Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Copiii care nu demonstrează că sunt vaccinați nu mai au voie la școală ... in Italia

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
463 replies to this topic

Poll: Vaccinare (107 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu o astfel de lege in Romania?

  1. Voted Da, este cat se poate de utila (94 votes [87.85%] - View)

    Percentage of vote: 87.85%

  2. Nu, cred tot ceea ce se spune despre faptul ca vaccinarea e periculoasa si afecteaza grav sanatatea (6 votes [5.61%] - View)

    Percentage of vote: 5.61%

  3. Nu ma pronunt, inca am dubii ca vaccinul este util si ca ne apara sanatatea dar nici rau nu cred ca face (7 votes [6.54%] - View)

    Percentage of vote: 6.54%

Vote Guests cannot vote

#379
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 15:54, said:

Pai nu imi bat joc de nici un drept sau libertate a nimanui, cui ii e frica de virusi e liber sa se vaccineze la cerere si astfel nu va putea lua virusul de la mine sau alti nevaccinati. La fel eu vreau sa imi asum riscul de a lua virusul, daca e sa il iau asta e ma auto-izolez si imi platesc tratamentul. Zici ca riscurile sunt pe bani, dar vaccinurile or fi gratis?
Esti la fel de pregatita ca Olivia Ster,
cind vei invata cursul de microbiologie , adica 400 de ore didactice, in 4 ani  putem sta de vorba, pina atunci ia o pauza si mediteaza , bucurate de natura si de societatea in care traiesti care investeste in sanatatea ta, de multe ori fara a avea un folos https://rezidentiat....dicala_2017.pdf
-vaccinarea obligatorie e gratuita suportata de stat (societate)  pretul vaccinului este mai mic decit orice epidemie sau tratament ulterior

Edited by ciine, 24 March 2019 - 16:17.


#380
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 14:06, said:

Pe naiba. E liberul albitru, de ce sa obligi oamenii sa se vaccineze? Pot sa te oblig si eu pe tine sa fumezi atunci? Sau sa consumi alcool?

Ce sa zic, 55 de decese de la rujeola la nevacinati, mare chestie, in accidente rutiere sigur mor mai multi intr-un an. Merita pentru atat sa impungi cu ace sute de mii/milioane de oameni cu forta? Intelegeam daca era vorba de vaccin anti-cancer sau infarct poate merita, dar pentru o boala ce face asa putine victime nu merita.

meriti puscarie. pt prostie.

repet. trebuie impuse legile astea , special pt idioti ca tine.

 notrust, on 24 martie 2019 - 14:28, said:

Dupa postarea astea te incadrezi perfect la aia care trebuie sa moara.
Sincer unde lucrez eu, doar apasa "doua pedale" si te pot afla, dar nu mi-as pierde timpul dupa unul ca tine.


Nici macar nu ai dat clik pe linkuri:
https://a1.ro/news/s...e-id141012.html

is in kent , marea britanie. vino incoace , sa vezi ce mi te vaccinez.


Mod edit:
1 punct și 3 zile pauză pentru amenințări și jigniri.

Edited by iladi, 24 March 2019 - 16:35.


#381
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 vapeClouds, on 24 martie 2019 - 12:55, said:

Anti vaxers și flat earthers ar trebuii sa fie scoși în afara legii. Fără drept de libera exprimare pt ei. Pt ca exprimarea lor înseamnă prostie, incultura și moarte.

Nu ar trebuii să aibă aceleași drepturi în societate. Sa fie tratați ca animale. Ca nu îs departe ca și creier de un melc sau o curca.
nu sint prosti, isi apara piinea, sigur toti au o afacere in domeniu, cu sicrie, luminari, dricuri sau alte asemenea! e clar ca scadea numarului de decese duce la scaderea veniturilor!

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 14:06, said:

Pe naiba. E liberul albitru, de ce sa obligi oamenii sa se vaccineze? Pot sa te oblig si eu pe tine sa fumezi atunci? Sau sa consumi alcool?

Ce sa zic, 55 de decese de la rujeola la nevacinati, mare chestie, in accidente rutiere sigur mor mai multi intr-un an. Merita pentru atat sa impungi cu ace sute de mii/milioane de oameni cu forta? Intelegeam daca era vorba de vaccin anti-cancer sau infarct poate merita, dar pentru o boala ce face asa putine victime nu merita.
...pina cind nu vei avea si tu o victima in familie!

 notrust, on 24 martie 2019 - 14:28, said:

Dupa postarea astea te incadrezi perfect la aia care trebuie sa moara.
Sincer unde lucrez eu, doar apasa "doua pedale" si te pot afla, dar nu mi-as pierde timpul dupa unul ca tine.

.................
iar te visezi agent secret??? esti beciuclist sau de ce dai la pedale? vezi ca se poate orbi din asta!

#382
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 15:54, said:

Pai nu imi bat joc de nici un drept sau libertate a nimanui, cui ii e frica de virusi e liber sa se vaccineze la cerere si astfel nu va putea lua virusul de la mine sau alti nevaccinati. La fel eu vreau sa imi asum riscul de a lua virusul, daca e sa il iau asta e ma auto-izolez si imi platesc tratamentul. Zici ca riscurile sunt pe bani, dar vaccinurile or fi gratis?

Dar tu câți ani ai, puișor, de nu ești vaccinat ? :lol:
Nebunia anti-vaccinare a debutat acum vreo 10 ani.
Până atunci, nici dracu nu se credea mai deștept decât toți medicii planetei ăsteia.

#383
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Nu ma consider deloc mai destept decat medicii, nu e domeniul meu, nu am studiat in el si nici nu cred ca o voi face. Cred ca ma confunzi. Vreau insa libertate, asa cum nimeni nu poate oprii pe nimeni sa se arunce de pe bloc asa nu trebuie sa il opreasca nimeni nici sa se expuna la o posibila moarte prin nevaccinare, nu?

 tytysor, on 24 martie 2019 - 16:56, said:

...pina cind nu vei avea si tu o victima in familie!
Victima a unei boli cauzate de vaccinare sau de lipsa vaccinarii? Daca te referi la prima situatie, victima a vaccinarilor oblgatorie am deja, nici pana atunci nu agreeam eu vaccinurile insa, ca toate injectiile dealtfel.

Edited by LunaCrystal, 24 March 2019 - 20:59.


#384
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 15:54, said:

La fel eu vreau sa imi asum riscul de a lua virusul
Poate, dar pentru copii tai,  nu ai acest drept.

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 20:57, said:

Vreau insa libertate, asa cum nimeni nu poate oprii pe nimeni sa se arunce de pe bloc
Uite ca te obliga sa porti centura de siguranta la volan, desi nu e "treaba" lor ce vrei tu cu viata ta.

#385
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Nu am/nu voi avea copii, iar daca as avea decizia daca vor sau nu vaccin trebuie sa fie a lor nu a mea, asa cum eu nu e normal sa ii oblig sa devina contabili daca ei vor sa devina ingineri. Sau altele.

Aia cu centura e discutabil, nici cu aia nu prea sunt de acord sa fie obligatorie cat timp te afecteaza doar pe tine.

Uite exemplu personal cu vaccinurile, acum cateva saptamani ziceau niste prieteni ca se anunta gripa ca oare sa nu se vaccineze, mi-au sugerat si mie sa ma vaccinez. Evident ca din toti cunoscutii mei doar 2-3 s-au vaccinat antigripal, eu nu. Evident am zis mare chestie, daca fac grija aia e, ma tratez, nu mor din atat, mai degraba mor de la injectia cu vaccinul, la ce dracu sa ma intep pentru atat? Acum o saptamana ce sa vezi, am luat gripa, mare chestie 2-3 imi zic ca e rau ca sa merg sa medic ca asa imi trebuie daca nu m-am vaccinat si deastea, le-am zis paguba in ciuperci nu sunt mamaie sa merg din orice nimic la medici sa ocup locul celor care chiar au nevoie sau sa ma vaccinez pentru toate tampeniile. Am luat frumos un tratament naturist si in 3-4 zile am fost aproape vindecat, de ieri sunt ca nou si asta fara sa bag chimicalele din medicamente in mine care cine stie ce efecte secundare au si sa mai si platesc vreo 50 de lei pentru asta? Merita pentru atat sa merg sa bage aia cu seringa in mine tampenii? Sa nu mai zic ca sunt si ani in care nu am luat gripa, atunci era si mai inutil, sa fac prostia de vaccin anual doar pentru ca din cand in cand sa nu iau cate o boala deasta? Asa cum am mai zis, daca era vaccin anti cancer, anti boli cardiovasculare da, mai merita ca de la alea se moare en-gross nu de la bolile pentru care exista vaccinuri.

#386
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

 Chayah, on 24 martie 2019 - 19:31, said:



Dar tu câți ani ai, puișor, de nu ești vaccinat ? :lol:
Nebunia anti-vaccinare a debutat acum vreo 10 ani.
Până atunci, nici dracu nu se credea mai deștept decât toți medicii planetei ăsteia.

Nu aparuse o proasta ca Olivia Steer si nici tampitii care se uita in gura ei.

#387
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 21:20, said:

Acum o saptamana ce sa vezi, am luat gripa, mare chestie 2-3 imi zic ca e rau ca sa merg sa medic ca asa imi trebuie daca nu m-am vaccinat si deastea, le-am zis paguba in ciuperci nu sunt mamaie sa merg din orice nimic la medici sa ocup locul celor care chiar au nevoie sau sa ma vaccinez pentru toate tampeniile. Am luat frumos un tratament naturist si in 3-4 zile am fost aproape vindecat, de ieri sunt ca nou si asta fara sa bag chimicalele din medicamente in mine care cine stie ce efecte secundare au si sa mai si platesc vreo 50 de lei pentru asta?
Posibil ca aia nu a fost gripa, probabil doar o simpla viroza.
Dupa ce treci printr-un episod de gripa cu un virus mai agresiv, te vaccinezi si cand nu e necesar.

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 21:20, said:

Nu am/nu voi avea copii, iar daca as avea decizia daca vor sau nu vaccin trebuie sa fie a lor nu a mea,
Cam greu sa tii cont de parerea lor, mai ales daca sunt la varsta cand inca nu stiu sa vorbeasca.

Edited by pasilla, 24 March 2019 - 21:44.


#388
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 20:57, said:

Victima a unei boli cauzate de vaccinare
Vaccinarea nu cauzeaza boli, cel mult reactii adverse modeste.

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 21:20, said:

Nu am/nu voi avea copii, iar daca as avea decizia daca vor sau nu vaccin trebuie sa fie a lor nu a mea,
Da, e numai a ta pana la discernamant, insa pentru a fi in public trebuie sa te conformezi regulilor sanitare.

Edited by andreic, 24 March 2019 - 21:41.


#389
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreic, on 24 martie 2019 - 21:40, said:

Vaccinarea nu cauzeaza boli, cel mult reactii adverse modeste.

Care sunt temporare. Sa nu se inteleaga altceva.

#390
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
Bineinteles, pentru majoritatea oamenilor vaccinurile sunt fara reactii iar pentru unii sunt ca o forma usoara a bolii pentru care faci imunizare sau o simpla iritatie a locului, dupa caz.... si dupa tipul de vaccin pentru ca nu toate vaccinurile sunt la fel.

Edited by andreic, 24 March 2019 - 22:06.


#391
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 rich1974, on 13 martie 2019 - 07:22, said:

La ce gratuitati visezi, pe ce lume traiesti?

De ce vor companiile capitaliste sa iti vanda vaccin cu $20 si nu te lasa sa te imbolnavesti ca sa dai $200,000 pe tratament?

#392
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Slick0r, on 25 martie 2019 - 07:11, said:

De ce vor companiile capitaliste sa iti vanda vaccin cu $20 si nu te lasa sa te imbolnavesti ca sa dai $200,000 pe tratament?

Pai gandeste-te bo$$. Statul "subventioneaza" pretul vaccinelor. Adica, din banii care tu ii dai ca taxe la stat, statu le da la companiile capitaliste. Daca statului nu-i ajung banii din taxele care le trage de pe tine, se imprumuta la banca, nu-i problema.
Problema e ca cine nu accepta sa fie intepat pe mana sau pe frunte, sa-i ramana un semn, e un razvratit, si trebuie exclus din colectiva!

#393
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Cine nu accepta sa fie intepat accepta consecintele. E vorba despre o alegere care ii impacteaza direct pe cei din jur. Binele colectivului primeaza in fata alegerilor personale.

#394
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Din ciclul anti-vaxxer's logic: vine unu' sponsorizat de o brutarie sa iti spuna ca trebuie sa mananci si daca nu mananci, mori. Dar tu stii ca el e sponsorizat de brutarie, aia au interese, vor sa-ti vanda niste paine. Prin urmare, ce spune el nu e adevarat, si poti trai fara sa mananci.

#395
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 LunaCrystal, on 24 martie 2019 - 21:20, said:

Nu am/nu voi avea copii, iar daca as avea decizia daca vor sau nu vaccin trebuie sa fie a lor nu a mea, asa cum eu nu e normal sa ii oblig sa devina contabili daca ei vor sa devina ingineri. Sau altele.

Aia cu centura e discutabil, nici cu aia nu prea sunt de acord sa fie obligatorie cat timp te afecteaza doar pe tine.

Uite exemplu personal cu vaccinurile, acum cateva saptamani ziceau niste prieteni ca se anunta gripa ca oare sa nu se vaccineze, mi-au sugerat si mie sa ma vaccinez. Evident ca din toti cunoscutii mei doar 2-3 s-au vaccinat antigripal, eu nu. Evident am zis mare chestie, daca fac grija aia e, ma tratez, nu mor din atat, mai degraba mor de la injectia cu vaccinul, la ce dracu sa ma intep pentru atat? Acum o saptamana ce sa vezi, am luat gripa, mare chestie 2-3 imi zic ca e rau ca sa merg sa medic ca asa imi trebuie daca nu m-am vaccinat si deastea, le-am zis paguba in ciuperci nu sunt mamaie sa merg din orice nimic la medici sa ocup locul celor care chiar au nevoie sau sa ma vaccinez pentru toate tampeniile. Am luat frumos un tratament naturist si in 3-4 zile am fost aproape vindecat, de ieri sunt ca nou si asta fara sa bag chimicalele din medicamente in mine care cine stie ce efecte secundare au si sa mai si platesc vreo 50 de lei pentru asta? Merita pentru atat sa merg sa bage aia cu seringa in mine tampenii? Sa nu mai zic ca sunt si ani in care nu am luat gripa, atunci era si mai inutil, sa fac prostia de vaccin anual doar pentru ca din cand in cand sa nu iau cate o boala deasta? Asa cum am mai zis, daca era vaccin anti cancer, anti boli cardiovasculare da, mai merita ca de la alea se moare en-gross nu de la bolile pentru care exista vaccinuri.

Omule esti pe aratura , nu te obliga nimeni la vaccinare antigripala si nu intereseaza pe nimeni ce faci tu ca adult cu viata ta
E vorba de politica de sanatate  si vaccinarea obligatorie a copiilor care incepe din prima zi de viata si se termina  corect la 18 ani . Ce decizie vrei sa ia un sugar[ http://www.desprecopii.com/Images/calendar-vaccinare-desprecopii2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.desprecop...esprecopii2.png

Edited by ciine, 25 March 2019 - 17:04.


#396
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Sugarii e altceva, insa copii de la o varsta incolo pot lua decizii. Ma refer la adolescenti.

 AlexEn, on 25 martie 2019 - 11:46, said:

Cine nu accepta sa fie intepat accepta consecintele. E vorba despre o alegere care ii impacteaza direct pe cei din jur. Binele colectivului primeaza in fata alegerilor personale.
Pai stai asa, cei din jur sunt liberi sa se vaccineze, deci nu pot lua virusul de la un nevaccinat, nu? Asa sustin chiar medicii. Cine vrea sa se vaccineze trebuie sa fie liber sa o faca!!! La fel si daca vrea sa se injecteze cu benzina, nu doar cu vaccinuri!

Edited by LunaCrystal, 25 March 2019 - 21:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate