unde? Pe voi nu va afecteaza ca aveti vaccin, e doar treaba lui si riscul lui, de ce ar trebui sa il obligati sa isi faca vaccin?

Apropo, in Letonia daca vrei voluntar evident sa te vaccinezi esti pus sa semnezi ca esti de acord cu vaccinarea, intelegi riscurile si ti le asumi. Mie corect mi s-ar parea sa se explice ambele riscuri si ale vaccinarii si ale nevaccinarii si fiecare sa decida care dintre riscuri si le asuma.

Edited by LunaCrystal, 04 April 2019 - 16:19.


#428
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
D'aia!
...vorba lu' Tutea.

#429
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006
Tot deaia atunci si eu vreau sa oblig pe toata lumea prin lege sa: sara cu parapanta, sa bea macar o sticla de vodka, sa calatoreasca cu avionul macar odata, sa fie fumatori macar timp de 2 saptamani, sa mearga cu cortu la munte iarna, sa faca bungejumping si altele.

Tot vorba lui Tutea, ce are ca riscurile sunt mici, puteti cu totii sa faceti activitatile enumerate de mine mai sus, pe mine oricum nu ma afecteaza nici daca faceti nici daca nu activitatile astea dar vreau sa le faceti. Asa cum vreti voi sa se vaccineze cei carora le e frica de vaccinuri pentru a va proteja de virusi pe voi in loc sa va vaccinati voi pentru a va proteja de posibilii virusi luati de la cei carora le e frica frica de vaccinuri. Ti se pare normal?

Eu daca vreau sa am lumina in curte nu e normal sa imi pun eu stalpi si becuri o am si gata, e normal sa oblig si vecinii sa isi puna si ei stalpi si becuri? Nu, eu vreau lumina imi pun si gata, ei daca vor sa isi puna daca nu au intuneric. Asa si asta, cine vrea imunizare sa nu poata lua virusii aia sa fie liber sa isi faca.

Edited by LunaCrystal, 04 April 2019 - 16:33.


#430
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu te mai chinui , esti pararela cu toata discutia ,n-ai nici cele mai elementare notiuni de medicina si igena personala dar poti sa ramai zen in starea in care esti , oricum esti vaccinata si probabil un adult norocos  protejat prin vacccinare

#431
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostLunaCrystal, on 04 aprilie 2019 - 16:31, said:

Tot deaia atunci si eu vreau sa oblig pe toata lumea prin lege sa: sara cu parapanta, sa bea macar o sticla de vodka, sa calatoreasca cu avionul macar odata, sa fie fumatori macar timp de 2 saptamani, sa mearga cu cortu la munte iarna, sa faca bungejumping si altele.

Tot vorba lui Tutea, ce are ca riscurile sunt mici, puteti cu totii sa faceti activitatile enumerate de mine mai sus, pe mine oricum nu ma afecteaza nici daca faceti nici daca nu activitatile astea dar vreau sa le faceti. Asa cum vreti voi sa se vaccineze cei carora le e frica de vaccinuri pentru a va proteja de virusi pe voi in loc sa va vaccinati voi pentru a va proteja de posibilii virusi luati de la cei carora le e frica frica de vaccinuri. Ti se pare normal?

Eu daca vreau sa am lumina in curte nu e normal sa imi pun eu stalpi si becuri o am si gata, e normal sa oblig si vecinii sa isi puna si ei stalpi si becuri? Nu, eu vreau lumina imi pun si gata, ei daca vor sa isi puna daca nu au intuneric. Asa si asta, cine vrea imunizare sa nu poata lua virusii aia sa fie liber sa isi faca.
Tot ce ai spus tu nu afecteaza pe alti!Dar daca nu te vaccinezi si iei virusul poate suferi mutati si pe urma sa ne afecteze si pe noi!Ce crezi ca spun acum familiile celor morti de rujeola?Nu mai bine se vaccinau si acum erau in viata!Desteapta aia care milita contra vaccinurilor si a murit de gripa porcina care are vaccin crezi ca nu a regretat pe patul de moarte ca nu s-a vaccinat?Madam militanta contra vaccinului din RO dupa emisiune si-a inchis toate conturile de pe retele cand a făcut-o dl doctor de marou!

Si cred ca sti ca a fost interzis fumatul in locurile publice tocmai din cauza ca un fumator face rau celor din jurul lui!

#432
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postemilmihai, on 04 aprilie 2019 - 17:39, said:

Si cred ca sti ca a fost interzis fumatul in locurile publice tocmai din cauza ca un fumator face rau celor din jurul lui!
Asta e gresit. Era suficienta marcarea acelor spatii publice, in asa fel incat cei nefumatori sa fie informati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate